Komentarz
Niewygodna prawda
To sprawa wstydliwa i skrzętnie skrywana, choć na zdrowy rozum biorąc, oczywista. Rozsiane po całym świecie aborcyjne kliniki zarabiają pieniądze. Duże pieniądze. Ich istnienie i funkcjonowanie, choć oficjalnie usprawiedliwiane chęcią niesienia pomocy „skrzywdzonym kobietom”, nie ma nic wspólnego z działalnością bezinteresowną. Chodzi tylko o zysk. Pisze się o tym rzadko, bo większość dziennikarzy mająca liberalne przekonania nie chce szkodzić tzw. sprawie.
Dziennikarzy chcą wyręczyć obrońcy życia ze Stanów Zjednoczonych. Przygotowują oni film dokumentalny o dramacie zabijania nienarodzonych. Planowali, że zatytułują go „Amerykański Holokaust”. W trakcie realizacji dokumentu zostali poniekąd zmuszeni, żeby zmienić tytuł, bo ciągle na wierzch, w rozmowach z rodzinami i byłymi pracownikami klinik aborcyjnych, wychodziła kwestia pieniędzy. Chciał nie chciał, żeby być wiernym prawdzie, trzeba go było zatytułować: „Krwawa forsa”.
Aborcjoniści robią wszystko, żeby złapać klienta. Ewentualne moralne opory łamią, a ostatnie wątpliwości rozpraszają, przekonując, że aborcja to zabieg podobny do usunięcia zęba, a dziecko w łonie to tylko płód.
Ostatnio mają jedno zmartwienie. Przynajmniej w USA. Starzy lekarze, specjalizujący się w krwawej profesji, odchodzą, a młodzi nie chcą ich zastępować. Z prostego powodu - chcą ratować życie, a nie życia pozbawiać.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Lwów
Powitanie IX Rajdu Katyńskiego
Reklama
Do Lwowa przybył 30 sierpnia IX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, który 29 sierpnia wystartował w Warszawie. W rzymskokatolickiej katedrze lwowskiej około 100 motocylikstów oraz kombatantów przywitał miejscowy biskup pomocniczy Leon Mały. - W obliczu tej wojny dla człowieka jest przestroga. Przestroga przykazania Dekalogu: „Nie zabijaj!” - podkreślił hierarcha. - Przykazanie Dekalogu stojące w centrum przykazań Bożych jakby dla ludzkości w pewnym momencie przestało istnieć. Na miejsce Bożego: „Nie zabijaj” postawiono ludzkie: „Wolno zabijać, a nawet trzeba zabijać”. I wtedy ziemia stała się miejscem panowania człowieka, miejscem śmierci - analizował bp Mały.
Przez kolejne 2 tygodnie motocykliści z całej Polski pokonają ponad 6 tys. km, aby spotkać się z Polakami mieszkającymi na Wschodzie i oddać hołd tym, którzy zostali pomordowani.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wielka Brytania
Polonijny tygodnik zamknięty
Ukazujący się od 1949 r. w Wielkiej Brytanii polonijny tygodnik „Gazeta Niedzielna” został zamknięty. Ostatni numer pisma trafił do rąk czytelników 6 września 2009 r. Prezes Fundacji Veritas, wydawcy tygodnika, Wojciech Płazak wyjaśnia, że kryzys finansowy i recesja w Wielkiej Brytanii, w połączeniu z niewystarczającym stopniem zainteresowania „Gazetą” w polonijnych wspólnotach spowodowały, że mimo usilnych prób ratowania pisma, jego dalsze wydawanie stało się niemożliwe.
Prezes stwierdza ze smutkiem, że choć obecnie przebywa w Wielkiej Brytanii więcej Polaków niż kiedykolwiek, liczba czytelników prasy katolickiej jest zdumiewająco niska.
Ludzie
Bp Cesare Mazzolari
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego bp Cesare Mazzolari - ordynariusz południowosudańskiej diecezji Rumbek - stwierdził, że wspólnota międzynarodowa powinna pomóc Sudańczykom w przygotowaniu pokojowych i demokratycznych wyborów, gdyż od ich wyniku zależy w dużej mierze przyszłość tego największego państwa Afryki. Przypomniał, że sytuacja w kraju jest wciąż dramatyczna. - Nie chodzi tylko o konflikt w Darfurze, o którym wiele się mówi. W Sudanie toczy się obecnie jeszcze kilka mniejszych wewnętrznych wojen - zaznaczył biskup. Wszystko to sprawia, że kraj popada w coraz większą nędzę. Szansą na budowanie lepszej przyszłości mogą się stać wybory, które miały się odbyć w lipcu 2008 r., ale ostatecznie przełożono je na przyszły rok.
Biskup Rumbeku wskazał zarazem, że bez międzynarodowej pomocy żywnościowej Sudan zginie. Dramatyczną sytuację tego kraju pogłębia panująca - mimo pory deszczowej - susza. Bp Mazzolari zaapelował o objęcie natychmiastową pomocą żywnościową przynajmniej dzieci i ludzi chorych.
Bilans II Wojny Światowej
Dane dostępne na stronach www
W czasie sześciu lat trwania II wojny światowej życie straciło 55 mln 240 tys. ludzi - w tym 33 mln 893 tys. cywilów - a 35 mln osób zostało rannych. Łączne wydatki na prowadzenie wojny wyniosły 1,166 biliona dolarów.
W II wojnie światowej wzięło udział 61 państw; zmobilizowano ponad 110 mln żołnierzy. Straty w ludziach: ZSRR - 20,6 mln, Polska - 6 mln, Niemcy - 5,2 mln, Japonia - 1,8 mln, Jugosławia - 1,6 mln, Francja - 0,8 mln, Wielka Brytania - 0,4 mln, USA - 0,2 mln.
Krótko
Głównodowodzący wojsk NATO w Afganistanie gen. Stanley McCrystal przedstawił raport, w którym pisze, że wojnę można wygrać, ale potrzebna jest większa determinacja i większe siły militarne. Wojska muszą po prostu walczyć.
Korea Północna poinformowała, że osiągnęła końcowe stadium wzbogacania uranu oraz wykorzystania go do produkcji broni nuklearnej. „Eksperymentalne wzbogacanie uranu zostało pomyślnie doprowadzone do końcowego stadium” - głosi odebrany w Seulu komunikat północnokoreańskiej agencji KCNA.
Coraz więcej Rosjan żyje w nędzy. Według oficjalnych danych, aż 24 mln obywateli Federacji żyje poniżej minimum socjalnego. To efekt kryzysu gospodarczego w państwie rządzonym przez Miedwiediewa.
Upadły słowackie tanie linie lotnicze SkyEurope. Firma od samego początku istnienia - a założono ją w 2001 r. - miała kłopoty finansowe i, według ekspertów, była źle zarządzana.
Turcja i Armenia rozpoczęły rozmowy na temat przywrócenia stosunków dyplomatycznych i otwarcia granic zamkniętych od 1993 r. Największą kwestią sporną jest rzeź Ormian z czasów I wojny światowej.
Mieszkający na Słowacji Węgrzy protestują przeciw ustawie, która zabrania używania języka węgierskiego w urzędach. Za złamanie przepisu grożą drakońskie kary - do 5 tys. euro.
Chilijskie władze chcą ostatecznie rozliczyć się z rządami Pinocheta. Aresztowano 129 osób oskarżonych o współudział w łamaniu praw człowieka. Wśród nich tylko pięciu wysokich rangą wojskowych. Reszta to szarzy żołnierze, których nigdy nie wymieniano w kontekście łamania praw człowieka.
O dramatycznej sytuacji w obozach dla uchodźców na Sri Lance poinformowała s. Fatima Nayaki, która wraz z 20 innymi siostrami zakonnymi pracowała w nich przez ostatnie trzy miesiące. Uchodźcom najbardziej brakuje jedzenia, wody pitnej i ubrań.
Znakiem nadziei dla Kościoła kubańskiego będzie otwarcie latem 2010 r. nowego seminarium duchownego w Hawanie. To jedyna inwestycja kościelna przeprowadzona na karaibskiej wyspie od ponad 50 lat.
Trzęsienie ziemi u południowych wybrzeży indonezyjskiej wyspy Jawa pochłonęło 57 ofiar. Kilkadziesiąt osób uznano za zaginione. Ok. 5 tys. ludzi ewakuowano, ponad 700 budynków uległo zniszczeniu lub poważnemu uszkodzeniu.