Reklama

Spotkania redaktorów "Niedzieli" z Czytelnikami

2001 - Rok "Niedzieli"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kolejnych numerach częstochowskiej edycji "Niedzieli" podajemy miejscowości i parafie, do których udają się redaktorzy i pracownicy Tygodnika Katolickiego "Niedziela", bowiem rok 2001 jest Rokiem Jubileuszu 75-lecia powstania Tygodnika. Ponadto zamiarem naszym jest odnowienie Ruchu Przyjaciół "Niedzieli", a w poszczególnych parafiach i środowiskach powołanie do istnienia jego Kół. Po każdej Mszy św. odbywają się spotkania i prezentacje najnowszego numeru "Niedzieli", a także " Niedzieli Dzieciom" i "Mojego Pisma Tęcza" oraz książek i zeszytów Biblioteki "Niedzieli".

Parafia św. Antoniego w Koziegłówkach

Reklama

Poranek 14 października zaskoczył nas prawdziwie złotą polską jesienią. Z wielką przyjemnością udałam się do sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach, aby w ramach jubileuszowych spotkań Niedzieli odwiedzić moją rodzinną wspólnotę parafialną. Z daleka witała mnie wysoka biała wieża sanktuarium, którą w pogodny dzień można zobaczyć nawet z Sanktuarium Jasnogórskiego, mimo dzielących je ok. 50 km odległości. Po pokłonieniu się św. Antoniemu w łaskami słynącym obrazie, wraz z redakcyjnym kolegą Rafałem Wrońskim udaliśmy się na plebanię, aby przywitać się z kustoszem świątyni - ks. kan. Stanisławem Zbirkiem. Ksiądz Stanisław jak zawsze przywitał nas bardzo życzliwie i wymusił obietnicę, że damy się po Mszy św. zaprosić na filiżankę kawy. Ksiądz Proboszcz duszpasterzuje w Koziegłówkach od 1989 r. W tym czasie z jego inicjatywy i dzięki ofiarności parafian zakupiono ważący 1 tonę dzwon św. Antoniego, ufundowano ołtarz soborowy z marmuru i ambonkę, dokonano wiele prac remontowych, m. in. wymieniono posadzkę w prezbiterium, zakrystii i wejściu do kościoła, założono zewnętrzne metalowe okna, odrestaurowano ołtarz św. Antoniego, zbudowano parking itd. Najważniejszym jednak wydarzeniem było ustanowienie przez abp. Stanisława Nowaka kościoła św. Antoniego sanktuarium, miało to miejsce trzy lata temu - 13 czerwca 1998 r. Spotkanie z czytelnikami Niedzieli nastąpiło podczas Mszy św. o godz. 9.15, po odczytaniu przez Księdza Proboszcza apelu z okazji Dnia Papieskiego obchodzonego w tym roku po raz pierwszy. Po zapoznaniu zgromadzonych w świątyni wiernych z historią i współczesnością naszego Tygodnika oraz zadaniach prasy katolickiej, zachęciłam parafian do przeczytania najnowszego numeru Niedzieli w całości dedykowanego Ojcu Świętemu dla upamiętnienia 23. rocznicy pontyfikatu. Pomna na wielką troskę Księdza Stanisława, że w parafii nie jest jeszcze prenumerowane Moje Pismo Tęcza, dużo uwagi poświęciłam temu właśnie dwumiesięcz-nikowi dla dzieci. Po Eucharystii mali członkowie wspólnoty parafialnej otrzymali w prezencie jego darmowe egzemplarze i mam nadzieję, że po przeczytaniu Tęczy poproszą rodziców o jej zaprenumerowanie. Cieszy również fakt zawiązania w parafii Koła Przyjaciół Niedzieli, do którego swoją przynależność zgłosiła także parafianka mieszkająca obecnie na Łotwie, pragnąca służyć Niedzieli swoimi tekstami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafia św. Jana Chrzciciela w Lgocie Mokrzeszy

Reklama

Tego samego dnia kontynuowaliśmy nasze spotkania z czytelnikami Niedzieli na Mszy św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Chrzciciela w Lgocie, w której proboszczem jest ks. kan. Jan Berdys. Ksiądz Jan już 1983 r. na polecenie bp. Stefana Bareły podjął starania o wybudowanie świątyni w Lgocie, przy drodze Koziegłowy-Myszków. Plac pod jej budowę został poświęcony w 1985 r. i w tym też roku rozpoczęto kopanie fundamentów. Parafię erygował bp Stanisław Nowak 4 marca 1988 r., wydzielając jej teren z macierzystej parafii św. Antoniego z Padwy w Koziegłówkach. Akt jej poświęcenia dokonany został 30 czerwca 1996 r. Staraniem Księdza Proboszcza i parafian od 1991 r. parafia ma także własny cmentarz, a obecnie cała uwaga Duszpasterza skupia się na zabiegach o wybudowanie parkingu.

I tym razem spotkanie z czytelnikami miało dla mnie charakter szczególny, ponieważ od dwóch lat należę do wspólnoty parafialnej św. Jana Chrzciciela. Zgromadzeni wierni z wielką uwagą wysłuchali prelekcji o Tygodniku Katolickim Niedziela i roli środków masowego przekazu w dziele ewangelizacji. Po Eucharystii otrzymali jubileuszowe pocztówki, archiwalne numery Niedzieli Dzieciom i Mojego Pisma Tęcza, w rozdawaniu których bardzo pomogli nam życzliwi ministranci. Największym zaskoczeniem była dla mnie duża liczba młodych osób, które zgłosiły swoją przynależność do Ruchu Przyjaciół Niedzieli. Dwie parafianki odwiedziły mnie nawet wieczorem w domu z prośbą o zapisanie na listę. Do zobaczenia więc na spotkaniach organizowanych przez Niedzielę.

Małgorzata Knapik

Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej

W ramach obchodów 75-lecia istnienia Tygodnika Katolickiego Niedziela 2 września br. przedstawiciele redakcji: Mira Bodak, Aneta Marendowska, Edyta Lisowska i Andrzej Rembielak promowali Niedzielę w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa we Wrzosowej. Proboszcz parafii - ks. Piotr Łysikowski powitał przedstawicieli bardzo życzliwie. Szczególne wrażenie wywarła na gościach oprawa liturgiczna Mszy św. dla licznie przybyłych dzieci.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki Biblioteki Niedzieli. Po Mszy św. rozprowadzane były materiały promocyjne, a wśród najmłodszych dużą popularność zdobyły "niedzielne" krówki.

W parafii rozchodzi się 40 egzemplarzy Niedzieli. Wśród postulatów, jakie pojawiły się w dyskusji, była prośba o praktyczną stronę liturgiczną, która pomogłaby duszpasterzom w prowadzeniu grup dziecięcych przy parafii. Podczas Mszy św. o godz. 9.15, 11.15, 12.30 parafianie zapoznani zostali z historią Niedzieli, celem katolickich środków przekazu, a także z treścią najnowszego numeru Tygodnika.

Mira Bodak

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Siedlcu Dużym

W niedzielny poranek Anna Matera i Krzysztof Wroński zawitali w gościnne progi parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Siedlcu Dużym, w której pieczę nad wiernymi od 15 lat sprawuje ks. Józef Wachowski. Wśród tej niewielkiej wspólnoty, liczącej 930 parafian, Niedziela ma swoich stałych Czytelników. Ksiądz Proboszcz z radością opowiadał nam o grupie 20 pań zrzeszonych w Legionie Maryi, które co tydzień spotykają się i rozmawiają na tematy poruszane na łamach Niedzieli.

Na nas niezapomniane wrażenie wywarła osoba ks. Józefa, który ujął nas nie tylko swoją serdecznością i gościnnością, ale przede wszystkim postawą gorliwego apostoła prasy katolickiej. Prelekcje red. Anny Matery o bardzo ważnej roli mediów katolickich w dziele ewangelizacji i o miejscu Niedzieli w tej misji zostały ubogacone pięknym świadectwem Księdza Proboszcza. Duszpasterz wspomniał pierwsze spotkanie z Niedzielą jako 6-letni chłopiec i przekonanie, które wtedy zrodziło się w jego dziecięcym umyśle: "Skoro ta gazeta jest w kościele, to musi to być coś dobrego". Ks. Wachowski przekonywał swoich wiernych, że nie samym chlebem żyje człowiek, nawołując do karmienia się Słowem Bożym przychodzącym do nas w cotygodniowym wydaniu naszego Tygodnika. Zachęcał troskliwie, aby parafianie nie zrażali się trudnymi tekstami, bo - jak mówił - Niedziela stawia nam czasem wysoko poprzeczkę, ale po to, abyśmy ją pokonali. Z przekonaniem Ksiądz Proboszcz podkreślił wartość Niedzieli na tle innych gazet, wskazując na uczciwość pisma, będącego przedłużeniem ambony Biskupa częstochowskiego, Ojca Świętego, a nawet samego Chrystusa.

Anna Matera

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Myszkowie

W niedzielę 7 października Niedziela przyjechała do Nowej Wsi Żareckiej należącej obecnie do Myszkowa, do niewielkiej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. Ks. Zenon Szymonik - proboszcz parafii bardzo serdecznie przywitał ekipę redakcyjną. Obecni w kościele mieszkańcy po wysłuchaniu Ewangelii i homilii Księdza Proboszcza z uwagą zapoznali się z wypowiedzią Marii Banaszkiewicz na temat historii Niedzieli oraz informacji o bieżącym numerze. Ksiądz Proboszcz dokłada wielu starań, aby rozprowadzić jak największą liczbę egzemplarzy Tygodnika.

Maria Banaszkiewicz

2001-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?

2024-10-29 13:49

Niedziela Ogólnopolska 44/2024, str. 22

[ TEMATY ]

przykazania Boże

Karol Porwich/Niedziela

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Uczony w Piśmie, który przystąpił do Jezusa z pytaniem: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?”, znał właściwą odpowiedź, ponieważ od wieków była ona powtarzana i rozważana w wierze biblijnego Izraela. Chciał zobaczyć, czy Jezus też ją zna, a gdy się upewnił, że tak, zdobył się na pochwałę: „Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznie powiedziałeś, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego”.

Mojżesz otrzymał i przekazał Dziesięć przykazań Bożych. Zawsze jednak pojawia się pragnienie rozpoznania, które z nich jest najważniejsze albo które można uznać za spoiwo wszystkich przykazań. Wskazując na najważniejsze przykazanie, Mojżesz podkreśla, że jego znajomość i przestrzeganie stanowi fundament całości zobowiązań wobec Boga. Centralne miejsce zajmuje dwukrotnie powtórzone polecenie: „Słuchaj”, po hebrajsku szema. To słowo hebrajskie ma dwa znaczenia: „słuchać”, czyli okazać podatność na to, co pochodzi od Boga, oraz „być posłusznym”, czyli potwierdzać całym swoim życiem to, co zostało usłyszane i przyjęte. Kluczowe miejsce zajmuje wezwanie do miłości Boga „z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił”. Oczekując pełnej i ofiarnej miłości, Bóg wychodzi naprzeciw i uzdalnia do tego, by temu sprostać. Wymaga to z jednej strony czujności, a z drugiej – wytrwałości, gdyż ten, kto raz wybrał, codziennie musi wybierać. W rozgadanym świecie nie jest to łatwe ani modne i właśnie dlatego codzienne ponawianie wyboru Bożej drogi życia jest tak bardzo ważne.
CZYTAJ DALEJ

Kto modli się za zmarłych, ten sobie zbawienie wyprasza

Ze Zdzisławem Marczenią rozmawia Kamil Krasowski.

Kamil Krasowski: – Na początek przypomnij, proszę, różnicę między uroczystością Wszystkich Świętych, którą obchodzimy w Kościele 1 listopada, a Dniem Zadusznym, który przeżywamy dnia następnego.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: istnieje nierozerwalny związek między miłością Boga i miłością bliźniego

2024-11-03 17:58

[ TEMATY ]

miłość

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Relacja z Bogiem wychładza się powoli i zamiera, jeśli wobec drugiego człowieka brak mi miłości” - mówił w niedzielę w Markowicach abp Wojciech Polak powtarzając ewangeliczną prawdę, że „kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi”. Metropolita gnieźnieński przewodniczył w markowickim sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw Mszy św. z okazji 100-lecia istnienia miejscowej parafii.

Dzieje tego miejsca - jak zauważył w homilii - są jednak znacznie dłuższe i bogatsze, sięgają bowiem pierwszej połowy XVII wieku, kiedy do Markowic przywieziona została gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję