Czujce tu ze serca toni
Skłod nasz apostolsci:
- Nie masz Kaszub bez Polonii,
A bez Kaszub Polszci
Te słowa w kaszubskiej gwarze wypowiedział do nas 11 czerwca 1987 r. z ołtarza wzniesionego ponad gdyńskim skwerem nadmorskim Ojciec Święty Jan Paweł II. To słowa Hieronima Jarosza Derdowskiego, Kaszuba, Polaka gorącego serca. Wydany wiosną 1939 r. przez Gdańską Macierz Szkolną „Przewodnik po Gdańsku” przypomina: „Krzyżacy wezwani przez Łokietka na pomoc przeciwko Brandenburczykom opanowali Gdańsk, lecz go Polsce nie oddali, aby zaś utwierdzić tam swoją władzę, urządzili w 1308 r. w czasie Jarmarku na św. Dominika rzeź mieszkańców. Zginęło wtedy 10 tys. Kaszubów, na których miejsce sprowadzili Krzyżacy Niemców...”. Czy podczas corocznego, radosnego Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku odprawia się Mszę św. za pomordowanych? Kaszubi silni wiarą przetrwali. W 1880 r. Hieronim Derdowski napisał na melodię Mazurka Dąbrowskiego „Hymn Kaszubów”. Śpiewamy go na naszych Wieczorach. Oto pierwsza zwrotka i refren:
Tam, gdzie Wisła od Krakowa
W Polszcze morze płenie,
Polska wiara, polska mowa,
Nigde nie zadzinie.
Nie przindą Kaszebe!
Marsz, marsz na wroga!
My trzimome z Boga!
Sierpień 1939 r. Dwaj zbrodniarze, Hitler i Stalin, wydają na Polskę wyrok śmierci. 1 września na Polskę napadły Niemcy. W okupowanym Wejherowie namiestnik okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie Albert Forster oznajmił: „Naród Polski należy wytępić od kołyski”. W 432 miejscach na Pomorzu wymordowano od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r. ok. 60 750 osób. Największym miejscem masowych egzekucji w woj. pomorskim i drugim miejscem po KL Stutthof w czasie II wojny światowej była Piaśnica w pobliżu Wejherowa. W Lesie Piaśnickim zamordowano 14 033 osoby. Wśród skazanych na śmierć byli Polacy najbardziej zasłużeni dla odbudowy II Rzeczypospolitej. Słowa Ojca Świętego wypowiedziane 6 czerwca 1999 r. w Sopocie: „Człowiek nigdy nie zazna szczęścia kosztem drugiego człowieka, niszcząc jego wolność, depcząc jego godność i hołdując egoizmowi… Mówię to na ziemi gdańskiej, która była świadkiem dramatycznych zmagań o wolność i chrześcijańską tożsamość Polaków. Wspominamy wrzesień, bohaterską obronę Westerplatte, Poczty Polskiej w Gdańsku. Wspominamy umęczonych - w obozie koncentracyjnym Stutthof czy też Piaśnickie Lasy pod Wejherowem, gdzie rozstrzelano tysiące ludzi”. Sanktuarium Lasu Piaśnickiego, otoczonemu opieką przez Rodzinę Piaśnicką, został dedykowany kościół Chrystusa Króla w Wejherowie. W 2002 r. tytuł kościoła, dekretem abp. Tadeusza Gocłowskiego, metropolity gdańskiego, został poszerzony i brzmi: kościół pw. Chrystusa Króla i bł. s. Alicji Kotowskiej. Alicja Kotowska - gorąca patriotka, męczennica Lasu Piaśnickiego.
Serdecznie dziękuję Ewie i Tomaszowi Laskowskim z Gdańska za cenne czasopisma: „Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka” i „Powiernictwo Polskie”. Pani Ewa jest członkiem „Rodziny Piaśnickiej”. Jej ojciec został zamordowany w Piaśnicy - był nauczycielem na Kaszubach i sam był Kaszubą.
„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród…”. Od 1959 r. co godzinę z wieży gdańskiego ratusza, zwieńczonej statuą króla Zygmunta Augusta, rozlegała się nad miastem, krzepiąc serca, melodia „Roty”. W 2003 r. władze Gdańska wyrzuciły melodię „Roty” z ratuszowej wieży. Zamiast „Roty” carillony zaczęły grać hymn Unii Europejskiej - co pół godziny. W proteście na Długim Targu odbyła się manifestacja gdańszczan z żądaniem przywrócenia „Roty” i przeciw poniżeniu Gdańska i Polski… Od mieszkanki Sopotu Danuty Czerwińskiej otrzymałem w 2003 r. prawdziwy skarb - ocalony przez nią, wydany w 1928 r., śpiewany na melodię „Roty” Hymn Gdańska. Przypominam: „Rota” znaczy - przysięga.
Serdecznie zapraszam 6 września na nasz Wieczór - w hołdzie Rodakom, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny w dniach najazdu niemiecko-sowieckiego i w Powstaniu Warszawskim - w częstochowskim kościele pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego przy ul. Narcyzowej (w dzielnicy Kiedrzyn). Godz. 17 - Msza św. odprawiana przez ks. proboszcza Zdzisława Hatlapę, godz. 18 - Wieczór przy ognisku - poezji i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia piosenek - w pobliżu kościoła. Tytuł Wieczoru: „Kto ty jesteś? - Polak mały. Jaki znak twój? - Orzeł biały”. Proszę o przyniesienie gałęzi na ognisko (w razie niepogody - Wieczór w kościele). Śpiewniki bezpłatne. Zapraszam także na otwarcie wystawy „Malarstwo Aleksandra Markowskiego” o godz. 16.30 w dolnym kościele.
Hymn Gdańska
1928 r.
Na melodię „Roty”
Żądamy Gdańska, jego wód,
chcemy, by do nas wrócił,
polska to własność, polski ród,
czas, by niemczyznę zrzucił.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Aż do zużycia wszystkich sił
będziemy o to walczyć,
by polskim wreszcie Gdańsk już był
i z nami mógł się złączyć.
Tak nam dopomóż Bóg!
Tak nam dopomóż Bóg!
Pomóż w rozwoju naszego portalu