Reklama

Kresy Przeszłość i Przyszłość

W wyniku traktatu jałtańskiego miliony ludzi musiało po zakończeniu II wojny światowej opuścić swoje miejsca zamieszkania i ruszyć w nieznane. Ogromna rzesza Polaków z wschodnich Kresów Rzeczypospolitej wbrew swojej woli, jako ekspatrianci, miała wyruszyć na zachód, by na tzw. Ziemiach Odzyskanych budować od nowa swoje życie rodzinne i społeczne. Zostawiali ojcowizny, groby przodków, domy, kościoły, szkoły, dorobek wielowiekowej polskiej kultury na tych ziemiach. Jechali w nieznane, nie wiedząc, co ich spotka. Mieli jednak świadomość ogromu krzywdy, jakiej doznali. Te miejsca, na których żyli od wieków, znalazły się poza państwem polskim o granicach wyznaczonych przez "sojuszników". Tam miała teraz rządzić sowiecka władza, czyniąc te ziemie republikami radzieckimi. Musieli jechać do kraju, w którym władzę z nadania Stalina sprawowali komuniści. Nie mieli jeszcze pełnej świadomości, co to znaczy. Wierzyli jednak głęboko, że przyjdzie czas, gdy będzie im wolno wrócić do rodzinnych stron. Najtrudniej to rozstanie z ojcowizną przeżywało najstarsze pokolenie, które nie potrafiło przystosować się do nowych warunków egzystencji. Wielu z nich umierało z tęsknoty za swoją Ojczyzną. Chowani byli na obcej ziemi, na cmentarzach, które jeszcze do niedawna były cmentarzami niemieckimi. Średnie pokolenie musiało ułożyć sobie życie na nowo. Rozpoczynało pracę w gospodarstwach i domostwach opuszczonych przez Niemców, wywożonych za linię rzeki Odry i Nysy. Teraz tu była granica nowego państwa polskiego. Kazano im zapomnieć o przeszłości. Nie wolno było nawet wspominać o Wilnie czy Lwowie. To groziło aresztowaniem i represjami. Pozostawała tylko pamięć przekazywana w rodzinach, na rodzinnych spotkaniach. Tęsknota za tym, co zostawili na wschodzie, towarzyszyła im przez całe życie. Gdy odchodzili z tego świata kazali najmłodszemu pokoleniu zapamiętać, skąd ich ród. Doczekali wolnej Polski, kiedy można było zacząć na nowo mówić o Kresach, przybliżać prawdę o historii tamtych ziem. Zaczęli tworzyć stowarzyszenia kresowe, kultywujące pamięć ich dzieciństwa i młodości. Zaczęli coraz częściej jeździć do miejsc, gdzie się urodzili, poszukiwać śladów przeszłości. Ten exodus trwa właściwie do dzisiaj. Nie mogą tam wrócić na stałe, ale w ich sercach zapisane jest to wszystko, co przywieźli ze sobą. To pokolenie dożywa teraz, na początku XXI w., swoich dni. Za nimi są ich dzieci i wnuki, które urodziły się już tutaj - na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu i w innych miejscach obecnej Rzeczypospolitej.

Niedziela legnicka 28/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamiątki po przodkach

Reklama

Od wczesnego dzieciństwa, tak jak w wielu innych domach kresowych, widziałem pamiątki przywiezione przez moich dziadków z Kresów Wschodnich. Zdjęcia, dokumenty, Biblia, krzyż stojący zawsze na honorowym miejscu, wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej. Były to przedmioty tak oczywiste w moim życiu, że nawet nie zastanawiałem się, dlaczego one tu są. To nieodłączna część dziedzictwa mojej rodziny. Dopiero teraz, gdy moich dziadków już nie ma na tym świecie, gdy moi rodzice dożywają swoich dni, uświadamiam sobie jak ważną one stanowią pamiątkę przeszłości, która określa dzisiaj to, kim jestem i skąd jestem. Choć urodzony we Wrocławiu, to jednak dziedzictwo tworzone przez moich przodków na dalekich Kresach, we mnie tkwi.
Dzisiaj patrzę na te pamiątki już zupełnie inaczej. Dostrzegam ich wartość historyczną i kulturową. Mam świadomość, że gdy znikną, zniknie też prawda o przeszłości, którą tworzyła moja rodzina. Razem z ojcem, który ma teraz nieco więcej czasu na emeryturze, segregujemy zdjęcia i dokumenty, opisujemy je, by określić, kim są postaci na nich występujące i z jakimi zdarzeniami są one związane. Poprosiłem mamę, by opisała swoje dzieciństwo i wszystko to, co pamięta. To także będzie niezwykle ważny dokument dla kolejnych pokoleń, dla przyszłości.
Niemal w każdym domu, do którego docieram jako ksiądz, znajdują się podobne pamiątki i dokumenty. Zastanawiam się, jaki też będzie ich los, gdy tych, którzy je posiadają, zabraknie. Wobec tego, co dzieje się w społeczeństwie, gdy ogranicza się w szkołach historię, gdy zapomina się o polskiej kulturze, w zamian lansując błyskotliwą papkę kulturową Zachodu, pojawia się obawa, że te wszystkie pamiątki i świadectwa przeszłości mogą zostać bezpowrotnie utracone. Wiele z dzieci i wnuków zupełnie nie interesuje się przeszłością. Dla nich najważniejsze jest zarabianie pieniędzy i dorobienie się większego czy mniejszego bogactwa. Stare graty i papiery tylko im zawadzają i zagracają domy. Dla wielu więc te pamiątki są zupełnie bez wartości.

Dom Pamięci

Reklama

Uświadomiłem sobie, że trzeba coś zrobić, by tego wszystkiego nie stracić. Niestety, oficjalne instytucje, urzędy, władze zupełnie tym zagadnieniem się nie interesują. Może jeszcze niektórzy udają, że im zależy na pamięci, poklepują po plecach starych ludzi na imprezach kresowych, wygłaszają puste deklaracje. Nikt jednak nie myśli o ratowaniu tego wielkiego dziedzictwa narodowego znajdującego się niemal w każdym domu, w każdej rodzinie, która swoje korzenie ma na Kresach. Potrzeba zatem powołania instytucji, która zajmie się gromadzeniem archiwaliów, naukowym ich opracowywaniem i zabezpieczaniem dla przyszłych pokoleń. Starzy ludzie muszą wiedzieć, że jest miejsce, gdzie mogą to przekazać, że mogą być pewni, iż te ich skarby nie zostaną zniszczone, zaprzepaszczone, zmarnowane. Wielu z nich zdaje sobie sprawę, że po ich śmierci to, co mają najcenniejszego, może zostać wyrzucone na śmietnik lub spalone. Wielu też nie ma nikogo bliskiego z rodziny, komu mogliby zaufać i przekazać to wszystko dla następnych pokoleń. Musi zatem powstać instytucja, która zajmie się gromadzeniem tych materiałów, a która będzie wzbudzać zaufanie społeczne. Okazało się też, że wielu ludzi myśli podobnie. Postanowiliśmy zatem powołać Stowarzyszenie "Kresy - Przeszłość i Przyszłość", które podejmie się tego zadania. Należą do niego różni ludzie, przedstawiciele stowarzyszeń kresowych, Sybiracy, księża. Będziemy tworzyć ośrodek - "Dom Pamięci", który stanie się dla wielu szansą zachowania pamięci o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej. Tu będzie można przekazać pamiątki i zdjęcia, dokumenty i przedmioty, które najstarsze pokolenie, ale też i ich dzieci bądź wnuki będą chcieli uchronić przed zniszczeniem i zapomnieniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzyż z Kowna

Pamiętam przed kilku laty niezwykłą chwilę, jaką przeżyłem, gdy pojechałem do Kowna, miasta w którym urodził się mój ojciec i moi dziadkowie. Oto spotkałem tam ponad 90-letnią staruszkę, która przed wojną była woźną w Polskim Gimnazjum im. Adama Mickiewicza, do którego uczęszczali moi dziadkowie. Gdy byłem u niej w maleńkim mieszkanku i opowiadałem, kim jestem, chcąc jednocześnie dowiedzieć się jak najwięcej o historii Polaków w Kownie w tamtych przedwojennych czasach, ona w pewnej chwili powiedziała mi, żebym ściągnął ze ściany wiszący tam piękny stary krzyż. Zaskoczony, uczyniłem to, nie bardzo wiedząc, dlaczego mam to zrobić. A ona mi wtedy opowiedziała niesamowitą historię. Otóż, gdy w 1940 r. Sowieci likwidowali polskie gimnazjum w Kownie, każdy chciał ratować, co tylko mógł ze szkoły. Ona wzięła krzyż, który wisiał na korytarzu szkolnym i przechowała go przez te wszystkie lata. Odwróciłem krzyż. Na odwrocie znajdował się napisany białą farbą numer inwentarzowy oraz napis w skrócie: "Polskie Gimnazjum w Kownie". Łzy napłynęły mi do oczu, bo oto uświadomiłem sobie, że przecież przed tym krzyżem modlili się moi Dziadkowie, gdy byli uczniami tej szkoły 90 lat temu. Dzisiaj ten krzyż wisi na honorowym miejscu na plebanii. To jest moje dziedzictwo, moja historia, to, co mam najcenniejszego w życiu. Gdy pojechałem ponownie kilka lat później do Kowna, staruszka już nie żyła. Byłem na jej grobie. Ale wiem, że jej historia i to co zrobiła dla mnie, żyje obecnie we mnie.
I tego stracić nie można. Co zatem będzie, gdy mnie zabraknie? Komu przekażę tę historię, ten krzyż, by był świadkiem prawdy, która jest już tak odległa, ale jakże żywa w tym, co przekazują kolejne pokolenia? Każdy taki przedmiot wymaga opisu, naukowego opracowania, by ukazywał prawdę o kulturze polskiej na Kresach jak też i kulturach innych narodów, które żyły obok naszych przodków - Żydów, Litwinów, Ukraińców, Białorusinów, Ormian, Niemców i wielu, wielu innych. "Dom Pamięci" będzie takim miejscem.

Apel do Kresowian

Apeluję zatem do wszystkich o pomoc w utworzeniu tego domu. Apeluję do najstarszego pokolenia, by przekazywali swoje pamiątki i świadectwa historii. Apeluję do młodych, by wspierali nas w tym działaniu, w tej inicjatywie budowania pamięci. Już dzisiaj mogę powiedzieć, że będziemy mieli takie miejsce. Znajdować się ono będzie w parafii pw. św. Wojciecha w Legnicy. Tu będzie centrum. Mam też jednak nadzieję, że podobne powstaną też w innych miastach. Zachęcam też wszystkich do wstępowania do Stowarzyszenia "Kresy - Przeszłość i Przyszłość". To stowarzyszenie składać się będzie głównie z ludzi, którzy urodzili się już tutaj, ale w sercach mają wielkie umiłowanie tego dziedzictwa, które otrzymali od swoich rodziców i dziadków. Zapraszam do niego także tych wszystkich, którzy, choć sami z Kresów nie pochodzą, ani nie mają tam korzeni, to jednak mają świadomość, jak ważna dla teraźniejszości i przyszłości jest ta część historii i kultury, która na Kresach powstała. My wszyscy także tworzymy kulturę i dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Nie jest możliwe, by była ona prawdziwa bez odniesienia do naszej przeszłości. Zapraszam zatem wszystkich do współdziałania.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Związki homoseksualne czy aborcja – to treści, które mają wejść do obowiązkowej podstawy programowej

2024-11-17 21:31

[ TEMATY ]

edukacja

PAP/Jarek Praszkiewicz

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało projekty rozporządzeń mających wprowadzić do szkół podstawowych i ponadpodstawowych nowy, obowiązkowy przedmiot o nazwie edukacja zdrowotna.

PRZECZYTAJ CAŁOŚĆ ANALIZY: ordoiuris.pl.
CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy winni przywrócenie blasku chrześcijaństwa młodym

2024-11-18 09:09

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

bp Andrzej Czaja

rok jubileuszowy

Komisja Duszpasterstwa KEP

Adobe Stock

Młodzież

Młodzież

Skomplikowaliśmy i zaciemniliśmy chrześcijaństwo, jesteśmy winni przywrócenie jego blasku młodemu pokoleniu - ocenia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Przyznaje też, że z występowaniem przestępstw seksualnych w życiu Kościoła bardzo trudno sobie poradzić nawet wiernym doświadczonym i dojrzałym w wierze. Trzeba jednak przekuć zgorszenie w służbę prawdzie i odnowę Bożego ducha w Kościele. Nawiązując do hasła nowego roku duszpasterskiego "Pielgrzymi nadziei" biskup opolski, który jest jednym z jego głównych autorów uważa, że wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.

Tomasz Królak (KAI:) Hasło roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce jest tożsame z hasłem Roku Jubileuszowego 2025: “Pielgrzymi nadziei”. Bardzo tej nadziei potrzeba światu, ale i Kościołowi, bo mam wrażenie, że wyraźnie daje się odczuć jej deficyt?
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję