Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 34/2010, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedykt XVI do Polaków

Z okazji święta narodowego Polaków

Witam Polaków. Dziś w całym Kościele obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ten dzień jest obchodzony również jako święto narodowe. Z tej okazji wszystkim Polakom życzę pokoju i pomyślności. Wszystkich zawierzam opiece Maryi i serdecznie błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Benedykt XVI - papież

Podczas modlitwy „Anioł Pański”, Castel Gandolfo, 15 sierpnia 2010 r.

Cała Polska na Jasnej Górze

Wieczorną Mszą św. z udziałem przede wszystkim pątników 299. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej rozpoczęły się 14 sierpnia na Jasnej Górze uroczystości ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
15 sierpnia tradycyjnie o godz. 8.00 została odprawiona Msza św. dla warszawskich pielgrzymów. Eucharystii przewodniczył abp Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, a homilię wygłosił o. Roman Majewski - przeor Jasnej Góry. Nawiązał do ostatnich wydarzeń na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Przestrzegał przed usuwaniem krzyża z życia publicznego w imię „poprawności politycznej” oraz przed nihilizmem „moralnym, społecznym i politycznym”.
Następnie rozpoczęła się modlitwa pielgrzymów: „W jasnogórskiej szkole świadków miłości”, animowana ze Szczytu Jasnogórskiego przez o. Kamila Szustaka. Pielgrzymi mogli wysłuchać fragmentu kazania bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wygłoszonego 26 sierpnia 1983 r.
Suma pontyfikalna została odprawiona o godz. 11.00. Witając pielgrzymów, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów wyraził wdzięczność Bogu, że z Jasnej Góry uczynił błogosławioną stolicę żywej obecności Wniebowziętej Matki. Powiedział, że Maryja woła o prawdę w całym życiu narodu, nie o jej okruszyny zdeformowane przez niektóre media. - Woła o nawrócenie, którego wszystkim nam potrzeba. Jak bowiem odczytać te kataklizmy powodziowe w czasie gdy wyniesiony został na ołtarze męczennik za prawdę w życiu społecznym, utopiony w wodach Wisły bł. ks. Jerzy Popiełuszko? Jak odczytać katastrofę smoleńską? Jak odczytać drwiny z krzyża przed Pałacem Prezydenckim i robienie sobie z niego zabawy polityczno-satanistycznej - pytał Ojciec Generał.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Kowalczyk. Prymas Polski składał u stóp Matki Bożej duchowe dary - radosne, jak beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, oraz bolesne, jak cierpienie powodzian. Nawiązując do swojej wieloletniej pracy w służbie Stolicy Apostolskiej, abp Kowalczyk zwrócił uwagę, że polityka to sztuka budowania kompromisu.
Wspomniał o wielkiej narodowej tragedii - katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia br., w której zginęło 96 osób, a wśród nich prezydent Lech Kaczyński z Małżonką. - To tragedia bolesna, trudna do zrozumienia w kategoriach ludzkiego pojmowania - mówił Prymas Polski. Podkreślił, że Polacy z całym zaangażowaniem oddali hołd i uszanowanie ofiarom katastrofy w uroczystościach pogrzebowych i w wielkiej, solidarnej żałobie.
Odniósł się do ostatnich wydarzeń sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie trwa spór o krzyż upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Prosił Matkę Bożą o dar mądrości dla nas wszystkich, abyśmy klimatu żałoby, solidarności i jedności nie przesłaniali „dziwnym przetargiem i nieporozumieniem”, z wykorzystaniem krzyża jako narzędzia czy zakładnika tego przetargu. Podkreślił, że dar mądrości zdobywa się na modlitwie, a nie na kombinacjach politycznych.
Suma na Jasnogórskim Szczycie zakończyła się poświęceniem ziół i wysłuchaniem słów, które do Polaków skierował Ojciec Święty Benedykt XVI.
Na popołudniowy program jasnogórskich uroczystości złożyły się: Droga Krzyżowa, Różaniec oraz procesja eucharystyczna. Wieczorną Mszę św. odprawił i homilię wygłosił abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski. Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył ks. płk Sławomir Żarski - administrator Ordynariatu Polowego. W związku z obchodzonym 15 sierpnia świętem Wojska Polskiego w wieczornej modlitwie uczestniczyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego.
Na zakończenie uroczystego dnia na błoniach Jasnej Góry został wystawiony musical „Credo” w wykonaniu młodzieży z międzynarodowych wspólnot Cenacolo.

Szczyt pielgrzymkowy

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym od 22 maja do 14 sierpnia na Jasną Górę przybyło: 157 pielgrzymek pieszych, a w nich ponad 100 tys. osób. Przyjechały 54 pielgrzymki rowerowe, a w nich 2 tys. 820 osób. Dotarło też 11 pielgrzymek biegowych i jedna pielgrzymka konna - z Zaręb Kościelnych, licząca 45 osób.
Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od 1 do 15 sierpnia na Jasną Górę przybyło ponad 50 pieszych pielgrzymek, a w nich ok. 83 tys. pątników. Największe pielgrzymki piesze to: warszawska, krakowska, radomska i podlaska. Z samej tylko Warszawy w pięciu pieszych pielgrzymkach weszło na Jasną Górę 17 tys. 180 osób - były to: 299. Warszawska Pielgrzymka Piesza, 30. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 27. Praska Pielgrzymka Rodzin, Grupy „17” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej i 19. Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Z Warszawy przybyła również Pielgrzymka Wojskowa. Żołnierze pamiętali w modlitwach szczególnie o ofiarach katastrofy smoleńskiej i o polskich żołnierzach poległych w Afganistanie.
Pielgrzymi przemierzyli łącznie 15 tys. km, modlili się za powodzian, o szacunek dla Krzyża i za Polskę. Wszyscy uczyli się w drodze, „jak być świadkami miłości”. W pielgrzymkach, jak zwykle, dominowała młodzież, ale były również osoby starsze, nawet w podeszłym wieku, wśród nich pątnicy weterani, pielgrzymowały też rodziny z dziećmi. Najdłuższą drogę - 638 km pokonali wierni z Helu na Kaszubach, którzy szli do Częstochowy 19 dni. Najdłużej, bo 20 dni, rekolekcje w drodze odprawiali pątnicy z Łukęcina z paulińskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W pielgrzymkach podążali niepełnosprawni, niektórzy w wózkach inwalidzkich. Przyszły także grupy nietypowe, jak „Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg”, gromadząca ludzi uzależnionych.
Obok Polaków w rekolekcjach w drodze uczestniczyli także obcokrajowcy, najliczniej pielgrzymowali Włosi, Francuzi, Węgrzy, Ukraińcy, Rosjanie, Niemcy, Słowacy.

(BPJG)

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

2024-11-15 12:39

[ TEMATY ]

bp Jacek Jezierski

episkopat.pl

Komunikat dla wiernych świeckich, osób życia konsekrowanego oraz duchowieństwa diecezji elbląskiej.

Kuria diecezji elbląskiej podaje do wiadomości, że biskup elbląski Jacek Jezierski, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu. Powodem rezygnacji jest wiek biskupa. Równocześnie biskup elbląski prosi o modlitwę w intencji wyboru jego następcy w urzędzie.
CZYTAJ DALEJ

Policjanci z Częstochowy chronią lobby LGBT?

2024-11-17 21:40

[ TEMATY ]

LGBT

lobby LGBT

Fundacja Życie i Rodzina

Komenda Miejska Policji w Częstochowie przoduje w liczbie spraw zakładanych proliferom za obronę życia i rodziny - informuje Fundacja Życie i Rodzina.

Każdego roku konkretni funkcjonariusze z tej komendy wzywają na przesłuchanie dziesiątki osób, które w sposób pokojowy broniły Jasnej Góry przed marszami równości. W bieżącym roku policjanci z Częstochowy wezwali już blisko 20 działaczy Fundacji Życie i Rodzina. Ludzie chodzą na przesłuchania, choć nie zrobili niczego złego.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję