Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. dla ludzi mediów

Słudzy nadziei

25 stycznia br. w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi Panny w Częstochowie spotkali się dziennikarze lokalnych mediów, aby uczcić swego patrona - św. Franciszka Salezego. Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski - abp. Stanisław Nowak. W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, iż „pracownicy środków społecznego przekazu jako słudzy słowa w świecie, który wchodzi na teren beznadziei i rozpaczy, mają do spełnienia ogromne zadanie: głoszenie nadziei. Błogosławione te media, które podnoszą bunt przeciwko rozpaczy i wskazują jedyne prawdziwe źródło nadziei, jakim jest Chrystus. Na mediach - podkreślił Ksiądz Arcybiskup - spoczywa ogromne zadanie - przywracanie człowiekowi nadziei”.
Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali pracownicy Katolickiej Rozgłośni Radiowej Fiat i Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz młodzieżowy zespół muzyczny T3 z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego pod kierunkiem Renaty Zaraś. W modlitwę za dziennikarzy włączyli się również, dzięki bezpośredniej transmisji, słuchacze Radia Fiat.
Na zakończenie wspólnej modlitwy głos zabrał redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela, wikariusz biskupi ds. mediów - ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, który powiedział m.in.: „Środowisko ludzi mediów bardzo potrzebuje modlitwy. Dobrze, że dziś modliliśmy się tu, byśmy bardziej umieli służyć słowu”.

Mira Bodak

Główne uroczystości - 22 lutego 2004 r.

Kościół Paulinów w Krakowie bazyliką mniejszą

Reklama

Kościół Ojców Paulinów Na Skałce w Krakowie został ogłoszony bazyliką mniejszą. Główne uroczystości związane z podniesieniem świątyni do tej godności odbędą się 22 lutego br. To jedno z najważniejszych wydarzeń Roku św. Stanisława, obchodzonego w związku z 750-leciem kanonizacji Patrona Polski i Krakowa.
Rok Stanisławowski w klasztorze Ojców Paulinów Na Skałce rozpoczął się 8 marca 2003 r. - To symboliczna data. Wybraliśmy ją, by przypomnieć, że św. Stanisław był obrońcą kobiet i ich godności - powiedział KAI przeor klasztoru - o. Andrzej Napiórkowski. Od tego czasu w miejscu męczeńskiej śmierci krakowskiego Biskupa odbywają się koncerty, plenery malarskie, nabożeństwa i sesje naukowe.
Głównym wydarzeniem świętowania 750-lecia kanonizacji św. Stanisława była procesja z Wawelu na Skałkę z udziałem legata papieskiego - kard. Josepha Ratzingera. Decyzja Stolicy Apostolskiej o podniesieniu kościoła św. Michała Archanioła do godności bazyliki mniejszej należy do najważniejszych punktów tych obchodów.
Paulini przybyli na Skałkę z Jasnej Góry w 1472 r., sprowadzeni przez Jana Długosza. W krypcie kościoła spoczywają m.in.: Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Józef Ignacy Kraszewski, Teofil Lenartowicz, Karol Szymanowski, Tadeusz Banachiewicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie w Krakowie

Nie gubić szlaku

W Instytucie Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej w Krakowie 22 stycznia br. odbyło się uroczyste spotkanie przedstawicieli instytucji i osób, dzięki którym doszło w ubiegłym roku do powstania Szlaków Papieskich w Gorcach i Beskidzie Wyspowym oraz Szałasowego Ołtarza na Hali Turbacz.
W spotkaniu, któremu przewodniczył dyrektor Instytutu - ks. Roman Bogacz, uczestniczył m.in. bp Jan Szkodoń.
Historię powstania szlaków przybliżyła zebranym Urszula Własiuk, autorka przewodnika Ja tam u was byłem. Pilnujcie mi tych szlaków. Powiedziała m.in., że ks. Karol Wojtyła do momentu „zamiany kajaka na łódź Piotrową” uprawiał turystykę czynnie z wielkim zamiłowaniem. Nie traktował jej jednak wyczynowo, a wędrówki z przyjaciółmi i młodzieżą stanowiły okazję do modlitwy i religijnych rozważań na łonie natury. Pomysł oznakowania Szlaków Papieskich, biegnących trasami, którymi wędrował ks. Karol Wojtyła, jest konkretną odpowiedzią na pragnienie wyrażone przez Ojca Świętego: „Pilnujcie mi tych szlaków”, „Oznaczcie mi te ścieżki”. U. Własiuk zwróciła uwagę na fakt, że Szlaki Papieskie są szlakami duchowymi, a nie typowym „narzędziem turystycznym”. Turystykę Szlakami Papieskimi trzeba uprawiać w myśl zalecenia księdza-turysty Karola Wojtyły: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków” - nie gubić znaków wytyczonych przez Dekalog. Z myślą o młodzieży, o przekazywaniu jej tych wartości, które zawarte są w samej idei Szlaków Papieskich i szerzej w nauczaniu papieskim, powstaje Fundacja Szlaki Papieskie. Mówił o tym podczas spotkania prof. Gabriel Turowski. Stefan Jakubowski poinformował zebranych, że od 1 stycznia br. istnieje pierwsza góra w świecie im. Jana Pawła II, bowiem po 22 latach starań udało się oficjalne zatwierdzić Groń Jana Pawła II. Bp Jan Szkodoń, wyrażając radość i wdzięczność wobec wszystkich, dzięki którym powstały Szlaki Papieskie, wyraził nadzieję, że będą nimi wędrować wciąż coraz to nowe pokolenia, które obcując z górami i przyrodą, będą poznawać Boga i stawać się braćmi, bo na szlakach górskich - inaczej niż w tłumie - człowiek dla człowieka jest kimś bardzo bliskim.
W części artystycznej z koncertem kolęd wystąpił zespół pieśni i tańca Akademii Górniczo-Hutniczej „Krakus” oraz poeta ks. Marcin Godawa, który w góralskiej gwarze recytował swoje wiersze. Spotkanie zakończyło się tradycyjnym „opłatkiem” w galerii Instytutu.

Tadeusz A. Janusz

Podziękowanie

Słowa szczerego podziękowania kierujemy do wszystkich Księży Arcybiskupów i Biskupów, Kapłanów, Osób życia konsekrowanego i Wiernych świeckich z diecezji siedleckiej, sandomierskiej, drohiczyńskiej, z archidiecezji lubelskiej i innych diecezji, do Mieszkańców i Duszpasterzy Radzynia Podlaskiego, a także do Władz akademickich, Profesorów, Pracowników i Studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w tym szczególnie do środowiska Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, a także do innych środowisk akademickich, Przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz środków społecznego komunikowania, którzy w duchu głębokiej wiary i szczerego współczucia stanęli przy nas z darem modlitwy w momencie śmierci i pogrzebu
śp. ANNY DZIĘGA
naszej Mamy

Dobry Bóg niech każdego z Was obdarzy obfitością swojego błogosławieństwa.
Biskup Sandomierski Andrzej DZIĘGA
wraz z braćmi kapłanami Tadeuszem i Janem oraz bratem Adamem i siostrą Barbarą z ich rodzinami

Tydzień w Polsce

Ks. prał. Wiesław Niewęgłowski - krajowy duszpasterz środowisk twórczych, odprawił w Warszawie Mszę św. dla dziennikarzy z okazji święta ich patrona - św. Franciszka Salezego. W kazaniu stwierdził m.in., że środowisko dziennikarskie drąży kryzys moralny wyrażający się w zagubieniu w dziedzinie wartości i norm. Dlatego polskiemu dziennikarstwu potrzebne jest dzisiaj pilne wprowadzenie etycznego kodeksu i pogłębienie wrażliwości etycznej dziennikarzy.

W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego „Bobolanum”, przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, odbyły się centralne obchody IV Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Na spotkanie modlitewne, któremu przewodniczył bp Tadeusz Pikus, przybyli m.in. duchowni obu religii i ambasadorzy krajów islamskich w Polsce. Kościół w Polsce jako jedyny na świecie wprowadził Dzień Islamu. „Ustanowienie takiego dnia to wielki gest ze strony Kościoła katolickiego” - powiedział imam Tomasz Miśkiewicz, dyrektor Centrum Kultury Islamu w Warszawie.

Beatyfikacja sługi Bożego - o. Augusta Czartoryskiego, polskiego salezjanina, odbędzie się 25 kwietnia 2004 r. w III Niedzielę Wielkanocną. Poinformował o tym w Watykanie substytut Sekretariatu Stanu - abp Leonardo Sandri.

Nowe władze Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zostały wybrane podczas obradującej w Zielonej Górze Ogólnopolskiej Sesji Zarządów Diecezjalnych KSM. Przewodniczącym Stowarzyszenia (na 2-letnią kadencję) został ponownie Leszek Bodus z archidiecezji gnieźnieńskiej. Będzie to już jego 4. kadencja na tym stanowisku.

Wizyta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Stanach Zjednoczonych zakończyła się bez sukcesów.

Rząd Leszka Millera zmniejszył cięcia socjalne i przyjął plan gospodarczy wicepremiera Jerzego Hausnera. Wcześniej rząd stracił większość w parlamencie: koalicja SLD-UP przegrała sejmowe głosowanie w sprawie senackich poprawek do budżetu. Zawiedli posłowie Federacyjnego Klubu Parlamentarnego Romana Jagielińskiego, domagający się w zamian za poparcie rządu nowych stanowisk w administracji i spółkach skarbu państwa. Premier zagroził, że jeśli plan Hausnera przepadnie w Sejmie, będą wcześniejsze wybory parlamentarne.

Zbigniew Kaniewski, łódzki poseł SLD, uważany za „zaufanego człowieka premiera”, został nowym ministrem skarbu (to już 4. zmiana na tym stanowisku za rządów L. Millera).

Sejm uchwalił ordynację wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się w 13 okręgach, mandaty będą podzielone między partie i komitety wyborców, które zdobędą ponad 5% poparcia. Upadł pomysł podniesienia minimalnego wieku kandydatów do PE z 21 do 30 lat.

Chrześcijański Ruch Samorządowy Jerzego Kropiwnickiego zaapelował, by „ugrupowania i środowiska, które w praktyce politycznej chcą realizować zasady nauczania społecznego Jana Pawła II”, powołały „wspólny komitet narodowy i wybrały najlepszych kandydatów do Parlamentu Europejskiego”.

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęła rządowy projekt, który przewiduje ograniczenie prawa do publicznych zgromadzeń. Protestowali przeciwko temu opozycyjni posłowie, ale ich wnioski zostały odrzucone przez koalicjantów.

Rada Nadzorcza TVP powołała Jana Dworaka (PO) na stanowisko prezesa telewizji publicznej.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Moje dziecko odeszło z Kościoła. Co zrobić?

2024-10-22 06:50

[ TEMATY ]

wiara

dziecko

Karol Porwich/Niedziela

Monika i Marcin Gajdowie

Monika i Marcin Gajdowie

O bezwarunkowej miłości, cierpliwości i o tym, że Jezus nie zrezygnuje z nikogo. Tak można podsumować świadectwa młodych oraz rodziców, których dzieci przeżywają problemy moralne i odchodzą z Kościoła. W Tarnowie zakończył się VII Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pod hasłem “Droga do domu”.

Podziel się cytatem Jezus taki był, spotykał się z ludźmi inaczej myślącymi, celnikami – dodaje żona, Monika Gajda. Nasze dzieci, które odeszły od Kościoła w pewnym sensie stały się osobami nie wierzącymi, ale są naszymi dziećmi. Najważniejsze jest to, że poczują się przyjęte, kochane, wysłuchane jako osoby ludzkie. Podziel się cytatem Nie znam innej miłości niż ta bezwarunkowa. Chodzi o to, aby być z każdym człowiekiem, choć miłość stawia wymagania i stawia pewne granice, ale nie stawia go już tym ludziom, którzy są naszymi dorosłymi dziećmi – uzupełnia wypowiedź Marcin Gajda. Podziel się cytatem Zamknij X Na zakończony już Kongres złożyły się m.in. wykłady, modlitwy i świadectwa, była też okazja do rozmów. Tak podsumował to wydarzenie bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji:
CZYTAJ DALEJ

Rządzący chcą zakazać spowiedzi świętej dzieciom?

2024-10-21 07:31

[ TEMATY ]

spowiedź

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Spowiedź jest jednym z siedmiu sakramentów Kościoła katolickiego, którego korzenie sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. W ostatnich miesiącach możemy obserwować nasilające się ataki ze strony rządzących i organizacji pozarządowych na tę fundamentalną praktykę Kościoła katolickiego. Aktywiści, posłowie i samorządowcy, powołując się na rzekome naruszenia praw dziecka, wysuwają pomysły ograniczenia lub wręcz zakazu spowiedzi dzieci.

Zaczęło się od performera, autora akcji społecznych Rafała Betlejewskiego, który opublikował skierowaną w czerwcu br. do Sejmu RP petycję wnoszącą o wprowadzenie prawnego zakazu spowiedzi dzieci poniżej 16. roku życia. W uzasadnieniu czytamy, że spowiedź jest formą przemocy psychicznej i ingeruje w intymny świat dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Sebastian Picur uruchomił zegar modlitwy

2024-10-22 09:27

[ TEMATY ]

modlitwa

ks. Sebastian Picur

Materiał prasowy

"Ty poświęcisz pięć minut dla innych (bo tyle zajmuje odmówienie dziesiątki różańca), a otrzymujesz 23 godziny i 55 minut ciągłego wsparcia modlitewnego" - zachęca ks. Sebastian mówiąc o internetowej inicjatywie całodobowej modlitwy wstawienniczej.

Od października na stronie www.teamtotustuus.com ruszył „zegar modlitwy”. To inicjatywa ks. Sebastiana Picura znanego z internetowych działań ewangelizacyjnych. Ksiądz Sebastian podkreśla, że pomysł zrodził się z potrzeby serca wielu ludzi, którzy zwracają się do niego z wieloma różnymi prośbami o modlitwę. „«Moja żona będzie miała operację, mój mąż stracił pracę, moja córka ma ważny egzamin-proszę księdza o modlitwę» – jako ksiądz każdego dnia spotykam się z takimi prośbami, które płyną z głębi ludzkich serc – opowiada ks. Sebastian. – Ja ze swojej strony obiecuję tę modlitwę, ale także zachęcam do tego, abyśmy się za siebie wspólnie modlili za wstawiennictwem Matki Najświętszej. Dlatego powstał «zegar modlitwy»” – dodaje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję