Rok 2011
Papieskie podróże
W przyszłym roku Benedykt XVI planuje odwiedzić kilka włoskich miast, będą to: Wenecja (7-8 maja), San Marino (19 czerwca), Ancona (11września), gdzie Papież będzie przewodniczył Mszy św. na zakończenie Krajowego Kongresu Eucharystycznego, Lamezia Terme w Kalabrii (9 października). Celem planowanych podróży zagranicznych Benedykta XVI w 2011 r. są: Chorwacja (czerwiec), Hiszpania (sierpień), Niemcy (wrzesień) oraz Benin (listopad).
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Można powiedzieć, że człowiek żyje, dopóki czeka, dopóki w jego sercu żyje nadzieja. I po oczekiwaniach rozpoznaje się człowieka: naszą postawę moralną i duchową można zmierzyć tym, na co czekamy, w czym pokładamy nadzieję.
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 28 listopada 2010 r.
Powołaniem chrześcijan jest przepowiadanie z odnowionym przekonaniem ewangelicznej prawdy i przedstawianie Zmartwychwstałego Pana jako odpowiedzi na najgłębsze pytania i aspiracje duchowe współczesnego człowieka.
Z przesłania do patriarchy Bartłomieja I, 30 listopada 2010 r.
Oświadczenie rzecznika w sprawie GMO
To nie jest głos Watykanu
Oświadczenie w sprawie stosowania roślin transgenicznych w kontekście rozwoju, ogłoszone po konferencji na ten temat, która odbyła się w maju br. w Watykanie, nie odzwierciedla stanowiska ani Papieskiej Akademii Nauk, ani tym bardziej Stolicy Apostolskiej lub urzędu nauczycielskiego Kościoła. Wyjaśnienie w tej sprawie ogłosił 1 grudnia dyrektor watykańskiego Biura Prasowego ks. Federico Lombardi SI.
Przypomniał on, że wspomniana konferencja, zatytułowana „Rośliny transgeniczne a bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście rozwoju”, odbyła się w dniach 15-19 maja br. pod patronatem Papieskiej Akademii Nauk. Wzięło w niej udział 40 naukowców, w tym siedmiu członków Akademii, łącznie z jej ówczesnym prezesem prof. Nicolą Cabibbo. Pozostali uczestnicy reprezentowali inne instytucje.
Oświadczenie końcowe tamtej konferencji, ogłoszone obecnie w świeżo wydanym przez oficynę Elsevier tomie przedstawionych wówczas referatów, zostało podpisane przez uczestników tamtego spotkania, ma zatem wartość ich autorytetu naukowego. Dokument ten nie może być natomiast uważany za oświadczenie Papieskiej Akademii Nauk, która jako taka, licząca 80 członków, nie była ani konsultowana w tej sprawie, ani nie miała w programie takich konsultacji.
Żywność i rośliny transgeniczne oznaczają żywność zmodyfikowaną genetycznie. DNA komórki danego organizmu zostaje zmienione przez wprowadzenie do niej odcinka DNA innego organizmu. Ma to na celu zmianę, a zwykle poprawę pewnych cech gatunkowych tej rośliny. W wyniku tych procesów uzyskuje się produkty odporne na owady, środki ochrony roślin i drobnoustroje, o dłuższym okresie przydatności do spożycia, intensywniejszym smaku, zapachu i kolorze. Klasycznymi przykładami takich zmian są pomidory, do których wprowadzono geny pochodzące od fląder żyjących w zimnych wodach, aby w ten sposób były one wytrzymalsze na niskie temperatury, lub winogrona niemające pestek.
Obecnie trwają dyskusje, czy żywność pozyskiwana z tak zmienionych roślin jest szkodliwa dla zdrowia, czy też może być bezpiecznie stosowana. Stale też jest ona badana, aby wykluczyć ewentualne ujemne dla naszego organizmu skutki spożywania takiej żywności.
Przygotowania do świąt
Choinka przypomni Papieżowi babcię
O tym, że w Watykanie zbliża się Boże Narodzenie, świadczą trwające przygotowania. Na Placu św. Piotra budowana jest bożonarodzeniowa szopka. Wybrano także choinkę, która stanie obok niej. W tym roku drzewo pochodzi z Bressanone w Górnej Adydze na północy Włoch. Jego oficjalne przekazanie nastąpi 17 grudnia. Wraz z dużym świerkiem trafi do Watykanu 50 mniejszych.
Z Bressanone Benedykt XVI związany jest od dawna. Z tego regionu pochodzi jego babcia Maria Tauber-Peintner. Tam też późniejszy papież wielokrotnie spędzał wakacje. Po raz ostatni w 2008 r.
Na blogach piszą
Po operacji plastycznej w polskim szpitalu obywatelka Szwecji zapadła w śpiączkę. Mówią o tym wszystkie media, lecą głowy dyrektorskie, marszałkowskie, inne szpitale oferują pomoc, i to niezależnie od prawdopodobnego, kosmicznego odszkodowania w przyszłości. Sprawa jest rozwojowa, kto wie, czy oprócz odpowiedzialności służbowej nie skończy się na procesach karnych. (…)
Współczuję tej kobiecie. To straszne, co ją spotkało. Przy tym jednak uparcie chodzi mi po głowie 10 kwietnia 2010 r. i Smoleńsk. Ginie 96 osób, prezydent, ministrowie, generalicja, posłowie i senatorowie, bohaterowie walki o wolność Polski, patrioci. W kolejnych miesiącach ujawniono straszliwy bajzel w MON, MSZ i podległych im służbach i agendach.
I co? I NIC.
Rusky
Opisując rzekomo rewolucyjne słowa Benedykta XVI, mainstreamowe media nie tylko próbowały wmówić nam, że Kościół zmienił swoje nauczanie, ale między wierszami utrwalały stereotyp, jakoby prezerwatywy miały być realną ochroną przed AIDS. Tymczasem jest to bardzo niebezpieczny mit. Jest udowodnione, że prezerwatywy nie dają w 100% zabezpieczenia przed AIDS. Co więcej, ich promowanie może przyczynić się wręcz do rozprzestrzeniania się wirusa.
Zbigniew Kaliszuk
Pomóż w rozwoju naszego portalu