Reklama

Polska

25 lat temu relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej wróciły z Rzymu do Polski

W maju upływają dwie ważne rocznice: 75-lecie śmierci św. Urszuli Ledóchowskiej i 25-lecie przewiezienia z Rzymu do Polski jej relikwii. Urszula Ledóchowska zmarła w Rzymie 29 maja 1939 roku. 50 lat później, w maju 1989 roku, jej w całości zachowane ciało przewieziono do Polski i złożono w kaplicy domu macierzystego założonego przez nią Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Pniewach k. Poznania.

[ TEMATY ]

święta

urszulanki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobne wydarzenie Polska przeżywała w 1938 roku, gdy równie uroczyście do Polski wracały doczesne szczątki św. Andrzeja Boboli. Jego szczątki jechały przez Polskę pociągiem, św. Urszula – specjalnym samochodem - kaplicą.

Większą część życia spędziła w ciągłych podróżach, związanych z bardzo aktywną działalnością ewangelizacyjną, pedagogiczną i patriotyczną. Mając 74 lata zmarła też „w drodze” – 29 maja 1939 roku w Rzymie. Tam została pochowana w grobowcu sióstr urszulanek Serca Jezusa Konającego na cmentarzu Campo Verano. Gdy łaski otrzymywane przez ludzi za jej wstawiennictwem zainspirowały Kościół do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, jedną z ważnych formalności była ekshumacja doczesnych szczątków służebnicy Bożej w celu zabezpieczenia ich jako przyszłych relikwii i przeniesienia do kaplicy w domu generalnym założonego przez nią zgromadzenia. Ekipa biorąca udział w ekshumacji w 1959 roku stwierdziła, że ciało – 20 lat po śmierci – zachowało się w całości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pomyślne dopełnienie innych wymagań procesowych, m.in. potwierdzenie przez Kościół autentyczności dwóch cudownych uzdrowień za wstawiennictwem sługi Bożej w 1946 roku, otworzyło drogę do beatyfikacji m. Urszuli. Ta pierwsza w historii beatyfikacja na polskiej ziemi miała miejsce w 1983 roku w Poznaniu, podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Rosnący kult nowej błogosławionej skłaniał do postawienia pytania, czy jej relikwie nie powinny wrócić do Polski. Opowiedział się za tym także Ojciec Święty. Formalności zajęły ponad dwa lata. Ważne też było przygotowanie duchowe: i samych urszulanek, i środowisk żyjących duchowością św. Urszuli, i możliwie najszerszego kręgu Polaków. Kolejna ekshumacja w 1988 roku potwierdziła, że ciało nadal pozostało nienaruszone. Główna odpowiedzialność za sprawną organizację przewiezienia relikwii przez Włochy, Austrię, Czechosłowację i przez terytorium Polski spoczywała na szarych urszulankach, duchowych córkach Urszuli Ledóchowskiej. Po wyznaczeniu trasy i najważniejszych miejsc, w których miały się odbywać różne uroczystości związane z powitaniem relikwii na ziemi ojczystej, w przygotowania włączyły się lokalne społeczności – z biskupami diecezji, przez które wiodła trasa przejazdu relikwii, na czele. Były to diecezje: krakowska, tarnowska, częstochowska, włocławska, łódzka, warszawska, gnieźnieńska i poznańska.

Na początku maja biskupi polscy, zapowiadając to wyjątkowe wydarzenie, napisali w liście, czytanym we wszystkich kościołach: „Ufamy, że obecność Jej relikwii w naszym kraju wpłynie korzystnie na to, by współcześni Polacy – poznając Jej życie, przybywając do Jej grobu, modląc się u Niej i do Niej – uczyli się kochać Boga i Ojczyznę w doli i niedoli. Uznajemy przeto za wielkie wydarzenie, że serce bł. Urszuli, która zapewniała: «pomimo wszelkich zniszczeń i cierpień – jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy», wraca do nas na zawsze”.

Reklama

11 maja Jan Paweł II pożegnał relikwie podczas specjalnego nabożeństwa w Ogrodach Watykańskich zaimprowizowaną modlitwą-rozmową: „Opatrzność Boża gotowała Ci drogi niezwykłe, drogi niepodobne do tych dróg, którymi chodziły Twoje siostry. Przede wszystkim kazała Ci Boża Opatrzność i miłość dusz szukać dobra tych dusz wszędzie tam, gdzie słyszałaś jak gdyby ich głos Ciebie wzywający. (…) Wracasz teraz, wracasz do naszej Ojczyzny. (…) Dziękujemy Ci za wszystko, co uczyniłaś dla Rzymu. Za Twoją dyskretną obecność przez tyle lat, również po śmierci (…) żegnając Cię, nie rozstajemy się. Nie rozstajemy się, Kościół się nigdy nie rozstaje z tajemnicą świętych obcowania. Nie rozstaje się ze swoimi świętymi i błogosławionymi. Oni stanowią jego przyszłość. Stanowią jego największą nadzieję. Wskazują nieustannie drogę, a równocześnie wciąż wracają do nas, są z nami. Stanowią żywy przykład dla nas, (…) przykład świętości. I wreszcie wspierają nas – i na Twoje wsparcie liczymy. (…) Papież, którego nigdy nie znałaś osobiście i Ciebie on też nigdy osobiście nie poznał, po prostu jest za młody, ten Papież, który mówi tym samym językiem, jakim i Ty mówiłaś, ten Papież liczy na Twoje wsparcie”.

Na przejściu granicznym w Chyżnem 17 maja czekał kard. Franciszek Macharski z kilkoma biskupami i liczną grupą pielgrzymów. Na mapie z trasą przejazdu przez Polskę było około 30 ważnych miejsc, w których przewidziano uroczyste przyjęcie lub pożegnanie relikwii: msze święte, nocne czuwania, procesje, przemówienia… Najbardziej znaczące modlitewne przystanki były to m.in.: Zakopane – z domem urszulanek na Jaszczurówce; Ludźmierz – z sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala; Lipnica Murowana – rodzinna miejscowość świętej, usytuowana niedaleko Bochni; Kraków – z Bazyliką Mariacką i klasztorem urszulanek na Starowiślnej, w którym święta przeżyła pierwszych 21 lat życia zakonnego; Częstochowa – obowiązkowe odwiedziny u Królowej Polski; Sieradz – z 750-letnim klasztorem podominikańskim, podźwigniętym z ruin dzięki decyzji i pracy św. Urszuli oraz urszulanek; Łęczyca, Ozorków, Łódź – miasta, w których święta w dwudziestoleciu międzywojennym sama zakładała prężnie do dziś działające placówki urszulańskie; Warszawa – którą święta często za życia odwiedzała i z której wyjechała po raz ostatni 3 maja 1939 roku; Poznań – w którym była częstym gościem za życia.

Reklama

Oprócz tych głównych przystanków trzeba by wymienić jeszcze wiele innych miejsc uczczenia relikwii na trasie ich przejazdu. Samochód z relikwiami nie mógł posuwać się szybko, bo w wielu miejscach po drodze czekali, często klęcząc, rozmodleni ludzie, niektórzy z kwiatami, niektórzy pragnący dotknąć trumny. Na pewnych odcinkach drogi samochód jechał z otwartą tylną częścią, służącą za wędrowną kaplicę. Witając relikwie 18 maja w Nowym Sączu abp Jerzy Ablewicz powiedział m.in.: „Oby ta naprawdę przedziwna wędrówka relikwii bł. Urszuli zapoczątkowała pisanie przez nas nowej historii Polski! Polski wspaniałej, nowej, ale opartej na dziedzictwie duchowym naszego narodu”. Abp Jerzy Stroba, witając relikwie 27 maja w katedrze poznańskiej, zadeklarował: „Przyjmujemy te relikwie ze świadomością, że będziemy ich strzegli, że zaciągamy za nie odpowiedzialność, a równocześnie, że będziemy je odwiedzać i czcić je w Pniewach, gdzie będą złożone, i w naszych kościołach oraz w naszych domach”.

28 maja relikwie dotarły do Pniew, położonych ok. 50 km na północ od Poznania, by po dwudniowych uroczystościach spocząć w specjalnie przygotowanym sarkofagu w kaplicy macierzystego domu urszulanek SJK, założonego przez m. Urszulę w 1920 roku. Odtąd miejsce to na nowo stało się jej domem, a równocześnie sanktuarium, licznie przyciągającym pielgrzymów. Dziś główne uroczystości odbędą się w Pniewach.

Świętują też parafie, którym św. Urszula Ledóchowska patronuje, a których jest obecnie około 20. Św. Urszula jest także patronką licznych placówek oświatowych i wychowawczych, m.in. siedmiu zespołów szkół, kilkunastu przedszkoli. Jest też współpatronką archidiecezji poznańskiej, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Stowarzyszenia Hospicyjno-Paliatywnego „Hospicjum Płockiego” w Płocku, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, kilku drużyn harcerskich i wielu innych organizacji. W 2006 roku – na wniosek Rady Miasta Sieradza – została ogłoszona patronką Sieradza. Wczoraj wieczorem zostały uroczyście przekazane relikwii parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Ropczcycach, w diecezji rzeszowskiej. W niedzielę 1 czerwca relikwie otrzyma najmłodsza parafia pw. św. Urszuli w Buku w diecezji szczecińskiej.

Duchowe córki św. Urszuli służą dziś Bogu i ludziom w 14 krajach na 5 kontynentach.

2014-05-30 10:44

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedyne ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.
CZYTAJ DALEJ

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Liturgia rozpoczęła się znakiem krzyża i krótkimi obrzędami wstępnymi, po których kardynałowie, modląc się Litanią do Wszystkich Świętych, przeszli procesyjnie do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam, po odśpiewaniu hymnu „Przybądź Duchu Święty” i odmówieniu modlitwy w intencji elektorów, złożyli oni uroczystą przysięgę. Najpierw wspólnie odczytali jej rotę, która dotyczy zarówno sytuacji, w której na któregoś z nich padnie wybór, jak też dochowania tajemnicy konklawe. Następnie każdy z kardynałów osobiście dopełnił przysięgi, kładąc dłoń na Ewangelii.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: zatrzymany na UW usłyszy zarzuty m.in. zabójstwa i znieważenia zwłok

2025-05-08 16:09

[ TEMATY ]

Warszawa

zabójstwo

Uniwersytet Warszawski

PAP/Szymon Pulcyn

Prok. Lucyna Korga-Mazurek z Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście przekazała, że zatrzymany w sprawie zabójstwa na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego Mieszko R. usłyszy zarzuty zabójstwa, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok.

Poinformowała też, że w środę przesłuchano kilkunastu świadków i zabezpieczono monitoring. Na miejscu pracował też lekarz medycyny sądowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję