Komentarz
Osobliwy news
Irlandzki dziennik „The Irish Times” w jednym z niedawnych wydań zamieścił osobliwego newsa. Nie było w nim nic sensacyjnego, wyjątkowego ani na tyle strasznego, co usprawiedliwiałoby taki, a nie inny wybór redaktora jednego z najważniejszych pism na Zielonej Wyspie.
Otóż informacja, uznana za jedną z głównych newsów wydania, polegała na tym, że 80-letnia, nikomu wcześniej nieznana Irlandka ogłosiła bojkot niedzielnej Mszy św. Powiedziała dziennikarzowi, że zamierza w jedną niedzielę sierpnia nie pójść na Mszę św. w proteście przeciw Kościołowi katolickiemu, który rzekomo traktuje kobiety jako osoby drugiej kategorii. Na łamach dziennika gorąco zachęcała do podobnego kroku wszystkie Irlandki. Postawa szanownej seniorki budzi co najmniej kilka wątpliwości, jak choćby tę, że sporo życia zajęło jej dojście do takiego przekonania, i raczej nie usprawiedliwia tego maksyma, że lepiej późno niż wcale. Druga kwestia to wybór redaktora dziennika, który uznał, że spośród tysięcy informacji z dnia ta wydaje się być najbardziej warta uwagi czytelników pisma. Nie usprawiedliwia jej nic, jak tylko wola uczynienia im przysłowiowej wody z mózgu.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Niemcy
Beatyfikacja ks. Gerharda Hirschfeldera
Reklama
W niedzielę 19 września br. w Münster odbędzie się nabożeństwo pod przewodnictwem kard. Joachima Meisnera z Kolonii i bp. Felixa Genna z Münster, podczas którego do chwały ołtarzy zostanie wyniesiony sługa Boży ks. Gerhard Hirschfelder.
To wielkie święto zarówno dla Kościoła niemieckiego, jak i Kościoła świdnickiego, ponieważ ks. Gerhard, męczennik hitlerowskiego nazizmu, urodził się na ziemi kłodzkiej i tam również posługiwał jako wikariusz i duszpasterz młodzieży. Nowy błogosławiony urodził się 17 lutego 1907 r. w Kłodzku, zmarł 1 sierpnia 1942 r. w KL Dachau.
Mszę św. dziękczynną za dar beatyfikacji sprawować będzie 10 października br. w Kudowie-Czermnej, pierwszej parafii i w miejscu spoczynku ks. Gerharda, biskup świdnicki Ignacy Dec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Julia A. Lewandowska
Hiszpania
Park o tematyce chrześcijańskiej
W przyszłym roku na Majorce ma powstać pierwszy w Europie park o tematyce chrześcijańskiej. Inicjatywę tę pozytywnie ocenia miejscowy biskup Jesús Murguí Soriano, który wyraził nadzieję, że przyczyni się to do przybliżenia ludziom Jezusa. Na miejsce parku międzynarodowa grupa inwestorów wybrała miejscowość Capdepera, we wschodniej części wyspy.
Obiekt będzie budowany na wzór tematycznego parku „Tierra Santa” (Ziemia Święta) w Buenos Aires. Na obszarze 7 tys. hektarów powstanie m.in. antyczna Jerozolima, łącznie ze Ścianą Płaczu; będzie też można obejrzeć sceny z Nowego Testamentu, np. Zmartwychwstanie czy Ostatnią Wieczerzę. Grupa inwestycyjna ocenia koszt całego przedsięwzięcia na 7-10 milionów euro.
Ludzie
Swietłana Miedwiediewa
Żona prezydenta Rosji Swietłana Miedwiediewa uważa, że wartości religijne mogą być fundamentem życia każdego człowieka. W jej przekonaniu osobista wiara uświadamia człowiekowi odpowiedzialność wobec bliźnich oraz tworzy dobro i miłość.
Pierwsza dama Rosji popiera wprowadzenie do szkół nauki religii, ponieważ - jak sama stwierdziła - „naszej cywilizacji nie można wyobrazić sobie bez religii”.
Żona Dmitrija Miedwiediewa czynnie uczestniczy w akcji przeciw aborcjom. Społeczno-kulturalna fundacja, której przewodniczy już drugi rok, organizuje akcję „Podaruj mi życie”, skierowaną przeciwko praktykowaniu aborcji. Swietłana Miedwiediewa uważa, że problem ten należy analizować i rozwiązywać w kontekście całościowym, biorąc pod uwagę całą sytuację rodzinną. Według niej, „odpowiedzialność za sytuację, kiedy na każde 100 ciąż przypada w Rosji 66 aborcji, często spoczywa na ojcach tych nienarodzonych dzieci, jak również na niewłaściwym traktowaniu kobiet ciężarnych w społeczeństwie”.
Cudzysłów
Akceptacja wiary chrześcijańskiej nie jest łatwa w dzisiejszym kontekście społeczno-kulturowym i może wymagać bolesnego zerwania z dotychczasowym środowiskiem, a czasem oznaczać krzyż, który niesie się przez całe życie.
Kard. Tarcisio Bertone
Krótko
Tajemnicza śmierć dziennikarza na Białorusi. 36-letniego Alega Biebienina znaleziono w jego domu pod Mińskiem. Był twórcą i szefem najważniejszej białoruskiej witryny internetowej
Bułgarzy odkryli u siebie gaz łupkowy i liczą na to, że jego wydobycie da szansę na dywersyfikację dostaw tego surowca.
Rosja importuje ziemniaki. To nie żart. Susza i pożary sprawiły, że zbiory osiągnęły 25 mln ton, podczas gdy rocznie Rosjanie spożywają 29 mln ton.
W Dagestanie w ataku terrorystycznym na rosyjską bazę wojskową zginęło 3 żołnierzy, a ponad 30 zostało rannych. Zamachowiec wjechał do środka samochodem wypełnionym materiałem wybuchowym.
Grupa żołnierzy została oskarżona o zabijanie afgańskich cywilów i zabieranie fragmentów ich ciał jako trofeów. Według prokuratorów, członkowie jednego z oddziałów działających na terenie Kandaharu postanowili założyć tajny szwadron śmierci, który przez kilka miesięcy wysadzał w powietrze lub rozstrzeliwał przypadkowo wybranych Afgańczyków.
Ameryce nadal dokucza brak pracy. Na bezrobociu jest 9,6 proc. Amerykanów. Mimo wysiłków administracji, sytuacja nie ulega poprawie. Niektórzy widzą w tym fakcie widmo nadchodzącej drugiej fali kryzysu.
Na ulice Francji wyszło 7 września ponad milion ludzi w proteście przeciwko planom reformy emerytalnej, za którymi stoi Nicolas Sarkozy. Francuski prezydent chce, aby jego rodacy pracowali nie jak teraz do 60., ale do 62. roku życia.
Prascy radni ogłosili, że zamierzają złożyć w parlamencie projekt legalizujący w Czechach prostytucję. Według propozycji, którą przygotowała rada czeskiej stolicy, uprawianie prostytucji byłoby legalne pod warunkiem uzyskania odpowiedniego pozwolenia w urzędzie.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.