Reklama

Pielgrzymka więźniów do Okonka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mamy nadzieję, że po przekazaniu przez nas obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników w Okonku powstanie sanktuarium, gdzie będziemy mogli modlić się o uwolnienie z naszych nałogów i stać się wolnymi i szczęśliwymi ludźmi - powiedział mi z nieukrywaną radością jeden ze świnoujskich więźniów.
Niedawno parafia pw. Matki Bożej od Wykupu Niewolników w Okonku przeżyła niezwykłą uroczystość, bowiem podczas Mszy św. w intencji odzyskania wolności fizycznej i duchowej w uroczystej procesji więźniowie wnieśli bardzo piękny obraz swojej Patronki. Postawili przed głównym ołtarzem, by wierna kopia cudownego obrazu Matki Bożej od Wykupu Niewolników, jaśniejąca ze złotego tła, mogła od tej pory królować w tej świątyni, która w swoich powojennych dziejach nigdy nie miała oblicza swej Matki, zatroskanej o wszystkich zniewolonych fizycznie i duchowo. W imieniu skazanych obraz, którego oryginał znajduje się w krakowskim kościele pw. Świętych Janów Chrzciciela i Ewangelisty, przekazał brat Wojtek w darze jako dowód wdzięczności więźniów za tyle łask Bożych odebranych za Jej Matczynym pośrednictwem. Obraz przyjął w imieniu parafii ks. proboszcz Jan Rataj w asyście ks. wikariusza Jacka Zdolińskiego. Proboszcz nie ukrywał wzruszenia pięknem emanującym z oblicza Matki Bożej, licząc na to, że być może w przyszłości ten dom Boży, coraz lepiej wyposażany, stanie się sanktuarium Matki Bożej od Wykupu Niewolników.
Neoromański kościół z 1854 r. w czterotysięcznym Okonku jest jedyną świątynią pod takim wezwaniem w Polsce! Obraz podarowany społeczności parafialnej w Okonku jest kopią wizerunku krakowskiego, namalowany przez utalentowaną gdyńską artystkę Małgorzatę Karpińską. Obraz Matki Bożej od Wykupu Więźniów od prawie 400 lat jest czczony w podwawelskim grodzie, a za przyczyną Matki Bożej wierni znajdują ukojenie i wolność w swoim niełatwym życiu. Pochodzący z początku XVI wieku, przedstawia Maryję trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus. W dwóch palcach prawej dłoni Matka Boża trzyma kwiat koniczyny. Maryję okrywa maforion, czyli chusta w kolorze ciemnogranatowym. Dzieciątko odziane jest w szarą sukienkę. Złote tło obrazu pokrywają wytłaczane ornamenty. Bogurodzica z troską i miłością patrzy na swoich czcicieli, szukających u Niej pomocy w dramatycznym życiu. Podstawą wezwania - Matka Boża od Wykupu Niewolników - był pierwszy cud, zanotowany w 1633 r. o jeńcu skazanym na śmierć, który za przyczyną Najświętszej Matki, odzyskał wolność. Dziękując za uwolnienie, ów skazaniec zawiesił w krakowskim kościele swoje kajdany jako wotum istniejące tam do dziś. Tutaj 23 lutego 1684 r. modlił się król Jan III Sobieski, dziękując za zwycięstwo pod Wiedniem. Przed obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników klęczał Tadeusz Kościuszko na krakowskim Rynku w czasie przysięgi, gdy w czasie niebezpieczeństwa swego narodu, zachęcił Polaków do obrony wolności. W pamiętnym dniu 9 maja 1965 r. ten cudowny obraz koronował papieskimi koronami ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.
W czasie historycznej koronacji przyszły Sługa Boży nadał Matce Bożej z krakowskiego sanktuarium także tytuł „Matki Wolności”. Modlił się wtedy słowami: „Matko Wolności, dlatego nazwano Cię Matką Niewolników, bo zawsze przywracałaś wolność więźniom, a przywracałaś ją nie tylko w znaczeniu zewnętrznym, fizycznym, ale w znaczeniu duchowym”. Arcybiskup w imieniu wszystkich prosił „o wielki dar wierności dla tego, co jest w człowieku najwyższe i najdoskonalsze, dar wierności dla łaski, dar wierności dla wolności dzieci Bożych”. Obecnie, gdy tylu jest uwięzionych nie tylko w zakładach karnych, ale także w niewoli rozmaitych wyniszczających uzależnień (m.in. od alkoholu, nikotyny, narkotyków, hazardu, Internetu, przemocy, pornografii...) potrzeba czci Matki Bożej Wolności jest szczególnie potrzebna.
Po poświęceniu i okadzeniu obrazu przez ks. prob. Jana Rataja w czasie uroczystej Eucharystii, brat Tomek złożył swoje świadectwo nawrócenia z przestępczej drogi, która uczyniła go recydywistą. Mówił szczerze o swej drodze powrotu do Boga, co wzbudziło szacunek dla człowieka z tak pogmatwanym życiorysem, w którym było sporo zgubnych uzależnień. Obecnie jest szczęśliwym, bo wolnym od murów więziennych, alkoholu i narkotyków. Ze łzami w oczach wspominał wszystkich, którzy mu pomogli wrócić do wolnego, czyli Bożego życia w ramach wspólnoty Trzeźwości i modlitwy ARKA.
W czasie przeznaczonym na modlitwy wiernych proboszcz parafii odczytał liczne listowne prośby i podziękowania od skazanych nadesłanych z więzień całego kraju. O tej formie łączenia się duchowego z kościołem w Okonku więźniowie zostali powiadomieni za pośrednictwem starannie wydawanego kwartalnika „Dobry Łotr”, którego jeden egzemplarz otrzymuje każda więzienna cela w Polsce.
Wreszcie pod koniec Mszy św. wyszedł z ławki zawsze skromny i pokorny apostoł Więźniów Leszek Podolecki, który uklęknął przed cudownym obrazem Matki Zniewolonych - jak dawniej Sobieski i Kościuszko, by publicznie podziękować za prowadzoną przez niego od kilkunastu lat Fundację Instytut św. Brata Alberta w Świnoujściu wraz z jej licznymi schroniskami i dobroczynnymi dziełami. Wyraził też wdzięczność za łaski otrzymane przez siebie i więźniów oraz byłych skazanych, prosząc o dalszą opiekę nad każdym, który Ją o taką pomoc poprosi. Brat Leszek spontanicznie zdjął ze swojego palca złoty sygnet i ofiarował Patronce Kościoła i Więźniów jako pierwsze wotum wdzięczności, kładąc go publicznie na ołtarzu.
Podniosła uroczystość w domu Bożym Okonka zakończyła się wspólnym śpiewem wielozwrotkowej pieśni na cześć Patronki kościoła od Wykupu Niewolników. Bardzo wymowne są słowa trzeciej zwrotki, które w tej świątyni były bardzo wyakcentowane:
„Pomóż zerwać grzechu pęta, Maryjo.
Niech parafia będzie święta, Maryjo.
By tytułu godną była,
Zawsze z Tobą święcie żyła, Maryjo!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

2025-05-19 20:01

[ TEMATY ]

cud Eucharystyczny

Indie

Karol Porwich

Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.

O watykańskim uznaniu cudu poinformował 9 maja abp Joseph Pamplany, metropolita Tellicherry obrządku syromalabarskiego. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji nastąpi w kościele w Vilakkannur podczas Mszy odprawianej przez nuncjusza apostolskiego w Indiach abp. Leopoldo Girellego.
CZYTAJ DALEJ

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie dotyczące życia po śmierci

2025-05-22 21:21

[ TEMATY ]

świadectwo

niebo

Adobe Stock

Co dzieje się z człowiekiem po śmierci ciała? Czy niebo naprawdę istnieje? Zapraszamy na lekturę fragmentu nowości Wydawnictwa eSPe: „Sprawa nieba. Śledztwo dziennikarskie dotyczące życia po śmierci”.

Mój przyjaciel Nabeel chorował na raka żołądka. Siedziałem przy jego łóżku w szpitalu w Houston, zaledwie kilka dni przed jego śmiercią. Jego twarz była wychudzona, nogi kościste i słabe. Umierał, mając zaledwie trzydzieści cztery lata. Nabeel Qureshi był oddanym muzułmaninem, zanim rozpoczął proces poszukiwania, który doprowadził go do uznania prawdy chrześcijaństwa i wiary w Jezusa. Zdążył ukończyć medycynę, zdobyć dwa tytuły naukowe, napisać bestsellerowe książki i stać się mówcą znanym na całym świecie. Jego śmierć była głęboką stratą dla każdego, kto miał zaszczyt nazywać go przyjacielem. Odszedł w 2017 roku.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Szósta Niedziela Wielkanocna

2025-05-23 12:38

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni». Kiedy doszło do niemałych sporów i roztrząsań między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich udadzą się w sprawie tego sporu do Jeruzalem, do apostołów i starszych. Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabą, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy oznajmią wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję