Reklama
Obserwator
5-8
Gorący temat
Bezpardonowy atak na papieża emeryta Benedykta XVI wywołał na całym świecie falę komentarzy i reakcji. Głos w tej sprawie zabrali również polscy teologowie. Zaprotestowali przeciw niegodziwemu potraktowaniu człowieka, który zawsze odznaczał się niezłomną postawą moralną.
Dlaczego próbowano zdyskredytować jednego z największych teologów i myślicieli przełomu dwóch ostatnich wieków? Mówi znawca Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.<
10-11
Temat numeru
Rosja w akcie „dobrej woli” może nie zaatakować Kijowa, ale militarnie może zaanektować Białoruś. A to radykalnie obniżyłoby strategiczne bezpieczeństwo Polski. To tylko jeden ze scenariuszy
Jaki jest stosunek Ukraińców do wojny, a jaki do Rosji? Czy ich południowo-wschodni sąsiad wciąż jest przez nich traktowany jako starszy, pomocny brat?
12-15
Treści wiary
„Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny” – te słowa modlitwy św. Jana Pawła II znalazły się we wspólnym apelu katolickich biskupów Polski i Ukrainy. Modlitwa jest konieczna, aby ocalić pokój w Europie.
Kiedy już wszystkie moje pomysły wzięły w łeb, została pustynia. I wtedy pojawił się Bóg.
16-18
Życie Kościoła
20-21
Polecamy
Jego życiorysem można by obdzielić kilka osób.
22-25
26-27
Listy
Mój syn ma wyjątkowe zdolności matematyczne, co objawia się nie tylko dobrymi ocenami, ale też w praktyce – uprawia taką dziwną dyscyplinę, tzn. gra w szachy. Połknął tego bakcyla już w pierwszej klasie, a stało się to trochę dzięki dziadkowi, który kiedyś był nawet niezłym zawodnikiem.
28
Moim zdaniem
Wola jest pierwszym bodźcem do wejścia na ścieżkę rozwoju osobistego.
29
30-31
Punkt widzenia
Prezydent Andrzej Duda prowadzi dyplomatyczną kampanię na rzecz Ukrainy. Jego wizyty od Kijowa, przez Tbilisi, Pekin, po Berlin i Brukselę wpisują się w najlepszą tradycję polskiej dyplomacji i są kontynuacją polityki śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Oparta na węglu brunatnym z pobliskiej kopalni Elektrownia Turów zapewnia prąd milionom polskich rodzin i przedsiębiorstw. Dlatego właśnie tak ważne jest porozumienie, które polski rząd zawarł z Czechami
34-36
Prasa zagraniczna
38
Dobre rady
Pączki, faworki, oponki, pampuchy, bliny, karnawałowe róże. Słodkości na co dzień niezbyt wskazane, bo tłuste i smażone na głębokim oleju. Bezkarnie podjadamy je w karnawale i w dni zapustne. Ostatni tydzień karnawału rozpoczyna tłusty czwartek. Zwłaszcza wtedy możemy objadać się nimi do woli, nie zważając na „puste” kalorie.
Pączki, faworki, oponki, pampuchy, bliny, karnawałowe róże. Słodkości na co dzień niezbyt wskazane, bo tłuste i smażone na głębokim oleju. Bezkarnie podjadamy je w karnawale i w dni zapustne. Ostatni tydzień karnawału rozpoczyna tłusty czwartek. Zwłaszcza wtedy możemy objadać się nimi do woli, nie zważając na "puste" kalorie.
Pietruszka ma wiele właściwości leczniczych, dlatego błędem byłoby, gdybyśmy wykorzystywali ją tylko do przygotowania niedzielnego rosołu
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała 20 grudnia 2021 r. pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu szczepionki Nuvaxovid firmy Novavax. Decyzję tę zatwierdziła Komisja Europejska.
Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” informuje, że dana osoba jest ofiarą przemocy i dyskretnie woła o pomoc
Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych, a do końca 2022 r. stopy wzrosną do 4% – prognozują eksperci
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Zwykle kojarzą się nam z ascezą i umartwieniami. Mają jednak drugie – słodkie, a wręcz cukiernicze oblicze. W dobiegającym końca karnawale, tuż przed tłustym czwartkiem, warto je z lekkim przymrużeniem oka choć w części ukazać
Współczesna cywilizacja sprzysięgła się przeciwko ciszy. Tymczasem aby usłyszeć czyjś głos, konieczna jest cisza.
53-65
Dbaj o zdrowie
Czego się boimy? Czy lęk można oswoić? Jak sobie z nim radzić? Na te pytania odpowiada psychiatra i psychoterapeuta Aleksandra Sztuka
Jedzenie w odpowiedzi na stres jest formą odwrócenia uwagi od trudnej sytuacji – przynosi to ulgę, jednak tylko na krótki czas.
Żyjemy w trudnych czasach. Wielu z nas z lękiem patrzy w przyszłość, zmagamy się ze stresem i niepewnością. Co możemy zrobić, aby temu zapobiec?
Stres to reakcja organizmu na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę i przekraczają nasze możliwości skutecznego radzenia sobie z nerwowymi sytuacjami
Obok świąt przeważnie związanych z naszą chrześcijańską tradycją są jeszcze różne rocznice i dni, które przypominają o ważnych wydarzeniach. Mamy także – jak je sobie roboczo nazywam – dni kultowe. To np. Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka itd. W styczniu wypadają natomiast Dzień Babci i Dzień Dziadka...
67-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 6, 27-38)
Jezusowe wskazania są jednoznaczne. A co my myślimy – przed namysłem i po nim – o naszych nieprzyjaciołach, wrogach? Jakie uczucia targają nami po doznaniu krzywdy?
W czytanym dzisiaj fragmencie 1 Listu do Koryntian warto zwrócić uwagę na zawartą w nim obietnicę: „jak nosiliśmy obraz ziemskiego człowieka, tak też nosić będziemy obraz Człowieka niebieskiego” – 15, 49. Rozdział 15 jest, z teologicznego punktu widzenia, jednym z najważniejszych, i to nie tylko w tym liście, ale w całym Nowym Testamencie.
Pytanie czytelnika: W Katechizmie Kościoła Katolickiego przeczytałem, że papież jest nieomylny. Czy aby na pewno zawsze ma rację?
Przez całe życie, także w kapłaństwie, był wierny ideałom harcerstwa. Niósł pomoc innym do końca. Zmarł na tyfus w obozie koncentracyjnym Dachau
III-VIII
Niedziela Plus
Podobno to jedno z nielicznych miast, które toną w zieleni. Tak mówią ci, którzy zdecydowali się zwiedzać je od strony Wzgórza Tumskiego. Zanim jednak zakwitnie szpaler kasztanowców, zawsze można powędrować na Stary Rynek śladami jednej z niezwykłych mieszkanek Płocka.
Niewielka świątynia w podpoznańskim Stęszewie sprawia dość niepozorne wrażenie. Położona przy jednej z głównych ulic miasta ze względu na swoje niewielkie rozmiary jest przez mieszkańców nazywana zdrobniale kościółkiem.
O beatyfikację dr Aleksandry Gabrysiak modlono się w kościele Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej Gwiazdy Morza w Sopocie w 29. rocznicę tragicznej śmierci lekarki
2 kwietnia 2005 r. tłumy na placu św. Piotra w Rzymie ze łzami w oczach żegnały ukochanego papieża Polaka. To jednak nie koniec jego misji. 10 lat później grupa Bożych zapaleńców przywdziała charakterystyczne czarne płaszcze z papieskim znakiem i, wypowiadając rotę przysięgi, postanowiła naśladować wielkiego rodaka.
Niedziela bielsko-żywiecka
Słuchać ludzi przeżywających czas choroby i cierpienia, ludzi prostych i biednych, słuchać nawet tych, którzy nie potrafią być może sprawnie i jasno wypowiedzieć tego, co przeżywają i odczuwają – oto jeden z najbardziej konkretnych egzaminów naszej otwartości wobec innych – powiedział bp Piotr Greger.
Przez długie lata niemieccy żołnierze pochowani na zboczu Dębowca w Bielsku- -Białej pozbawieni byli swoich mogił. Teraz to się zmienia. O ekshumacji ich szczątków z Maciejem Milakiem rozmawia Mariusz Rzymek.
Katolicki Chór Kościelny Lutnia świętuje 90-lecie istnienia
Niedziela częstochowska
Pierwszą osobą, którą spotykamy w świątyni, jest pan kościelny. Jego funkcja w parafii św. Leonarda Opata w Mykanowie jest wielowymiarowa.
Papież Franciszek prosił, aby ten dzień pomógł nam wzrastać w bliskości i służbie chorym oraz ich rodzinom. Czy rzeczywiście tak się stało?
Radomszczański Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał piętnaście lat temu z inicjatywy Ewy Kaczmarczyk
Niedziela podlaska
Wyższe Seminarium Duchowne już po raz kolejny zaprosiło do swoich murów młodzież męską na Wieczór Wiary.
W środowisku sokołowskim zrodziła się koncepcja stałej formacji ojców – tzw. Klub Ojca, związany z Fundacją Tato.Net, która inspiruje mężczyzn do przeżywania ojcostwa jako pasji oraz najważniejszej kariery życia.
Mam 41 lat, piękną, mądrą i zaradną żonę oraz dwójkę wspaniałych dzieci. Sam nie wiem, kiedy zrozumiałem, że moim powołaniem jest być ojcem i mężem.
Niedziela kielecka
Antycovidowe Centrum Czytelnictwa, Rekolekcje Bez Okazji, Spotkania z Apostołami, Białogońska Akademia Modlitwy, Wio-Raj-Ro, „Gra o Niebo” – duszpasterskie pomysły kieleckiej parafii Przemienienia Pańskiego mają jeden cel.
zy zjawisko odchodzenia ludzi z Kościoła i rezygnacji z praktyk, należy rozpatrywać w kategoriach bardziej duszpasterskich, czy może za pomocą narzędzi nauk społecznych?
Zbliża się 380. rocznica objawień we Włoszczowie. Z tej okazji do rąk włoszczowian i wszystkich zainteresowanych trafi oryginalna publikacja w formie reprintu 1:1 – opracowanie Odnowa starodawnych ozdób Świętego Zjawienia N. Bogarodzicy Maryi... z 1750 r
Niedziela małopolska
W ramach trwającego w Kościele Synodu o Synodalności odbyło się diecezjalne spotkanie kobiet zorganizowane przez Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Krakowskiej
Przez 200 dni modlą się w intencji ojczyzny. Krucjata modlitewna Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej angażuje nie tylko swoich członków, ale i całe parafie diecezji.
Czytanie dziecku to nie tylko inwestycja w jego edukację, rozwój emocjonalny czy społeczny, ale także szansa na budowanie relacji – przekonuje w rozmowie z Niedzielą Ewa Stadtmüller – autorka książki Zwierz się zwierza wyróżnionej nagrodą główną w 20. edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku.
Niedziela lubelska
Jan Paweł II ustanowił Światowy Dzień Chorego, aby uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby chorych.
Arcybiskup Józef Życiński nie żył dla siebie. Żył dla Kościoła i człowieka.
Ksiądz Andrzej Maciąg pozostawił piękny obraz dobrze przeżytego kapłaństwa.
Niedziela legnicka
Lubin Działające przy parafii św. Jana Bosko Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II, zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu: „III Tydzień Walki z Depresją”.
Poradnia im. św. Joanny Beretty Molla w Lubinie zaprasza do udziału w dwóch ważnych inicjatywach skierowanych do osób dorosłych.
Przez cały Wielki Post, po raz kolejny trwać będzie nieustanna modlitwa za dzieci nienarodzone.
Niedziela łódzka
Wchodząc do szpitala bonifratrów w Łodzi, nie sposób nie zauważyć św. Jana Bożego, który z pomnika wita przychodzących pracowników oraz pacjentów.
W sanktuarium Najświętszego Serca Jezusa na wspólnej modlitwie spotkały się łódzkie amazonki.
Ponad 40 tys. zł udało się zebrać w trwającej zbiórce dla mieszkańców Syrii, którą zorganizowały Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Stowarzyszenie „Dom Wchodni – Domus Orientalis”.
Niedziela przemyska
Dla wielu ludzi chleb jest cenny jak zdrowie. Dlatego „można się zawstydzić jedząc”
W dniu 3 lutego zmarł ks. prał. Stanisław Ozga, emerytowany proboszcz parafii Grzęska.
Im bardziej świat mówi o negowaniu Pana Boga i od Niego odchodzi, to habit, sutanna są znakami przypominającymi Boga – powiedział abp Adam Szal w Dniu Życia Konsekrowanego
Niedziela rzeszowska
Jednym z najnowszych projektów diecezjalnej Caritas jest Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów utworzony w Rzeszowie.
Szybki rozwój Kolbuszowej w ostatnim półwieczu spowodował konieczność erygowania nowych parafii. Jako pierwsza w warunkach samodzielnej diecezji powstała tutaj parafia w Kolbuszowej Górnej
Nakładem Wydawnictwa Ars Sonara została wydana płyta CD prezentująca walory brzmieniowe organów rzeszowskiej katedry.
Niedziela sandomierska
Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej dostała nowy sprzęt.
Stalowa Wola Politechnika Rzeszowska podpisała porozumienie z Zespołem Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Nowej Dębie.
W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się premiera filmu o mjr Hieronimie Dekutowskim ps. Zapora.
Niedziela sosnowiecka
Na mapie dorocznych spotkań Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” pojawiło się nowe miejsce – Kalisz, gdzie znajduje się narodowe sanktuarium św. Józefa. Tam, na 5 marca zaplanowano spotkanie Apostolatu.
Nasza diecezja obchodzi 30-lecie istnienia. Centralnym wydarzeniem jubileuszu będzie Peregrynacja Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego w naszych parafiach. W obchody włączą się także katecheci.
Po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego jego relikwie trafiają do wielu parafii w Polsce, również w naszej diecezji.
Niedziela świdnicka
Z kustoszem Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce o. dr. Zdzisławem Świniarskim rozmawia Marek Zygmunt
Ci nastolatkowie, nie bacząc na różne przeszkody i utrudnienia, poczuli się odpowiedzialni za własną relację z Bogiem i postanowili spędzić pierwszy weekend ferii w seminarium.
Badacz dziejów Strzegomia Krzysztof Kaszub odnalazł relikwie św. Pawła z Tarsu, współpatrona miasta i strzegomskiej bazyliki.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Msza św. w bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła rozpoczęła peregrynację relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Marta Przybyła, autorka książki I dam wam serce nowe, była gościem parafii św. Jadwigi Królowej w Choszcznie
W dorosłe życie wchodzi już trzecie pokolenie urodzonych w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Jednak w nieco dłuższej perspektywie czasowej wszyscy w tym regionie Polski jesteśmy ludnością napływową.
Niedziela toruńska
Posługiwał w toruńskiej parafii mariackiej prawie sto lat temu. Czy bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski przemawia do współczesnej młodzieży? Okazuje się, że tak!
Kiedy Ksiądz Prałat pierwszy raz spotkał się z postacią bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego?
O formacji dla mężczyzn oraz ich roli dla rodzin i społeczeństwa z Jackiem Nasadzkim rozmawia Renata Czerwińska.
Niedziela warszawska
O tym, co może się stać w ćwierci sekundy, dlaczego nie każdy fotelik jest bezpieczny i czy Bóg może działać przez inżynierów, z Pawłem Kurpiewskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Początki parafii sięgają 1355 r. Dziś na jej dawnym terenie powstało pięć kolejnych. Parafia matka, której patronuje babcia Jezusa, pragnie zjednoczyć nowych mieszkańców Grodziska Mazowieckiego
Systematyczność, odpowiedzialność, przemiany w życiu własnym i bliskich – to tylko niektóre korzyści, które odkrywają współcześni panowie w kołach Żywego Różańca.
Niedziela wrocławska
Ksiądz prof. Włodzimierz Wołyniec został mianowany rektorem Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu
Młode małżeństwo założyło na Instagramie kanał pod takim hasłem, by budować społeczeństwo miłości.
O pasji do sportów walki z Adamem Muzyką, dwukrotnym mistrzem Europy w MMA w kategorii do 70 kg rozmawiał ks. Przemysław Pastucha
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego odbyły się w kościele św. Michała Archanioła w Zamościu
Niedawno przeżywaliśmy Dzień Życia Konsekrowanego. Jedną z osób, która poświęciła swoje życie Bogu jest s. Norberta Jamróż ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej w Biłgoraju. W rozmowie z Niedzielą dzieli się z naszymi czytelnikami historią swojego powołania, działalnością na wielu płaszczyznach i opowiada o życiu codziennym we wspólnocie zakonnej.
Lubaczów uczcił setną rocznicę śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
XXX Światowy Dzień Chorego obchodzony był w naszej diecezji 11 i 12 lutego.
Był 1877 rok. Dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes Matka Boża ukazała się dwóm dziewczynkom na polskiej, spętanej jarzmem zaborów ziemi i podczas kolejnych objawień przemawiała do nich… po polsku.
Zadać pytanie znanej i lubianej osobie? Tak, to jest możliwe! A wymyślił to zarząd diecezjalnego KSM