Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 49/2004

Grzegorz Gałązka

Bp Andrzej Suski, władze Uniwersytetu w Toruniu i przedstawiciele diecezji na audiencji u Ojca Świętego

Bp Andrzej Suski, władze Uniwersytetu w Toruniu i przedstawiciele diecezji na audiencji u Ojca Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

Reklama

„Konstytucja dogmatyczna Lumen gentium była milowym krokiem w marszu Kościoła po drogach współczesnego świata” - powiedział Jan Paweł II 21 listopada w rozważaniach przez modlitwą Anioł Pański. Papież podkreślił, że „pobudziła ona Lud Boży do bardziej zdecydowanego wzięcia na siebie odpowiedzialności za budowę tego Królestwa Chrystusowego, które w pełni zrealizuje się dopiero poza historią”.
Papież przypomniał również, że właśnie 21 listopada 1964 r. Ojcowie Soboru Watykańskiego II przyjęli Konstytucję dogmatyczną, rozpoczynającą się od słów: „Lumen gentium cum sit Christus” (Ponieważ Chrystus jest światłością narodów).
„Ewangeliczne ożywianie porządku doczesnego jest bowiem obowiązkiem każdego ochrzczonego, a w szczególności wiernych świeckich (por. Lumen gentium, nn. 31, 35, 36, 38 itd.). Pożyteczną pomocą w tej misji jest także Kompendium nauki społecznej Kościoła, ogłoszone właśnie w tym roku przez Papieską Radę «Iustitia et Pax», której ponownie dziękuję” - mówił Ojciec Święty.
Papież podkreślił, że „każde ludzkie zadanie, aby osiągnęło swój cel, musi znaleźć oparcie w modlitwie”, i przypomniał, że 21 listopada br. to dzień sióstr klauzurowych (Pro Orantibus). „Najświętszej Maryi Pannie zawierzam wspólnoty życia kontemplacyjnego, które serdecznie pozdrawiam. Niechaj tym naszym braciom i siostrom nie zabraknie nigdy duchowego i materialnego wsparcia ze strony wszystkich wiernych” - powiedział Ojciec Święty.
Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Papież przypomniał, że we Włoszech tego dnia obchodzony jest również Dzień Migracji pod hasłem Świat jako dom: od nieufności do gościnności.
Papież pozdrowił pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra w języku włoskim, hiszpańskim i polskim. Do rodaków powiedział: „W uroczystość Chrystusa Króla pozdrawiam pielgrzymów z Polski, z Krakowa - Bractwo Kurkowe, z Nowego Brzeska, z Toporowa, pielgrzymów indywidualnych oraz tych, którzy łączą się z nami w niedzielnej modlitwie. Szczęść Wam Boże!”.

Jan Paweł II do Polaków

24 listopada podczas audiencji generalnej Ojciec Święty przypomniał Polakom o zbliżającym się czasie Adwentu i trwającym Roku Eucharystii. „Niech Rok Eucharystii będzie czasem szczególnej czujności, modlitwy i adoracji Chrystusa. Tym, którzy oczekują Zbawiciela, z serca błogosławię” - powiedział Jan Paweł II.
Jak zwykle podczas środowych audiencji, skrót wygłoszonej w języku włoskim głównej katechezy odczytał po polsku jeden z księży z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Pozdrawiając pielgrzymów z Polski, Jan Paweł II wymienił władze Pabianic i reprezentację tego miasta. Pozdrowił też Bractwo Kurkowe z Krakowa. „Zachowujcie tradycję, wspierajcie samorządność, kulturę chrześcijańską i potrzebujących” - powiedział Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 24 listopada 2004 r.

Ojciec Święty doktorem hc Uniwersytetu w Toruniu

Reklama

„Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli” - powiedział Jan Paweł II, przyjmując 23 listopada doktorat honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uroczystość z udziałem 100 osób, m.in. władz uczelni i delegacji diecezji toruńskiej z jej ordynariuszem Andrzejem Suskim na czele, odbyła się w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie.
Papież, dziękując za tytuł, powiedział, że jest to „znak stale rozwijającego się dialogu między nauką i wiarą”. Przypomniał swoją wizytę na Uniwersytecie w czerwcu 1999 r.
Wyraził zadowolenie z faktu, że uczelnia dynamicznie się rozwija, „ofiarując możliwość zdobywania wiedzy coraz większej liczbie młodych ludzi (...). Dobrze, że może w tym uczestniczyć również Wydział Teologiczny. Wiem, że rozwój ten dokonuje się przy wsparciu władz miasta, które śmiało można nazwać miastem uniwersyteckim” - powiedział Jan Paweł II.

Solidarność z Ukrainą

„Najdrożsi, zapewniam Was i cały naród ukraiński, że w tych dniach w szczególny sposób modlę się za Waszą ukochaną ojczyznę” - zapewnił Jan Paweł II pielgrzymów z Ukrainy, zgromadzonych 24 listopada na audiencji generalnej w Watykanie. Po słowach Papieża grupa ukraińskich wiernych uniosła flagi narodowe, śpiewała i wznosiła entuzjastyczne okrzyki: „Ukraina! Ukraina!”.

Audiencja dla Papieskiej Rady ds. Rodziny

„Kto niszczy rodzinę, tę podstawową tkankę ludzkiej koegzystencji, nie szanując jej tożsamości i burząc jej zadania, powoduje głęboką ranę społeczną oraz często nieodwracalne szkody” - powiedział Jan Paweł II w Watykanie do uczestników XVI Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Rady ds. Rodziny, których przyjął 20 listopada na specjalnej audiencji.
Tematem spotkania była misja par dojrzałych i doświadczonych wobec narzeczonych i młodych małżeństw w świetle „Listu do rodzin” Jana Pawła II sprzed dziesięciu lat.
Papież przypomniał, że Papieska Rada ds. Rodziny zajmuje się głoszeniem „Ewangelii rodziny (...), rodziny, która oparta na małżeństwie, jest niezastąpioną instytucją i podstawowym dobrem wspólnym każdego społeczeństwa”. Ojciec Święty podkreślił, że „również w tej dziedzinie Kościół nie może odejść od normy głoszonej przez Piotra Apostoła: «Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi» (Dz 5, 29)”.
Ojciec Święty wyraził radość z powodu wzrostu obecności na całym świecie ruchów na rzecz rodziny i życia. „Ich dynamizm, służący tym, którzy od niedawna postępują drogą małżeństwa, zapewnia skuteczną pomoc w pobudzaniu właściwej odpowiedzi na bogactwo powołania, jakie otrzymali od Pana” - powiedział.
Na zakończenie Papież wspomniał o zbliżającym się V Światowym Spotkaniu Rodzin, które odbędzie się w 2006 r. w Walencji.

Hymn XX Światowego Dnia Młodzieży

28 listopada w katedrze w Essen został przedstawiony oficjalny hymn XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Hymn nosi tytuł: Venimus adorare eum, ma trzy zwrotki, tłumaczone obecnie na różne języki świata, oraz krótki refren w języku łacińskim.
Hymn został wybrany w drodze konkursu, do którego stanęło 250 kompozytorów z całego świata. Wszystkie zgłoszone prace oceniała specjalna komisja, składająca się z wybranych muzyków i przedstawicieli młodzieży. Autorem zwycięskiego utworu jest 38-letni niemiecki artysta Gregor Linssen, wykładowca muzyki w kościelnej szkole muzycznej w Essen, w Szkole św. Grzegorza w Aachen i w Instytucie Muzycznym w Kolonii.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

2025-05-15 12:50

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

BP KEP

Leon XIV mianował peruwiańskiego marystę o. Miguela Ángela Contrerasa Llajarunę biskupem pomocniczym diecezji Callao. Jest to pierwsza nominacja biskupia za pontyfikatu nowego papieża. Jeszcze jako biskup diecezji Chiclayo w Peru przyszły papież był administratorem apostolskim diecezji Callao w latach 2020-2021.

Biskup nominat Ángel Contreras Llajaruna urodził się 5 lipca 1979 w Cajabamba - Cajamarca. Wstąpił do zgromadzenia marystów. Filozofię studiował w Limie, teologię w Meksyku, biblistykę w Nelo Horizonte, a zarządzanie edukacją ponownie w Limie. Święcenia kapłańskie przyjął w 2008 roku. Pracował w szkole katolickiej, był proboszczem parafii, wikariuszem biskupim ds. życia konsekrowanego i dyrektorem sieci szkół parafialnych w diecezji Callao. Od 2022 roku był przełożonym dystryktu południowoamerykańskiego swego zgromadzenia zakonnego.
CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników. Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę... Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego. W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV przyjął na audiencji zwierzchnika UKGK – Papież wspiera Ukrainę

2025-05-15 20:14

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Światosław Szewczuk

Papież Leon XIV

Vatican Media

Na jednej z pierwszych prywatnych audiencji swojego pontyfikatu nowo wybrany papież Leon XIV przyjął arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Spotkanie odbyło się 15 maja w bibliotece Pałacu Apostolskiego w Watykanie. Ojciec Święty wyraził swoją bliskość z narodem ukraińskim i zapewnił go o swoim wsparciu. Abp Szewczuk zaprosił papieża do złożenia wizyty apostolskiej w Ukrainie.

Na początku spotkania abp Szewczuk złożył papieżowi Leonowi XIV życzenia i pogratulował wyboru na urząd biskupa Rzymu i podziękował za pierwsze słowa i gesty wobec Ukrainy: „Naród ukraiński już określił Waszą Świątobliwość jako papieża pokoju. W ostatnią niedzielę słyszeliśmy, jak mówiłeś, że ból narodu ukraińskiego jest w Twoim sercu. Twoje wezwanie do prawdziwego, sprawiedliwego i trwałego pokoju jest szczególnie aktualne w tym czasie, a Twoja troska o pojmane i deportowane dzieci świadczy o Twojej szczególnej ojcowskiej trosce o pierwsze ofiary wojny w Ukrainie”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję