Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2006, str. 7

Z pokorą przyjmujemy znak popiołu
Krzysztof Świątek

Z pokorą przyjmujemy znak popiołu<br>Krzysztof Świątek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początek Postu

1 marca - w Środę Popielcową i pierwszy dzień Wielkiego Postu wielu wiernych przybyło na Jasną Górę na Msze św., podczas których miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem.
Centralnej Mszy św. połączonej z tym obrzędem przewodniczył w Bazylice Jasnogórskiej przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek. Homilię wygłosił o. Anzelm Frączek. „Środa Popielcowa rozpoczyna przeżywanie w liturgii Kościoła i w naszym życiu czasu Wielkiego Postu. Wsłuchujemy się w Słowo Boże, które wzywa nas w tym czasie do postu, modlitwy i jałmużny. Chcemy przyjąć te zbawcze środki ku naszemu nawróceniu. Dlatego z pokorą przyjmujemy znak popiołu” - powiedział Ojciec Przeor na początku Mszy św. Początek postu poprzedziło 40-godzinne Nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu trwające w dniach 26-28 lutego. Głównymi intencjami było wynagrodzenie za zniewagi Najświętszego Sakramentu i za znieważenie wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. W tym roku modlitwa adoracji miała także charakter dziękczynny za 350-lecie Ślubów króla Jana Kazimierza oraz 50-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Modlitwom towarzyszyły także błagania w intencjach Kościoła i Ojczyzny, o beatyfikację sług Bożych - Papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, o błogosławione owoce pielgrzymki Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski. W ostatnim dniu Nieszporom przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy.

„Bóg nie żąda od nas rzeczy, które nas przerastają”

Takie było hasło 22. Pielgrzymki Przewodników Turystycznych w dniach 3-5 marca, w której wzięło udział ok. 1,5 tys. przewodników z Polski reprezentujących ok. 300 kół, m.in. z Warszawy, Krakowa, Zakopanego, Nowego Sącza, Wrocławia i Łodzi, a także z mniejszych kół przewodnickich. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek. Msze św. dla pielgrzymów sprawowali: abp Edmund Piszcz - były przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przy Episkopacie Polski oraz bp Edward Janiak, który przejął tę funkcję. W mowie powitalnej abp Piszcz, nawiązując do pielgrzymki, podkreślił, że „nie ma spotkań obojętnych”. „Każde spotkanie coś zostawia, żłobi jakiś ślad, maluje jakiś rys.
I najważniejszą jest rzeczą zadać sobie zawsze pytanie: co ja zostawiam w drugim człowieku, z którym się spotkałem? Bo można zostawić albo dobro, albo, niestety, zło; albo prawdę, albo kłamstwo; albo miłość, albo obojętność lub nienawiść” - mówił Ksiądz Arcybiskup. Pielgrzymkę zorganizowali przewodnicy beskidzcy, chcąc w ten sposób uczcić ubiegłoroczną 50. rocznicę powstania Koła Przewodników w Nowym Sączu oraz przypadające w tym roku 100-lecie Oddziału PTTK „Beskid” w Nowym Sączu. Organizatorzy pielgrzymki przygotowali wotum dla sanktuarium - drewniany krzyż z figurą Chrystusa. Jego twórcą jest artysta plastyk Franciszek Palka z Nowego Sącza. Do krzyża dołączono linę grotołazów z Nowego Sącza, którzy zginęli porwani lawiną w Tatrach Zachodnich, oraz czekan przewodnika Stanisława Smagi, który zginął po zdobyciu szczytu Aconcaqua w Andach. W ramach spotkania była także część rekolekcyjna, podczas której nauki głosił ks. dr Andrzej Jedynak - kapelan Koła Przewodników PTTK w Nowym Sączu. Prelekcje mieli także: Jerzy Baranowski, Maria Talaga, Lech Traciłowski, ks. prał. Jerzy Pawlik i o. Jan Golonka - kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze.

Msza św. nowennowa

Na Jasnej Górze trwa nowenna przed sierpniowym ponowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego.
Czwartej z kolei nowennowej Mszy św. przewodniczył w sobotę 4 marca abp Edmund Piszcz - metropolita warmiński. Obecny był także biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Edward Janiak - przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przy Episkopacie Polski. Zebranych powitał o. Bogdan Waliczek - przeor Klasztoru Jasnogórskiego.
W homilii abp Edmund Piszcz rozważał czwartą rotę Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, w której przyrzekano „stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego”. Podkreślił, że do małżeństwa „trzeba podejść z poczuciem odpowiedzialności za drugiego człowieka, którym nie można dowolnie manipulować, którego nie można traktować jak rzecz, jak przedmiot, który - skoro się znudzi - można swobodnie odrzucić”.
Metropolita Warmiński przypomniał, że Chrystus rozumiał miłość między dwojgiem ludzi „jako zadanie, jako dar z siebie złożony drugiemu człowiekowi”. „Uczucie może wygasnąć, ale miłość musi trwać - musi być ofiarna i wierna. Inaczej przestaje być miłością” - podkreślił abp Piszcz.

W skrócie

4 marca na Jasnej Górze modliło się ok. 3 tys. maturzystów z diecezji toruńskiej.

4 marca w 10. pielgrzymce przybyło ok. 500 przedstawicieli Duszpasterstwa Rolników Diecezji Kieleckiej oraz słuchaczy Ludowego Uniwersytetu. Spotkanie prowadził diecezjalny duszpasterz rolników - ks. Tadeusz Szlachta. Podczas nocnego czuwania Mszy św. przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Tygodnika Niedziela.

Zapowiedzi

21 marca - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Legnickiej

22-23 marca - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Włocławskiej (I i II seria)

25 marca - Pielgrzymka Obrońców Życia
- Pielgrzymka wiernych diecezji radomskiej przed peregrynacją kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej
- Czuwanie sióstr z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi

Jasnogórski Telefon Zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od godz. 20.00 do 24.00

Więcej wiadomości na stronie internetowej www.jasnagora.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada wprowadza prawo umożliwiające karanie za cytowanie Biblii

2026-06-25 08:01

[ TEMATY ]

Kanada

Karol Porwich/Niedziela

Kara za cytowanie Biblii w Kanadzie. Tamtejszy parlament uchwalił ustawę o zwalczaniu nienawiści zwaną C-9, która będzie kryminalizowała cytowanie Biblii m.in. na temat homoseksualizmu. To budzi poważne obawy o wolność słowa i wolność religijną - informuje Radio Maryja.

Dotychczas Kodeks karny Kanady zezwalał na wyrażanie poglądów religijnych w dobrej wierze, w oparciu o teksty religijne. Ustawa C-9 jest nowelizacją Kodeksu karnego Kanady. Jej celem – według liberalnego rządu – jest skuteczniejsza walka z przestępstwami z nienawiści. Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie dotychczasowej klauzuli ochronnej dla wypowiedzi religijnych, w tym cytowania Pisma Świętego. Konserwatywny parlamentarzysta Brad Redekopp po głosowaniu powiedział w mediach społecznościowych, że nastał czarny dzień dla Kanady.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: Po podwójnym trzęsieniu ziemi nieznany jest los ponad 29 tys. osób

2026-06-25 21:25

[ TEMATY ]

Wenezuela

PAP/EPA/RONALD PENA R

Po dwóch następujących po sobie trzęsieniach ziemi, które w nocy ze środy na czwartek nawiedziły Wenezuelę, nadal nieznany jest los ponad 29 tys. osób. Aktualny oficjalny bilans ofiar to co najmniej 164 osoby zabite i ponad 970 rannych.

Po trzęsieniu ziemi uruchomiono stronę internetową, poprzez którą Wenezuelczycy mogą zgłaszać osoby, z którymi utracili kontakt. Według stanu na godz. 17.30 czasu polskiego, poprzez stronę zgłoszono ponad 30,6 tys. osób, z czego 1583 udało się zlokalizować i potwierdzić, że są bezpieczne, co oznacza, że los ponad 29 tys. pozostaje nieznany.
CZYTAJ DALEJ

Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa obradowało na UPJPII

2026-06-26 13:20

archiwum organizatorów

- Kardynał zaprosił rektorów do rozwijania współpracy z Kościołem krakowskim i współtworzenia przestrzeni dialogu oraz jedności, co zostało bardzo dobrze przyjęte przez uczestników spotkania” – zauważył rektor UPJPII ks. prof. Robert Tyrała

Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, które zrzesza przedstawicieli 18 uczelni z Krakowa i Małopolski, obradowało 22 czerwca 2026 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję