Reklama

Dzień papieski w górach

Niedziela przemyska 40/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 października br. cała Polska będzie obchodzić Dzień Papieża Jana Pawła II. Będziemy się modlić o jego rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy, a także - ciągle na nowo - wsłuchiwać się w jego głos, odczytywać przesłanie, jakie zostawił całemu Kościołowi, w tym zwłaszcza nam, jego rodakom.
Tegoroczny Dzień Papieski będzie przebiegał pod hasłem: Jan Paweł II - Sługa Miłosierdzia. W drugiej z kolei swej encyklice Papież pisał: „Kościół za swój naczelny obowiązek na każdym, a zwłaszcza na współczesnym etapie dziejów musi uznać głoszenie i wprowadzanie w życie tajemnicy miłosierdzia objawionej do końca w Jezusie Chrystusie” (Dives in misericordia, nr 14). Jan Paweł II niestrudzenie służył dziełu miłosierdzia zarówno swoim nauczaniem, jak i konkretnymi czynami. Korzystając z różnych okazji, wielokrotnie apelował do różnych grup ludności i do całej społeczności światowej, by okazywali pomoc ludziom chorym, biednym, zagubionym. Czynił to z wielką mocą. Na przykład w czasie, gdy w Sahelu (Afryka) nastał głód, Ojciec Święty wołał: „Ja, Jan Paweł II, Biskup Rzymu i Następca świętego Piotra, wznoszę błagalny głos, bowiem nie mogę milczeć wobec zagrożenia moich braci i sióstr. Czynię się głosem tych, którzy nie mają głosu; głosem niewinnych, którzy umierali, ponieważ nie mieli wody i chleba; głosem ojców i matek, którzy widzieli, jak umierają ich (...) dzieci; głosem przyszłych pokoleń, które nie powinny żyć z owym strasznym zagrożeniem egzystencji” (Ouagadougou 10 maja 1980 r.).
Jan Paweł II wielokrotnie wspierał finansowo ludzi poszkodowanych wojną, powodzią i innymi kataklizmami. Przeznaczał środki finansowe na realizację projektów prowadzonych przez instytucje charytatywne, kupował sprzęt medyczny do szpitali itp. Czynił to zawsze w trosce o człowieka będącego w potrzebie, gdyż - jak uczył - człowiek jest drogą Kościoła.
Warto zauważyć, iż obchody Dnia Papieskiego znakomicie wpisują się w tematykę bieżącego roku duszpasterskiego, przeżywanego pod hasłem: Przywracajmy nadzieję ubogim. Niech one nas bardziej uwrażliwią na obowiązek miłosierdzia w kontekście różnych form ubóstwa, z którymi spotykamy się i które stanowią dla nas wyzwanie. Niech Jan Paweł II będzie na drogach miłosierdzia naszym Nauczycielem i Świadkiem.
Sposób przeżywania Dnia Papieskiego zapewne będzie zróżnicowany. Dzieci i młodzież zostaną do niego przygotowane przez specjalne katechezy. Przedstawiciele młodzieży całej archidiecezji zostali zaproszeni do archikatedry. Oprócz modlitwy będą organizowane, zwłaszcza w miastach, spotkania naukowe i kulturalne, przybliżające papieskie nauczanie na temat miłosierdzia. W Przemyślu odbędą się one i na Zamku Kazimierzowskim, i na Rynku Miasta.
Na ten Dzień jest również przygotowana specjalna oferta dla miłośników gór. Duszpasterstwo turystyczne organizuje obchód Dnia Papieskiego w Bieszczadach. Bieszczady mocno kojarzą się z osobą Jana Pawła II, były bowiem Jego umiłowaniem, czego wielokrotnie dawał świadectwo. Dzień Papieski będziemy przeżywać w samym „sercu” Bieszczad - w Ustrzykach Górnych i na okalających je górach. Będzie to również, już tradycyjne, tzw. pożegnanie gór, czyli modlitewne zakończenie letniego sezonu turystycznego.
Zaplanowano następujący program: w niedzielę, 15 października, przyjazd do Ustrzyk Górnych przed godz. 10.00. O godz. 10.00 w kościele św. Anny będziemy uczestniczyć we Mszy św. w intencji o rychłą beatyfikację Jana Pawła II, a po jej zakończeniu wyjdziemy na szlak w kierunku Tarnicy. Na trasie będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej według tekstu ułożonego przez Jana Pawła II. Po dojściu pod krzyż na Tarnicy zatrzymamy się tam dłużej. Będzie modlitwa Anioł Pański, śpiew piosenki Barka i innych, ulubionych przez Papieża, piosenek. Na zakończenie, jeśli pogoda będzie sprzyjająca, posłuchamy wybranych fragmentów z encykliki Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu.
Dzień Papieski przypada na okres zenitu złotej jesieni. Wprawdzie bogactwo bieszczadzkiej przyrody znakomicie prezentują wszystkie pory roku, ale nie da się zaprzeczyć, że najpiękniej tam jest jesienią. Zapach dojrzałych traw i ziół oraz błyszczące kolorami lasy zachwycą każdego, kto tam się znajdzie. Chcemy przeżyć tę wyprawę w Bieszczady tak, jak przeżywał górskie wędrówki Ojciec Święty Jan Paweł II, który wyznał: „Ilekroć mam możliwość wybrać się w góry i podziwiać górskie krajobrazy, dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata. Dziękuję Mu za Jego własne piękno, którego wszechświat jest jakby odblaskiem, zdolnym zachwycić wrażliwe umysły i pobudzić je do wielbienia Bożej wielkości. W górach znajdujemy (...) szkołę życia. Uczymy się tutaj znosić trudy w dążeniu do celu, pomagać sobie wzajemnie w trudnych chwilach, razem cieszyć się ciszą, uznawać własną małość w obliczu majestatu i dostojeństwa gór” (Les Combes, 11 lipca 1999). Duszpasterstwo turystyczne zaprasza na 15 października w Bieszczady wszystkich miłośników gór.
Dojazd do Ustrzyk Górnych i powrót przy większej liczbie zgłoszeń - zbiorowo wynajętym autokarem, a w przypadku niewielu zgłoszeń - indywidualnie. Zgłoszenia na wyjazd zbiorowy będą przyjmowane w kilku ośrodkach miejskich archidiecezji do 10 października br. Tam też zostaną podstawione autokary (jeśli będzie dostateczna liczba zgłoszeń). Zgłoszenia przyjmuje: w Przemyślu ks. Adam Wąsik, ul. św. Biskupa Pelczara 4, tel. 0-16 676-09-65 i 504 042 820; w Jarosławiu ks. Tadeusz Piwiński, ul. 3 Maja 12, tel. 0-16 623-04-95; w Przeworsku ks. Krzysztof Skałkowski, ul. Kościelna 7, tel. 0-16 648-70-54; w Krośnie ks. Szczepan Bemben, ul. Piłsudskiego 5, tel. 0-13 436-87-93; w Sanoku ks. R. Śliwa, ul. Grzegorza 5, tel. 0-13 465-39-12.
Turyści przyjeżdżający do Ustrzyk Górnych powinni wziąć z sobą odpowiednie obuwie i ubiór zabezpieczający od wiatru i deszczu (w górach może być już zimno). Trzeba też we własnym zakresie zatroszczyć się o wyżywienie i napój.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie Pier Giorgia Frassatiego wystawione w rzymskiej bazylice Matki Bożej sopra Minerva

2025-07-26 09:49

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę 24 listopada 2024 r., podczas modlitwy "Anioł Pański" Papież Franciszek podał wiadomość, na którą czekało wielu czcicieli bł. Pier Giorgio Frassatiego - datę jego kanonizacji. W Roku Jubileuszowym 2025 Franciszek pragnął kanonizować dwóch "młodych" świętych - wraz z Pier Giorgio również Carlo Acutisa, proponując dwa modele świętości i punkty odniesienia dla młodych na całym świecie.

Acutis miał zostać ogłoszony świętym podczas Jubileuszu Nastolatków, zaplanowanego na 25 - 27 kwietnia 2025 r., a Frassati podczas Jubileuszowego Spotkania Młodzieży w dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2025 r. Niestety, plany te musiały zostać zmienione ze względu na śmierć Franciszka; nowe daty uroczystości kanonizacyjnych podał Papież Leon XIV na swoim pierwszym konsystorzu zwołanym na 13 czerwca w Pałacu Apostolskim. Kanonizacja Pier Giorgia została przeniesiona z sierpnia na wrzesień – Leon XIV postanowił kanonizować obu młodych świętych razem 7 września.
CZYTAJ DALEJ

Wymazać pocałunek Judasza. Maria Pierina de Micheli

[ TEMATY ]

Maria Pierina de Micheli

pl.wikipedia.org

Objawienia, które będą jej towarzyszyć przez całe życie, będą raz po raz wspierane przez obecność i słowa Matki Najświętszej. Będą to jednak tylko uzupełnienia i komentarze do tego, co przekazywał jej Zbawiciel. Jednak nie tylko te dwie osoby będą przychodzić do niej z wyżyn niebieskich. Pojawią się też różni święci, ale na tyle okazjonalnie, że nie na nich zwracamy uwagę.

Kiedy myślimy o trzeciej osobie, która – obok Jezusa i Maryi – będzie ukazywać się Marii Pierinie, musimy wypowiedzieć najciemniejsze ze słów. Przyszłej błogosławionej objawiać się będzie także diabeł. Może to zdumiewające, ale częściej niż Jezus. Jednak to nie Szatan wygra walkę o jej duszę. Na chrzcie, który jeszcze w dniu jej urodzin odbył się w miejscowej parafii pod wezwaniem św. Piotra, otrzymała imię Józefina Franciszka Janina Maria. Ma cztery patronki w niebie, ale tylko ta ostatnia będzie się jej objawiać razem z Jezusem. Życie będzie prowadziła zwyczajne i proste. Pochodzi z wielodzietnej, pobożnej rodziny. Gdyby nie fakt, że dwa lata po jej narodzinach umiera na zawał jej ojciec, wszystko byłoby tu takie samo jak w sąsiedztwie. Może z tą różnicą, że dwie starsze siostry dorabiają w sklepie z tytoniem, by zebrać na wiano do klasztoru, a jeden z braci uczy się w seminarium. Właściwie wszystko jest zwyczajne. Tak jest przynajmniej – podkreślmy to „przynajmniej” – na zewnątrz. Do 1897 roku. Gdy Józefina ma zaledwie siedem lat, przestaje być taka jak inne dzieci. To wtedy wszystko się zaczyna…
CZYTAJ DALEJ

Dramatyczne świadectwa z Gazy – Lekarze bez Granic o głodzie i śmierci

2025-07-26 16:25

Adobe Stock

Brak żywności, wody i pomocy medycznej. W takich warunkach od miesięcy funkcjonują lekarze i mieszkańcy Strefy Gazy. Pracownicy Lekarzy bez Granic (MSF) alarmują: głód stał się bronią wojenną w konflikcie Izraela z Hamasem, a ci, którzy próbują zdobyć jedzenie, giną od kul.

„W pierwszych 6-24 godzinach poziom cukru we krwi spada. Organizm zużywa zapasy glikogenu. Po 3 dniach zaczyna rozkładać tłuszcz, a potem mięśnie, nawet serce - tylko po to, by przeżyć. Wtedy dzieci przestają płakać” - mówi dr Mohammed Abu Mughaisib, zastępca koordynatora medycznego Lekarzy bez Granic w Gazie, w nagraniu dla mediów watykańskich prosto z obozu dla uchodźców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję