Reklama

Sport

Historyczny dzień dla Polski w Soczi

[ TEMATY ]

Soczi

Olimpiada

Igrzyska

djtomdog / Foter / CC BY-SA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Przedostatni dzień olimpiady w Soczi przeszedł do historii. Polacy startowali dziś niemal we wszystkich dyscyplinach – począwszy od narciarstwa alpejskiego, przez biathlon, biegi narciarskie, snowboarding, bobsleje i łyżwiarstwo szybkie. Do 4 złotych medali biało-czerwoni dołożyli dwa (a właściwie siedem): srebrny i złoty.

Narciarze alpejscy stanęli dziś na starcie slalomu. Do zawodów zgłoszonych było 117 zawodników. Pierwszego przejazdu nie ukończyło 38 z nich (w tym jeden z trzech biało-czerwonych, Maciej Bydliński), 2 w ogóle nie przystąpiło do rywalizacji. Na półmetku zawodów najlepszy był 34-letni Austriak Mario Matt, który ostatecznie triumfował w całych zawodach. Srebrny medal wywalczył jego rodak Hirscher, aktualny mistrz świata w tej konkurencji (Matt zajął w nich 3. miejsce), który po pierwszym przejeździe zajmował dopiero 9. pozycję, ale znakomicie zaprezentował się w swoim drugim starcie. Trzecie miejsce na podium zajął Norweg Henrik Kristoffersen. W drugim przejeździe zdecydowanie najlepiej zaprezentował się Słowak Adam Zampa, jednak ponieważ pierwszy start dał mu dopiero 26. miejsce, ostatecznie został sklasyfikowany jako 6. Najlepszy z Polaków, Michał Jasiczek, zakończył slalom na 23 pozycji (na półmetku był 44.). Mateuszowi Garniewiczowi nie udało się dotrzeć do mety w drugim przejeździe, podobnie jak 29 innym alpejczykom (wśród nich znaleźli się m.in obrońca tytułu z Vancouver Giuliano Razzoli i brązowy medalista, André Myhrer). 5 zostało zdyskwalifikowanych.

Biathloniści, podobnie jak panie wczoraj, rywalizowali dziś w biegu sztafetowym (4 x 7,5 km). Za największych faworytów do zwycięstwa uchodzili Norwegowie, mistrzowie świata. Dobrego wyniku spodziewano się również po drużynie gospodarzy, Rosjanie bowiem byli najlepsi w Soczi w próbie przedolimpijskiej przed rokiem. Na starcie biegu stanęło 19 drużyn, w tym Polacy – kolejno: Krzysztof Pływaczyk (najstarszy), Łukasz Szczurek, Łukasz Słonina i Rafał Lepel. Nasi reprezentanci nie będą jednak zbyt dobrze wspominać tych zawodów, bo zostali zdublowani i z jednym z najgorszych wyników strzeleckich (12 dobranych nabojów, 2 karne rundy – gorzej strzelali tylko Amerykanie i Estończycy) zajęli ostatnie miejsce. Za największych pechowców sztafety mogą uważać się bez wątpienia Norwegowie, którzy prowadzili przez większość zawodów, a swoje szanse na medal zaprzepaścili – a w zasadzie zrobił to biegnący na ostatniej zmianie Emil Hegle Svendsen – gdy przyszło im biec karną rundę. Triumfatorami zawodów zostali Rosjanie (0 karnych rund, 8 dobranych nabojów), przed Niemcami (0+2) i Austriakami (0+7).

Na półmetku konkursu czwórek bobslejowych (po 1. i 2. ślizgu, pozostałe dwa – jutro) na prowadzeniu są Rosjanie (Alexander Zubkov, Alexey Negodaylo, Dimitry Trunenkov, Alexey Voevoda), przed czwórką Łotyszy (ich strata wynosi zaledwie 4 setne sekundy) i Niemców. Czas Polaków (Dawid Kupczyk, Daniel Zalewski, Michał Kasperowicz i Paweł Mróz) po dwóch ślizgach dał im dopiero 27. pozycję (wyprzedzili tylko Brazylijczyków, drugą czwórkę Korei Południowej i trzecią Kanady).

Biegaczkom narciarskim przyszło dziś walczyć w ostatniej konkurencji – biegu na 30 km. Do rywalizacji przystąpiło 57 zawodniczek, w tym cztery Polki: Justyna Kowalczyk, Paulina Maciuszek, Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Kubińska. Pierwszej z nich, obrończyni tytułu z Vancouver, nie udało się powalczyć o drugi medal w Soczi – przegrała z doskwierającym jej urazem stopy i musiała zejść z trasy po ok. 12 kilometrach.

O ile z początku zawodów duża część zawodniczek biegła w grupie, o tyle z czasem zaczęły wyłaniać się z niej wyraźne liderki: Marit Bjoergen, Therese Johaug i Kristin Stoermer Steira. Norweżki wypracowały sobie ogromną przewagę nad resztą stawki i między sobą rozstrzygnęły, do kogo powędrują medale. Niedługo przed metą słabnąć zaczęła Steira, a Bjoergen zdołała wyprzedzić prowadzącą Johaug i pewnie pobiegła po złoty medal – trzeci w Soczi, szósty w ogóle (oprócz tego Norweżka ma jeszcze 4 inne krążki olimpijskie). Druga na mecie Johaug na złoty medal w konkursie indywidualnym będzie zatem musiała poczekać kolejne cztery lata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najlepsza z Polek, Sylwia Jaśkowiec zakończyła maraton na 33. pozycji (była lepsza m.in. od Szwedki Charlotte Kalli), Paulina Maciuszek była 41., a Kornelia Kubińska 43.

Mecz hokejowy pomiędzy drużynami z Finlandii i USA wyłonił brązowych medalistów Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (przed czterema laty drużyny te spotkały się w półfinale i wówczas górą byli Amerykanie, którzy wygrali 6:1). Na trzecim stopniu podium staną Finowie, złotych i srebrnych medalistów poznamy jutro.

Reklama

Finowie, obrońcy trzeciego miejsca z Vancouver, nie dali swoim rywalom żadnych szans, choć mecz nie zaczął się dla nich zbyt pomyślnie – w 14. minucie sędziowie odgwizdali strzał karny dla Amerykanów, jednak Patrick Kane nie zdołał wykorzystać szansy i na tablicy wyników wciąż widniał remis 0:0. Sytuacja zaczęła się diametralnie zmieniać, gdy w drugiej tercji, w ciągu zaledwie 11 sekund meczu Finowie – Teemu Selanne i Jussi Jokinen – strzelili dwie bramki. W trzeciej tercji dołożyli jeszcze trzy (bramki zdobywali kolejno: Juuso Hietanen, znów Teemu Selanne i Olli Maatta) i całe spotkanie zakończyło się wynikiem 5:0. Finowie tym samym po raz czwarty w historii zimowych igrzysk staną na 3. stopniu podium.

Ostatnią konkurencją w snowboardingu w Soczi były slalomy równoległe kobiet i mężczyzn, rozgrywane na zimowych igrzyskach po raz pierwszy w historii. Wśród pań triumfowała Austriaczka Julia Dujmovits (aktualna wicemistrzyni świata w slalomie gigancie, 29. w tej konkurencji w Soczi) przed dwiema Niemkami: Anke Karstens i Amelie Kober. W zawodach wystartowały dwie Polki, Aleksandra Król, Karolina Sztokfisz, jednak nie udało im się przebrnąć przez kwalifikacje.

Zwycięzcą konkursu mężczyzn okazał się Rosjanin (a w zasadzie Amerykanin z rosyjskim paszportem) Vic Wild, dla którego to już drugi złoty medal w Soczi – pierwszy wywalczył w slalomie gigancie. Drugi był Słoweniec Zan Kosir (brązowy medalista giganta), trzeci – Austriak Benjamin Karl (wicemistrz olimpijski w gigancie równoległym z Vanocuver). W zawodach nie startowali Polacy.

Najwięcej emocji bez wątpienia przyniosło dziś Polakom łyżwiarstwo szybkie – zarówno drużyna żeńska jak i męska miały szanse na zdobycie medali.

Paniom pozostały dziś do rozegrania półfinały oraz finał. Polskie zawodniczki w drodze do finału musiały pokonać Rosjanki i udało im się to – Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka i Luiza Złotkowska były szybsze od reprezentantek gospodarzy o 1.49 s. W decydującym wyścigu, w którym Natalię Czerwonkę zmieniła Katarzyna Woźniak, biało-czerwone nie dały jednak rady Holenderkom (te pobiły rekord olimpijski – swój rekord, bo po raz pierwszy dokonały tego w półfinale, jadąc z Koreankami) i ostatecznie zajęły drugie miejsce, poprawiając wynik sprzed czterech lat, w Vancouver zdobyły bowiem brązowe medale.

Panczeniści rywalizowali dziś w ostatnich biegach finałowych. Polacy – po raz pierwszy na zimowych igrzyskach w drużynie – w składzie Konrad Niedźwiecki, Jan Szymański i Zbigniew Bródka walczyli o brązowe medale z drużyną z Kanady. Biało-czerwoni zaczęli swój bieg spokojnie, tracąc na każdym okrążeniu do rywali. W końcówce ślizgu wyraźnie przyspieszyli, aby na 3 okrążenia przed metą osiągnąć prowadzenie, którego nie oddali już do końca. Złotymi medalistami w tej konkurencji zostali Holendrzy, którzy podobnie jak koleżanki z reprezentacji pobili rekord olimpijski. Srebrne medale powędrowały do Koreańczyków, którzy w finale nie byli w stanie dotrzymać kroku Holendrom.

2014-02-22 22:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi przeszły do historii

[ TEMATY ]

Soczi

Olimpiada

Igrzyska

Carmen Rodriguez NSP / Foter / CC BY

Dziś poznaliśmy ostatnich medalistów, byliśmy również świadkami efektownej ceremonii zamknięcia olimpiady. Flaga olimpijska została przekazana na ręce przedstawicieli Pyeong Chang w Korei Południowej, miasta-gospodarza XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018, znicz zgasił niedźwiadek – jedna z maskotek igrzysk, po czym uronił łzę, na znak, że to już naprawdę koniec. Widowisko zamknął spektakularny pokaz sztucznych ogni.
CZYTAJ DALEJ

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV?

2025-05-19 10:18

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

kobiety w bieli

inauguracja pontyfikatu

Hello Fotografia

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

Kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu Leona XIV

18 maja, w piękne wiosenne przedpołudnie Leon XIV odprawił Mszę św. inaugurującą jego pontyfikat. O wadze tego wydarzenia świadczy fakt, że w liturgii na placu św. Piotra uczestniczyło ponad 150 delegacji państwowych z całego świata. A wśród nich kilka "niestandardowo" - jak na tę okoliczność - ubranych kobiet. Jakie znaczenie miał ich biały strój?

Sektor po lewej stronie ołtarza zajęli kardynałowie i biskupi, natomiast sektor po prawej stronie był zarezerwowany dla delegacji państwowych. Szczególnie liczne były delegacje państw związanych z Leonem XIV: Włochy – Papież jest Biskupem Rzymu; Stany Zjednoczone, gdyż Papież Prevost jest obywatelem amerykańskim; Peru - Robert Prevost przez wiele lat pracował w Peru, gdzie był biskupem diecezji Chiclayo. W zdecydowanej większości osoby, które wypełniły sektor delegacji państwowych były ubrane na czarno, dlatego tym bardziej rzucały się w oczy białe suknie kilku kobiet zasiadających w pierwszym rzędzie.
CZYTAJ DALEJ

Poznań: Legat Leona XIV przybył już na jutrzejszą beatyfikację ks. Stanisława Streicha

2025-05-23 17:36

[ TEMATY ]

beatyfikacja

ks. Stanisław Streich

Kard. Marcello Semeraro

Papież Leon XIV

Episkopat News

Kardynał Semeraro

Kardynał Semeraro

Do Poznania przybył już kard. Marcello Semeraro - legat papieża Leona XIV na jutrzejszą beatyfikację ks. Stanisława Streicha. Kapłan ten został zastrzelony przez komunistę podczas sprawowania niedzielnej liturgii 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w podpoznańskim Luboniu. Jutro na placu katedralnym w Poznaniu o godz. 11.00 odbędzie się jego beatyfikacja. Uroczystości będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

W uroczystej Mszy św. w dniu beatyfikacji weźmie udział liczna grupa polskich arcybiskupów i biskupów, duchowieństwo i rzesze świeckich. Na jutrzejszej uroczystości spodziewanych jest ok. siedmiu tysięcy pielgrzymów. Będą oni mogli przybyć na uroczystość specjalnym, bezpłatnym pociągiem, który wyjedzie ze stacji Rawicz i przez stacje: Leszno, Kościan, Mosina, Puszczykowo, Mosina, Luboń dojedzie do stacji Poznań- Garbary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję