Szwajcaria
Religia a gospodarka
Religie nie są źródłem podziałów w świecie, lecz mogą pomóc w uwolnieniu go od obecnego kryzysu - zapewnili uczestnicy jednej z sesji Światowego Szczytu Gospodarczego w Davos. Przewodniczący jej były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair wskazał, że istnieje związek między kryzysem a światem wartości.
- Konsumpcja zapewnia 24-godzinną przyjemność aż do następnego zakupu, ale nie daje szczęścia - przestrzegł wielki rabin Londynu Jonathan Sacks. Dodał, że obecny kryzys można streścić w stwierdzeniu, że ludzie kupowali rzeczy, których nie potrzebowali, za pieniądze, których nie mieli. Według niego, religie mogą wskazać światu biznesu wartości ostateczne.
- Politycy i ludzie religii mogliby zamienić się rolami na sześć miesięcy - zaproponował w dyskusji Tony Blair. Sprzeciwił się temu rabin Sacks, który stwierdził, że nie wolno religiom dawać władzy politycznej. - Nie mamy władzy, ale mamy wpływ. Władza króla kończy się wraz z jego śmiercią. Wraz ze śmiercią proroka zaczyna się jego wpływ - podkreślił.
Akcja w PE
Ochrona niedzieli w Unii Europejskiej
Reklama
Poseł PiS do Parlamentu Europejskiego Konrad Szymański zainicjował zbieranie podpisów pod deklaracją w sprawie ochrony niedzieli - jako dnia wolnego w Unii Europejskiej. W gronie pomysłodawców są także deputowani z Niemiec, Francji, Włoch i Słowacji, z różnych formacji politycznych.
Deklaracja „w sprawie ochrony niedzieli - dnia wolnego od pracy - jako podstawowego filaru europejskiego modelu społecznego i części europejskiego dziedzictwa kulturowego” powołuje się na rolę wolnej niedzieli dla zdrowia pracowników oraz na potrzebę „godzenia życia zawodowego i rodzinnego”. Parlament Europejski - czytamy w zaproponowanym tekście - „wzywa państwa członkowskie i instytucje UE do ochrony niedzieli jako dnia cotygodniowego odpoczynku w krajowym i unijnym ustawodawstwie”.
Deklarację złożyli posłowie z grupy chadeckiej, konserwatywnej, socjalistycznej i liberalnej: Anna Záborská (EPP, Słowacja), Martin Kastler (EPP, Niemcy), Jean Louis Cottigny (PES, Francja), Patrizia Toia (ALDE, Włochy) i Konrad Szymański (UEN, Polska).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Opus Dei
Dla użytkowników komórek
Z nową propozycją dla użytkowników telefonów komórkowych wyszło Opus Dei. Z internetowej strony prałatury w Hiszpanii można ściągnąć na telefon informacje w 30 językach:
Powstanie strony jest odpowiedzią na prośby wielu osób, głównie młodych, które od dawna domagały się wersji dla telefonów komórkowych i agend elektronicznych - podkreśla Biuro Informacyjne Opus Dei. Stanowi też realizację słów Benedykta XVI, który zachęca do „szukania dróg, by przez nowe formy szerzyć głosy i obrazy nadziei, dzięki sieci telematycznej, która ogarnia naszą planetę”.
Ludzie
Kard. Julio Terrazas
Przewodniczący Episkopatu Boliwii kard. Julio Terrazas stał się celem prowokacji. Ktoś zaczął rozpowszechniać plotki, że ma on zamiar wystartować w wyborach prezydenckich. Głos zabrali biskupi, którzy stanowczo zdementowali te informacje. W specjalnym komunikacie prasowym wyrażono również ubolewanie z powodu nieodpowiedzialnego rozsiewania przez niektóre media insynuacji pod adresem kardynała.
Biskupi przypomnieli, że misją Kościoła nie jest bezpośredni udział w projektach o charakterze polityczno-partyjnym, ale ukierunkowywanie ich zgodnie z wartościami ewangelicznymi i katolicką nauką społeczną. „Ponawiamy nasz apel o poszanowanie osoby i funkcji kardynała - napisali w oświadczeniu - jako najwyższego autorytetu Kościoła w Boliwii, ponieważ ten rodzaj manipulacji politycznej godzi także w całą wspólnotę katolicką”.
Niewykluczone, że za próbą skompromitowania kardynała stoi obóz prezydenta Moralesa.
Krótko
Iran wystrzelił pierwszego satelitę. Amerykanie są zaniepokojeni, bo to może posłużyć do rozwoju rakiet dalekiego zasięgu. Irańczycy zapewniają, że ich potencjał wojskowy będzie służył jedynie celom obronnym.
Pakistańscy terroryści, którzy we wrześniu 2008 r. uprowadzili polskiego geodetę pracującego na kontrakcie w tym kraju, postawili ultimatum, że zabiją porwanego, jeżeli nie zostaną spełnione ich warunki. Gdy 4 lutego upływał pierwszy termin ultimatum, polski rząd wysłał do Pakistanu Zenona Kuchcika, wsławionego uwolnieniem pięciu Polaków w Czeczenii.
Frank-Walter Steinmeier - niemiecki minister spraw zagranicznych zaapelowal do administracji Baracka Obamy, aby zrezygnowała z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce za cenę poprawy relacji z Rosją.
Większość Amerykanów jest przeciwna niedawnej decyzji prezydenta Baracka Obamy, który 23 stycznia wycofał tzw. Mexico City Policy, przywracając tym samym finansowanie z funduszy federalnych organizacji wykonujących aborcję za granicą - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa.
Sekretarz stanu Hillary Clinton odwiedzi w dniach 15-22 lutego Japonię, Koreę Południową, Chiny i Indonezję w pierwszej zamorskiej podróży jako szefowa amerykańskiej dyplomacji.
109 dziennikarzy zginęło w 2008 r. - podaje Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy. Najniebezpieczniejsze miejsca dla ich pracy to Irak, Meksyk oraz Indie.
Iracka policja pojmała powiązaną z Al-Kaidą fanatyczkę, która wyszkoliła do zamachów terrorystycznych w sumie 80 samobójczyń. Kompani kobiety, nazywanej „Matką wiernych”, porywali i gwałcili Irakijki, a ona następnie wmawiała im, że jedyny sposób na odzyskanie honoru to śmierć w samobójczym zamachu.
Prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow upomniał się w Moskwie o wyrównanie przez Rosję strat finansowych, które jego kraj poniósł wskutek przerwania w styczniu na dwa tygodnie dostaw rosyjskiego gazu ziemnego.
Niemcy chcą zmienić prawo telekomunikacyjne tak, aby spowodować obligatoryjne blokowanie stron zawierających pornografię dziecięcą.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.