Reklama
dookoła świata
6-7
dookoła Polski
8-9
temat numeru: Europa Christi • przesłania polityków
Więzień z czasów Mussoliniego, filozof, dziennikarz, ważny polityk. W latach 1945-53 premier i minister spraw zagranicznych Włoch.
12-13
Komisja Maryjna KEP
O zadaniach stojących przed Komisją Maryjną Konferencji Episkopatu Polski, o roli Matki Bożej w polskim katolicyzmie i o zadaniach, które indywidualnie stoją przed każdym wyznawcą Chrystusa – z abp. Wacławem Depo, przewodniczącym Komisji Maryjnej, rozmawia ks. Marek Łuczak
Episkopat Polski reaktywował Komisję Maryjną, której przewodniczącym został abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jej zadaniem jest koordynowanie wszelkich działań w Polsce związanych z kultem Matki Bożej
16-17
25-lecie reformy administracyjnej Kościoła w Polsce
Reforma administracyjna Kościoła w Polsce była osobistą troską Jana Pawła II. Mija właśnie 25 lat od wprowadzenia zmian, które miały unowocześnić polskie duszpasterstwo i pomóc w ewangelizacji
18-19
26-27
rekolekcje z kard. Wyszyńskim
28
29
cykl: odzyskać tożsamość przy Grobie Pana
Jest taka noc, kiedy czuwając przy grobie Pana, najbardziej jesteśmy Kościołem. Jest to noc walki, którą toczy w nas rozpacz z nadzieją. Aktywność nie jest dobrym towarzyszem tej nocy. Chrześcijaństwo to jest tożsamość, a nie zajęcie.
30
liturgia tygodnia
Słowa klucze dzisiejszej Liturgii Słowa to: światłość i ciemność, ślepota i przejrzenie (odzyskanie zdolności widzenia). Możemy sobie zrobić ćwiczenie. Zamknijmy oczy. Pomyślmy, że tak już pozostanie na zawsze. Może wówczas odczujemy mimowolny lęk. Ale także pragnienie, by jak najszybciej otworzyć oczy i znowu zacząć widzieć.
32-33
poradnik duszpasterski
Laicyzacja to socjologiczne pojęcie opisujące oderwanie się ludzi od wiary. Znaczy mniej więcej to samo co bezbożnictwo
34
35
rozmawiamy o środowisku
O polowaniu, drzewach, żubrach dla Europy i sposobach zapewniania bezpieczeństwa ekologicznego kraju z min. Janem Szyszko rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
z prasy zagranicznej
39
Nowości wprowadzane w Kościele przez papieża Franciszka nie ustają – stwierdził na początku komentarza w największym włoskim dzienniku „Corriere della Sera” nestor watykanistów Luigi Accattoli.
39
z przymrużeniem oka
47
ratunek dla poczętego życia
Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego obchodzi 30-lecie swego istnienia. Warto wspomnieć, jakie były jego początki
48-49
Kochamy każde dziecko
Wśród tych bezbronnych, o których Kościół chce się troszczyć ze szczególną miłością, są również dzieci mające się narodzić.
50-51
54
bliżej świata • Kurdystan
Tego państwa jeszcze nie ma, ale może już wkrótce powstać. Kurdyjscy politycy zapowiadają referendum, które ma otworzyć drogę do powstania niepodległego Kurdystanu.
55
listy do „Niedzieli"
56
różne
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel objął opieką jedną rodzinę syryjską w ramach akcji „Rodzina Rodzinie”.
W Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Brzeszczach działa Szkolne Koło Misyjne „Dzieci Dzieciom”, które angażuje się w pomoc misjom, czy to poprzez różne akcje, jak kiermasze czy akademie, czy poprzez modlitwę.
W gmachu bielskiej kurii 9 marca odbyło się sympozjum pt. „Wizja pastoralna ks. Franciszka Blachnickiego wczoraj i dziś”.
Niedziela częstochowska
W 1992 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, bullą papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” została ustanowiona nowa administracja Kościoła w Polsce, m.in. powstała metropolia i zarazem archidiecezja częstochowska, która 25 marca br. świętuje 25-lecie istnienia.
Często my, częstochowianie, spotykamy się z sarkastycznym stwierdzeniem, że pochodzimy „z miasta świętego”, co powoduje w nas pewne zażenowanie.
W marcu 2016 r. w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie miało miejsce powołanie pierwszych grup modlitewnych Stowarzyszenia Krwi Chrystusa, które mogły powstać dzięki aprobacie proboszcza ks. prał. Sławomira Wojtyska.
Niedziela podlaska
25 marca minęło ćwierć wieku od ogłoszenia przez św. Jana Pawła II bulli „Totus Tuus Poloniae populus”. Jubileusz może niewielki, ale było to wydarzenie niezwykłej wagi.
Ćwierć wieku temu na mocy bulli papieskiej „Totus Tuus Poloniae populus” kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim został podniesiony do rangi konkatedry.
W sokołowskim sanktuarium Miłosierdzia Bożego w trzeci piątek lutego zebrała się rzesza pielgrzymów na kolejnym Wieczorze Miłosierdzia.
Niedziela kielecka
Pogrążeni w mroku nocy pielgrzymi z nikłymi światłami lampionów zbliżali się do starego benedyktyńskiego Sanktuarium, śpiew kilkuset osób rozchodził się po wzgórzu.
Bł. Wincenty Kadłubek, średniowieczny biskup, który dla mnisiego habitu zrezygnował z biskupstwa w Krakowie, zaszczytów i łaski królewskiej, to postać z pozoru odległa, osadzona w realiach XII i XIII wieku.
Drogi Krzyżowe od wieków wrosły w duszpasterstwo Wielkiego Postu. W Polsce należą do najchętniej wybieranych i uczęszczanych nabożeństw.
Niedziela małopolska
Z bp. Leszkiem Leszkiewiczem rozmawiała Maria Fortuna-Sudor.
Bez nich wielu z nas nie wyobraża sobie Wielkiego Postu i Wielkanocny. Są przygotowaniem do świąt, momentem inspiracji i wzrostu, okazją do nawrócenia. Rekolekcje. Gdzie jeszcze można wziąć w nich udział w Małopolsce?
– Na każdym spektaklu sala jest wypełniona – mówi z dumą kustosz sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, ks. Stanisław Makowski, po tegorocznej premierze Misterium Męki Pańskiej pt. „Ja Was posyłam”.
Niedziela lubelska
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Lublinie we współpracy z Wydziałem ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej, parafią pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół SOSW zorganizował spotkanie dla katechetów uczących w szkołach specjalnych.
Abp Stanisław Budzik rozpoczął wizytację kanoniczną w dekanacie czemiernickim. Jako pierwszą odwiedził parafię pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchowoli Radzyńskiej.
W Lublinie odbył się finał Mistrzostw Archidiecezji Lubelskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Metropolity Lubelskiego.
Niedziela legnicka
Przed 25 laty papieska bulla „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r. ogłosiła decyzję papieża Jana Pawła II o nowym podziale administracyjnym Kościoła w Polsce. Wśród nowych diecezji znalazła się także diecezja legnicka.
Druga tura rekolekcji dla młodzieży męskiej w Seminarium Duchownym odbyła się w pod koniec lutego br. Tym razem do legnickiego Domu Ziarna zawitała grupa ze szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie klas mundurowych z ponad dwudziestu szkół dolnośląskich i lubuskich uczestniczyło w Biegu i Turnieju Strzeleckim dla Wyklętych.
Niedziela łódzka
Znany dziennikarz oraz założyciel fundacji „Kasisi” i fundacji „Dobra Fabryka” Szymon Hołownia był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Ale Gość” w kolegiacie w Łasku.
Wspomagają układ trawienny, oddechowy, nerki, pomagają chorym na cukrzycę, tym z zaburzeniami odporności czy alergikom. Leczenie, choć długie, jest bezpieczne i przynosi efekty.
Lek. med. Marcin Samosiej, kierownik przychodni ziołoleczniczej przy Konwencie Bonifratrów w Łodzi, radzi.
Niedziela przemyska
Rekolekcje ewangelizacyjne to wyjątkowy czas działania Ducha Świętego, ale też rekolekcje w swej formie wyjątkowe.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Zima odeszła. Przyroda budzi się do nowego, intensywnego życia. Także człowiek będąc pod urokiem wiosny i równocześnie przeżywając okres Wielkiego Postu, tęskni za lepszym, piękniejszym życiem. Czuje potrzebę odejścia od szarej bylejakości, wyjścia na zewnątrz, wyruszenia w drogę.
Niedziela rzeszowska
Diecezja rzeszowska, tak jak cały Kościół, zawiera pierwiastek ludzki i boski. Z jednej strony mamy terytorium, podział administracyjny i instytucje.
Poncjusz Piłat, prokurator, czy – jak mówią Ewangelie – zarządca Judei, był postacią historyczną. Ponieważ to on wydał na śmierć Jezusa z Nazaretu, jego osoba od stuleci budzi zainteresowanie i kontrowersje, a braki w życiorysie – najsłynniejszego w historii prokuratora – przez wieki starano się wypełnić legendą.
Hasłem roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce są słowa „Idźcie i głoście”. Do jego wypełniania powołany jest każdy chrześcijanin – poprzez głoszenie Ewangelii i dawanie świadectwa wiary.
Niedziela sandomierska
W niedzielę 19 marca mogliśmy w każdej świątyni na zakończenie Mszy św. usłyszeć wiadomość, w której biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz informuje o rozpoczęciu 25 marca III Synodu Diecezji Sandomierskiej.
Wielkie wyróżnienie spotkało klasztor na Świętym Krzyżu. Na uroczystości, która odbyła się 15 marca w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, prezydent RP Andrzej Duda ogłosił listę 10 nowych miejsc na liście Pomnika Historii.
O przygotowaniach i świętowaniu Wielkanocy z ks. Witoldem Szczurem oraz Małgorzatą i Piotrem Bikami z parafii Gawłuszowice rozmawia ks. Adam Stachowicz.
Niedziela sosnowiecka
Kolejny diecezjalny kurs nadzwyczajnego szafarza Komunii św. jest na finiszu. 11 marca w siedzibie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odbyły się ostatnie egzaminy.
Okres Wielkiego Postu to czas podążania drogą krzyża. Widzialnym znakiem tego podążania stało się poświęcenie i zawieszenie krzyży w nowo otwartym Oddziale Chorób Wewnętrznych I Szpitala w Czeladzi.
Biskup Adam Śmigielski SDB po kanonicznym objęciu diecezji w czerwcu 1992 r. ukonstytuował Kurię Diecezjalną, której siedzibą został Dom Katechetyczny parafii św. Barbary w Sosnowcu (ul. Wawel 19).
Niedziela świdnicka
„Idźcie i głoście” to hasło tegorocznej, 13. Pielgrzymki Maturzystów Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę, która odbyła się pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca 17 marca 2017 r.
Gdy mówimy o naszym ludzkim życiu na ziemi, wyróżniamy w nim trzy okresy: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Bardzo często wracamy do przeszłości, bo przeszłość jest zapamiętana, opowiadamy o tym, co przeżyliśmy, co słyszeliśmy i widzieliśmy.
Liturgia byłaby niemożliwa bez wybranych do jej sprawowania ludzi. Wybranych przez Chrystusa. Każda z wielkich religii posiada grupę osób odpowiedzialnych za obrzędy i prawa religijne.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
25 marca 1992 r. św. Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” wśród ośmiu polskich metropolii kreował również metropolię szczecińsko-kamieńską ze stolicą w Szczecinie jako największym miastem.
Radni międzyzdrojscy 26 stycznia br. podczas XXIX Sesji Rady Miasta podjęli Uchwałę Nr XXIX/287/17 w sprawie ustanowienia św. Piotra Apostoła duchowym patronem miasta Międzyzdroje.
11 marca 2017 r. przed północą zmarł ks. Jan Cichy. Ksiądz Kanonik urodził się 31 marca 1944 r. w Dietach na terenie Austrii (diecezja Linz).
Niedziela toruńska
W bieżących dniach diecezja toruńska świętuje jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego ukazała się okolicznościowa publikacja pod redakcją dk. Waldemara Rozynkowskiego i ks. Pawła Borowskiego pt. „Jubileusz Diecezji Toruńskiej.
Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu obchodził jubileusz 60 lat istnienia. Z tej okazji odbyła się sesja naukowa oraz modlono się na Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego.
Obecne czasy charakteryzują się dużym tempem życia. Ludzie gonią za spełnianiem swoich codziennych obowiązków i często nie zauważają, że tuż obok nich mieszka ktoś wyjątkowy, od kogo bije tajemnicze światło miłości, radości i pokoju.
Niedziela warszawska
W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego diecezja warszawsko-praska obchodzi srebrny jubileusz. Równo 25 lat temu Jan Paweł II wprowadził nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce.
Jak wychowywać dziecko, żeby wyrosło na człowieka wolnego i samodzielnego? – zastanawiali się 18 marca uczestnicy konferencji w szkole dla dziewcząt „Strumienie” w Józefowie.
Z abp. Henrykiem Hoserem rozmawiali Magdalena Kowalewska i Artur Stelmasiak.
Niedziela wrocławska
Kilka dni temu Dolny Śląsk obiegała informacja o kilkugodzinnym Franciszku znalezionym we wrocławskim Oknie Życia. Franciszek miał szczęście. Trafi teraz do kochających rodziców, przed nim piękne życie.
Agata i Dawid Ruskowie są małżeństwem od 9 lat i rodzicami dwojga dzieci: 3-letniego Tomka i 1,5-rocznej Milenki. O pozytywnym podejściu do Wielkiego Postu, a także rodzinnym przeżywaniu tego czasu w rozmowie z Adrianną Sierocińską opowiada Agata Rusek.
Powstają we Wrocławiu i okolicach, gromadząc mężczyzn gotowych do walki o każdy dzień. Niczym zawodowi żołnierze codziennie podejmują walkę duchową. Ich skuteczną bronią jest różaniec.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
O roli seminarium duchownego z bp. Marianem Rojkiem, pasterzem diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozmawia alumn Piotr Kończyński.
Ks. prof. Tadeusz Guz z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim odebrał akt nominacji profesorskiej. To najwyższe odznaczenie w dziedzinie edukacji.
W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, dnia 25 marca 1992 r., powołana została do życia Diecezja Zamojsko-Lubaczowska.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W pałacu prezydenckim w Warszawie 15 marca odbyła się uroczystość wpisania na listę Pomników Historii 10 nowych obiektów.
W sobotę 25 marca minęło dokładnie 25 lat od opublikowania słynnej bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”.