Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią, której przewodniczył proboszcz parafii, ks. kan. Piotr Kubat. Słowo Boże wygłosił ks. Janusz Świtalski z parafii polskokatolickiej w Rokitnie Szlacheckim. Podczas Najświętszej Ofiary modlono się o Boże błogosławieństwo dla żyjących członków koła oraz o życie wieczne dla zmarłych. Poświęcono także nowy sztandar. Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali OSP w Rokitnie Szlacheckim. Jubileusz stał się okazją do okolicznościowych wystąpień oraz do wręczenia myśliwym wyróżnień, medali i odznaczeń. Myśliwskie święto swoim artystycznym występem ubogacili uczniowie tutejszej Szkoły Podstawowej. W godzinach wieczornych rozpoczęła się biesiada, podczas której serwowano wyłącznie myśliwskie potrawy.
Łowieckie Koło
Obecnie „Cietrzew” skupia 25 myśliwych, w tym 2 niemacierzystych i 2 stażystów. Koło posiada Dom Myśliwski w Łazach, dzierżawiony od Nadleśnictwa Siewierz. Myśliwi gospodarują na 3 ha poletek łowieckich zaporowych, posiadają 17 ambon, 22 zwyżki, 28 paśników, 40 posypów, 44 lizawki i 2 magazyny na przechowywanie karmy dla zwierząt. Myśliwi z „Cietrzewia” zakupują rocznie na dokarmianie zwierzyny 4 tony paszy treściwej, 1 tonę paszy objętościowej, 1,5 tony paszy okopowej, 30 kg soli do lizawek. Na terenie obwodu występują jelenie, sarny, dziki, zające i kuropatwy oraz różne gatunki drapieżników.
Od wielu lat zarząd koła współpracuje z uczniami szkół podstawowych w Zawierciu i okolicznych miejscowościach, a także z władzami terenowymi oraz OSP w Rokitnie Szlacheckim.
W kole „Cietrzew” nie brakuje wyróżniających się myśliwych, jednak najbardziej aktywnym członkiem jest Stefan Kulawik, który stanowi podporę w budowie oraz utrzymaniu w należytym stanie urządzeń łowieckich. Jest także posiadaczem srebrnych parostków zdobytych w obwodzie. Z kolei Marek Filipczyk jest aktywnym działaczem Klubu Kultury Łowieckiej. Prowadzi także Kronikę „Cietrzewia”. Członkowie koła są wyróżniani odznaczeniami państwowymi i łowieckimi.
W roku 1999 Koło Łowieckie „Cietrzew” było współorganizatorem wystawy Kultury Łowieckiej Ziemi Zagłębiowskiej w Łazach, a w 2008 r.
- Wystawy Jubileuszowej z okazji 85-lecia Polskiego Związku Łowieckiego.
Nadal niemałym problemem dla myśliwych jest kłusownictwo, z którym walczą m.in. poprzez penetrowanie lasu, zbieranie sideł, uwalnianie leśnej zwierzyny. Myśliwi z łazowskiego koła są pełni nadziei, że ich szeregi będą zasilane nowymi chętnymi do pełnienie tej społecznej służby. „Od kilku lat nasze grono właściwie nie zmienia się, młodzi nie garną się do tego typu zajęcia, a to z kolei źle wróży na przyszłość, bo przecież nikt nie żyje wiecznie, a leśna zwierzyna zawsze potrzebowała i potrzebować będzie opieki i troski człowieka” - zaznacza prezes „Cietrzewia” Marian Dudek.
Siła myślistwa
Myśliwi z „Cietrzewia” w sposób szczególny jednoczą się 3 listopada, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie ich patrona - św. Huberta. Tradycją stały się uroczyste Msze św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Rokitnie Szlacheckim, Od początku swego istnienia Koło Łowieckie „Cietrzew” w Łazach organizuje polowania hubertowskie, w których bierze udział liczne grono nemrodów.
Wielu zastanawia się, co ich gna i co każe czołgać się w stronę wschodzącego słońca, co każe im patrzeć z żalem i dumą jednocześnie na poległe z ich ręki piękno? Co każe polować? Co za siłę posiada to hobby sprowadzające ich z asfaltowych szlaków cywilizacji w bagienne uroczyska i leśne ostępy? Na pytanie - co tak właściwie daje myślistwo? - członkowie „Cietrzewia” odpowiadają: „Przede wszystkim pozwala stopić się z przyrodą i stać się niewidocznym. Dużą satysfakcję przynosi możliwość pozostania niewidocznym i niewyczuwalnym. Można obserwować naturę, jakby się było jej integralną częścią. Dużo ciekawych wrażeń może przynieść obserwowanie zwierząt podczas rui, opieki matki nad zwierzętami. Inne wrażenia przynosi z kolei możliwość tropienia i pozyskiwania zwierzyny. Łączy nas nie tylko przynależność do jednego związku, strzelba, ale także wspólny trud i wypoczynek, solidarność i pomoc zwierzynie, aby ta przetrwała najbardziej ekstremalne warunki”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu