Reklama

Wystawa Koni Hodowlanych Południowego Podlasia w Jasienówce

„Nie usuwajmy ziarna słowa ewangelicznego z życia publicznego”

Niedziela podlaska 31/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 10 lipca już po raz ósmy odbyła się Wystawa Koni Południowego Podlasia w Zaścianku Tołwińskich w Jasienówce k. Siemiatycz. Podczas polowej Mszy św. sprawowanej przez ks. Bogdana Mutianko i ks. Andrzeja Ulaczyka oraz nabożeństwa prawosławnego sprawowanego przez ks. Mirosława Niczyporuka modlono się w intencji Ojczyzny i za hodowców koni. Do Jasienówki przybyło 19 wystawców i wielu miłośników koni. Gospodarzem i jednym z pomysłodawców tej imprezy jest poseł RP Krzysztof Tołwiński wraz z małżonką Marią.

Z historii wystawy

Reklama

Już w 2004 r. I edycja Wystawy Koni Hodowlanych Południowego Podlasia cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród hodowców wystawców, sympatyków i odwiedzających Zaścianek. Z każdym rokiem wzbogacano jej formułę, także terytorialnie włączając hodowców z obszaru województwa mazowieckiego. Wystawę wpisano na stałe do kalendarza imprez o charakterze rolniczym.
„Zaścianek Szlachecki w Jasienówce” słynie z kultywowania wielowiekowych tradycji drobnej szlachty zaściankowej. Dlatego wystawa jest promocją regionu i przybliżeniem dziedzictwa kulturowego mieszkańców Podlasia.
- Wystawa ma plenerowy i otwarty charakter, stwarza hodowcom możliwość zaprezentowania najpiękniejszych zwierząt, jakie posiadamy w swoich stajniach - mówił Marek Niewiński, specjalista z Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni (WZHK) w Białymstoku.
- Na wystawę przybywają ludzie ze środowiska branży końskiej, osoby połączone wspólną pasją, chętni do współpracy, działający w nieformalnych i zorganizowanych związkach, których nadrzędnym celem jest hodowla jak najlepszej jakości koni - mówił Edmund Piotrowski, prezes honorowy Podlaskiego Związku Hodowców Koni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitewny charakter spotkania

Przy ołtarzu polowym zgromadziły się poczty sztandarowe, m.in. Związku NSZZ Solidarność w Białymstoku i Podlaskiego Związku Hodowców Koni.
Mszę św. wraz z proboszczem z Osmoli ks. Bogdanem Mutianko sprawował ks. dr Andrzej Ulaczyk, który też wygłosił homilię.
Kaznodzieja podkreślił, że Jezusowi praca rolnika nie była obca, czego dowodem jest dzisiejsza przypowieść o siewcy. Chrystus nie chce dawać wskazówek technologicznych, co do siewu, jedynie poucza nas o Bożym królestwie. Przypowieść o siewcy - jakże hojny to gospodarz - który sieje wielkodusznie, rzucając ziarno z wielkim rozmachem, wiedząc, że nie każde ziarno zakiełkuje, gdyż jak mówi ewangelista tylko jedno z czterech padło na ziemię żyzną. Koncelebrans podkreślił, że przez obecność sprawowanej Liturgii przez Księdza Proboszcza Zaścianek stanowi centrum parafii. To tu urzeczywistnia się odwieczne Słowo Boga. Bóg rzuca ziarno na glebę naszych serc, z nadzieją, że wyda ono plon, że w naszym sercu nie będzie złych ptaków, które nie pozwolą ziarnu wykiełkować. Rzuca z nadzieją, że to słowo nas uświęci jak było w minionych wiekach i jest w czasach, których żyjemy w osobach błogosławionych ks. Jerzego Popiełuszko i papieża Jana Pawła II. To Jezus w nich wzrastał, a oni posłusznie oddali się na jego służbę. Kaznodzieja wyraził niepokój, że dziś wielu pragnie to ziarno usunąć z życia publicznego, zagłuszyć słowo, wielu też ma trudności z przyjęciem słowa ziarna ewangelicznego.

Prezentacja młodych koni, imprezy towarzyszące

Poseł Krzysztof Tołwiński, otwierając wystawę rozpoczął od podziękowań za sprawowaną Mszę św. Przywitał przybyłych gości m.in. senatora Grzegorza Wojciechowskiego, Rafała Putrę, Marcina Wierzchowskiego, byłego pracownika kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, i wystawców koni. Następnie został odczytany Apel Smoleński ku czci ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.
Nasz region znany jest z hodowli koni zimnokrwistych, czyli masywnych, silnych i spokojnych zwierząt, jeszcze niedawno wykorzystywanych w gospodarstwach jako siła robocza.
Konie zostały poddane ocenie czteroosobowej komisji pod przewodnictwem Marka Niewińskiego, specjalisty z Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni (WZHK). Oceny 19 koni, zamykających się w przedziale wiekowym 10-20 miesięcy, komisja oceniała według czterech kryteriów, tj. pokrój, ruch, stęp oraz kondycja i sposób prezentacji - pielęgnacja i przygotowanie konia do wystawy.
Championa zdobyła jasna gniada 15-miesięczna klacz Finezja Bogdana Ciupińskiego ze Smorczewa. Zwyciężyła liczbą 136 pkt. na 150 możliwych, wicechampiona zdobyła młoda ciemnokasztanowata klacz Samba Zbigniewa Kostro z miejscowości Krasowo Wólka, drugiego wicechampiona, przegrywając jedynie o pół pkt., znacznie starsza klacz Etna Bazylego Sawczuka z Bielska Podlaskiego, który swoją hodowlę prowadzi w gminie Czeremcha.
Puchary i nagrody wręczył Jerzy Leszczyński, dyrektor ARiMR z Łomży, i poseł Krzysztof Tołwiński. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie ufundował zwycięzcom roczną prenumeratę czasopisma „Wiadomości Rolnicze”. Odbyła się też runda honorowa koni.
Od wielu lat na wystawie swoje konie prezentuje wielki miłośnik tych zwierząt Stanisław Moczulski wraz z synem z Żerów Pilaków. On wraz z innymi odebrał także ufundowane nagrody. Z gminy Grodzisk i Dziadkowice hodowcom ufundowali także nagrody ich wójtowie.
Przewodniczący Komisji Marek Niewiński podziękował hodowcom za przybycie i pokazanie swojego dorobku hodowlanego.
Organizatorzy pamiętali o najmłodszych, dla których przygotowano wiele atrakcji, był też konkurs rysunkowy zorganizowany przez Gabinet Weterynaryjny BaWet z Siemiatycz na „Najpiękniejszego Konia Zaścianka”. W konkursie zwyciężcyła Julia Kobylańska.
Na wystawę przybyło kilka tysięcy osób, którzy, oprócz koni, mogli oglądać sprzęt rolniczy, skosztować regionalnych potraw, a także honorowo oddać krew.
Na stoiskach wystawowych, przygotowanych przez Powiatowe Punkty Doradztwa Rolniczego, na których dostępne były materiały promujące walory krajobrazowe i przyrodnicze powiatu, można było też zapoznać się z ofertą turystyczną naszego regionu.
Inscenizacja bitwy z 1920 r. i Konkurs Strzelecki zorganizowany prze Jednostkę Strzelecką z Grajewa były punktem specjalnym programu.
Zwycięstwo w wyścigu koni im. Marszałka Sejmu RP Krzysztofa Putry przypadło gospodarzom uroczystości Kawalerii z Zaścianka Jasionówka. Gospodarze zajęli pierwsze 4 miejsca. Zwyciężył Rafał Tołwiński otrzymując tytuł Strażnika Zaścianka. Drugie miejsce zajął Łukasz Glinko, trzecie Grzegorz Malewski. Na czwartym miejscu uplasował się Karol Szmurło. Kolejne miejsca zajęli Przemysław Saciłowski, Tomasz Walmus, Tomasz Potocki i Mateusz Chojnowski. Organizatorzy wyróżnili też wszystkich wystawców. Dodatkową atrakcję wystawy stanowiły przejażdżka karetą i specjalnie skontrolowanym samochodem. Można było także wybrać konia, który najbardziej podobał się publiczności. Wystawę uatrakcyjniły występy zespołu „Małe Podlasie”, który w bogatym programie zaprezentował także Poloneza Ogińskiego. Czas umilali „Zabuzaki” z Siemiatycz.
Medal Domu Radziwiłłowskiego posłowi Krzysztofowi Tołwińskiemu za zasługi dla tej ziemi wręczył Książe Zakonu Rycerskiego i Szpitalnego św. Łazarza z Jerozolimy Krzysztof Konstanty Radziwiłł.
- Przetrwaliśmy na tej ziemi i od kilkuset lat jesteśmy solą tej ziemi. Kultywujemy stare polskie tradycje, a związek człowieka z ziemią, jego praca, hodowla jest najcenniejszym naszym dorobkiem, perłą Podlasia - podsumował wydarzenie poseł Tołwiński.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Apokalipsa. Przeżyjemy?

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

commons.wikimedia.org

We współczesnej teologii coraz bardziej uwiarygadniają się dwie powiązane ze sobą hipotezy: hipoteza wyboru podstawowego oraz hipoteza ostatecznej decyzji.

Pierwsza z nich, określana łacińskim terminem optio fundamentalis, głosi, iż każdy człowiek przez wybory moralne dokonywane w ciągu całego życia wytwarza w sobie podstawowe nastawienie ku dobru lub ku złu. Jeśli ktoś zasadniczo stara się wybierać dobro i unikać grzechu, to nawet gdy czasem upada, jego sumienie wciąż pozostaje ukierunkowane ku dobru. Jeśli natomiast ktoś zupełnie świadomie, z premedytacją i dobrowolnie wciąż wybiera zło, jego sumienie ukierunkowane jest ku złu.
CZYTAJ DALEJ

Znaleziono ciało zaginionego przed miesiącem pielgrzyma z Hiszpanii

2024-11-18 15:50

[ TEMATY ]

Fatima

Hiszpania

pielgrzym

Adobe Stock

Do Fatimy co roku przybywają miliony pielgrzymów

Do Fatimy co roku przybywają miliony pielgrzymów

Grupa obywateli Hiszpanii odnalazła w niedzielę ciało zaginionego przed ponad miesiącem w rejonie Fatimy pielgrzyma. W skład ekipy poszukiwawczej wchodzili bliscy zaginionego 64-latka, zarówno członkowie rodziny, jak i przyjaciele. Według portugalskich służb policyjnych mężczyzna odłączył się od swojej grupy pielgrzymkowej w jednym z usytuowanych w pobliżu sanktuarium hoteli i wyszedł w nieznanym kierunku. Rodzina zmarłego potwierdziła, że cierpiał on na Chorobę Alzheimera.

Poszukiwania hiszpańskiego pielgrzyma ruszyły 6 października, krótko po tym, jak opuścił on miejsce zakwaterowania. Zaginięcie zgłosiła małżonka pątnika. Trwające przez ponad cztery tygodnie policyjne poszukiwania mężczyzny, podczas których korzystano m.in. z dronów, nie przyniosły żadnego rezultatu.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję