Reklama

Cudze chwalicie - swoje poznajcie (5)

Szlakiem pasiek i winnic

W tę podróż można spokojnie zabrać całą rodzinę i przyjaciół - miejscowych i przyjezdnych. Takiego szlaku nie ma w całej Polsce. Wędrówka między ulami lub winoroślami w towarzystwie gospodarza pasjonata to świetny sposób na spędzenie dnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wycieczka Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu to nasza prawdziwie regionalna atrakcja. Tego typu szlaki są bardzo popularne w takich krajach, jak Włochy, Francja, Niemcy, Austria czy Słowacja i są całkiem dochodową gałęzią gospodarki, u nas jednak enoturystyka (zwiedzanie miejsc związanych z produkcją wina) dopiero powstaje. Lubuski Szlak Wina i Miodu to inicjatywa Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego. Pomysł spodobał się lubuskim pszczelarzom i tak oto na szlaku pojawiły się pasieki. Dzisiaj to już kilkanaście przystanków, na których można np. przespacerować się wśród szpalerów winorośli, obejrzeć ule, przyjrzeć się produkcji, a w niektórych miejscach nawet zobaczyć, jak to wszystko wyglądało przed wiekami. Do tego oczywiście dochodzi degustacja lokalnych wyrobów - gospodarze chętnie częstują swoimi specjałami. Jeżeli wycieczkę planujemy z dużym wyprzedzeniem, warto sprawdzić, czy w tym czasie na szlaku odbywa się jakaś impreza, bo wtedy można liczyć na dodatkowe atrakcje.

Łyk podstawowej wiedzy

Reklama

Gospodarze winnic i pasiek cierpliwie odpowiadają na pytania swoich gości i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jeżeli jednak chcemy wynieść z wyprawy jak najwięcej, warto troszeczkę się przygotować do zadawania pytań. I nie trzeba w tym celu wcale biec do najbliższej biblioteki i wertować opasłe księgi (choć z drugiej strony na pewno nikomu to nie zaszkodzi). Prostszym rozwiązaniem jest rozpocząć wycieczkę od któregoś ze znajdujących się na szlaku muzeów - działy winiarskie są wyeksponowane w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i w Muzeum Etnograficznym w Ochli. Tam dowiemy się np., że najstarsze dokumenty o winiarstwie na naszych terenach pochodzą z początków XIV wieku, a badania archeologiczne pokazują, że w północnej części Śląska winorośl uprawiano jeszcze przed XI wiekiem. Położona na nasłonecznionych wzgórzach Zielona Góra była zatem najdalej na północ położonym w Europie regionem z winnicami. (Jeśli ktoś ma czas, może skusić się i poszukać śladów winiarskiej przeszłości miasta - to np. motywy na fasadach niektórych budynków.)
Co można znaleźć na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej? Oczywiście prasy winiarskie, pompy ręczne, filtry, a także miazgownicę. Oraz urządzenia do korkowania i etykietowania. Eksponaty są rozmieszczone w taki sposób, żeby zwiedzający mógł zobaczyć ciąg produkcyjny wina. Warto też przyjrzeć się narzędziom, które winiarze używali do pracy - to szpadle, motyki, sekatory, kilofy, opylacze, opryskiwacze i kosze do noszenia winogron. Do tego dochodzi interesująca kolekcja naczyń związanych z kulturą picia wina.
Winiarstwo może być też bardzo inspirujące, czego dowodzą wyeksponowane zbiory prac - obrazy, fotografie czy zabytkowy XVIII-wieczny gobelin.
W Muzeum Etnograficznym w Ochli koniecznie trzeba zobaczyć XVIII-wieczną wieżę winiarską z Budachowa - to najstarszy taki obiekt w naszym regionie. W winnej piwniczce znajdują się wyroby winiarzy. W sąsiedztwie znajduje się winnica, prowadzona tradycyjnymi metodami - warto tu trafić w czasie zbiorów i na własne oczy zobaczyć, jak się tłoczy sok z winogron. To jedyna w Polsce ekspozycja winiarska z własną winnicą.
Z pszczelarstwem zapoznamy się bliżej, zwiedzając Skansen Pszczelarski w Pszczewie, założony przez Tadeusza Bryszkowskiego, miejscowego weterynarza. Spacer wśród starych uli i barci, wypełniony zapachem kwiatowego pyłku i brzęczeniem pracowitych owadów - warto się skusić. Zgromadzone eksponaty pokazują, jak na przestrzeni wieków wyglądała praca bartnika i pszczelarza, kolejne etapy rozwoju aż po współczesność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Winogronowe gołąbki?

Reklama

Po takiej dawce wiedzy można ruszać w dalszą podróż już nie jako stuprocentowy laik. Czego możemy się spodziewać, gdy trafimy do którejś z winnic? To już zależy od pomysłowości gospodarzy, ale na pewno spacer między winoroślami mamy zapewniony. Winiarstwem zajmują się pasjonaci, więc mogą opowiadać godzinami - o gatunkach, o sposobach uprawy, o wyrobach. Co poza tym? W winnicy „Julia” w Starym Kisielinie można odpocząć w altanie z widokową wieżyczką lub przy ognisku, w winnicy „Equus” w Mierzęcinie można skorzystać z dobrodziejstw enomasażu. W winnicy „Na Leśnej Polanie” w gminie Zabór można się przyjrzeć 50 odmianom winorośli. W winnicy „Kinga” w Starej Wsi wyrabia się wino wpisane na listę produktów tradycyjnych. Jeżeli ktoś ma ochotę, spotka św. Urbana - patrona winiarzy, to jego ogromna figura stoi w winnicy „Cantina” w Mozowie (kapliczkę poświęcono w czerwcu tego roku). Ciekawym punktem jest też winnica uprawiana przy seminarium duchownym w Paradyżu - nawiązuje do tradycji cystersów, którzy przed wiekami mieli tu swój klasztor (z tych winogron nie produkuje się wina, są uprawiane jako owoce deserowe i dodatki do ciast).
Winiarze wciąż czekają na sensowną ustawę umożliwiającą im sprzedaż własnego wina (to podstawowa różnica w enoturystyce polskiej i zagranicznej). Tymczasem zachwalają inne swoje produkty. Kiedy będziemy podróżować Szlakiem Miodu i Wina, rozważmy zakup konfitur z winogron. Z lubuskich winogron produkuje się też octy winne. A już prawdziwą atrakcją są kiszone winogronowe liście, z których - jak się okazuje - wychodzą świetne gołąbki.
W tym roku winiarze przygotowali niespodziankę dla zwiedzających szlak. Każdy, kto odwiedzi winnicę, otrzyma Paszport Winiarskiego Odkrywcy. Ci, którzy zdobędą pieczątki wszystkich winnic biorących udział w Weekendach Otwartych Winnic, będą mogli wziąć udział w losowaniu ciekawych nagród od winiarzy - losowanie już we wrześniu podczas zielonogórskiego Winobrania.

Płynne złoto

Na szlaku zdecydowanie dominują winnice, ale miłośnicy pszczół i ich wyrobów nie powinni narzekać. Do Świdnicy zaprasza rodzinna firma Miody Nocoń - z pszczelarstwem mają do czynienia ok. 30 lat. Pozyskują nie tylko miód (to on głównie kojarzy się z pasiekami), ale też wosk, propolis i pyłek.
Podobnie jak winiarstwo również miodosytnictwo na naszych ziemiach dopiero się odradza. Co nie znaczy, że nasi pszczelarze nie mają swoich sukcesów. Na szlaku w miejscowości Gralewo (niedaleko Gorzowa) znajdują się „Miody Nadnoteckie” - miód z gospodarstwa Wiesława Dudka został wpisany na listę produktów tradycyjnych.
O czym można porozmawiać z pszczelarzami? Na pewno opowiedzą nam dużo o właściwościach leczniczych swoich wyrobów (to z pewnością coś dla zwolenników medycyny naturalnej). Możemy też posłuchać o produkcji miodu, a jeśli mamy szczęście, to nawet zobaczyć któryś z jej etapów. Obowiązkowo też zaopatrzmy się na trasie w kilka słoików płynnego złota - gospodarze chętnie opowiedzą, w jakich warunkach przechowywać miód (zawsze szczelnie zamknięty), jak go spożywać albo czy się martwić, czy cieszyć, kiedy miód zaczyna się krystalizować. Swoje wyroby pszczelarze prezentują nie tylko na własnym terenie, ale też podczas różnych imprez - w ostatnim czasie takie stoiska można było zobaczyć m.in. podczas Dnia Województwa Lubuskiego oraz w czasie Święta Miodu, Wina i Ogrodów w Ochli, nie zabraknie ich też podczas wrześniowego Winobrania. Na straganach stoją wtedy nie tylko produkty spożywcze i lecznicze, ale też np. zrobione z wosku świece i figurki.

Z wycieczką i indywidualnie

O czym pamiętać przed wyprawą? Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, kiedy na szlaku odbywają się tzw. dni otwarte - dobrze jest zaopatrzyć się w folder, w którym znajduje się nie tylko mapa. Poszczególne przystanki są tu dość szczegółowo opisane, znajdziemy więc i propozycję dojazdu, i charakterystykę gospodarstwa, i informacje o dodatkowych atrakcjach w okolicy (jest ich sporo) albo możliwości noclegu. Folder zawiera też numery kontaktowe - jeżeli nie wpasujemy się w dni otwarte, zawsze możemy umówić się z gospodarzami na inny termin. Informacje na bieżąco podawane są też na stronie www.winiarze.zgora.pl.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: Bóg jest bogaty w miłosierdzie i w ubóstwo!

2024-11-17 17:12

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

8. Światowy Dzień Ubogich w Łodzi

8. Światowy Dzień Ubogich w Łodzi

- Nie jest tylko tak, że Jezus Chrystus we Wcieleniu, w swoim pierwszym przyjściu, ukazał się ubogim. Jest tak, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie i w ubóstwo, a nie w pieniądze i nie w majątek. Bóg jest odwiecznie ubogi, bo cały się nam daje i wszystko nam daje. On niczego nie zachowuje dla siebie. Bóg jest ubogi we Wcieleniu, ale Bóg jest ubogi w wieczności. Jest jeden i ten sam! Jezus nie wyrzeka się swoich ran, zachował je na sobie. On się nie zmienia! – mówił kardynał Grzegorz Ryś.

Już po raz ósmy Archidiecezja Łódzka włączyła się w obchody 8. Światowego Dnia Ubogich, który został zainaugurowany z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka w 2017 roku. Centralne obchody odbyły się w niedzielę 17 listopada, a poprzedzone zostały wieloma inicjatywami towarzyszącymi, które skierowane były do wszystkich najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Znaleziono ciało zaginionego przed miesiącem pielgrzyma z Hiszpanii

2024-11-18 15:50

[ TEMATY ]

Fatima

Hiszpania

pielgrzym

Adobe Stock

Do Fatimy co roku przybywają miliony pielgrzymów

Do Fatimy co roku przybywają miliony pielgrzymów

Grupa obywateli Hiszpanii odnalazła w niedzielę ciało zaginionego przed ponad miesiącem w rejonie Fatimy pielgrzyma. W skład ekipy poszukiwawczej wchodzili bliscy zaginionego 64-latka, zarówno członkowie rodziny, jak i przyjaciele. Według portugalskich służb policyjnych mężczyzna odłączył się od swojej grupy pielgrzymkowej w jednym z usytuowanych w pobliżu sanktuarium hoteli i wyszedł w nieznanym kierunku. Rodzina zmarłego potwierdziła, że cierpiał on na Chorobę Alzheimera.

Poszukiwania hiszpańskiego pielgrzyma ruszyły 6 października, krótko po tym, jak opuścił on miejsce zakwaterowania. Zaginięcie zgłosiła małżonka pątnika. Trwające przez ponad cztery tygodnie policyjne poszukiwania mężczyzny, podczas których korzystano m.in. z dronów, nie przyniosły żadnego rezultatu.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję