Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego „Veni Creator” (O Stworzycielu Duchu, przyjdź) odczytana została bulla nominacyjna. Następnie główny konsekrator kard. Pietro Parolin wygłosił kazanie.
Przypomniał w niej, że nowy arcybiskup w tej samej świątyni w 1991 r., również w maju, przyjął święcenia kapłańskie z rąk papieża Jana Pawła II. Przedstawił dotychczasową pracę ks. Chmieleckiego w dyplomacji papieskiej i Sekretariacie Stanu. Teraz staje się on następcą Apostołów, by nauczać, uświęcać i rządzić ludem Bożym, kochając go i prowadząc do Boga. Kardynał zaznaczył, że posługę biskupią najlepiej opisuje obraz pasterza. Biskup nie ma być panem, ale ma służyć wszystkim, stwierdził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zauważył, że Gwinea i Mali, w których abp Chmielecki będzie reprezentował papieża, są krajami w większości muzułmańskimi. Dlatego jego zadaniem, oprócz pomocy w ewangelizacji, będą m.in. dbanie o pokój i wolność religijną.
Reklama
Po litanii do Wszystkich Świętych, w czasie której ks. Chmielecki leżał twarzą do ziemi na znak uniżenia wobec Boga, kard. Parolin w ciszy nałożył ręce na głowę święconego biskupa. Gest ten powtórzyli najpierw dwaj współkonsekratorzy: sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu abp Paul Gallagher i emerytowany biskup toruński Andrzej Suski, a następnie wszyscy obecni w bazylice kardynałowie i biskupi, w tym: kard. Jean Zerbo z Mali, pochodzący w Gwinei kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski, a także kard. Giovanni Battista Re, który przyjmował ks. Chmieleckiego do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej oraz kard. Antonio Maria Vegliò i kard. Lorenzo Baldisseri, z którymi współpracował na placówkach w krajach zachodniej Afryki i Brazylii.
Nastęnie kard. Parolin odczytał modlitwę konsekracyjną, po czym namaścił głowę abp. Chmieleckiego olejem krzyżma, wręczył mu księgę Ewangelii, pierścień biskupi, mitrę i pastorał. Nowy arcybiskup po raz pierwszy zasiadł na tronie biskupim, co zebrani w świątyni przyjęli oklaskami, a potem wymienił uścisk ze wszystkimi obecnymi kardynałami i biskupami.
Po odśpiewaniu hymnu „Te Deum laudamus” (Ciebie, Boga wysławiamy) głos zabrał abp Chmielecki. Przypomniał, że 28 lat temu na jego święceniach kapłańskich byli obecni: brat Roger z Taizé i św. Matka Teresa z Kalkuty, która uczyła przyszłych kapłanów, by byli nie pierwszymi, lecz ostatnimi ze wszystkich i sługami wszystkich. Podziękował Bogu za to, że go powołał i wybrał, zaś papieżowi Franciszkowi za nominację i powierzenie nowej misji.
Reklama
Tymon Tytus Chmielecki urodził się 29 listopada 1965 r. w Toruniu. Po ukończeniu z wyróżnieniem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego (1987), rozpoczął pracę artystyczną i tournée koncertowe m.in. z Filharmonią Pomorską i Państwową Orkiestrą Kameralną w Toruniu. Następnie uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie kościelnych nauk historycznych i społecznych na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (1992), wydając monografię najstarszego graduału cysterskiego z Pelplina. Po odbyciu studiów prawniczych, zakończonych doktoratem z obojga praw na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (1995) i publikacją dotyczącą międzynarodowej ochrony dóbr kultury i wkładu Kościoła katolickiego w tę ochronę, uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie historii powszechnej i historii Kościoła na Wydziale Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1999), poświęcając się pracy nad dziejami katolicyzmu w Gruzji w świetle archiwów watykańskich.
Jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i Papieskiego Wyższego Seminarium Rzymskiego, przyjął święcenia kapłańskie z rąk św. Jana Pawła II w Watykanie 26 maja 1991 r. Jako kapłan diecezji toruńskiej, po formacji w Papieskiej Akademii Kościelnej kształcącej dyplomatów watykańskich i odbyciu stażu w przedstawicielstwie Stolicy Świętej w Federacji Rosyjskiej (1993), pracował w charakterze attaché, sekretarza i radcy w nuncjaturach apostolskich na Kaukazie (Gruzja, Armenia, Azerbejdżan), w Afryce Zachodniej (Senegal, Mali, Mauretania, Gwinea Bissau i Wyspy Zielonego Przylądka), w Austrii, na Ukrainie, w krajach Azji Środkowej (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan) oraz w Brazylii. W ostatnich latach był pracownikiem Sekcji ds. Stosunków z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.
26 marca br. papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Gwinei i Mali, jednocześnie wynosząc go do godności arcybiskupa tytularnego Tre Taverne.
Abp Chmielecki jest obecnie jednym z siedmiu Polaków - nuncjuszy apostolskich. Oprócz niego są to arcybiskupi: Marek Solczyński - nuncjusz apostolski w Tanzanii; Mirosław Adamczyk - nuncjusz apostolski w Panamie; Marek Zalewski - nuncjusz apostolski w Singapurze, przedstawiciel papieski w Wietnamie; Wojciech Załuski - nuncjusz apostolski w Burundi; Andrzej Józwowicz - nuncjusz apostolski w Rwandzie; Waldemar Sommertag - nuncjusz apostolski w Nikaragui. Ponadto delegatem ds. przedstawicielstw papieskich w Sekretariacie Stanu jest abp Jan Romeo Pawłowski.