Reklama

Wydarzenia z diecezji

Diecezjalne „święto Biblii”

Za „świętem Biblii” tęsknił w jednym ze swoich wierszy znakomity polski pisarz i publicysta katolicki Roman Brandstaetter. Wprawdzie jego marzenie jak dotąd się nie spełniło, jednak patrząc na to, co działo się w ramach diecezjalnych konkursów biblijnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, można mniemać, że ten wielki miłośnik Biblii miałby powody do zadowolenia. Kilkudziesięciu znakomicie przygotowanych uczniów z niemal wszystkich dekanatów naszej diecezji, prawie drugie tyle nauczycieli, a za nimi cały rok solidnej pracy z Biblią - czyż więc finałów konkursów biblijnych nie można nazywać diecezjalnym „świętem Biblii”?

Niedziela płocka 26/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od lat Płock jest miejscem spotkania uczniów szkół podstawowych, które w tym roku wypadło 13 maja w murach Szkoły Podstawowej nr 16. Na finał 12. edycji konkursu przybyło 51 uczniów, którzy mieli wykazać się wiedzą nt. Ewangelista Mateusz i jego Ewangelia. Uczniowie mieli już za sobą podobną rywalizację na poziomie szkolnym i dekanalnym: wyłoniona w tym ostatnim zmaganiu dwójka najlepszych tworzyła reprezentację poszczególnych dekanatów.
Konkurs rozpoczął się o godz. 10.00. Uczestników powitał dyrektor szkoły, następnie kierowanie przebiegiem konkursu objął wicedyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Andrzej Krasiński, wspierany przez ks. Rafała Bednarczyka i s. Ernestę Zielińską. Po pisemnym teście, złożonym z 30 pytań, wyłoniono jedenastu najlepszych uczestników, którzy przystąpili do etapu ustnego finału. Rywalizacja była tak wyrównana, że o przyznaniu kolejnych miejsc zadecydowała dogrywka.
Końcowa klasyfikacja przedstawiała się następująco: I miejsce - Anna Zielonka z kl. V SP w Blichowie (parafia Blichowo, opiekun Zofia Małkiewicz); II miejsce - Iza Leśniewska z kl. VI SP nr 3 w Sierpcu, (parafia Świętych Wita, Modesta i Krescencji, opiekun s. Dominika Dudzik); III miejsce - Justyna Modzelewska z kl. VI SP nr 4 w Ciechanowie (parafia św. Tekli, opiekun Grażyna Gwiazda); IV miejsce - Justyna Witkowska z kl. VI SP w Goleszynie (parafia Goleszyn, opiekun Beata Strześniewska); V miejsce: Iwona Tomczak z kl. VI SP w Ościsłowie (parafia Sulerzyż, opiekun Bożena Załuska).
Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody rzeczowe, pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Moralnymi zwycięzcami mogli czuć się wszyscy uczestnicy, jak podkreślił ks. dr Andrzej Krasiński, zamykając konkurs. Najważniejszym zwycięstwem jest już wejście na drogę fascynacji Pismem Świętym. Należy też docenić gościnność Szkoły Podstawowej nr 16 w Płocku, dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, którzy przy współudziale parafii św. Jana Chrzciciela w Płocku zatroszczyli się o posiłki dla uczestników, a także przygotowali program słowno-muzyczny oparty na twórczości ks. Jana Twardowskiego.
Zmagania miłośników Biblii ze szkół gimnazjalnych od lat pozostają związane z Ciechanowem. Tym razem miejscem spotkania, które odbyło się 20 maja, było znajdujące się na terenie parafii św. Tekli w Ciechanowie Gimnazjum nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej. Tematem tegorocznego konkursu była Ewangelia według św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. 48 finalistów, zwycięzców etapów dekanalnych, powitał na terenie szkoły jej dyrektor Jarosław Krauze, po czym ks. dr Andrzej Krasiński, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego, zapoznał wszystkich z programem konkursu. Pierwszą jego częścią było pisemne rozwiązywanie testu 35 zadań. Wyłoniona na tej podstawie najlepsza dziesiątka przystąpiła do rywalizacji ustnej.
Ostateczna klasyfikacja ukształtowała się następująco: I miejsce zajęła Adrianna Modzelewska z Gimnazjum nr 1 w Ciechanowie (parafia św. Tekli, opiekun Magdalena Przybysz; II miejsce - Krzysztof Opolski z Gimnazjum w Blichowie (parafia Blichowo, opiekun Krystyna Zielonka); III miejsce - Mateusz Soliński z Gimnazjum nr 3 w Ciechanowie, (parafia św. Józefa, opiekun s. Justyna Rosińska); IV miejsce - Przemysław Wiśniewski z Gimnazjum w Brudzeniu (parafia Bądkowo, opiekun ks. Jan Zega); V miejsce - Paweł Minich z Gimnazjum w Ościsłowie, (parafia Sulerzyż, opiekun Bożena Załuska).
Specjalnymi gośćmi konkursu organizowanego przez Wydział Katechetyczny były: Ewa Śliwińska - wicedyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ciechanowie oraz Mirosława Kowalska - wicedyrektor MSCDN Wydział w Ciechanowie, które czynnie uczestniczyły w pracach komisji etapu ustnego i wyraziły swoje uznanie dla wiedzy uczestników, gratulując im zapału i życząc dalszych osiągnięć. Na sprawny przebieg konkursu, dobrą atmosferę oraz piękną oprawę wpłynęło zaangażowanie dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły, przy wydatnym wsparciu parafii św. Tekli w Ciechanowie.
Zestawienie zwycięzców obydwu konkursów pozwala zauważyć, że tworzą się w poszczególnych szkołach, a nawet konkretnych rodzinach piękne tradycje pracy z Pismem Świętym. Poziomu wiedzy uczestników nie powstydziliby się studenci teologii. Uczniowie rozpoczynający udział w konkursie w klasie IV lub V kontynuują swoją fascynację, mają szansę poznać wszystkie Ewangelie i wykształcić w sobie umiejętność czytania i rozumienia ksiąg Nowego Testamentu. W ten sposób ktoś, kto kończy swoje uczestnictwo w konkursach na poziomie klasy III gimnazjum, ma szeroką znajomość Biblii.
Poprzez konkursy podkreślone zostaje centralne miejsce Biblii w dziele katechizacji i ewangelizacji. Wsparcie biskupa płockiego Stanisława Wielgusa, a także częsta obecność bp. Romana Marcinkowskiego wskazują na wagę tych konkursów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież kanonizował 14 nowych świętych

2024-10-20 12:30

[ TEMATY ]

kanonizacja

święci

papież Franciszek

pixabay.com

Do uczenia się służby, będącej stylem Boga i kontynuowania w ten sposób dzieła Jezusa w świecie zachęcił papież wiernych podczas Mszy św. na placu św. Piotra. Franciszek przewodniczył w Watykanie obrzędom kanonizacji błogosławionych Emanuela Ruiza Lópeza i siedmiu towarzyszy oraz Franciszka, Abdela Mooti i Rafaela Massabki, Józefa Allamano, Marii-Leonii Paradis i Heleny Guerra.

Ojciec Święty odniósł się do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 10, 35-45) mówiącego o tym, że przełożeństwo jest służbą. Zwrócił uwagę, że Pan Jezus stawiając uczniom i nam pytania pomaga nam rozeznawać, ujawniając więź i oczekiwania, jakie uczniowie mają wobec Niego. Uważają Jezusa za zwycięskiego i chwalebnego Mesjasza i oczekują, że podzieli się z nimi swoją chwałą. Stawiając im pytanie o to, czy mogą pić przygotowany dla Niego kielich, czy też przyjąć chrzest, którym ma być ochrzczony ujawnia im, „że nie jest takim Mesjaszem, za jakiego Go uważają. Jest Bogiem miłości, który się uniża, aby dotrzeć do tych, którzy są nisko … Kielich, który Pan będzie pił, jest ofiarą Jego życia, daną nam z miłości, aż do śmierci i to śmierci krzyżowej” - podkreślił papież.
CZYTAJ DALEJ

Św. Kasper del Bufalo - założyciel Misjonarzy Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

Św. Kasper del Bufalo

pl.wikipedia.org

Św. Kasper del Bufalo

Św. Kasper del Bufalo

Świętego Kaspra znamy przede wszystkim z jego niezwykłego zapału misyjnego, zdolności krasomówczych, ogromnej gorliwości i pracowitości, umiejętności zyskiwania ludzi dla Boga. Jawi się jako człowiek odważny, silny, odporny wobec wszelkich trudów, chorób, przeszkód i jakby daleki od naszej rzeczywistości. A jednak, mimo tych talentów i cnót, był on zwykłym człowiekiem, jakże bliskim nam: w swoich słabościach, problemach, ograniczeniach…

Kasper del Bufalo urodził się 6 stycznia 1786 roku w Rzymie. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął studia w Kolegium Rzymskim i w wieku 12 lat otrzymał sutannę. Już jako chłopiec zaczął głosić kazania: początkowo jakby dla zabawy swoim kolegom, potem na placach i rynkach, a gdy ukończył 14 lat, wygłosił swoje pierwsze oficjalne kazanie w kościele św. Urszuli. Później głoszenie Słowa Bożego okazało się jego wyjątkowym charyzmatem: nazywany był przez sobie współczesnych „duchowym trzęsieniem ziemi”. Od wczesnych lat młodzieńczych angażował się w duszpasterstwo: organizował katechizację biednych dzieci, troszczył się o religijne dokształcanie rolników, opiekował się żebrakami i włóczęgami, odwiedzał więźniów i chorych, nie zaniedbując także arystokracji. Aż trudno uwierzyć, w ilu dziełach charytatywnych brał udział. Gdy skończył 20 lat, został mianowany kierownikiem hospicjum Santa Galia. Angażował się, gdzie tylko mógł, nie szczędząc czasu i sił. Narzucił też sobie surowy plan dnia, posty, umartwienia, nocne czuwania…
CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął patriarchę maronitów i arcybiskupa Seulu

2024-10-21 13:07

[ TEMATY ]

audiencja

papież Franciszek

PAP/EPA

Papież Franciszek witający się z hierarchami

Papież Franciszek witający się z hierarchami

Ojciec Święty przyjął dziś rano na audiencji Jego Eminencję kardynała Bécharę Boutrosa Raï, OMM, patriarchę Antiochii obrządku maronickiego (Liban); oraz abp Petera Soon-taick Chunga, OCD, arcybiskupa Seulu (Korea), administratora apostolskiego „sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis” Pjongjangu - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jak wiadomo armia izraelska prowadzi w Libanie działania wojenne wymierzone w Hezbollah - partię polityczną radykalnych szyitów, uważaną za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone, Izrael, Kanadę, Argentynę, Wielką Brytanię, Holandię, Australię oraz Radę Współpracy Zatoki Perskiej. Natomiast Unia Europejska wpisała na listę organizacji terrorystycznych zbrojne skrzydło Hezbollahu, utrzymując zarazem dialog ze współtworzonym przez Hezbollah libańskim rządem.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję