Reklama
6-7
Obserwator
8-9
treści WIARy
Pismo Święte tysiące razy wspomina rozmaite zwierzęta. Można się w nim doszukać wiadomości o ponad siedemdziesięciu rodzajach zwierząt i ptaków, które często występują pod wieloma nazwami.
Poruszanie się oznacza życie. Kto się nie porusza – jest martwy, nie żyje.
14-17
liturgia tygodnia
Bardzo ważne jest otwarcie się na działanie Ducha Świętego. To On pozwala nam rozróżniać między próbą, konieczną do wzrostu człowieka wewnętrznego, a pokusą, która prowadzi do grzechu i śmierci. „Musimy także rozróżniać między «być kuszonym» a «przyzwolić» na pokusę.
Termin hebrajski zawiera w sobie także takie idee, jak: wiedza (da‘at), roztropność (tebunah), rozwaga (tuszijah), a nawet Prawo (torah). Księgi mądrościowe Starego Testamentu natomiast personifikują (uosabiają) Bożą Mądrość.
Zapowiedź obecności Jezusa w eucharystycznych postaciach chleba i wina miała miejsce na długo przed Jego męką, śmiercią i zmartwychwstaniem. Apostołowie, tak samo jak pozostali słuchacze, nie rozumieli jej, lecz mimo to ją zapamiętali.
Modlitwa św. Bernarda znajduje się w każdej książeczce do nabożeństwa, nie bez powodu.
19-22
nasze sprawy
Kiedy czytają Państwo ten artykuł, wspólnota Anonimowych Alkoholików w Polsce świętuje swoje 50-lecie. Ta nazwa znana jest na całym świecie, a jej owoców smakują miliony ludzi na wszystkich kontynentach. Jaki to smak?
Kiedy w Zjednoczonym Królestwie wybuchły zamieszki po zamordowaniu trzech małych dziewczynek w Southport, pojawiły się na Wyspach głosy potępienia i żądania stanowczej reakcji policji.
26-29
32-33
moim zdaniem
Dla katolików wiążąca jest wynikająca z logiki Ewangelii zasada wyrażona w pięknych słowach: „res sacra miser” – nieszczęśliwy rzeczą świętą. Uchodźcy są bliźnimi w potrzebie.
Gdzie, na polskiej scenie politycznej, jest ojczyzna i jej potrzeby?
36
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
„Im prostszy wikt, tym jest lepszy, im naturalniejszy, tym pożywniejszy, a im więcej sztuczny, tem jest gorszy i mało z niego pociechy”.
Rodzice pełnoletniego dłużnika nie odpowiadają zatem za jego zobowiązania. Jeżeli jednak dłużnik nadal mieszka z rodzicami, pewne kłopoty mogą powstać w trakcie egzekucji.
62-63
Niedziela z kulturą
64
kartka z kalendarza
Jak pozytywne patrzenie na świat pomaga w codzienności? Czy można się go nauczyć?
66-67
wiara i życie
Jak ma się jedno do drugiego? Dlaczego i o wiarę, i o relacje warto zadbać?
Obrazy sportowców, którzy publicznie wyznają wiarę, nie są wyjątkowe. Wyjątkowy jednak mają wydźwięk podczas paryskich rozgrywek.
70-71
szlachetne zdrowie
Wyższa temperatura oraz wilgotność sprzyjają namnażaniu się owadów. Jakie niosą zagrożenie i jak się przed nimi bronić?
Sposoby na kleszcze.
72-73
76-77
Niedziela Plus
...tegoroczna Zambrowska Piesza Pielgrzymka do Matki Bożej Pojednania w Hodyszewie (diec. łomżyńska), zwanym Jasną Górą Podlasia, wyruszy po raz 39.? Pielgrzymi udadzą się na pątniczy szlak w dniach 23-24 sierpnia pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Trasa pielgrzymki wyniesie ok. 52 km i tradycyjnie zostanie podzielona na 2 dni.
Nocna adoracja w dawnym kościele, musztry, apele, noclegi w namiotach i gotowanie na ognisku – to tylko niektóre z punktów programu obozu dla ojców i synów, który odbył się w Gębicach k. Gubina.
Niesamowity upór i konsekwencja w dążeniu do celu – tak opisuje kajakarkę Józef Nieć, członek Zarządu Polskiego Związku Kajakowego.
Powinniśmy pamiętać o naszych korzeniach i na tym fundamencie budować teraźniejszość i przyszłość – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Krzysztof Wąchała.
Z każdym rokiem przybywa uczestników tego wydarzenia – zaznaczył Jarosław Sorys, sołtys z Jadownik.
Tematyka diakonatu stałego jest w dzisiejszym Kościele bardzo aktualna – mówi Niedzieli ks. prał. dr hab. Ryszard Selejdak.
Nagraliśmy kolejną Ewangelię w wirtualnej rzeczywistości (VR). Tym razem, dzięki tej technologii, będziemy mogli sami uczestniczyć w scenie uzdrowienia niewidomego pod Jerychem.
Niedziela bielsko-żywiecka
Ruch Światło-Życie oparty na odnowie biblijnej i liturgicznej stanowi świetną szkołę uczenia się życia polegającego na nieustannym wkroczeniu za Jezusem – mówił bp Piotr Greger do młodych.
Miał 10 lat, gdy policja przyprowadziła go do domu pijanego. Był ponad 3 lata bezdomny, uciekał z miasta do miasta. Dworce, strychy i piwnice stały się jego przytuliskiem. Wyciągał chleb ze śmietnika, patrzył, czy nie jest spleśniały, i jadł. Popijał go zimną wodą. To była jego obiadokolacja. Jak podkreśla, to nie rodzice mu to zgotowali, a on sam zgotował sobie takie piekło na ziemi.
W Wiśle odbywa się po raz 4. Festiwal Muzyki Sakralnej „Wisła Cantat”.
Niedziela częstochowska
Jedna z najmniejszych w archidiecezji częstochowskiej, bo licząca zaledwie ok. 500 osób – parafia św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Krzętowie gościła Matkę Bożą peregrynującą w znaku jasnogórskiej ikony.
Kapłaństwo było dla niego darem i zadaniem. Tak można powiedzieć o ks. prał. Marianie Pabiaszu.
Nowa wspólnota to pierwszy owoc nawiedzenia obrazu Matki Bożej w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy. Jakie będą kolejne? Ziarno kiełkuje w duszach wiernych, wzejdzie w stosownym czasie.
Niedziela podlaska
Bez Boga, ani do proga! – mówi Kazimierz Kazimierczuk prezes Związku Hodowców Koni w Powiecie Siemiatyckim podkreślając, że organizowana w Drohiczynie nad Bugiem Wystawa Koni Hodowlanych zawsze rozpoczyna się Mszą św.
Po raz 34. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska dotarła na Jasną Górę. Cztery grupy przybyły do kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej 13 sierpnia. W codziennych zmaganiach towarzyszyli im pielgrzymi duchowi.
34. Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę dobiegła końca. Swoim doświadczeniem pielgrzymowania przed oblicze Czarnej Madonny zechcieli podzielić się tegoroczni pielgrzymi.
Niedziela kielecka
Król Władysław Jagiełło był na Świętym Krzyżu wielokrotnie. Legenda głosi, że tutaj przyjął chrzest, a na pewno modlił się o powodzenie bitwy pod Grunwaldem. Powiat Kielce, związany ze Świętym Krzyżem, co kilka lat przypomina ten historyczny fakt.
To tutaj Maryja uśmiecha się do ludzi, Nida wije się krętymi meandrami, a rosnące nad nią wiekowe drzewa, szumiąc opowiadają przedziwne historie o Wiślanach, królu Łokietku i Janie Długoszu. To prastara Wiślica – bo o niej mowa – miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, aby poznać starożytne zabytki, a również po to, aby poznać korzenie wiary.
Integracja, koncerty, pyszne jedzenie i moc atrakcji – złożyły się na piknik polsko-ukraiński przy parafii Niepokalanego Serca NMP w Kielcach 28 lipca.
Niedziela małopolska
Nie było parafii, nie było plebanii, a ksiądz mieszkał po domach – przypomina historię Będkowic w rozmowie z Niedzielą ks. Andrzej Grodecki.
Ta pielgrzymka to nasz święty czas, czas kairos – mówił abp Marek Jędraszewski.
Cenne eksponaty można oglądać w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Niedziela lubelska
Wakacyjne spotkanie młodych to doświadczenie żywego, radosnego Kościoła – mówi ks. Emil Mazur.
Świątynia i całe jej otoczenie przypominają ewangeliczny opis Przemienienia Pańskiego – powiedział ks. Piotr Nowak, proboszcz parafii Przemieniania Pańskiego w Lublinie.
Uchodźcy z Ukrainy coraz mocniej integrują się ze społecznością naszej diecezji.
Niedziela legnicka
Mszą św. w bazylice jasnogórskiej zakończyła się 32. Piesza Pielgrzymka Legnicka, przebiegająca pod hasłem: „Nie jesteś sam”.
Blisko 800 legnickich pielgrzymów dotarło do celu. Powitanie na szczycie jasnogórskim odbyło się w deszczu, ale mimo niesprzyjającej pogody, pątnikom towarzyszyły radość i szczęście.
1 sierpnia, podobnie jak w innych miastach, o godzinie „W” zawyły syreny. To znak pamięci o bohaterstwie Powstańców Warszawskich i mieszkańców stolicy, którzy 80 lat temu podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem o godność, honor i wolną Polskę.
Niedziela łódzka
Wiele dzieci i młodzieży z archidiecezji łódzkiej może potwierdzić, że wakacje w parafii mogą być jedną z najlepszych form spędzania letniego czasu.
Staramy się kroczyć ufnie za Panem, czerpiąc siłę z sakramentu małżeństwa i umacniając się wzajemnie w relacji – podkreślają małżonkowie.
Celem naszego duszpasterstwa jest to, aby pomóc ludziom w żałobie odrodzić się do nowego życia z podkreśleniem, że już nic nie będzie takie samo – zaznacza ks. Jarosław Magierski.
Niedziela przemyska
Bóg chce, aby nasze serca były Jego przybytkiem – przekonywał bp Stanisław Jamrozek.
Niech ta świadomość, że Kościół zbudowany jest na fundamencie Apostołów, pomoże nam spojrzeć na ołtarz jako miejsce, w którym realizuje się kościół rozumiany jako budowla, ale także Kościół jako Mistyczne Ciało Chrystusa, jako Winny Krzew i Kościół, jako miejsce, gdzie składana jest Najświętsza Ofiara – powiedział abp Adam Szal.
Ten młody arystokrata, książę, spadkobierca jednego z najznamienitszych rodów magnackich, ponad wszelkie zaszczyty na pierwszym miejscu stawiał służenie Panu Bogu w kapłaństwie – powiedział bp Krzysztof Chudzio.
Niedziela rzeszowska
W tym roku już po raz 34. bp Kazimierz Górny przekazał rzeszowskim pielgrzymom „dukaty”.
Tam, gdzie ludzie wierzący trwają we wspólnotach, budując nowe życie w sobie i pośród innych, tam jest życie – powiedział ks. Michał Liput.
Wizerunek św. Szarbela z przymkniętymi oczami mówi nam, że powinniśmy czasem zamknąć ziemskie oczy, by dostrzec Bożą rzeczywistość; należy też czasem zamknąć uszy, by usłyszeć to, co Bóg ma nam do powiedzenia.
Niedziela sandomierska
Po Mszy św. w bazylice katedralnej w Sandomierzu wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę. Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło: „Rodzina zakorzeniona w Chrystusie i Kościele”.
Przystanek Jezus, organizowany od wielu lat, stał się dla mnie i dla naszych kleryków okazją do wyjścia poza mury seminarium i spotkania z ludźmi, którzy na co dzień mogą nie mieć kontaktu z Kościołem – mówił ks. Michał Powęska.
W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Leszka Mądzika pt. Sacrum miejsca – fotografia.
Niedziela sosnowiecka
Policjanci pamiętają o koledze zabitym na służbie 21 lat temu – śp. sierż. Grzegorzu Załodze.
– Święty Jan Vianney mówił, że wszystkie nagromadzone dobre dzieła nie mogą się równać ofierze Mszy św., ponieważ są dziełem ludzi, a Msza św. jest dziełem Boga – przypomniał bp Artur Ważny.
Dziś w turystycznym cyklu Niedzieli Sosnowieckiej o strony rodzinne i ulubione miejsca warte odwiedzenia zapytaliśmy bp. Artura Ważnego.
Niedziela świdnicka
Wiele parafii organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Wśród licznych inicjatyw na uwagę zasługują „Wakacje z wartościami”, które już od wielu lat organizuje ks. Marcin Zawada.
Biskup Ignacy Dec, goszcząc w parafii Przemienienia Pańskiego w Lutomii Dolnej, podzielił się z wiernymi niezwykłą historią ze swojego życia.
Wpływ jezuitów na dzieje świdnickiej katedry jest nie do przecenienia. W przeddzień liturgicznego wspomnienia założyciela zakonu okazję do przybliżenia tych związków stanowiło odsłonięcie wyjątkowego obrazu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W obecnym roku w życiu naszej archidiecezji pojawia się słowo „Jubileusz”. Wiąże się ono szczególnie z oddaniem wdzięczności za mijające właśnie 900 lat Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona. Niezwykle cennym jest stulecie katolickiej parafii w Pyrzycach, które uroczyście świętowano 1 sierpnia.
Z ufnością w ożywienie i odnowę wiary mieszkańcy Wolina przeżywali Dni Ottonowe. Modlitwom towarzyszyły relikwie św. Ottona z kamieńskiej konkatedry.
Na początku sierpnia Szczecin już po raz czwarty był miejscem wielkiego zlotu żaglowców jako punkt docelowy regat „The Tall Ships Races”. 65 żaglowców (w tym wszystkie największe polskie), 1600 żeglarzy z całego świata, mnóstwo atrakcji, setki tysięcy uczestników. Wielkie święto morskiego Szczecina z bogatą symboliką i świetną zabawą.
Niedziela toruńska
Pielgrzymi z diecezji toruńskiej dotarli na Jasną Górę, aby złożyć swoje intencje i modlitwy przed Panią Jasnogórską. To już kolejny raz, gdy wierni wyruszyli w długą podróż przez Polskę, aby dotrzeć do tego duchowego miejsca.
O uwielbieniu w małej miejscowości i młodych, którzy szukają Boga, z Żanetą Kosińską, wokalistką zespołu Tabga, rozmawia Renata Czerwińska.
W ostatnią niedzielę lipca wspólnota wiernych skupiona wokół kaplicy w Zamku Bierzgłowskim pożegnała ks. Andrzeja Jankowskiego, dotychczasowego dyrektora Diecezjalnego Centrum Kultury.
Niedziela warszawska
O tym, jak stawać się człowiekiem szczęśliwym, czy osoba uduchowiona chodzi z głową w chmurach i dlaczego w rozwoju duchowym ważna jest wspólnota, z ks. dr. Grzegorzem Ostrowskim i ks. dr. Januszem Stańczukiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Na relacji z Bogiem opierają relacje w swoich rodzinach. Chcą przekazać dzieciom najlepsze wartości. Wspierają się, formują, modlą i bawią razem, zawierzając się Bogu Ojcu.
Kampinos może szczycić się swoim kościołem parafialnym: to jeden z najciekawszych zabytków w tej części Mazowsza i gratka dla miłośników historii.
Niedziela wrocławska
Z okazji 82. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża w Domu Edyty Stein we Wrocławiu odbyło się spotkanie wokół ikony świętej karmelitanki z udziałem Romana Zięby, pielgrzyma i malarza, autora ikony.
3 sierpnia 1954 r. ponad tysiąc sióstr zakonnych z 10 żeńskich wspólnot zostało wysiedlonych z Ziem Zachodnich. Internowane przez komunistów zakonnice zostały umieszczone w ośmiu obozach pracy, utworzonych na terenach województw: krakowskiego, poznańskiego i bydgoskiego.
44. Piesza Pielgrzymka Wrocławska przeszła do historii. Był to czas, w którym pielgrzymi utwierdzali się w tym, że są Kościołem.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17, w tzw. Godzinie „W” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Był to wielki zryw serca, bohaterstwa i odwagi Polaków, którzy postanowili zawalczyć o wolną Polskę. Nie wahali się zostawić wszystkiego i rzucić się do walki, często bez chociażby podstawowego przeszkolenia, ale z wielkim heroizmem i miłością do Ojczyzny, którą ponad wszystko umiłowali.
W Lubaczowie odbyło się VIII Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych.
II wojna światowa była czasem pełnym okrucieństwa, bólu i cierpienia niewinnych ludzi. Czasem poświęcenia najcenniejszego daru życia w imię wolności Ojczyzny, na której ołtarzu żołnierze i partyzanci składali swoje plany, rodziny, miłość i nadzieję lepszej przyszłości.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Babimoście, przy sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej, powstał ogród z dróżkami maryjnymi.
Odnowa w Duchu Świętym przy parafii św. Jana Chrzciciela zorganizowała warsztaty z pisania ikon.
Pod koniec lipca ruszyły zapisy na 8. Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że lista uczestników w szybkim tempie została zapełniona. W czym tkwi jego fenomen?