Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wiele musiało być miłości do ojczyzny w sercach tych, którzy nie zważając na młody, często jeszcze dziecięcy wiek, na całe życie, które otwierało się przed nimi, szli na barykady w imię osobistej i wspólnej wolności (...). Kiedy powracam pamięcią do tamtych wydarzeń i do ludzi, którzy w nich uczestniczyli, odnoszę wrażenie, że Warszawa - miasto niezłomne - odbudowana ze zgliszcz i gruzów, nie ustępująca dziś wspaniałością innym europejskim stolicom, jest najwymowniejszym pomnikiem ich moralnego zwycięstwa. Niech pozostanie nim na zawsze.
Jan Paweł II - papież
Z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego

„Anioł Pański” z Papieżem

Reklama

O macierzyńską opiekę Maryi nad zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Atenach prosił Jan Paweł II 8 sierpnia podczas modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo.
„Za kilka dni rozpoczną się w Atenach 28. igrzyska olimpijskie. Przesyłam moje serdeczne pozdrowienia oficjalnym delegacjom, reprezentacjom narodowym, sportowcom oraz wszystkim, którzy wezmą udział w olimpiadzie. Pragnę też w sposób szczególny pozdrowić Ateny, wspominając serdeczność, z jaką naród grecki podejmował mnie przy okazji mojej pielgrzymki śladami Pawła Apostoła” - mówił Papież.
Jan Paweł II życzył, „aby dla świata, nękanego, a czasem wstrząsanego licznymi przejawami nienawiści i przemocy, tak ważne wydarzenie sportowe, jak igrzyska, stanowiło okazję do pogodnego spotkania i służyło krzewieniu porozumienia i pokoju między narodami”. „Przyzywam macierzyńskiej opieki Panny Najświętszej nad olimpiadą i całym światem sportu” - dodał Ojciec Święty.
Ojciec Święty przypomniał też opublikowaną 6 sierpnia 1964 r. przez papieża Pawła VI encyklikę Ecclesiam suam. „W tym pamiętnym dokumencie ukazał on od samego początku swoją wielką miłość do Kościoła, który jest wzywany, aby odbijać chwalebne światło, które jaśnieje na obliczu Chrystusa. Ukazał najważniejsze drogi Kościoła: świadomość siebie, odnowę i dialog” - podkreślił Papież i przytoczył fragment encykliki: „Kościół jest żywy - dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek! Ale stwierdzając to, trzeba równocześnie powiedzieć, że wszystko jeszcze przed nami do zrobienia.
Praca rozpoczęta dzisiaj nie kończy się nigdy” (AAS, LVI [1964, 659]). Jan Paweł II dodał: „Te słowa zachowują swoją aktualność i wzywają wszystkich wierzących do pójścia w świadomy sposób drogą autentycznej odnowy Kościoła zapoczątkowanej przez Sobór Watykański II”.
Na zakończenie przemówienia Papież zawierzył Maryi także pielgrzymkę do sanktuarium w Lourdes dla uczczenia Wniebowzięcia Maryi w 150. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Jej Niepokalanym Poczęciu.
Po odmówieniu modlitwy Jan Paweł II pozdrowił w kilku językach zgromadzonych na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego pielgrzymów. Zwracając się do licznie zgromadzonych rodaków, powiedział: „Pragnę dziś pozdrowić i pobłogosławić pielgrzymów w drodze na Jasną Górę. Polecam się również ich modlitwom. Pozdrawiam obecny tutaj zespół regionalny z Siedlca koło Bochni, parafię Bożego Miłosierdzia z Brzeska, grupy rodzinne z Krakowa, z Neapolu grupę z Misji Bożego Miłosierdzia oraz pielgrzymów indywidualnych obecnych tutaj i tych, którzy łączą się z nami przez radio i telewizję. Wszystkim Szczęść Boże!”.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam wszystkich moich rodaków. W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jak Pan Bóg pozwoli, w tym dniu będę w Lourdes. Pragnę w sposób szczególny oddać hołd Tej, którą od 150 lat czcimy jako Niepokalanie Poczętą. Zawierzam tę podróż Waszym modlitwom. Niech Bóg wszystkim błogosławi!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 11 sierpnia 2004 r.

Wkrótce pielgrzymka do Loreto

W niedzielę 5 września br. Jan Paweł II odwiedzi sanktuarium maryjne w Loreto, gdzie spotka się z pielgrzymką włoskiej Akcji Katolickiej. Dokona tam beatyfikacji trzech Sług Bożych - dwojga świeckich Włochów i hiszpańskiego księdza. Wiadomość tę potwierdziło dzisiaj watykańskie Biuro Prasowe w komunikacie na temat zasad obsługi tego wydarzenia przez dziennikarzy.
Będzie to 144. podróż Papieża na terenie Włoch, a pierwsza od prawie roku. (W październiku 2003 r. Ojciec Święty odwiedził sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompei). Nie jest jeszcze znany program tej podróży, nie wiadomo też, jak Papież dostanie się do położonego ok. 200 km od Rzymu Loreto, samochodem czy helikopterem.
Będzie to już piąta jego wizyta w tym sanktuarium. Po raz pierwszy odwiedził je we wrześniu 1979 r.

Jan XXIII przykładem dla każdego człowieka

Reklama

„Oby miłość bł. Jana XXIII do Boga i do ludzkości była przykładem dla każdego człowieka dobrej woli” - napisał Jan Paweł II w telegramie z okazji obchodów 100. rocznicy święceń kapłańskich „Dobrego Papieża Jana”. Telegram został wystosowany na ręce abp. Lorisa Capovilli, byłego sekretarza Jana XXIII.
W telegramie Jan Paweł II nazywa swojego poprzednika „wielkim ojcem i pasterzem, który wprowadził Kościół w epokę soborową”. Uroczystości z okazji obchodów 100. rocznicy święceń kapłańskich odbywają się w rodzinnej miejscowości Jana XXIII Sotto il Monte koło Bergamo na północy Włoch. Papież z radością łączy się z ich uczestnikami i udziela im specjalnego błogosławieństwa apostolskiego.

Rocznica śmierci Pawła VI

W 26. rocznicę śmierci Pawła VI, który zmarł 6 sierpnia 1978 r. w swej rezydencji w Castel Gandolfo, Jan Paweł II odprawił Mszę św. w prywatnej kaplicy miejscowego Pałacu Apostolskiego. Wspominając swego poprzednika, Jan Paweł II powiedział, że „nosił on w swym sercu światło góry Tabor i z tym światłem podążał aż do końca, z ewangeliczną radością dźwigając swój krzyż”.
„6 sierpnia to nie tylko rocznica jego śmierci, ale także ogłoszenia jego pierwszej encykliki Ecclesiam suam, która nosi datę Przemienienia Pańskiego sprzed 40 lat. W tym pamiętnym dokumencie Paweł VI nakreślił linie programowe swego pontyfikatu” - przypomniał Jan Paweł II.
Na zakończenie podziękował Bogu „za to, że dał Kościołowi tego niezapomnianego Pasterza” i prosił Pana, „za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny, by Kościół dzisiaj i w przyszłości pamiętał o jego przykładzie i nauczaniu”.

XIII Światowy Dzień Chorego odbędzie się w Afryce

Najbliższy - XIII Światowy Dzień Chorego, przypadający tradycyjnie 11 lutego, będzie poświęcony sprawom AIDS, a jego główne obchody odbędą się w stolicy Kamerunu - Jaunde. Poinformował o tym abp Eliseo Ariotti, nuncjusz apostolski w tym afrykańskim kraju, po spotkaniu z przebywającym tam obecnie przewodniczącym Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia - kard. Javierem Lozano Barraganem. Dzień będzie przebiegał pod hasłem: Chrystus nadzieją dla Afryki.
Program trzydniowych obchodów przygotowały wstępnie wspólnie konferencje biskupie tego kontynentu. Pierwszy dzień poświęcony będzie zagadnieniom duszpasterskim, drugi - sesji teologicznej, a w ostatnim dniu, 11 lutego, odbędą się liturgiczne obchody tego Dnia.
Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia - kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r., wyznaczając jego datę na 11 lutego.

Kard. Martino postuluje przyjęcie karty migracji

Przyjęcie swego rodzaju karty migracji postuluje kard. Renato Martino. W wywiadzie dla Corriere della Sera przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” nawiązuje do kolejnej tragedii nielegalnych imigrantów, do jakiej doszło w nocy z 7 na 8 sierpnia br. u wybrzeży Sycylii. Zginęło wówczas co najmniej 28 osób.
Kard. Martino wyraził przekonanie, że należy zagwarantować prawa ludziom, którzy decydują się na emigrację w poszukiwaniu poprawy swego bytu, a którzy „zdani są na łaskę kombinatorów i wystawieni na wszelkie nadużycia”.
W karcie powinien znaleźć się zapis o prawie do emigracji. „Państwa nie mogą mieć na celu tylko ochrony własnego dobrobytu i nie mogą lekceważyć realnych potrzeb tych, którzy są w dramatyczny sposób zmuszeni do szukania gościny” - powiedział kard. Martino. Jego zdaniem, pomoc krajom rozwijającym się może jedynie zahamować zjawisko masowej emigracji do krajów rozwiniętych. „Jeżeli pomożemy im rozwinąć własną gospodarkę, nie będziemy więcej widzieli wiozących ich łodzi” - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kłodzko. Franciszkanie apelują o pomoc po powodzi

2024-09-16 12:10

[ TEMATY ]

franciszkanie

Kłodzko

powódź w Polsce (2024)

Franciszkanie, Prowincja św. Jadwigi

Wnętrze kościoła MB Różańcowej w Kłodzku po zalaniu wodą podczas powodzi

Wnętrze kościoła MB Różańcowej w Kłodzku po zalaniu wodą podczas powodzi

Ojcowie franciszkanie z klasztoru Matki Bożej Dobrej Rady w Kłodzku zwracają się do parafian i ludzi dobrej woli o wsparcie po katastrofalnej powodzi, która nawiedziła w ostatnich dniach dotknęła Dolny Śląsk.

Klasztor oraz kościół Matki Bożej Różańcowej zostały zalane – woda sięgała pod sufit parteru budynku, a w kościele osiągnęła poziom ambony. Mury klasztorne zostały zniszczone, a budynek parafialny jest prawie całkowicie zanurzony w wodzie.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski ogłasza zbiórkę i prosi o duchową oraz materialną pomoc dla powodzian

2024-09-16 14:52

[ TEMATY ]

prymas Polski

zbiórka

powódź w Polsce (2024)

BP KEP

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Wszyscy widzimy rozmiar zniszczeń dokonanych przez żywioł i ogrom ludzkiej tragedii. Okażmy chrześcijańską pomoc naszym braciom i siostrom. Nie pozwólmy, by czuli się osamotnieni w tym ciężkim doświadczeniu” - apeluje abp Wojciech Polak w specjalnym komunikacie skierowanym do wiernych i księży archidiecezji gnieźnieńskiej. Decyzją Prymasa Polski w niedzielę 22 września we wszystkich kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz poszkodowanych w wyniku powodzi.

Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Opolskie/ Trwa ewakuacja w Nysie; zmniejszono zrzut wody ze zbiornika retencyjnego

2024-09-16 19:22

[ TEMATY ]

powódź w Polsce (2024)

PAP/Sławek Pabian

W Nysie prowadzona jest ewakuacja mieszkańców; zostały wyznaczone punkty ewakuacyjne m.in. Hala Nysa przy ul. Sudeckiej - powiedział PAP rzecznik prasowy KWP w Opolu podkom. Dariusz Świątczak. Z powodu ryzyka przerwania wałów zmniejszono odpływ wody ze zbiornika retencyjnego Nysa do 800 m3/s.

Komunikat o ewakuacji zamieścił wcześniej w mediach społecznościowych burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. "Jestem zmuszony ogłosić ewakuację. Sytuacja jest bardzo groźna. Zagraża zdrowiu i życiu. Powodem ogłoszenia ewakuacji jest ryzyko - bardzo duże, rosnące - przerwania wałów przy ulicy Wyspiańskiego" - przekazał.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję