Akt konsekracji to wielki moment życia mówił w homilii abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, który 20 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, podczas której dokonał pierwszego w historii archidiecezji częstochowskiej aktu konsekracji 9 wdów: Anny Bawor (par. św. Antoniego Padewskiego w Częstochowie), Marii Bugaj (par. św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie), Anny Chodakowskiej (par. św. Jacka w Częstochowie), Grażyny Gawron (par. św. Otylii w Rędzinach), Marii Klimasińskiej (par. św. Jana Sarkandra w Częstochowie), Marii Ruksza (par. Świętych Piotra i Pawła w Częstochowie), Karoliny Szleper (par. św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna - Pierwszych Męczenników Polskich w Częstochowie), Heleny Wysokińskiej (par. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie) oraz Heleny Wytrych (par. św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna - Pierwszych Męczenników Polskich w Częstochowie).
Mszę św. z Metropolitą Częstochowskim koncelebrowali: ks. prał. Grzegorz Ślęzak wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w archidiecezji częstochowskiej, ks. dr Andrzej Kuliberda dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Zdzisław Wójcik z Archidiecezjalnego Radia „Fiat” i ks. Janusz Wojtyla sekretarz osobisty Metropolity Częstochowskiego.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że „akt konsekracji to oddanie się Bogu na własność, to decyzja czyniona przed Bogiem”. - Bóg woła kochającym głosem do świątobliwego życia. Konsekracja to żar i ogień miłości, to wejście w konsekrację Chrystusa - mówił abp Nowak. Metropolita Częstochowski zaapelował do wdów konsekrowanych o modlitwę. - Z czystością wdowią łączy się wielki świat modlitwy. Módlcie się za rodziny, zakony i za kapłanów - zachęcał abp Nowak. Hierarcha wskazał również na wzór Chrystusa, „Który jako dziecko został ofiarowany i dany Bogu”, na wzór prorokini Anny córki Fanuela, „Która nie rozstawała się ze świątynią i była zjednoczona z Bogiem dniem i nocą” oraz na wzór Maryi, „Która uczy miłości oblubieńczej do Jezusa”.
Po homilii nastąpił obrzęd konsekracji, podczas którego m.in. każda wdowa konsekrowana otrzymała z rąk abp. Stanisława Nowaka brewiarz, jako znak zjednoczenia z Kościołem w modlitwie.
Do konsekracji wdowiej kandydatki przygotowywały się na specjalnych dniach skupienia w ciągu ostatnich dwóch lat.
Już od czasów apostolskich wdowy chrześcijańskie podejmują za aprobatą Kościoła decyzję życia w dozgonnej czystości „dla królestwa niebieskiego”. Dokument rzymski z 218 r. zaświadcza, że do stanu wdowieństwa wchodzi się przez tzw. obrzęd ustanowienia. Obrzęd profesji wdowieństwa powstał w połowie X wieku i przetrwał do końca wieku XV. Szafarzem obrzędu konsekracji wdów mógł być kapłan, podczas gdy w przypadku konsekracji dziewic był nim zawsze biskup. Następnie Sobór Watykański II przypomniał, że również wdowy mogą się przyczynić do świętości i działalności Kościoła. Także o tej formie życia poświęconego Bogu i Kościołowi mówił Jan Paweł II na Synodzie Biskupów w 1994 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu