Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uchwała Rosyjskiej Dumy Państwowej

Katyń to zbrodnia reżimu stalinowskiego

Reklama

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, 26 listopada na posiedzeniu plenarnym przegłosowała projekt rezolucji, w której uznaje mord na polskich oficerach wiosną 1940 r. za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Niestety, nie nazwano tego mordu zbrodnią ludobójstwa.
„Opublikowane materiały, które przez wiele lat były przechowywane w tajnych archiwach, nie tylko ujawniają skalę tej strasznej tragedii, ale także dowodzą, iż zbrodnia katyńska została dokonana z bezpośredniego rozkazu (Józefa) Stalina i innych radzieckich przywódców” - głosi rezolucja. Dokument przypomina, że „w oficjalnej propagandzie radzieckiej odpowiedzialność za tę zbrodnię, którą zbiorczo nazywano tragedią katyńską, przypisywano nazistowskim zbrodniarzom, co wywoływało gniew, obrazę i nieufność narodu polskiego”.
W ocenie Dumy, na początku lat 90. Rosja wykonała „ważne kroki na drodze do wyświetlenia prawdy o tragedii katyńskiej. Uznano, że masowa zagłada polskich obywateli na terytorium ZSRR w czasie II wojny światowej była aktem przemocy ze strony totalitarnego państwa, które poddało represjom także setki tysięcy obywateli radzieckich za przekonania polityczne i religijne, według społecznych i innych kryteriów” - napisano w projekcie.
Zdaniem Dumy, „należy nadal badać archiwa, weryfikować listy zabitych, przywracać dobre imię tych, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach, wyjaśniać wszystkie okoliczności tragedii”.

Włochy

ICMC w obronie godności uchodźcy

Biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Edward Janiak - delegat KEP ds. Imigracji reprezentował Polskę podczas Konferencji w Rzymie. Biskupi z całego świata w dniach 17-20 listopada uczestniczyli tam w 55. Spotkaniu Rady ICMC - Międzynarodowej Komisji Konferencji Biskupów Katolickich i zespołów działających przy Episkopatach, zajmujących się kwestią migracji i uchodźstwa w poszczególnych krajach oraz regionach. Podczas spotkania, zorganizowanego u progu 60. rocznicy powstania ICMC, biskupi rozmawiali o zjawisku migracji w kontekście obecnej sytuacji oraz o wyzwaniach, a także o możliwościach, jakie stoją przed organizacją w najbliższej przyszłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marta Pietkiewicz

USA

Wyróżnienie polonijnego biznesmena

Reklama

Zakończyła się wizytacja kanoniczna na terenie Stanów Zjednoczonych w Zakonie Ojców Paulinów, którą przeprowadził generał Zakonu o. Izydor Matuszewski. W Chicago 31 października w kościele św. Konstancji podczas Mszy św. odbyła się uroczystość wręczenia popularnemu polonijnemu biznesmenowi i filantropowi Czesławowi Sawce Złotego Medalu Pontyfikatu Jana Pawła II, przyznanego przez kard. Stanisława Dziwisza za zasługi dla archidiecezji krakowskiej i powstającego Centrum Jana Pawła II. Czesław Sawko jest fundatorem pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze i konfratrem Zakonu Paulinów. W imieniu kard. Dziwisza odznaczenie to wręczył biskup senior Tadeusz Jakubowski w asyście o. Matuszewskiego i ks. Tadeusza Dzieszki - miejscowego proboszcza. Podobne wyróżnienie odebrał w Krakowie polonijny działacz katolicki i społeczny Jan Jaworski.

(J. J.)

COMECE

Głos Kościoła w UE obchodzi 30-lecie

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) obchodziła 24 listopada w Brukseli swoje 30-lecie. Z tej okazji odbyła się debata jubileuszowa, poświęcona znaczeniu Unii Europejskiej dla Kościoła oraz znaczeniu katolicyzmu w zjednoczonej Europie.
COMECE powstało 3 marca 1980 r. Wcześniej, w latach 1976-80, jej poprzednikiem była Europejska Katolicka Informacyjna Służba Duszpasterska - SIPECA. Od 1970 r. przy Wspólnocie Europejskiej jest akredytowany nuncjusz apostolski, który do 1999 r. był jednocześnie przedstawicielem Stolicy Apostolskiej przy Królestwie Belgii.
Obecnie przewodniczącym COMECE jest biskup Rotterdamu Adrianus van Luyn z Holandii, wiceprzewodniczącymi: arcybiskup Monachium kard. Rein-hard Marx z Niemiec oraz biskup pomocniczy Warszawy Piotr Jarecki. Sekretarzem generalnym Komisji jest ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Ludzie

Bp Peter Kang U-il

Przewodniczący Episkopatu Korei Południowej bp Peter Kang U-il, odnosząc się do agresji ze strony Korei Pn., powiedział, że za wszelką cenę należy uniknąć wojny. - Przeżywamy chwile wielkiej dezorientacji i lęku - stwierdził przewodniczący koreańskiego Episkopatu i zaapelował do rządów w Seulu i w Pjongjangu o podjęcie negocjacji. Hierarcha jest też przekonany o pilnej potrzebie interwencji społeczności międzynarodowej, która nie może zamykać oczu na istniejące na Półwyspie Koreańskim napięcia. Zauważa, że rząd w Seulu nie zna jeszcze motywów ataku, choć nie wyklucza, że zadecydowała o nim swoista taktyka polityczna władz komunistycznych czy też chęć odciągnięcia uwagi mieszkańców północnej części półwyspu od dramatycznych problemów wewnętrznych. Na Północy panuje bowiem głód i bieda. Hierarcha prosi Kościół powszechny o wsparcie modlitewne. - Pokój jest nie tylko wynikiem ludzkich wysiłków czy działań dyplomatycznych, ale także Bożej pomocy - powiedział bp Kang U-il.

Cudzysłów

Zdecydowanie potępiamy antysemityzm i islamofobię, ale też zdecydowanie nie możemy tolerować istniejącej chrystianofobii.
Kard. Walter Kasper

Krótko

Korea Pn. wystrzeliła 23 listopada ok. 200 rakiet na wyspę Yeonpyeong. Koreańczycy z Południa odpowiedzieli ogniem. Zginęło dwóch żołnierzy południowokoreańskich. Amerykanie skierowali do wybrzeży Korei lotniskowiec i prowadzą manewry razem z Koreańczykami z Południa. Część komentatorów uważa, że jest to próba szantażowania międzynarodowej opinii publicznej przez reżim z Północy.

Izrael rozpoczął budowę kolejnego muru. Tym razem na granicy z Egiptem. Mur będzie miał 140 km długości. Kosztować będzie 370 mln dolarów, a jego budowa zajmie rok.

W Hiszpanii rząd premiera José Rodrigueza Zapatero zapowiedział, że przyjmie ustawę o opiece paliatywnej i godnej śmierci. Hiszpańskie Forum Rodziny ostrzega, że chodzi o ustawę będącą promocją eutanazji.

Asia Bibi jest wolna. Chrześcijankę skazaną na karę śmierci za bluźnierstwo przeciwko Mahometowi ułaskawił prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari.

Świat miał nadzieję, że powtórzy się cud z Chile.19 listopada w kopalni węgla w Nowej Zelandii nastąpił wybuch. Pod ziemią zostało 29 górników. Kilka dni później zgromadzony pod ziemią metan wybuchł po raz drugi. Szef kopalni powiadomił rodziny, że górnicy na pewno nie żyją.

Polscy żołnierze sił specjalnych na początku listopada schwytali w Afganistanie dwóch przywódców talibów, którzy działali w polskiej strefie w prowincji Ghazni - Bashira i Nakiba.

W gruzińskim parlamencie powstała komisja, która opracuje plan bojkotu zimowych igrzysk w Rosji w 2014 r. Deputowani liczą na wsparcie Zachodu. Przypominają, że w 1980 r. z powodu inwazji ZSRR w Afganistanie olimpiadę w Moskwie zbojkotowało wiele europejskich państw.

Gospodarki 49 najbiedniejszych krajów świata miały w 2009 r. przyrost rzędu 4,3 proc., jednak w 19 z tych krajów dochód w przeliczeniu na mieszkańca zmalał, a wiele zubożałych rodzin przestało tam posyłać dzieci do szkoły.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny za to, co mówię!

2024-11-14 13:56

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Na pozór wydaje się nam, że słowo posiada mniejszą wartość niż konkretna rzecz, towar, dobro materialne. Lecz tak nie jest. Rzeczy przemijają, lecz nie słowa, one trwają. Ileż wielkich budowli rozsypało się, rozpadały się monarchie i zmieniały się granice państw, a słowa wieszczów trwają, nie przemijają. Tym bardziej odnosi się to do słów Jezusa. Jego słowo stwarza nowe rzeczywistości, przywraca do życia, leczy ślepych, podnosi upadłych, rodzi nadzieję i wiarę.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «W owe dni, po wielkim ucisku, „słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku. Gwiazdy będą spadać z nieba i moce na niebie” zostaną wstrząśnięte. Wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą. Wtedy pośle On aniołów i „zgromadzi swoich wybranych z czterech stron świata, od krańca ziemi po kraniec nieba”. A od figowca uczcie się przez podobieństwo. Kiedy już jego gałąź nabrzmiewa sokami i wypuszcza liście, poznajecie, że blisko jest lato. Tak i wy, gdy ujrzycie te wydarzenia, wiedzcie, że to blisko jest, u drzwi. Zaprawdę, powiadam wam: Nie przeminie to pokolenie, aż się to wszystko stanie. Niebo i ziemia przeminą, ale słowa moje nie przeminą. Lecz o dniu owym lub godzinie nikt nie wie, ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec».
CZYTAJ DALEJ

Odpust ku czci św. Elżbiety w kościele garnizonowym

2024-11-17 17:30

Marzena Cyfert

Bp Wiesław Lechowicz wyróżnił w symboliczny sposób medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawicieli garnizonu Wrocław za pomoc powodzianom

Bp Wiesław Lechowicz wyróżnił w symboliczny sposób medalem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przedstawicieli garnizonu Wrocław za pomoc powodzianom

– Oby Wasza służba wojskowa przebiegała w duchu słów Jezusa, była nimi naznaczona i abyście z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa w dalszym ciągu czerpali mądrość do tego, aby jak najpełniej i jak najpiękniej ją wypełnić – mówił do żołnierzy garnizonu Wrocław bp Wiesław Lechowicz.

Biskup polowy Wojska Polskiego przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice Mniejszej św. Elżbiety Węgierskiej. Uroczystość odbyła się z ceremoniałem wojskowym w obecności sztandaru wojskowego i Wojskowej Orkiestry Reprezentacyjnej. W czasie Eucharystii modlili się oficerowie i żołnierze garnizonu Wrocław oraz licznie przybyli parafianie.
CZYTAJ DALEJ

Czerwone światło na obu katedrach na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci

2024-11-18 15:59

[ TEMATY ]

Warszawa

achikatedra

czerwone światło

Adobe Stock

Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Archikatedra warszawska i katedra warszawsko-praska rozświetlą się na czerwono 19 listopada o godz. 17.00. W ten sposób także Kościół chce wyrazić brak przyzwolenia na przemoc wobec dzieci.

W Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, 19 listopada, na czerwono zaświecą się liczne budynki w całej Polsce. To symboliczny sposób wyrażenia sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, w którą włączył się również Kościół.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję