75 lat temu ks. kan. Zygmunt Zaborski otrzymał święcenia kapłańskie. Z tej racji 7 lipca br. w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej.
Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali m.in.: jubilat ks. Zygmunt Zaborski, ks. Andrzej Przybylski rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Kazimierz Mielczarek, ks. prał. Czesław Mendak dyrektor Domu Księży Emerytów oraz kapłani reprezentujący parafie, w których pracował Jubilat.
W uroczystościach wzięły udział Siostry Kanoniczki Ducha Świętego oraz rodzina ks. Zaborskiego.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że „służba w kapłaństwie to wielka łaska dla ludzkości”. - Kapłani służą Jezusowi w rozdaniu, a nawet w rozdarowywaniu siebie, by było zbawienie świata - mówił abp Nowak. „Kapłaństwo oznacza, że Jezus daje siebie. Jezus jest rozdany” - kontynuował Metropolita Częstochowski. Hierarcha podkreślił, że „kapłaństwo to narzędziowość wobec Jezusa”. - Im bardziej kapłan daje siebie, umiera dla siebie, tym piękniejsze jest kapłaństwo. Jakże piękna jest też wierność kapłańska - przypomniał abp Stanisław Nowak.
Na zakończenie uroczystej Mszy św. ks. Zygmunt Zaborski zwracając się do wszystkich zgromadzonych wyraził wdzięczność za dar kapłaństwa i wierności powołaniu. - Kiedy dzisiaj w rocznicę święceń kapłańskich spoglądam okiem pamięci w przeszłość mojego życia kapłańskiego, widzę przeobfite dary Boże, które płynęły z rąk Twoich, Panie Boże, by spełniała się Twoja wola i osiągnięty cel mój od wieków wyznaczony. Jestem 75 lat w służbie ołtarza. Zdaje sobie sprawę z ogromnej łaski i sam siebie słowami liturgii pytam, co oddam Panu za wszystko co dla mnie uczynił, mimo moich niedoskonałości i słabości? - mówił ks. Zaborski.
Do pracy duszpasterskiej nie jestem już sposobny, ale dokąd będę przy zdrowym umyśle, będę wzywał Imienia Bożego i na ołtarzu Pańskim będę składał wszystkie dolegliwości starszego wieku oraz szeptał paciorki za moich dobrodziejów, ufny w nieskończoną Dobroć i Miłosierdzie Boże - kontynuował Jubilat.
Ks. Zygmunt Zaborski urodził się 2 kwietnia 1911 r. w Lelowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Lelowie uczęszczał do Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Dalszą naukę kontynuował jako kleryk w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym z siedzibą w Krakowie. Był także studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na którym uczęszczał na seminarium naukowe z zakresu historii Kościoła prowadzone przez ks. prof. Tadeusza Glemmę.
Święcenia kapłańskie otrzymał 7 lipca 1935 r. na Jasnej Górze z rąk bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego. Jego praca duszpasterska związana była m.in. z parafiami: Żytno, Praszka, Strzemieszyce, Sosnowiec (Nowy Sielec), Chotów, Wiewiec, Będzin, Cykarzew, Opatów. Był również kapelanem Sióstr Nazaretanek w Częstochowie. W 1952 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzony w więzieniu na okres kilku miesięcy.
Posługę kapłańską ks. Zygmunt Zaborski łączył z zamiłowaniem do historii. Jest autorem takich publikacji jak m.in.: „Z dziejów parafii Lelów i Staromieście” (1998 r.), „Parafia Wiewiec. Zarys dziejów” (1999 r.), „Trudne czasy. Parafialna kronika Schodowa i Będzina oraz wspomnienia z połowy XX wieku” (2000 r.), „Nie z ciała ani z wiedzy. Wspomnienia o Marcjannie Grzanka (1882-1941)” (2000 r.), „Parafia Chotów. Zarys dziejów” (2005 r.)
Towarzystwo Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego w 2006 r. przyznało ks. Zygmuntowi Zaborskiemu za wybitne zasługi dla Ziemi Lelowskiej złoty medal im. Walentego Zwierkowskiego. Natomiast Zarząd Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego w oparciu o uchwałę z dnia 18 stycznia 2010 r. wnioskował o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Lelowa. Rada Gminy Lelów specjalną uchwałą nadała ks. Zygmuntowi Zaborskiemu tytuł Honorowego Obywatelstwa Gminy Lelów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu