Reklama

Patron zobowiązuje

Na terenie archidiecezji krakowskiej znajdują się parafie, którym od wieków patronuje św. Mikołaj. Kapłanów tam pracujących zapytaliśmy, w jaki sposób te wspólnoty upowszechniają dzieło swego patrona. Czy i jak wspomagają biednych i potrzebujących. Oto ich odpowiedzi:

Niedziela małopolska 49/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czulice, ks. Zygmunt Cholewa:

- Nasza parafia to nieduża wiejska wspólnota. W niej nikt nie chce być naznaczony jako ten, któremu się pomaga. Toteż uznałem, że można wesprzeć szkołę, bo tam nauczyciele doskonale wiedzą, które dzieci potrzebują pomocy. Równocześnie dbamy o upowszechnianie wiedzy o patronie, o przybliżanie jego dzieła. Modlimy się za jego wstawiennictwem. Odprawiamy nowennę z litanią do św. Mikołaja. Przed odpustem, który jest u nas zawsze w sobotę po św. Mikołaju, organizujemy rekolekcje. Kapłanom głoszącym wtedy Słowo Boże sugeruję, aby przybliżali postać patrona, aby pokazywali jego ponadczasowe dzieło. Również podczas Rorat mówię parafianom o św. Mikołaju. Rozpropagowałem książkę Atanazego Dębowskiego pt. „Mikołaj Święty Nieznany”. I pragnę dodać, że w ostatnim roku zakupiliśmy ornat św. Mikołaja.

Kraków, ks. Tadeusz Nosek:

- Tu, w parafii św. Mikołaja, próbujemy uczynić patrona współczesną ikoną, wzorem, a równocześnie świadkiem tego, co się nazywa darem człowieka dla człowieka, dobroczynnością z wyobraźnią miłosierdzia i powołaniem do zwycięstwa w Jezusie Chrystusie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chrzanów, ks. Roman Sławeński:

Reklama

- Św. Mikołaj zobowiązuje do podejmowania dzieł miłosierdzia. Od lat działa u nas zespół charytatywny, który pomaga chorym, odwiedzając ich w domach, wspomagając okazjonalnie paczkami, dostarczając prasę religijną. Potrzebujący otrzymują odzież składaną w parafii. W ramach unijnego dzieła pomocy, realizowanego przez Caritas, zespół prowadzi dystrybucję żywności. Z tej formy pomocy korzysta ok. 400 osób z parafii i spoza niej. Od 4 lat funkcjonuje świetlica środowiskowa prowadzona przez stowarzyszenie Nicolaus, gdzie ok. 30 dzieci otrzymuje codziennie posiłek i pomoc w odrabianiu lekcji. Ponadto uczniowie mogą skorzystać z pomocy logopedy i wziąć udział w zajęciach terapeutycznych. W ramach działalności Ruchu Wiara - Światło spotykają się osoby niepełnosprawne. Z myślą o nich od kilku tygodni tworzy się nowe dzieło - pomoc dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Nieodpłatnie udostępniamy budynki Fundacji Brata Alberta, gdzie funkcjonują: świetlica i warsztaty terapeutyczne.

Pcim, Ksiądz Proboszcz:

- Bardzo duże wsparcie daje parafianom urząd gminy i GOPS. Dba o zabezpieczenie konkretnej pomocy. Zapewnia potrzebującym opiekę, jeśli trzeba, to dostarcza opał. Wójt odwiedza osobiście biednych i chorych. Działalność charytatywną prowadzi koło Caritas działające przy SP nr 3. Uczniowie angażują się w niesienie pomocy mieszkańcom parafii. W samo święto patrona po Roratach, w których uczestniczy bardzo wielu wiernych, w tym również dzieci, do zebranych w kościele i w kaplicy przychodzi św. Mikołaj i częstuje wszystkich plackami i pączkami.

Maniowy, ks. Tadeusz Dybał:

- Muszę wyjaśnić, że nie ma już starego kościoła św. Mikołaja, ale parafia nadal ma go za patrona. A dobre uczynki staramy się spełniać przez cały rok. Każdy na swój sposób i na miarę swoich możliwości. Dobroć św. Mikołaja podkreśla się u nas na każdym kroku. I może to sprawia, że jak jest konkretna potrzeba, to na parafian zawsze można liczyć. Jeśli więc zdarzy się nieszczęście, np. pożar, to nie tylko parafianie, ale i cały dekanat angażuje się w niesienie pomocy materialnej. Warto dodać, że co roku odbywają się u nas rekolekcje adwentowe, które rozpoczynają się w sobotę przed 1. niedzielą Adwentu. W ten sposób przygotowujemy się do odpustu i Bożego Narodzenia. W święto patrona w godzinach popołudniowych do auli przychodzi św. Mikołaj, który rozdaje dzieciom prezenty. W tym dziele wspomagają go rodzice.

Biały Kościół, ks. Marek Wcisło:

Reklama

- Proboszczem parafii zostałem w lipcu br., więc jestem na etapie poznawania wspólnoty, jej potrzeb. Od września w Białym Kościele zamieszkały siostry klaretynki. Mam nadzieję, że z Bożą pomocą, przy wsparciu naszego patrona - św. Mikołaja, odnajdziemy potrzebujących. Chciałbym, abyśmy jako wspólnota nauczyli się ich dostrzegać i udzielać im pomocy materialnej i duchowej.

Sidzina k. Jordanowa, ks. Józef Bafia:

- Do parafii przyszedłem w ostatnie wakacje. Z tego, co się zorientowałem, to tutejsi mieszkańcy na różne sposoby starają się brać przykład z patrona. Wspieramy więc akcje organizowane przez diecezję i Caritas. Co roku zbieramy ofiary przy okazji święcenia samochodów w dzień św. Krzysztofa. Zebraną sumę przekazujemy na akcję, z której zakupuje się środki transportu dla misji. Nasi parafianie składają również datki na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i na Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W czasie Adwentu sprzedajemy ok. 300 świec Caritas. Przed Wielkanocą rozprowadzamy baranki. W tym roku zorganizowaliśmy zbiórkę na pomoc powodzianom. Wspieramy modlitewnie i materialnie parafię św. Józefa na Syberii, w Rosji. Jeśli jest potrzeba, to pomagamy innym wspólnotom w kraju. I tak ostatnio zebraliśmy środki, aby wspomóc budowę domu parafialnego w jednej niedużej parafii. Nie zapominamy również o naszych potrzebujących. Obłożnie chorym zakupujemy miesięcznik „Apostolstwo Chorych”. Był pomysł, aby dofinansować obiady dzieciom w tutejszej szkole, ale okazało się, że gmina opłaca tam ponad 100 obiadów. W trakcie przygotowania do tej rozmowy pomyślałem sobie, że powinienem zachęcać wiernych od rozglądania się wokół siebie i szukania potrzebujących. Nie tylko wsparcia materialnego, ale również modlitwy i dobrego słowa.

Witanowice, ks. Józef Wróbel:

Reklama

- Pomaganie potrzebującym to szczególne wyzwanie dla parafii, bo posiadając takiego patrona, wszyscy czujemy się zobowiązani być Mikołajami. I nie jest to sprawa tylko 6 grudnia. Działania rozciągnięte są na cały rok liturgiczny i wiążą się z pogłębianiem życia religijnego. Ponadto staramy się zapewnić pomoc materialną potrzebującym. Szczególną troską otaczamy rodziny wielodzietne. Wspólnie z gminą fundujemy obiady dzieciom w szkole. Doraźną pomoc niesie w parafii zespół charytatywny. Bardzo cenna jest praca pielęgniarek środowiskowych, które często bezinteresownie, z dobroci serca poświęcają wiele czasu ludziom chorym. Odwiedzają ich w domach, robią zakupy, zastrzyki, masaże. A w czasie parafialnego odpustu oglądamy przygotowaną przez dzieci inscenizację o św. Mikołaju. To wydarzenie teatralne powiązane jest z rozdawaniem prezentów.

Liszki, ks. Paweł Głowacz:

- Działający w parafii zespół charytatywny organizuje pomoc potrzebującym. W okresie Adwentu, przy okazji Rorat prowadzimy zbiórkę żywności. Następnie, w ramach świątecznej paczki, rozdajemy dary najbardziej potrzebującym. Zbieramy również zabawki, które przekazujemy do Caritas i domów dziecka. Prowadzimy też akcję „Oddam - potrzebuję”. Polega to na przekazywaniu do księdza lub zespołu charytatywnego informacji o przedmiotach, które ktoś chce ofiarować. Te rzeczy zostają rozdysponowane wg aktualnych potrzeb. Ponadto z okazji świąt czy uroczystości przeprowadzane są na naszym terenie okolicznościowe zbiórki oraz kwesty.

Gorenice, ks. Wiesław Wolski:

- Charyzmat św. Mikołaja realizujemy przez cały rok. W sposób szczególny pamiętamy o osobach biednych, potrzebujących pomocy. Wspieramy działalność Caritas, uczestnicząc w organizowanych zbiórkach. Wspomagamy też misje, w intencji których się modlimy. Ponadto przekazujemy pomoc materialną konkretnym placówkom w Brazylii i Zambii. Nasze dzieci co roku kolędują, a zebrane w ten sposób fundusze przekazują na misje. Jeśli zachodzi potrzeba, to wspomagamy konkretne osoby, również spoza parafii.

2010-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Rycerstwa św. Michała Archanioła

2024-11-17 18:26

[ TEMATY ]

Zielona Góra

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

Rycerstwo św. Michała Archanioła

Archiwum parafii

Wspólnota Rycerstwo Świętego Michała Archanioła świętowała 25 lecie istnienia

Wspólnota Rycerstwo Świętego Michała Archanioła świętowała 25 lecie istnienia

Wspólnota Rycerstwo św. Michała Archanioła przy parafii św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze 15 i 16 listopada świętowała 25-lecia istnienia.

Obchody jubileuszu uświetnił swoją obecnością michalita ks. Piotr Prusakiewicz z redakcji czasopisma „Któż jak Bóg”. Dziś, w ramach tzw. Niedzieli ze św. Michałem Archaniołem”, w czasie Mszy św. głosił słowo Boże przybliżające niezwykłą postać Wodza Niebieskich Zastępów. Istniała też możliwość przyjęcia szkaplerza i nabycia książek oraz dewocjonaliów anielskich.
CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

2024-11-15 12:39

[ TEMATY ]

bp Jacek Jezierski

episkopat.pl

Komunikat dla wiernych świeckich, osób życia konsekrowanego oraz duchowieństwa diecezji elbląskiej.

Kuria diecezji elbląskiej podaje do wiadomości, że biskup elbląski Jacek Jezierski, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu. Powodem rezygnacji jest wiek biskupa. Równocześnie biskup elbląski prosi o modlitwę w intencji wyboru jego następcy w urzędzie.
CZYTAJ DALEJ

Czerwone światło na obu katedrach na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci

2024-11-18 15:59

[ TEMATY ]

Warszawa

achikatedra

czerwone światło

Adobe Stock

Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Archikatedra warszawska i katedra warszawsko-praska rozświetlą się na czerwono 19 listopada o godz. 17.00. W ten sposób także Kościół chce wyrazić brak przyzwolenia na przemoc wobec dzieci.

W Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, 19 listopada, na czerwono zaświecą się liczne budynki w całej Polsce. To symboliczny sposób wyrażenia sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, w którą włączył się również Kościół.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję