Już o północy z piątku na sobotę wyruszył z Tarnobrzega i Sandomierza autokar słuchaczy toruńskiej rozgłośni, aby wziąć udział w uroczystej 20. rocznicy powstania Radia Maryja. Udział w pielgrzymce wzięli także członkowie apostolskiego stowarzyszenia świeckich Legion Maryi wraz ze swoim duchowym opiekunem.
W drodze do Torunia pielgrzymi zatrzymali się na tamie we Włocławku, w miejscu męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie odmówili modlitwę za Ojczyznę i odśpiewali „Ojczyzno ma…”.
Od rana pielgrzymi zwiedzali siedzibę toruńskiej rozgłośni oraz budynek Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, gdzie licznie przybyłych pielgrzymów witali młodzi, uśmiechnięci studenci, z pasją opowiadający o swojej uczelni.
Podziw budził ogrom prac tzw. geotermii toruńskiej oraz niezwykły porządek i solidność wszystkich dzieł stworzonych przez te zaledwie 20 lat.
Przy siedzibie rozgłośni głośno grała i rozgrzewała pielgrzymów Kapela znad Baryczy. Wśród transparentów z całej Polski, a także z innych krajów, widoczne były także te z naszej diecezji.
Od południa kilkanaście tysięcy pielgrzymów, zgromadzonych w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu oraz w trzech ogromnych namiotach wyposażonych w telebimy uczestniczyło w modlitwie oraz koncertach i innych imprezach przygotowanych na to spotkanie. Nie brakowało ciepłej herbaty oraz bigosu i zupy dla każdego pielgrzyma. Chętni mogli nabywać materiały o Radiu Maryja, zestawy Telewizji Trwam, ciekawą lekturę religijną oraz koszulki i czapki z logo Radia. Oczywiście, wszędzie pełno było moherowych berecików, które obecni chętnie przypinali do ubrań.
Centralnym punktem uroczystości była uroczysta czterogodzinna Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza toruńskiego bp. Andrzeja Suskiego z udziałem czternastu księży biskupów (w tym bp. Edwarda Frankowskiego), około 150 kapłanów oraz nieprzeliczonej rzeszy wiernych słuchaczy i sympatyków Radia Maryja i wielu dzieł przy nim powstałych. Przybyli parlamentarzyści oraz władze miasta Torunia.
Na początku Eucharystii odczytano list Ojca Świętego Benedykta XVI skierowany do założyciela i słuchaczy Radia Maryja, w którym Papież dziękuje i wyraża podziw dla toruńskiego dzieła.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański. Abp Głódź zaznaczył, że Radio Maryja już na starcie stało się mocnym głosem sprzeciwu i medium broniącym prawdy o polskim Kościele.
Kaznodzieja ubolewał, że Radio Maryja było atakowane i szkalowane, próbowano odebrać mu koncesję, a media laickie odmalowują wizerunek o. Rydzyka czarną barwą, nie szczędząc potwarzy. Homilia była wiele razy przerywana oklaskami.
Eucharystię uświetniła Orkiestra Koncertowa Victoria z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie Rembertowie, która wcześniej dała wspaniały koncert pieśni religijnych i patriotycznych, a także inne zespoły. Niezwykle radosna i wyjątkowo ciepła atmosfera panowała wśród wszystkich, którzy przybyli licznie do Torunia.
Piękny śpiew, liczne transparenty i flagi, a przede wszystkich wielkie rozmodlenie, wzbudziły zachwyt zebranych. Wielu uczestników spotkania przyjechało w swoich strojach regionalnych.
Pielgrzymi z Tarnobrzega i Sandomierza powrócili do siebie w niedzielę rano, wielu z nich uczestniczyło jeszcze we Mszy św. dziękczynnej za powstanie Legionu Maryi w Koćmierzowie.
Rodzina Radia Maryja to wyjątkowa wspólnota, która jednoczy katolików wokół swoich pasterzy oraz uwrażliwia na zło, jakie ma miejsce w naszej Ojczyźnie i na całym świecie, a przede wszystkim stara się zawsze wskazywać prawdę, również głosem swoich słuchaczy.
Przy Radiu Maryja przez 20 lat powstały: Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, „Nasz Dziennik”, miesięcznik „W Rodzinie”, kilka fundacji, telefonia „W naszej rodzinie”, geotermia toruńska i inne dzieła, a obecnie powstaje Centrum Trzeciego Tysiąclecia z kościołem będącym wotum wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu