Reklama

Rodzina

Dzięki nim jesteśmy

Obchodzone w styczniu Dni Babci i Dziadka zachęcają do głębszego spojrzenia na relacje dziadkowie – wnuki i wnuki – dziadkowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Babci i Dzień Dziadka kierują uwagę na ludzi, których wkład w życie chcemy widzieć i doceniać. W pierwszej kolejności jako społeczność, ale też prywatnie. Nie chodzi tu o „dzień ku czci”, który może kreować „wydmuszkowe” świętowanie bez łączności z tymi wartościami. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby prywatnie przekazywać naszym babciom i dziadkom „naręcza” uznania każdego dnia. Życie dzieje się dzień po dniu. Święto w kalendarzu jest bardzo konkretnym zaproszeniem do świętowania. Aby jednak nie stało się tylko formalnością, zastanówmy się, jaki sposób świętowania będzie spójny z jego przekazem i dostępny dla naszej rodziny.

Nadajmy świętowaniu sens

Reklama

Okres przedszkolny i wczesnoszkolny przepełniony jest spotkaniami międzypokoleniowymi szczególnie w styczniowe dni. Laurki, występy, przytulasy, buziaki, zdjęcia, odświętne stroje i piękne babcine koafiury. Kiedy wnuki rosną, sprawy wymagają większego zaangażowania zarówno wnuków, jak i ich rodziców. Żyjemy w biegu, więc wszechobecne „odhaczenie” może znacząco spłycić sens podejmowanych działań. Stawianie życia „na baczność” często prowadzi na manowce. Co zrobić, kiedy wnuki uchylają się od obowiązku (taki dajemy im przekaz!) złożenia życzeń dziadkom? Mówią: „jeśli ma to być tylko blichtr, bo wypada, to ja się wypisuję”; „po co ta szopka, przychodzimy i trudno przebić się przez dźwięki z telewizora”. Takie słowa bolą, ale też dają nam ważny sygnał. Tu naprawdę chodzi o relacje! Pójdźmy za tym drogowskazem. Niech świętowanie babcino-dziadkowe ociepli te styczniowe dni. To naprawdę jest możliwe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak świętować?

Reklama

Młodzi mówią: sky is the limit, co oznacza, że ogranicza nas tylko wyobraźnia. A zatem – jak sobie zorganizujemy świętowanie, takie ono będzie. Kluczem jest intencja, z jaką świętujemy. Chcemy podziękować dziadkom za ich obecność, za to, że zawsze są po naszej stronie, za karmniki, które można było składać tylko z dziadkiem, za pyszności przygotowywane przez babcię, która jak nikt inny trafiała w dziesiątkę upodobań kulinarnych swoich wnuków. Tysiące godzin spędzanych na wspólnych spacerach, czytaniu książek, opowieści nie z tej ziemi – to właśnie miłość! Uśmiech, który mówi: jesteś ważny(-na), jestem z ciebie taki(-a) dumny(-na)! Spójrzmy na dobro! Skoncentrujmy się tylko na nim. To oczywiste, że różni nas wiele spraw i nie zawsze nasze relacje są wspierające. Bądźmy ciekawi siebie nawzajem. Wybierajmy to, co łączy, a nie to, co dzieli. Rozmowę może cudownie zapoczątkować zwykłe pytanie: co u ciebie? Zadane ze szczerej troski, ze wzrokiem pełnym ciepła i życzliwości, będzie zaproszeniem do prawdziwego spotkania bliskich sobie osób. Niech to będzie czas wdzięczności, przytulenia, dobrego słowa. Bez udawania i sztuczności. Intencje czuć na odległość. Przypomnijcie sobie miłe chwile, wspólne wakacje, nieopatrznie zerwane słoneczniki z pola sąsiada i rozmowę z ich właścicielem mediowaną przez babcię z czułością i stanowczością. Harce w garażu dziadka, gdzie każda śrubka miała swoją lokalizację. Trudno się oprzeć refleksji, że te doświadczenia były ważnym krokiem w procesie konstruowania licznych wynalazków, w tym, oczywiście, GPS.

Kto pyta, ten wie

Reklama

Pytania są ciekawą ścieżką do poznawania świata. Twórczą inspiracją są albumy rodzinne. Warto o nich pamiętać podczas spotkań rodzinnych. Zdjęcia są przedłużeniem naszej pamięci, ale babcino-dziadkowych opowieści nikt nie zastąpi. To historie osobiste, ale też z epoki, w której spędzili dzieciństwo i młodość. Niezmiennie interesujące są wspomnienia o tym, jak nasi rodzice byli dziećmi. Kto pamięta te czasy lepiej niż dziadkowie? DZIŚ jest właśnie szansa na pytania i odpowiedzi. Może się okazać, że mamy wiele wspólnego. Od koloru oczu, przez pasje, zainteresowania, po marzenia. Moja siostra od maleńkiego bajtla interesowała się końmi. Malowała, rysowała je, czytała o tych pięknych zwierzętach. Wielokrotnie zastanawiałam się, skąd u niej takie niesłabnące zainteresowanie. Mieszkaliśmy w mieście – koni trzeba było ze świecą szukać. To nie były czasy szkółek jeździeckich, dowożenia do stadniny na lekcje. No i nikt z rodziny nie wykazywał żadnego zainteresowania w tym kierunku. Teraz jeździ konno i podczas spotkania z ciocią-babcią okazało się, że nasz pradziadek od strony mamy był koniarzem. Konie to była pasja jego życia, chluba w gospodarstwie i duma we wsi. I... nagle stało się jasne, że moja siostra, która nigdy pradziadka Piotra nie poznała – nawet nie słyszała zbyt wiele o jego życiu – przejęła jego pasję do koni. Takie i inne historie są częścią naszych rodzin i tego święta.

Jezus też miał babcię i dziadka

Tradycja religijna mówi o Joachimie i Annie, rodzicach Matki Bożej. To takie naturalne, że nasz Pan także miał dziadków. Babcia i dziadek to ważne osoby dla człowieka. Figura św. Anny Samotrzeciej przedstawia Babcię z Córką i Wnukiem na kolanach. Rozradowany Jezus wie, że jest bezpieczny w ramionach Babci i asyście Mamy. A w ciszy kontemplacji tej sceny rozbrzmiewa głos św. Anny: „To jest mój Wnuk umiłowany”. Sielanka, ale też zaproszenie do podążania tą drogą bliskości, próby zrozumienia, bez oceniania, z ciekawością, co u ciebie (babci, dziadka, wnuka, wnuczki)... Z miłością, z dumą, z tęsknotą. Pytam, bo kocham, bo mi na tobie zależy. Pytam z troską o nasze relacje. Tu wielka rola rodziców – łączników pokoleniowych, którzy mogą pomóc się spotkać dziadkom i wnukom. Łączą światy czasami tak odległe, ale wciąż tak bliskie. Lubię myśleć o roli rodziców – tłumaczy między starszym pokoleniem a młodziakami.

Dziękuję

Czasami trudno nam wyrazić swoje potrzeby. Czekamy onieśmieleni z dygoczącym sercem na ich zaspokojenie, ale nie mówimy o nich wprost. Wtedy dobrze, aby ktoś pomógł, nazwał, czyli przetłumaczył naszą intencję. Za krótkim „dziękuję” może się kryć morze niewypowiedzianej wdzięczności. Dlatego tak ważne jest, aby powiedzieć, jak wsparły mnie dzisiejsza wizyta, rozmowa telefoniczna, co jest we mnie teraz żywego. „Dziękuję ci, że przyszedłeś do mnie dzisiaj. Twoja obecność rozweseliła mój dzień. Czekam tu zawsze na ciebie z otwartymi ramionami. Proszę cię, zadzwoń, jak tylko masz czas. I oddzwoń, jeśli ja dzwonię, a ty nie możesz odebrać. Tak miło mi usłyszeć twój głos w słuchawce. Wiem, że masz szkołę, że masz pracę. Ja to rozumiem. Kocham cię, wnusiu”.

W relacji ważna jest obecność. A kiedy jej fizycznie zabraknie – pamięć. Każdy z nas ma swoich dziadków. Możemy dziś się zatrzymać i przypomnieć sobie ich imiona, nazwiska, miejsca, gdzie mieszkali, historie ich życia. Możemy podziękować im za to wszystko, co wnieśli w nasze życie. Miejmy ich wszystkich w życzliwej pamięci, z wdzięcznością za to, co wzeszło i co nas wzbogaca.

2024-01-16 12:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Superbohaterowie

Niedziela toruńska 3/2020, str. VII

[ TEMATY ]

babcia

dziadek

Dzień Babci

Dzień Dziadka

Iwona Ochotny

Babcia i dziadek odgrywają w życiu dzieci bardzo ważną rolę

Babcia i dziadek odgrywają w życiu dzieci bardzo ważną rolę

Znane powiedzenie głosi, że rodzice są od tego, by wychowywać, a dziadkowie od tego, by rozpieszczać. U podstaw tego twierdzenia tkwi założenie, że dziadkowie z racji wieku i wcześniejszych zasług mogą dyspensować się od odpowiedzialności za rozwój wnuków, poprzestając na dogadzaniu im.

Ich przywilejem jest to, że nie muszą określać swego stanowiska w sytuacjach trudnych i konfliktowych, kiedy pociechy stają okoniem swoim rodzicom. Ma być lekko, łatwo i przyjemnie: w młodszym wieku słodycze i zabawki w zamian za laurki i zaśpiewaną piosenkę, a później – wsparcie finansowe nastolatka w zamian za odwiedziny od czasu do czasu i ewentualną drobną pomoc (plus gruba kasa z okazji I Komunii św., urodzin, świąt i ślubu).
CZYTAJ DALEJ

Jest termin rozmowy Nawrockiego z Mentzenem. Dojdzie do przekazania poparcia?

2025-05-20 14:53

[ TEMATY ]

rozmowa

deklaracja

Karol Nawrocki

Sławomir Mentzen

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Sławomir Mentzen zaprosił Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego na rozmowę na kanale YouTube. Moi wyborcy to nie worki z ziemniakami i trzeba do nich trafić - podkreślił. Mentzen chciałby, aby kandydaci podpisali deklarację z postulatami ważnymi dla jego wyborców.

Kandydat Konfederacji na prezydenta, który uzyskał 14,81 proc. głosów w pierwszej turze wyborów prezydenckich, we wtorek opublikował wpis na platformie X, w którym zaprosił kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego i popieranego przez PiS Karola Nawrockiego na rozmowę na jego kanale na Youtube. "Nie ma lepszego sposobu na przekonanie do siebie moich wyborców, niż pojawienie się w moich mediach społecznościowych. Moi wyborcy nie oglądają waszych telewizji, nie kupują propagandy waszych mediów. Korzystają z mediów społecznościowych, oglądają moje materiały. Jeżeli wam zależy na ich głosach, przekonajcie ich do siebie" - napisał.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV zawierzył swój pontyfikat wstawiennictwu św. Pawła Apostoła

2025-05-20 17:38

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

We wtorek po południu Papież Leon XIV udał się do Bazyliki św. Pawła za Murami, gdzie modlił się przy grobie św. Pawła – Apostoła Narodów a także przewodniczył Liturgii Słowa i wygłosił homilię.

Na początku liturgii, po przejściu przez Drzwi Święte, otwarte z okazji trwającego Roku Jubileuszowego, Ojciec Święty udał się na osobistą modlitwę do grobu św. Pawła Apostoła. Następnie, po wysłuchaniu fragmentu Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian, w osobistej homilii, zwrócił uwagę na trzy wielkie tematy, zawarte tym liście: łaskę, wiarę i usprawiedliwienie. Zachęcił, by „powierzając wstawiennictwu Apostoła Narodów początek tego nowego Pontyfikatu” zatrzymać się nad tymi trzema tematami i przez ich pryzmat spojrzeć na dar powołania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję