Reklama
Boże Narodzenie 2022
Drodzy Redaktorzy – Współpracownicy Prawdy i Szanowni Czytelnicy Tygodnika Katolickiego Niedziela!
W czasach narodzin Jezusa były na świecie większe, piękniejsze i okazalsze miejsca niż Betlejem. Ale Panu Jezusowi spodobało się przyjść na świat właśnie w tym mieście. My co prawda nie ponosimy winy za to, że miejsce Jego urodzenia było tak skromne, jednak winą człowieka jest to, iż Jezus musiał się narodzić w szopie.
3
Boże Narodzenie
Bóg stał się człowiekiem, ponieważ w samych początkach ludzkości został popełniony grzech pierworodny, który objął wszystkich ludzi. Wykupić ludzi z niewoli grzechu nie mógł żaden człowiek. Mógł to zrobić jedynie Bóg – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski, jeden z najlepszych znawców Biblii na świecie.
Ile z dawnych polskich tradycji bożonarodzeniowych pozostało jeszcze w naszych domach? A może do niektórych warto wrócić?
6-14
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według Świętego Jana (J 1, 1-5. 9-14 lub dłuższa perykopa: J 1, 1-18).
Popkultura już od dłuższego czasu sufluje opowieść o „świętach”. Nachalnie powtarza płaską i tandetną opowiastkę o gwiazdeczkach, reniferach, tłustym „mikołaju”, co rozdaje prezenty z supermarketu. Pokazuje wigilijny nastrój z kartą kredytową w kieszeni i sztucznym uśmiechem reklamowych etiud. Ale nas, wierzących, przed takim płaskim światem broni na szczęście słowo Boże.
Na fakt narodzin Chrystusa patrzymy w świetle wiary przekazanej nam przez Kościół. On przez wieki zgłębiał i wyjaśniał tę tajemnicę swym wiernym.
Dzieje Apostolskie opisują go jako męża pełnego wiary i Ducha Świętego.
Na całym świecie wzrasta zainteresowanie polskim zwyczajem dzielenia się opłatkiem. Skąd zainteresowanie tą tradycją? Dlaczego wzbudza tak wielki zachwyt?
17-20
świat pod lupą
Czy Gwiazda Betlejemska była kometą? Supernową? A może koniunkcją planet?
24-25
26-28
nasze sprawy
Spór o Polską praworządność sięga znacznie głębiej i jest rozgrywką o dalszą przyszłość naszej ojczyzny oraz kształt wspólnej Europy.
Rząd przeznaczy 5,5 mld zł na rozwój programu Maluch+
30-33
37
niedziela z kulturą
Święte obrazki. Małe dzieła sztuki o bogatej i jakże głębokiej treści. Dla niejednego z nas mają wartość szczególną.
45-46
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Kultura polska wytworzyła wiele wyrazów i fraz z kręgu świąt Bożego Narodzenia.
55-61
Niedziela z kulturą
64
dobre rady
Szybkie tempo życia wkrada się wszędzie, również tam, gdzie absolutnie nie powinno go być.
Dostawcy gazu i prądu masowo wypowiadają umowy swoim odbiorcom. Takie zawiadomienia otrzymują zarówno klienci indywidualni, jak i niektóre firmy oraz parafie. Skąd to zamieszanie?
64-65
67
opowiadanie
"Niedziela" rzadko oddaje swoje łamy literaturze. Jesteśmy bowiem z definicji tygodnikiem informacyjnym i formacyjnym, a nie kulturalnym. Wyjątkiem są święta...
Zdziwiło mnie, że proboszcz, ubrany już w ornat, zawrócił nagle w drzwiach zakrystii i powiedział do kościelnego: – Aha! I pamiętaj: dzisiaj woda święcona nie w kociołku tylko w wiaderku. Nie czekał na potwierdzenie, od razu zwrócił się do zdezorientowanych ministrantów i z niecierpliwością w głosie, jakby to oni opóźnili procesję do ołtarza, zapytał: – No, czemu nie wychodzicie? Dzwońże wreszcie!
68-70
Niedziela Plus
...nie trzeba przemierzać wielu tysięcy kilometrów, by znaleźć się w Betlejem?
Około 200 lat temu w wyniku ciekawego ciągu zdarzeń skarb rodziny von Stockmansów trafił do Zbrosławic. Dziś w tym miejscu przy unikatowej figurce Matki Bożej z Dzieciątkiem małżonkowie czekający na upragnione potomstwo szukają nadziei, nawet wbrew nadziei.
To jedyna parafia bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, nazywanej Matką Afryki – podkreśla ks. Franciszek Niemiec, proboszcz kościoła w Muszynie-Folwarku.
W parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie odbyła się inauguracja kaplicy Wieczystej Adoracji.
Ksiądz Waldemar Musioł przyjął sakrę biskupią i został nowym biskupem pomocniczym diecezji opolskiej.
Niedziela bielsko-żywiecka
Dzielmy się Bożymi życzeniami, nie wstydźmy się ich, a wtedy będzie nam wszystkim bardzo miło na święta Bożego Narodzenia – mówi s. Jadwiga Wyrozumska.
Sanktuarium św. Mikołaja świętowało odpust.
Spotkanie z miłosiernym Jezusem rodzącym się w głębi serca jest motywem przewodnim nowego spektaklu Przyjdź granego przez JaNowy Teatr z Andrychowa.
Niedziela częstochowska
Każda parafia jest inna, chociaż pod pewnymi względami mogą wyglądać podobnie – mówi ks. Mariusz Chudy.
Rodzice wychowują dziecko do wiary, ale bywa, że to dzieci zanoszą żywego Jezusa do domu – mówi s. Beatrycze.
Sztuka ludowa jest twórczością duszy – mówi Ewelina Mędrala-Młyńska, kierownik Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego.
Niedziela podlaska
Ten, który żyje wiecznie, nie z potrzeby życia się narodził, lecz by nas odwołać ze śmierci do życia.
Przeżywamy święta Bożego Narodzenia co roku. Jak je przeżywamy? Czy przeżywamy je tak, jak dawniej, a może tak, jak narzucają nam sieci handlowe? Czy tempo życia wpływa na ten szczególny czas? Na te pytania postara się odpowiedzieć dr Artur Gaweł, w rozmowie z Agnieszką Bolewską-Iwaniuk.
Podczas 55. sesji Rady Gminy w Sarnakach, płk Janusz Wiktor Nowosielski otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Gminy Sarnaki.
Niedziela kielecka
Jak co roku bezdomni zasiadają do wigilijnego stołu z księżmi biskupami, z księżmi i wolontariuszami Caritas kieleckiej, delegatami władz miasta i różnych instytucji. Wielu jednak nie dotarło na wigilie organizowane przez instytucje, parafie czy urzędy miast.
Okazałe i skromne, z bogactwem postaci i feerią barw powodują zakorzenienie świąt Bożego Narodzenia w tradycji i folklorze. Kochają je dzieci i dorośli, bo w najprostszy sposób opowiadają tę jedną z najważniejszych historii, jaka wydarzyła się wśród ludzi i dla ludzi – narodziny Bożego Syna w Betlejem.
Stara drewniana kaplica w Mostach, w wiosce na terenie parafii Chęciny, otrzymała drugie życie dzięki generalnemu remontowi.
Niedziela małopolska
Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę, by przeżywanie świąt Bożego Narodzenia prowadziło Szanowną Redakcję i wszystkich Czytelników do głębokiego zjednoczenia z Panem.
Do 80. Konkursu Szopek Krakowskich zostały zgłoszone 124 prace, w pięciu kategoriach. Nagrodzone można oglądać w Pałacu Krzysztofory.
To Daniel, niewidomy od urodzenia, na co dzień i od święta przejmuje stery w kuchni. W każdą Wigilię gotuje grzybową z łazankami wg przepisu teściowej.
Niedziela lubelska
Wigilie z ubogimi są znakiem ewangelicznego miłosierdzia.
Drogę do Chrystusa, który narodził się w Betlejem, odnaleźli prości pasterze oraz mędrcy, którzy potrafili rozpoznać znaki na niebie. Dziś Chrystus gromadzi ludzi dobrej woli w Kościele rozproszonym po całej ziemi.
Marzę o tym, by zorganizować duży transport z pomocą humanitarną dla Polaków z Izmaiła – mówi katechetka Joanna Kowalczyk.
Niedziela legnicka
Lilia dla św. Józefa – Ozdoby życia rodzinnego – to tytuł programu promałżeńskiego i prorodzinnego, jaki został zainaugurowany w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie.
Jak wspaniałą kolekcję zgromadził o. Nikolaus von Lutterotti, mnich krzeszowski, benedyktyn, upamiętniony w Krzeszowie tablicą pamiątkową, można przekonać się w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
W pierwszy czwartek miesiąca grudnia rozeszła się w diecezji wieść o śmierci ks. Piotra Suski, proboszcza parafii w Janowicach Wielkich i Radomierzu.
Niedziela łódzka
Pragnę złożyć Wam wszystkim Bożonarodzeniowe życzenia czyniąc to w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem.
Jako twórcy przedstawiają nam owoc swojej pracy, ale jestem także przekonany, że ma to wymiar ich głębokiej wiary – powiedział bp Ireneusz Pękalski.
Dzielimy się tym, co dzieciom sprawia największą radość – powiedział ks. kan. Piotr Turek.
Niedziela przemyska
Pójdźmy wszyscy do stajenki do Jezusa i Panienki, powitajmy Maleńkiego i Maryję, Matkę Jego…
Święta Bożego Narodzenia i ich niepowtarzalna atmosfera niosą wyjątkową nadzieję na spełnienie pragnień i tęsknot człowieka.
Rodzina jest kompasem, który prowadzi nas przez mrok. Siłą, by zdobywać wielkie szczyty i azylem, kiedy musimy odpocząć – powiedział ks. prał. Marian Bocho.
Niedziela rzeszowska
Było to 28 lat temu. 8 grudnia 1994 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Radiu Via została wyemitowana pierwsza audycja.
Wchodząc do tej pracowni malarskiej, wkraczamy do niezwykłego świata. Ponad dwieście ikon przedstawiających biblijne sceny z życia Jezusa, Maryi i świętych sprawia wrażenie sacrum, w którym czuje się ducha modlitwy i kontemplacji.
Boże Narodzenie to jedne z najpiękniejszych dni w roku. Pasterka, choinka, biały opłatek, modlitwa i czytanie Pisma Świętego, życzenia i radość z narodzin Pana po raz kolejny wypełnią ten święty czas.
Niedziela sandomierska
Przedstawiciele naszej diecezji odebrali Betlejemskie Światełko Pokoju.
O świętach z dzieciństwa, przysmakach na wigilijnym stole oraz wyższości tradycji nad nowoczesnością opowiada Lidia Bogaczówna, aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Co roku święta Bożego Narodzenia obchodzone są z wielkim rozmachem. Już na początku grudnia ulice i domy udekorowane różnokolorowymi światełkami wprowadzają w świąteczny nastrój.
Niedziela sosnowiecka
Ksiądz Grzegorz Koss przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas grudniowego, modlitewnego spotkania w klasztorze Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.
O działaniach Caritas na rzecz bezdomnych i uchodzców z Ukrainy z ks. dr Marcinem Iżyckim – dyrektorem Caritas Polska – rozmawia Piotr Lorenc.
Święta Bożego Narodzenia obfitują w wiele zwyczajów kultywowanych z pokolenia na pokolenie. Nie wyobrażamy sobie świętowania bez choinki, wieczerzy wigilijnej czy bogactwa różnorodnych zwyczajów z nimi związanych.
Niedziela świdnicka
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii Świętych Aniołów Stróżów zorganizował spotkanie z wyjątkowym gościem, byłym sybirakiem – ks. prał. Stanisławem Pająkiem.
Już po raz kolejny 14. Pułk Ułanów Jazłowieckich uczestniczył w patronalnym święcie Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu.
Choć posługa organistów pomaga w przeżywaniu każdej Mszy świętej, oni sami czasem odchodzą od klawiatury, by spojrzeć na swoją posługę z innej perspektywy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Opatrzność Boża pozwala nam wchodzić na nowo w Uroczystości Narodzenia Syna Bożego. Przygotowaniem do tego doświadczenia wiary był praktycznie cały, dopełniający się Rok 2022, dla nas Jubileusz 50. rocznicy ustanowienia, a właściwie przywrócenia nad Odrą i Bałtykiem, stabilnych struktur Kościoła Świętego.
Ksiądz Tomasz Kancelarczyk to wulkan pomysłów związanych z dobroczynnością. W okresie przedświątecznym Fundacja działa ze zdwojoną mocą i m.in. o tym z entuzjazmem opowiada jej prezes.
Rodzinność, ciepło i radość świąt Bożego Narodzenia niestety nie jest powszechne. Mamy w pobliżu ludzi samotnych i biednych, mamy też tych, którym święta odbiera dramat okrutnej wojny.
Niedziela toruńska
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodziła jubileusz 40-lecia.
Na Boże Narodzenie czekamy cały rok, ale Bóg może się narodzić w naszych sercach w każdym momencie. O Bożej przemianie serc i historii kilku z nich z Kornelią i Jakubem Gołaszewskimi rozmawia Beata Patalas.
Jak mówić dzieciom o św. Mikołaju? Czy istnieje naprawdę? Czy prawdziwy święty mieszka w Laponii, a może zupełnie gdzieś indziej? Parafia św. Mikołaja w Gronowie poradziła sobie z odpowiedziami na te pytania.
Niedziela warszawska
W kościołach, prywatnych domach i w fabrykach. Klasyczne, ruchome, z tysiącem figur lub z żywymi zwierzętami – tradycja stołecznych szopek liczy już kilkaset lat.
Przez kolejne tygodnie Adwentu prezentowaliśmy filary duchowości Équipes Notre-Dame. O tym, jak uczestnictwo w ruchu duchowości małżeńskiej pomaga piękne święto Bożego Narodzenia przeżyć jeszcze piękniej – piszą Bernadetta i Krzysztof Frankowie.
Jak na nieruchomym obrazie ukazać moment przemiany? Artur Wąsowski znakomicie poradził sobie z tym zadaniem. Jego prace wizualizujące wybrane fragmenty Ewangelii, można oglądać w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Niedziela wrocławska
O tym, dlaczego warto rodzinnie kolędować i co daje wspólne śpiewanie z ks. Bartłomiejem Kotem rozmawia Magdalena Lewandowska.
Święta Bożego Narodzenia to czas ciepła, radości i spotkań; czas, w którym uświadamiamy sobie, co Bóg uczynił dla człowieka. Ich przeżywanie nie powinno odbywać się w samotności, zapomnieniu czy ubóstwie.
Jesteśmy w tym samym miejscu po 41 latach, aby modlić się za Ojczyznę – mówił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Boży Syn w swojej wielkości, doskonałości i wszechmocy równej Ojcu i Duchowi Świętemu nie lęka się zrezygnować z tych właściwości, aby dla nas stać się małym, jako Boże Dziecię w Betlejem i pozostać obecnym z nami pod postacią Chleba z nieba w każdej Eucharystii.
W lesie, niedaleko miejscowości Brzeziny, na terenie Leśnictwa Tarnowola, stanęła odrestaurowana rzeźba św. Mikołaja.
Czas szybko mija, nawet wielkie wydarzenia szybko zaciera czas. Tylko nieliczni nie mogą utulić się w żalu po śmierci swych najbliższych.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Wyczekując narodzenia Mesjasza, Mędrcy ze Wschodu podążali za gwiazdą, którą ujrzeli na Wschodzie.
W Klubie Gęba odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Pogadaj z Czarnym. Gościem był ks. Andrzej Draguła.
W Święta Bożego Narodzenia przeżywamy narodzenie Chrystusa. Dla nas najważniejsze w tym czasie są bliskość, spotkanie, bycie razem ze sobą, rezygnacja z blichtru i „świecidełek”, z tego wszystkiego, co nadaje im komercyjny charakter – mówią Kamila i Bogdan Kasperscy z Budachowa.