Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Austrii

Głos za odniesieniem do chrześcijaństwa w Konstytucji UE

Nadzieję na uwzględnienie w przyszłej konstytucji europejskiej odniesienia do wartości chrześcijańskich wyraził przewodniczący Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzin w Europie Johannes Fenz. Reprezentant 30 mln członków katolickich stowarzyszeń rodzinnych podkreślił m.in., że „chodzi nie tylko o sprawiedliwość dziejową, ale o dopomożenie narodom naszego kontynentu w odnalezieniu swej tożsamości”. Zdaniem Fenza, „nie ma żadnej sprzeczności między odniesieniem do chrześcijańskich korzeni Europy a neutralnością światopoglądową państwa”. „Bez wpływu chrześcijaństwa trudno byłoby mówić o jakimkolwiek zakotwiczeniu wartości czy też o prawach człowieka” - powiedział.
29 sierpnia br. austriacka minister spraw zagranicznych Benita Ferrero-Waldner stwierdziła m.in., że rząd austriacki nie zaakceptuje tekstu Konstytucji Europejskiej, który pomijałby odniesienie do wartości chrześcijańskich. W podobnym duchu wypowiadał się minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox.

Z Ziemi Świętej

Apel przywódców religijnych

Reklama

Plan pokojowy „Mapa drogowa” dla Bliskiego Wschodu mógłby przynieść korzystne skutki, jednak mur wznoszony przez Izrael między osiedlami żydowskimi a palestyńskimi stanowi tu poważną przeszkodę - stwierdza pierwsze w tej sprawie wspólne oświadczenie hierarchów jerozolimskich, w tym patriarchy łacińskiego - abp. Michela Sabbaha oraz kustosza Ziemi Świętej - o. Giovanniego Battistellego OFM. Dokument przypomina m.in., że budowa muru zmniejszy o 10% obszar należący do Palestyńczyków po 1967 r., rozdzieli wiele rodzin, a nawet pozbawi Palestyńczyków środków do życia. Budowa muru będzie tragiczna w skutkach dla wspólnoty chrześcijańskiej; będzie zniechęcać pielgrzymów do odwiedzania Ziemi Świętej - piszą m.in. przywódcy religijni, powtarzając po raz kolejny swą „zdecydowaną wolę uczynienia wszystkiego, co możliwe, dla przywrócenia pokoju w Ziemi Świętej, dla dobrobytu wszystkich jej mieszkańców, zarówno Izraelczyków, jak i Palestyńczyków”. Przywódcy religijni z Jerozolimy wezwali do powstrzymania budowy muru, stanowiącego „przeszkodę dla trwałego i powszechnego pokoju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Indie

Biskupi Indii zaproponowali rządowi federalnemu, aby dzień beatyfikacji Matki Teresy - 19 października br. ogłoszono w tym kraju świętem narodowym. Biskupi postulują równocześnie, by publiczna telewizja indyjska przeprowadziła bezpośrednią transmisję z beatyfikacji, która odbędzie się w Watykanie. Zaapelowali do premiera kraju, aby wysłał na rzymskie uroczystości państwową delegację wysokiego szczebla. Wśród innych sugestii indyjscy biskupi zaproponowali umieszczenie portretu Matki Teresy w głównej sali Parlamentu oraz utworzenie specjalnego funduszu pomocy sierocińcom i dzieciom opuszczonym.
Ze swej strony indyjski rząd już zapowiedział, że uczci to wydarzenie ufundowaniem krajowej nagrody im. Matki Teresy dla osób zaangażowanych w pomoc społeczną.

Szwajcaria

Reklama

Komitet Naczelny Światowej Rady Kościołów obradował w dniach 26 sierpnia - 2 września br. w Genewie. Na zakończenie obrad ogłoszono Deklarację nt. Europy. Powitano w niej z zadowoleniem zapowiedź przystąpienia do Unii Europejskiej w przyszłym roku 10 krajów naszego kontynentu. Podkreślono znaczenie wkładu chrześcijaństwa w dzieje cywilizacji europejskiej, aktualizując tym samym stanowisko Komitetu Naczelnego z 1992 r. Jednocześnie wyrażono przekonanie, że powodzenie UE nie może się opierać wyłącznie na gospodarce rynkowej. „Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej Europa potrzebuje dzisiaj «serca i duszy», czyli ponownego odkrycia i odnowienia wartości i duchowości” - głosi dokument. Komitet Naczelny odniósł się także do problemów ubóstwa i poszanowania praw człowieka, a także do sytuacji w Iraku, gdzie siły okupacyjne nie radzą sobie z chaosem i nędzą, która jest udziałem 80% mieszkańców kraju.

Rosja

Kościół katolicki w Rosji pilnie potrzebuje pomocy - stwierdzono na spotkaniu biskupów tego kraju z przedstawicielami organizacji „Renovabis” we Fryzyndze (Niemcy). W specjalnym komunikacie biskupi wskazali na pogłębiającą się ciężką sytuację materialną wiernych w Rosji, a także na poczucie niepewności wielu księży obcokrajowców tam pracujących, co negatywnie odbija się na ich pracy duszpasterskiej. Zdaniem biskupów, największą troskę wzbudza prawna sytuacja księży i zakonników z zagranicy, którzy często mają problemy z przedłużeniem czy też otrzymaniem wiz pobytowych w Rosji, a nadal brakuje rodzimych kapłanów.

Kolumbia

Kościół katolicki w Kolumbii zainicjował kampanię: „Tydzień dla Pokoju”. Jej organizatorem jest Krajowy Sekretariat Duszpasterstwa Społecznego. We wszystkich parafiach kraju podjęto wiele inicjatyw mających na celu wychowanie społeczeństwa do pokoju i przestrzegania praw człowieka. W kampanię pod hasłem Pojednanie horyzontem pokoju zaangażowane zostały m.in. grupy młodzieżowe, organizacje kulturalne, ośrodki wychowawcze, a także środowiska biznesowe i związki zawodowe. Zdaniem Krajowego Sekretariatu Duszpasterstwa Społecznego, otwarcie na pojednanie jest jedyną szansą przezwyciężenia podziałów, poczucia niepewności i panującej w kraju przemocy. W Kolumbii od prawie 40 lat panuje stan „pełzającej” wojny domowej.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II ustanowił egzarchat apostolski Serbii i Czarnogóry dla katolików obrządku bizantyńskiego, mieszkających w tym kraju. Został on wydzielony z eparchii (diecezji) w Kriżewcach (Chorwacja) i będzie miał swą siedzibę w miejscowości Ruski Krstur. Jednocześnie Ojciec Święty mianował pierwszym egzarchą nowej jednostki terytorialnej bp. Djurę Dżudżara, dotychczasowego biskupa pomocniczego eparchii mukaczewskiej na Ukrainie.

Kenijski metodysta - dr Samuel Kobia został nowym sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów. Jest on pierwszym Afrykańczykiem na tym stanowisku od czasu utworzenia Rady w 1948 r.

Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus będą pielgrzymować po Hiszpanii od 4 września do 22 grudnia br., odwiedzając ponad 150 miejscowości w 51 diecezjach. W lipcu i sierpniu br. przy doczesnych szczątkach patronki misji modlili się mieszkańcy Malty. Wiosną 2005 r. relikwie mają pielgrzymować po Polsce.

4 września br. minęła 40. rocznica śmierci Roberta Schumana. Jeszcze w tym roku we francuskiej diecezji Metz ma się zakończyć etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego „ojca zjednoczonej Europy”. Postulator procesu - ks. Jacques Paragon powiedział m.in., że dużą wagę do tej sprawy przywiązuje osobiście Jan Paweł II, który wielokrotnie wskazywał na postać Schumana jako wzór chrześcijanina zaangażowanego w życie polityczne.

W 107 paryskich parafiach został odczytany list kard. Jeana-Marie Lustigera, w którym metropolita Paryża wezwał wiernych do modlitwy za dusze 13 tys. ofiar tegorocznych upałów we Francji - w większości starszych, samotnych, pozbawionych opieki.

W Rzymie zmarła Dina Bellotti, malarka znana jako „portrecistka Papieży”.

Nastąpił zwrot w polityce USA: Waszyngton oznajmił, że Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna przejąć jak największą odpowiedzialność za to, co dzieje się w Iraku. Szef dyplomacji USA Colin Powell rozpoczął już rozmowy w tej sprawie z Francją, Wielką Brytanią i Niemcami, a prezydent George W. Bush - negocjacje z Radą Bezpieczeństwa nt. wysłania wojsk ONZ do Iraku. Sztab generalny USA przyznał, że „iracka operacja go przerosła”.

W wyniku zamachu terrorystycznego w Nadżafie (Irak) zginął umiarkowany lider irackich szyitów - ajatollah Mohammed Bakir al-Hakim.

W Szwecji przed referendum w sprawie wprowadzenia wspólnej waluty UE aż 47% badanych jest przeciwko euro, 39% jest „za”, a 14% stanowią niezdecydowani. Sondaż opublikowano w periodyku Dagens Industri.

Zmarł Pavel Tigrid, m.in. twórca czeskiej sekcji Radia Wolna Europa.

Fiaskiem zakończyły się pekińskie rozmowy delegacji 6 państw - obu Korei, Chin, USA, Rosji i Japonii - mające na celu przekonanie komunistycznej Korei Północnej, by zaniechała realizacji programu atomowego. Północnokoreański parlament zaaprobował decyzję rządu o zwiększeniu „sił nuklearnego odstraszania”. Według koreańskiej agencji informacyjnej KCNA, ma to być reakcja na „wrogą politykę USA”.

Na Morzu Barentsa znów zatonął rosyjski atomowy okręt podwodny; zginęło 9 marynarzy.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś do muzyków kościelnych: Kiedy Bóg ma dość śpiewu?

2024-11-09 18:59

[ TEMATY ]

muzyka

śpiew

Kard. Grzegorz Ryś

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Krzysztof Śwkertok, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Pod hasłem roku duszpasterskiego w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w sanktuarium częstochowskim odbywa się 15. Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. Uroczystej liturgii Mszy świętej celebrowanej w bazylice jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. „To człowieczeństwo jest domem Boga, który się domaga gorliwości, miłości, żarliwości. Bez tego troska o świątynię wybudowaną z kamienia jest po prostu hipokryzją” - mówił hierarcha.

Kard. Ryś, nawiązując do liturgii słowa dzisiejszego święta - poświęcenia bazyliki św. Jana na Lateranie - zachęcał, „byśmy słuchając dzisiejszych czytań, uwierzyli Pismu tak, jak ono się rozjaśnia w słowie Jezusa. Idzie o dwa fragmenty Pisma. Jeden z nich jest przytoczony przez Ewangelistę, fragment Psalmu 69 - gorliwość o dom twój pochłonie mnie. Jest też drugi fragment Pisma, do którego to wydarzenie odsyła, do którego my być może docieramy trudniej, ale ci, którzy byli w świątyni i widzieli działanie Jezusa, natychmiast wiedzieli o jaki tekst chodzi, dlatego zażądali od Jezusa dowodów, dlaczego robi to, co robi. To jest tekst, który zamyka Księgę proroka Zachariasza - w tych dwóch wersetach Zachariasz mówi, że przyjdzie ten dzień - Dzień Pana, kiedy już więcej nie będzie potrzeba przekupniów w Domu Bożym”.
CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: policyjny nalot na sanktuarium „Pater Noster”

2024-11-09 14:22

[ TEMATY ]

sanktuarium

Jerozolima

Pater Noster

nalot policji

Adobe Stock

Kościół Pater Noster, Jerozolima

Kościół Pater Noster, Jerozolima

W czwartek 7 listopada podczas wizyty francuskiego ministra spraw zagranicznych Jeana-Noela Barrota, izraelska policja dokonała nalotu - bez żadnego upoważnienia - na sanktuarium „Pater Noster” w Jerozolimie. Doszło do incydentu dyplomatycznego. Jest to katolicki budynek sakralny znajdujący się na Górze Wniebowstąpienia we Wschodniej Jerozolimie w Ziemi Świętej. Nazywana jest również Éléona (z greckiego elaiōn „gaj oliwny”).

Kościół ten został zbudowany w miejscu, w którym według tradycji Jezus nauczył swoich uczniów Modlitwy Pańskiej. Miejsce to należy do francuskiej domeny narodowej w Ziemi Świętej - od końca XIX wieku Kościół i klasztor są od 1901 eksterytorialne i należą do Posiadłości Francji w Ziemi Świętej. Władze francuskie uznały ten akt za poważne naruszenie prawa międzynarodowego.
CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: policyjny nalot na sanktuarium „Pater Noster”

2024-11-09 14:22

[ TEMATY ]

sanktuarium

Jerozolima

Pater Noster

nalot policji

Adobe Stock

Kościół Pater Noster, Jerozolima

Kościół Pater Noster, Jerozolima

W czwartek 7 listopada podczas wizyty francuskiego ministra spraw zagranicznych Jeana-Noela Barrota, izraelska policja dokonała nalotu - bez żadnego upoważnienia - na sanktuarium „Pater Noster” w Jerozolimie. Doszło do incydentu dyplomatycznego. Jest to katolicki budynek sakralny znajdujący się na Górze Wniebowstąpienia we Wschodniej Jerozolimie w Ziemi Świętej. Nazywana jest również Éléona (z greckiego elaiōn „gaj oliwny”).

Kościół ten został zbudowany w miejscu, w którym według tradycji Jezus nauczył swoich uczniów Modlitwy Pańskiej. Miejsce to należy do francuskiej domeny narodowej w Ziemi Świętej - od końca XIX wieku Kościół i klasztor są od 1901 eksterytorialne i należą do Posiadłości Francji w Ziemi Świętej. Władze francuskie uznały ten akt za poważne naruszenie prawa międzynarodowego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję