Reklama

Globalizacja i edukacja

Niedziela Ogólnopolska 3/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Globalizacja" czy też "mondializacja" - to słowa, które przykuwają uwagę świata współczesnego. Proces globalizacji stał się ważnym tematem wielu dyskusji odbywających się czy to w mass mediach, czy w świecie polityki. Fenomen globalizacji objawia się na różnych płaszczyznach życia ludzkiego. Dotyczy aspektów ekonomii, finansów, polityki. Coraz częściej mówi się o globalizacji rynków, technologii, szczególnie w dziedzinie informacji. Proces ten dotyka także kultury i codziennego życia człowieka. Wobec tego ważnego tematu staje także Kościół, dla którego globalizacja jest wyzwaniem. Zostaje ono podjęte w imię obrony godności człowieka, a także poprawy jego warunków egzystencji. Szczególnie ważne stanowisko zajmował w tej sprawie już wielokrotnie Jan Paweł II, który m.in. w przesłaniu do uczestników VII Sesji Plenarnej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych 27 kwietnia 2001 r. podkreślił, iż "globalizacja nie jest a priori dobra ani zła. Będzie taka, jaką uczynią ją ludzie. Żaden system nie jest celem samym w sobie, należy zatem konsekwentnie głosić, że globalizacja, jak każdy inny system, musi służyć solidarności i dobru wspólnemu... Kościół będzie nadal współpracował z wszystkimi ludźmi dobrej woli, zabiegając o to, aby zwycięzcą w tym procesie była cała ludzkość, a nie tylko bogata elita kontrolująca naukę, technikę, środki łączności i zasoby planety ze szkodą dla ogromnej większości jej mieszkańców".
W podjęcie tego ważnego wyzwania włączają się, i powinny się włączać, uniwersytety katolickie. Związków globalizacji ze światem badań naukowych i jej wpływu na edukację dotyczyła międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Kongregację ds. Wychowania Katolickiego (Seminariów i Instytutów Naukowych) i Międzynarodową Federację Uniwersytetów Katolickich (FIUC), która odbyła się w Watykanie w dniach 2-6 grudnia ub.r. pod hasłem: Globalizacja i wyższe szkolnictwo katolickie. Nadzieje i wyzwania. Na konferencję przybyli przedstawiciele uniwersytetów z pięciu kontynentów: Afryki, Ameryki Łacińskiej, USA, Azji i Europy - rektorzy uniwersytetów katolickich, odpowiedzialni za dziedzinę edukacji przy konferencjach episkopatów, przedstawiciele fundacji wspierających uniwersytety i pracownicy różnych dykasterii watykańskich. Warto podkreślić, że uniwersytety stanowią jeden z czterech sektorów, którymi zajmuje się Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego, pozostałe to: seminaria, szkoły katolickie i powołania kapłańskie.
Uniwersytetów katolickich na pięciu kontynentach jest ok. 950, gromadzą one ok. 3,8 mln studentów. Stąd ich bardzo ważna rola we właściwym odczytaniu i badaniu procesów globalizacji, o czym przypomniał kard. Zenon Grocholewski - prefekt wspomnianej Kongregacji podczas konferencji prasowej 28 listopada ub.r., zorganizowanej w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Przybliżył on w swoim wystąpieniu program, idee i znaczenie międzynarodowej konferencji nt. globalizacji i edukacji. Już Ojciec Święty Jan Paweł II w konstytucji apostolskiej z 15 sierpnia 1990 r. Ex corde Ecclesiae (Z serca Kościoła), uważanej za Magna Charta uniwersytetów katolickich, zwrócił uwagę na rolę uniwersytetów wobec procesów współczesności, wskazując na ich podstawowe zadania, które podczas konferencji prasowej przypomniał abp Giuseppe Pittau - sekretarz Kongregacji. Uniwersytet katolicki jest powołany, aby: przestudiować ważne problemy współczesności, takie jak godność życia ludzkiego, promocja sprawiedliwości dla wszystkich, życie osobiste i rodzinne, ochrona natury, poszukiwanie pokoju i stabilizacji politycznej. Uniwersytet powołany jest, aby przestudiować przyczyny problemów, zwracając szczególną uwagę na ich wymiary etyczne i religijne.
Uniwersytet katolicki powinien formować obywateli odpowiedzialnych i szlachetnych, którzy własnym życiem przyczynią się do promowania globalizacji, która będzie respektować człowieka w jego integralności. Jest to bardzo ważne, gdyż globalizacja dotyka wszystkich aspektów życia ludzkiego. O zadaniach uniwersytetów katolickich wobec globalizacji przypomniał także o. Jan Peters SJ - przewodniczący Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich.
Na konferencji podjęto rozważania nad procesami "planetaryzacji" współczesnego świata, przedstawiając aktualność tego wyzwania, postawionego Kościołowi i uniwersytetom katolickim. Problematyka globalizacji została zaprezentowana w perspektywie społeczno-ekonomicznej, chrześcijańskiej, a także w relacji do edukacji. Podjęto także tematykę wartości chrześcijańskich, ich ogromną rolę w dobie szybkiego procesu globalizacyjnego. Prelegenci, przypominając o godności osoby ludzkiej, postawili też zasadnicze pytanie dotyczące miejsca człowieka w dyskusji nad zjawiskiem mondializacji świata. Rozważali, w jaki sposób promować sprawiedliwość i solidarność na uniwersytetach katolickich, by realizować "wspólne dobro świata", nie zapominając o dużych obszarach nędzy zarówno tej materialnej, jak i duchowej.
Uniwersytety katolickie zostały zaproszone do tego, aby podejmować wyzwania i nadzieje globalizacji, tak żeby coraz bardziej humanizować globalizację, promować nowe technologie, szczególnie dotyczące dziedziny informacji, mając zawsze jako główny cel dobro człowieka.
W swym przesłaniu podczas audiencji 5 grudnia 2002 r. Jan Paweł II stwierdził, iż uniwersytety katolickie muszą czuwać, aby globalizacja i rozwój naukowy niosły decyzje autentycznie moralne i godne człowieka. Pełniąc ważną rolę w międzynarodowym świecie nauki, są wezwane do poszukiwania i rozwoju wiedzy, aby promować osobę i dobro ludzkości, szczególnie gdy pojawiają się nowe kwestie naukowe, wymagające ostrożności i właściwych, pogłębionych studiów. W dobie tak szybko zmieniającego się świata uniwersytet katolicki musi mieć odwagę, by być promotorem wartości chrześcijańskich.
Konferencja dała impuls do dialogu i dyskusji nad wyzwaniami globalizacji. Jest też ważnym krokiem w kierunku krytycznej refleksji nad fenomenem zbliżania się świata w świetle zasad etycznych i religijnych. Pogłębiła również pojęcie osoby ludzkiej i społeczeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

"Wakacyjne Święto Polszczyzny" połączone z 80. urodzinami prof. Jana Miodka

2026-06-25 12:26

mat. pras

W sobotę 4 lipca we Wróblowicach wydarzenie poświęcone kulturze języka polskiego oraz jubileuszowi 80. urodzin prof. Jana Miodka. Wakacyjne Święto Polszczyzny potrwa od godziny 11.00 do 19.00 w Domu Chłopa przy ul. Długiej 20 i połączy wykład, biesiadę, koncerty, warsztaty oraz atrakcje dla dzieci i dorosłych. 

Profesor Jan Miodek od dekad pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych popularyzatorów poprawnej polszczyzny. Jego jubileusz stał się okazją do stworzenia wydarzenia, które łączy pokolenia i przypomina, że język jest przestrzenią spotkania, humoru i wspólnej kultury - zaznaczają organizatorzy. 
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję