Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Ku czci Fatimskiej Królowej Świata

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2017, str. 1

[ TEMATY ]

pomnik

Matka Boża Fatimska

Ks. Robert Gołębiowski

W uroczystości poświęcenia obelisku ku czci Pani Faimskiej wzięło udział prezbiterum Kościoła szczecińsko-kamieńskiego na czele z Księżmi Biskupami

W uroczystości poświęcenia obelisku ku czci Pani Faimskiej wzięło udział prezbiterum Kościoła szczecińsko-kamieńskiego na czele z Księżmi Biskupami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sto lat temu wrażliwe i czułe serce Niepokalanej Matki Zbawiciela Świata, widząc dramat tracenia przez ludzkość łaski wiary, otworzyło swoje pełne miłości wnętrze i przekazało światu poprzez radosne serca portugalskich pastuszków orędzie zbawienia. Od maja do października 1917 r. w dolinie Cova da Iria Maryja uwrażliwiała Łucję, Hiacyntę i Franciszka, a tym samym cały świat, na odnowienie fundamentów wiary, a także ludzkich postaw. Mówiła tak wiele m.in. o pokucie, nawróceniu, zadośćuczynieniu za grzechy świata, o znaczeniu modlitwy różańcowej, nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca, poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Przybliżeniu charyzmatu objawień służyły w naszej archidiecezji Misje Fatimskie, które przez ponad dwa i pół roku ogarnęły swą duchową nicią wszystkie parafie. Ukoronowaniem całego Roku Fatimskiego stało się poświęcenie figury Fatimskiej Królowej Świata – wotum kapłanów i wiernych archidiecezji, które miało miejsce 18 października 2017 r.

Reklama

Podniosła uroczystość, która rozpoczęła się w kościele seminaryjnym, a następnie na placu przy wjeździe na teren Kurii Metropolitalnej, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego i Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego stanowiła zwornik wszystkich ważnych duchowo przeżyć, które stały się udziałem całej archidiecezji poprzez różnorodne wymiary przyjęcia fatimskich treści w całokształt naszego życia. Były to przede wszystkim Misje Fatimskie, które rozpoczęły się 28 lutego 2015 r. w Bełcznej k. Łobza i dopełnione zostały w 272 parafiach poprzez czas ośmiodniowych ćwiczeń wewnętrznych opartych na fundamencie najważniejszych treści, które objawiła Maryja dzieciom. Najistotniejszym owocem tych Misji były „oblężone konfesjonały” i tajemnice serc, które tam poruszone najpierw nauczaniem Matki Najświętszej rozpoczynały drogę autentycznej przemiany. Pięknym świadectwem chłonięcia słów Bogurodzicy była duża frekwencja wiernych na wszystkich naukach, Eucharystiach, nabożeństwach i celebracjach, które składały się na program Misji. Przemawiającym do świadomości jest także fakt, że treść orędzia dotarł do najmniejszych punktów filialnych, gdzie nawet po kilku wiernych bardzo wytrwale uczestniczyło w Misjach. W trudnych do oszacowania statystykach wydaje się, że z daru Misji skorzystało ponad 300 tys. archidiecezjan. Dzieła głoszenia Misji podjęło się w różnym wymiarze 75 kapłanów naszej archidiecezji, w zdecydowanej większości diecezjalnych, których wsparli kapłani zakonni ze zgromadzeń Ojców Redemptorystów, Chrystusowców, Salezjanów, Dominikanów, Salwatorianów, Trynitarzy, Cystersów, Pallotynów, Sercan, Jezuitów i Franciszkanów. W wielu parafiach rozpoczęto systematyczne odprawianie nabożeństw pierwszych sobót miesiąca, powstały dodatkowe grupy Żywego Różańca, także i dziecięce oraz młodzieżowe, Jerycha Różańcowe, fundowano figury Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, pogłębiano istotę treści wszystkich słów wypowiedzianych przez Maryję poprzez kolportaż bardzo dużej liczby cennych wydawnictw, które opublikowano w tym czasie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

18 października w kościele seminaryjnym koncelebrowano Mszę św. dziękczynną za łaski otrzymane przez archidiecezję w Roku Fatimskim. Pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi razem z bp. prof. Henrykiem Wejmanem oraz ponad 60 kapłanami w Eucharystii uczestniczyły siostry zakonne, alumni seminarium, a także wielu wiernych. W powitalnym słowie Pasterz archidiecezji złożył hołd wdzięczności wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w to, by przekaz orędzia fatimskiego dotarł we wszystkie zakątki archidiecezji. Te podziękowania objęły zarówno Misjonarzy Fatimskich, jak i wiernych, którzy ochotnym sercem odpowiedzieli na zaproszenie do modlitwy, refleksji, odnowy życia i wcielenia próśb wypowiedzianych przez Matkę Bożą.

W słowie Bożym ks. prof. US dr hab. Grzegorz Wejman, koordynator duchowości fatimskiej, przypomniał głęboki przekaz objawień sprzed stu lat, aktualizując je do sytuacji duchowej człowieka XXI wieku. Podsumował także całokształt kończących się powoli Misji Fatimskich w naszej archidiecezji. Omówił wymowę i ich znaczenie dla życia wspólnot parafialnych, przypominając szczególnie o konsekracji pierwszego w świecie sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie-Załomiu. Zwrócił uwagę na bezcenną wartość dobrze sprawowanych nabożeństw pierwszych sobót miesiąca dokładnie według wzorca, który Maryja przekazała s. Łucji. Niezwykle cenną stała się prośba skierowana w pierwszym rzędzie do kapłanów, aby codziennie podjęli radosne zobowiązanie odmówienia tajemnicy ukoronowania Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi w intencji powołanych i nowych licznych, świętych, gorliwych powołań kapłańskich do naszego archidiecezjalnego seminarium. Po Eucharystii wszyscy jej uczestnicy przeszli procesjonalnie pod statuę Maryi Fatimskiej Królowej Pokoju, aby dokonać jej poświęcenia. Ks. prał. dr Aleksander Ziejewski, pomysłodawca figury, oddał hołd wszystkim ofiarodawcom i ludziom dobrej woli, także projektantom, którzy sprawili, że od tej chwili Pani Fatimska króluje w tym miejscu Szczecina. Głównym projektantem i wykonawcą był Paweł Pietrusiński z Warszawy, bezinteresownie pomagali również inż. Marian Rozwarski z dokumentacją i inż. Mirosław Hamberg jako projektant konsultant, oraz Mirosław Wolski, Ireneusz Jankowski i Antoni Askaldowicz, którzy pomagając przy wykonaniu statuy, sprawili, że blisko 9-metrowa statua z 2-metrową figurą Maryi będzie odtąd przypominała wszystkim o bezcennym przekazie Matki Niebieskiego Pana wzywającym świat do przemiany i budowania trwałego pokoju serc. Następnie Ksiądz Arcybiskup wraz z bp. Henrykiem Wejmanem i bp. Marianem B. Kruszyłowiczem dokonali poświęcenia figury i w modlitwie powierzyli archidiecezję Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Inskrypcja, którą umieszczono na figurze, brzmi: „Fatimska Królowa Pokoju, módl się za nami. Wotum Kapłanów i Wiernych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej na 100. rocznicę Objawień Matki Bożej Fatimskiej 1917 – 2017”.

Fatimska figura Królowej Pokoju jest darem – wotum całej archidiecezji, które wsparliśmy naszymi ofiarami w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pozostanie trwałym śladem setnej rocznicy objawień w Fatimie, ale i zarazem widocznym znakiem przypominającym wszystkim odwiedzającym to ważne miejsce o odpowiedzialności za realizację wskazań Matki Najświętszej, które przekazała Dzieciom Fatimskim.

2017-10-31 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy pisał po polsku

Niedziela częstochowska 38/2014, str. 5

[ TEMATY ]

pomnik

Ks. Jacek Molka

O. Eustachy Rakoczy odsłania pomnik o. Mikołaja z Wilkowiecka

O. Eustachy Rakoczy odsłania pomnik o. Mikołaja z Wilkowiecka

O kim mowa? O Mikołaju, ale nie Reju, lecz Mikołaju z Wilkowiecka – miejscowości i parafii usytuowanej w dekanacie kłobuckim w gminie Opatów. Właśnie tam – przed parafialną świątynią – 14 września został odsłonięty i pobłogosławiony pomnik jednego z najzacniejszych spośród Ojców Paulinów oraz polskich twórców XVI stulecia

Zdaniem niektórych historyków, Mikołaj z Wilkowiecka (zm. w 1601 r.) mógł pisać po polsku jeszcze przed wspomnianym wyżej swoim imiennikiem, który powszechnie uchodzi przecież za „ojca polskiej literatury”. Ten prowincjał Ojców Paulinów, gorliwy obrońca katolicyzmu, tłumacz i autor wielu religijnych dzieł wpisał się w annały polskiej literatury i teatrologii jako twórca wierszowanego misterium rezurekcyjnego pt.: „Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim”. Powstało ono ok. 1580 r. i w praktyce do końca XIX stulecia było ono jedną z najczęściej odgrywanych sztuk teatru ludowego w naszej ojczyźnie. Mało tego. Wiele razy wystawiano to misterium w teatrach z prawdziwego zdarzenia w latach 20., 60. i 70. XX wieku.
CZYTAJ DALEJ

Wrocław: dyrektor szpitala ma zostać zwolniona za to, że nie zgodziła się na zabicie dziecka

2024-10-07 07:07

[ TEMATY ]

szpital

aborcja

Fundacja Grupa Proelio

Jak zapowiada jeden z członków zarządu województwa dolnośląskiego, w najbliższych dniach zwolniona z pracy ma zostać Dyrektor wrocławskiego szpitala na Brochowie dr inż. Agnieszka Chrobak. Zarzutem wobec niej ma być to, że sprowadziła do szpitalnej kaplicy relikwie błogosławionej rodziny Ulmów oraz że w szpitalu nie zabijano nienarodzonych dzieci.

Zapowiedź zwolnienia z pracy jest efektem medialnej nagonki, której dr inż. Chrobak doświadcza od początku marca. "Gazeta Wyborcza" a w ślad za nią inne proaborcyjne media opublikowały na wiosnę całą serię atakujących ją artykułów. Krytycy posunęli się także do szyderstw i donosu do NFZ. Lewicowe media kompletnie pomijały to, że pod kierownictwem dr Chrobak szpital się rozwija i podnosi standardy opieki okołoporodowej.
CZYTAJ DALEJ

Europejscy biskupi i organizacje rodzin: bez rodziny nie ma pokoju

2024-10-08 18:12

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Przedstawiciele Europejskiej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) i Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) wskazali na kluczową funkcję rodziny dla Europy i Kościoła katolickiego. W obliczu „zimy demograficznej” oraz „pandemii samotności i wyniszczających konfliktów” Europa potrzebuje rodzin. „Bez nich budowanie trwałego pokoju jest niemożliwe” - stwierdza wspólne memorandum, które podczas spotkania w Rzymie podpisali 7 października przewodniczący FAFCE - Vincenzo Bassi i przewodniczący CCEE - abp Gintaras Grušas.

Bassi podkreślił gotowość stowarzyszeń rodzin do „służenia Kościołowi w Europie i naszym wspólnotom”. Dzieje się to w duchu papieża Franciszka, który w swojej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” opisał gościnność rodzin i ich pomoc ubogim i zepchniętym na margines jako „symbol, świadectwo i uczestnictwo w macierzyństwie Kościoła”. Rodziny są powołane, aby być świadkami „radosnej odpowiedzialności” i „żywotnej solidarności międzypokoleniowej”- stwierdził przewodniczący FAFCE.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję