Mszy św. dziękczynnej przewodniczył gospodarz parafii, a zarazem asystent koła ks. kan. Adam Zyzik, który już na początku podkreślił, jak wielką rolę w miejscowej wspólnocie odgrywa stowarzyszenie, na którego czele od początku istnienia stoi Halina Pluta. Bez niego wszak nie odbędą się ważniejsze uroczystości parafialne, a Ksiądz Proboszcz we wszystkich sprawach może zawsze liczyć na pomoc i życzliwość osób w nim zrzeszonych.
Z dziejów
Reklama
Początki krzewienia kultu św. Andrzeja Boboli we wspólnocie parafialnej sięgają Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Wówczas na spotkaniu Rady Parafialnej przed świętem patronalnym 16 maja (liturgiczne wspomnienie Świętego) zrodził się pomysł, aby w parafii powstało stowarzyszenie wiernych świeckich, rozsławiające chwałę Męczennika z Janowa Poleskiego. Tak zawiązała się grupa modlitewna ku czci św. Andrzeja, której inicjatorkami były Halina Pluta i Ilona Michnicka, początkowo skupiająca w swych szeregach zaledwie 8 osób. Comiesięczne spotkania modlitewno-formacyjne grupy rozpoczęły się rok później, a jej działalność zaczęła mieć charakter zorganizowany, oparty na statucie Stowarzyszenia SKKAB, działającego w Warszawie przy sanktuarium św. Andrzeja Boboli (ul. Rakowiecka 61). Bezpośrednim impulsem do powstania formalnego koła terenowego była pielgrzymka autokarowa do warszawskiego sanktuarium, miejsca relikwii integralnych (tak jak zostały zachowane, w całości) św. Andrzeja. Nawiązano wtedy stałe kontakty z Zarządem Głównym SKKAB. Zaczęto organizować m.in. spotkania modlitewne ku czci Męczennika, cieszące się wielkim zainteresowaniem parafian spotkania informacyjne i prelekcje tematyczne o Świętym z udziałem prezes Zarządu Głównego w Warszawie - dr inż. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej (zginęła 10 kwietnia pod Smoleńskiem). Na walnym zebraniu 20 marca 2003 r. doszło do utworzenia koła terenowego Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli przy parafii, które uzyskało osobowość prawną, nadaną przez Zarząd Główny. Prezesem została wybrana Helena Pluta. Na początku działalności koło liczyło 20 członków stałych, obecnie jest to 17 osób.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wiele inicjatyw - jeden cel
Celem kola było i jest rozsławianie kultu Patrona we wszystkich możliwych przejawach - zarówno duchowych, jak i materialnych, najważniejszym zadaniem - organizowanie i służenie akcjom wspólnotowym, w tym przede wszystkim poświęcanie się modlitwie, duchowemu pogłębianiu życia członków, a jednocześnie podejmowanie społecznych zadań na rzecz wspólnoty parafialnej, polecanie orędownictwu św. Andrzeja parafii, duszpasterzy i rodzin, obejmowanie szczególną modlitwą Ojczyzny, Ojca Świętego i Kościoła powszechnego. Stowarzyszenie działa bardzo prężnie i mocno zaznacza swą obecność w parafii, m.in. rokrocznie przed uroczystością patronalną organizuje nowennę do św. Andrzeja, 16. dnia każdego miesiąca po Mszy św. w intencjach Ojczyzny i Ojca Świętego - nabożeństwo ku czci Męczennika, angażuje się w pomoc materialną na rzecz budowy nowego kościoła, organizując np. cieszące się wielką popularnością czerwcowe festyny parafialne, z których dochód w całości przeznaczany jest na dzieło budowy, a także spotkania okolicznościowe, takie jak opłatek. Ponadto prawie każdego roku wraz z Księdzem Proboszczem organizuje pielgrzymki do wybranych polskich sanktuariów, a w Dzień Papieski dla uczczenia rocznicy pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II - procesję Drogi Krzyżowej ulicami Kiedrzyna. To tylko wybrane z licznych inicjatyw podejmowanych przez koło terenowe.
Radosne dziękczynienie
Stowarzyszenie do świętowania 10-lecia istnienia w parafii przygotowało się szczególnie: w całości zrealizowało oprawę liturgiczną Mszy św. - jego członkowie czytali poszczególne czytania i modlitwę wiernych (w modlitwie nie zapomniano również o zmarłych członkach koła), przygotowali procesję z darami (jako wyraz wdzięczności za dary wybłagane przez wstawiennictwo Patrona Polski w ciągu 10 lat istnienia koła nieśli kosz kwiatów i ofiarę pieniężną na rzecz budowy nowej świątyni), uroczystość uświetniał też sztandar koła terenowego SKKAB, który ufundowali sami członkowie. A było za co dziękować: te 10 lat to wszak nieprzeliczona liczba łask uzyskanych za przyczyną Patrona dla parafii i każdego parafianina z osobna, wiele chwil refleksji i wyciszenia podczas comiesięcznych spotkań formacyjno-modlitewnych, morze modlitwy, trwałe więzy przyjaźni wytworzone na przestrzeni lat…
Historię i działalność koła zebranym na Eucharystii przybliżyła prezes Helena Pluta. Podzieliła się swoimi troskami (m.in. stosunkowo niewielka liczba członków zrzeszonych w stowarzyszeniu w stosunku do liczby parafian), ale i radościami: „Każdego roku koło podejmuje określone zadania, które mają swoje przełożenie na dobro wspólnoty parafialnej. Będąc w grupie, jesteśmy silniejsi i możemy więcej zdziałać. (…) Dla nas modlitwa, praca i służba dla Kościoła są piękne i wspaniałe, w myśl hasła: «Zawsze jest przyjemniej dawać, niż brać». (…) Wspólnie uczymy się, co to znaczy naprawdę być Kościołem, co znaczy pomagać innym. Wierzymy, że Pan nas wybrał, dając łaskę wiary, «abyśmy szli i owoc przynosili»” - mówiła Pani Prezes.
Cóż pozostaje? Dziękując za tak wszechstronną i pełną poświęcenia pracę na rzecz parafii, należy życzyć kołu terenowemu SKKAB kolejnych owocnych i pięknych lat, by nigdy nie zabrakło sił i ochoty do tej jakże szlachetnej pracy na rzecz dobra wspólnego i ku chwale św. Andrzeja, a nade wszystko, by rozrastało się liczebnie, przyciągając w swe szeregi nowych członków.