Reklama

Kościół

Znajdź coś dla siebie

Rekolekcje adwentowe. Czy chcesz przeżyć je blisko domu, czy pojechać gdzieś dalej? W pojedynkę czy z małżonkiem, a może z całą rodziną? W roześmianej wspólnocie czy w kompletnej ciszy? Tradycyjnie czy on-line?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spośród wielu adwentowych propozycji wybraliśmy kilka. Niech będą zachętą do udziału lub inspiracją do własnych poszukiwań. Czasami ciekawe rekolekcje są bliżej, niż nam się wydaje.

W milczeniu

Spragnieni ciszy mogą skorzystać z rekolekcji „Razem z Miriam, naszą siostrą”, na które zapraszają Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach oraz Instytut Wynagrodzicielek Serca Jezusa i Maryi. Weekendowe skupienie odbędzie się w dniach 6-8 grudnia. Do udziału zaproszone są osoby dorosłe, gotowe zachować pełne milczenie od piątkowego wieczoru do niedzielnego poranka. Pustelnia Złotego Lasu to pokamedulski zespół klasztorny z XVII wieku, wpisany do rejestru pomników historii. Obecnie jest to pustelnia otwarta dla każdego, kto pragnie uciec od zgiełku cywilizacji, by w ciszy zastanowić się nad swoim życiem, pogłębić relację z Bogiem, a także odpocząć (w ośrodku znajduje się osiemdziesiąt miejsc noclegowych, są także dwa domki eremickie). W trakcie rekolekcji będzie można odbyć indywidualną rozmowę z kierownikiem duchowym oraz skorzystać z sakramentu spowiedzi. Uczestnicy zabierają ze sobą Pismo Święte, notatnik i długopis, warto wziąć również budzik, by móc wyłączyć telefon na czas rekolekcji. W programie m.in.: codzienna Msza św., wprowadzenie do modlitwy ignacjańskiej, medytacje, adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje. Zapisy i informacje: tel. 15 864 77 95, mail: recepcja@pustynia.com .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród pięknej przyrody

Reklama

Rekolekcje „Nie było dla nich miejsca” to propozycja Legionistów Chrystusa. Odbędą się one w dniach 6-8 grudnia w Bańskiej Wyżnej i będą łączyć element wspólnotowy ze zorientowaniem na Boga. „Tak jak wtedy, tak i dziś brakuje miejsca dla Boga w naszych domach i sercach. Te rekolekcje będą okazją do tego, aby zobaczyć, czy Bóg ma miejsce w moim życiu, czy może też nie ma dla Niego miejsca w moim sercu” – informują organizatorzy. Bańska Wyżna to jedna z najwyżej położonych w Polsce miejscowości, z pięknym widokiem na Tatry (w trakcie rekolekcji przewidziany jest czas na zwiedzanie okolic). Część rekolekcji będzie się odbywać w ciszy, a część będzie miała charakter integracyjny. Zapisy przez stronę: regnumchristi.pl/rekolekcje .

Po studencku

Dom Młodych przy sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie kolejny raz zaprasza na adwentowe rekolekcje dla studentów w dniach 13-15 grudnia. Poprowadzą je ks. Piotr Bartoszek (duszpasterz akademicki) i ks. Damian Drop (duszpasterz młodzieży i powołań). – To sprawdzona forma. Taki weekend w miejscu, gdzie może się pomieścić wiele osób, pozwala na głębsze przeżycie, niż gdy wieczorem przychodzi się na nauki i wraca do domu. Zapewniamy czas i na rozmowy, i na skupienie. Jest dużo możliwości modlitwy i refleksji nad usłyszanymi treściami. Będą Msze św., konferencje, dzielenie się – opowiada ks. Piotr. – W naszych rekolekcjach bierze udział dużo uczestników, m.in. dlatego że staramy się podejmować tematy, które dotyczą konkretnie ich życia, również w perspektywie relacji z Panem Bogiem czy osobistego rozwoju, pytań, które sobie zadają.

Zapisy: przez formularz dostępny na profilach facebook.com/CentrumDDM oraz facebook.com/dmrokitno .

Rodzinnie

Reklama

Rekolekcje adwentowe tuż przed świętami i w dodatku dla rodzin? Takie spotkanie będzie miało miejsce w dniach 20-22 grudnia w domu rekolekcyjnym „Jutrzenka” Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej w Bardzie. Rekolekcje poprowadzi ks. Bartłomiej Kot, a za organizację odpowiedzialna jest Fundacja Trzy Filary. To szansa na zatrzymanie się tuż przed Bożym Narodzeniem i oderwanie od szaleństwa zakupów, porządków i przygotowań. „Program jest tak zbudowany, żeby można było dać sobie czas i przestrzeń na spotkanie, słuchanie, poszukiwanie i odkrywanie Boga. Będzie też to czas bycia ze sobą, ucieszenia się, że nie jesteśmy sami, że mamy siebie, mamy innych obok. Czas odkrywania, że Bóg nie tylko jest blisko, między nami, ale i w nas. Jest obecny” – zapewniają organizatorzy. W programie: Eucharystia, czas na modlitwę osobistą, grupy dzielenia, konferencje, warsztaty. Zapisy przez formularz dostępny pod linkiem: facebook.com/trzyfilary/events .

I tak, i tak

Ci, którzy nie mogą pozwolić sobie na wyjazd, zaproszeni są do udziału w rekolekcjach on-line. Z taką propozycją wychodzi m.in. Zgromadzenie Sióstr od Aniołów. Rekolekcje „Pozdrowienie anielskie” odbędą się w dniach 2-4 grudnia na kanale sióstr na YouTubie, a poprowadzi je s. Maria Druch. Konferencje będą głoszone na żywo, ale będzie można ich posłuchać również później, w dogodnym dla siebie momencie. Uczestnicy rekolekcji będą mogli skorzystać z indywidualnego towarzyszenia duchowego jednej z sióstr oraz z dzielenia się słowem w ramach kręgu on-line 22 grudnia. Na towarzyszenie i krąg obowiązują wcześniejsze zapisy. Informacje i zgłoszenia na stronie: siostryodaniolow.pl .

Ksiądz Teodor Sawielewicz z kanału Teobańkologia zaprasza do parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie, gdzie w dniach 15-18 grudnia poprowadzi rekolekcje adwentowe „Złam przekleństwo, posiadaj błogosławieństwo!”. Będą one również transmitowane na żywo na YouTubie. W programie, obok konferencji ks. Teodora, są codzienne Msze św., adoracje Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia i uzdrowienia oraz Różaniec.

Można też (bo czemu nie?) poszukać adwentowych rekolekcji ks. Teodora z poprzednich lat i przeżyć je w dogodnym dla siebie czasie. Zresztą nie tylko Teobańkologia pozwala na odtworzenie archiwalnych nagrań. Taką możliwość dają m.in. ojcowie dominikanie na stronie: dominikanie.pl . Z kolei na stronie: jezuici.pl można znaleźć odnośniki do tekstów rekolekcji i rozważań, również tych z poprzednich lat. Jak zapewniają autorzy: „Teksty są nadal aktualne i mogą być podstawą do głębszych rozważań, pomocą w odnajdowaniu prawdy o Bogu i człowieku”.

Przez cały Adwent

A gdyby tak przeżyć głębiej wszystkie tygodnie Adwentu? Fundacja Pogłębiarka zaprasza do wzięcia udziału w 22-dniowym kursie adwentowym „Znajdź swój rytm”. Kurs jest bezpłatny, wystarczy jedynie zainstalować w telefonie aplikację Pogłębiarka. Jak czytamy w zapowiedziach, jest to propozycja dla gotowych na zmianę – pragnących porządku i zmiany nawyków, dla poszukujących głębszej duchowości – zainteresowanych rozwojem duchowym w połączeniu z wiedzą z zakresu psychologii, dla tych, którzy chcą, aby ich wiara miała realny wpływ na codzienne życie i podejmowane działania, a także dla tych, którzy chcą doświadczyć głębokiego sensu podczas świąt Bożego Narodzenia. Kurs rusza 2 grudnia, a poprowadzą go: o. Rafał Huzarski, jezuita, Daniel Wojda oraz Agata Gregorkiewicz. Szczegółowy program oraz informacje o prowadzących można znaleźć na stronie: poglebiarka.pl .

2024-11-26 14:11

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzeszowskie Święto Światła

[ TEMATY ]

adwent

Ks. Waldemar Wesołowski

Krzeszowska bazylika rozświetlona światłem

Krzeszowska bazylika rozświetlona światłem
Dokładnie tydzień przed uroczystością Bożego Narodzenia, czyli 18 grudnia, przeżywamy w Krzeszowie niezwykle podniosłą uroczystość. Cała bazylika jaśnieje tego dnia setkami świec, a do sanktuarium przybywają niestrudzeni pielgrzymi, bo dzień ten jest wyjątkowy.
CZYTAJ DALEJ

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.
CZYTAJ DALEJ

Duch konklawe unosi się na Jasnej Górze!

2025-05-08 15:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kaplica Sykstyńska

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Już samo zdjęcie robi wrażenie, prawda?

Już 1 maja stojąca na Jasnej Górze u stóp Klasztoru Ojców Paulinów replika Kaplicy Sykstyńskiej zaprasza na bezpłatną “podróż” edukacyjną w związku ze zbliżającym się konklawe. Dzięki patronatowi mediowemu tygodnika Niedziela najciekawsze tajemnice Watykanu zostały opracowane drobiazgowo. Każdy, kto nie może w tym czasie wyruszyć do Rzymu, będzie mógł zgłębić je w iście watykańskiej atmosferze kaplicy, w której od zawsze wybierany jest Papież.

W związku ze zbliżającym się konklawe, które od zawsze wzbudza emocje na całym świecie, goszcząca od lutego na Jasnej Górze replika Kaplicy Sykstyńskiej, zaprasza na bezpłatną „ucztę edukacyjno-duchową”, która przybliży tajemnice tego wyjątkowego wydarzenia. Od 10 maja 2025 roku wszyscy zainteresowani będą mogli zgłębić historię, znaczenie i kulisy konklawe, a także odkryć arcydzieła mistrzów renesansowych, które kardynałowie podziwiają za każdym razem wsłuchując się w podszept Ducha Świętego wskazujący następcę Tronu Piotrowego. Niebywała okazja indywidualnego wczucia się w atmosferę konklawe podczas jej trwania w Watykanie, nadarza się właśnie Polsce, po raz pierwszy w historii Kościoła Katolickiego, dzięki wiernej kopii Kaplicy Sykstyńskiej. Jednocześnie organizatorzy przedsięwzięcia pod auspicjami Muzeów Watykańskich – umożliwiają zwiedzającym obejrzenie tronu JP II I innych artefaktów zebranych przez Ojców Paulinów na Jasnej Górze podczas jego wizyt.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję