Reklama

Kościół

Jasnogórskie dożynki w duchu wdzięczności za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Z udziałem prezydenta RP, ministra rolnictwa i 60 tys. przedstawicieli polskiej wsi na Jasnej Górze trwają ogólnopolskie dożynki. Święto plonów połączone było z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Za zaangażowanie mieszkańców wsi w odzyskanie niezależnego bytu państwowego oraz zachowanie narodowej tożsamości i tradycji dziękowali prezydent RP Andrzej Duda i przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

[ TEMATY ]

dożynki

Biuro prasowe Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając uczestników Dożynek, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, podziękował za wierne trwanie ludu wsi przy najważniejszych wartościach.

- Jasna Góra była i jest otwarta dla wszystkich. Tu czerpmy duchowe siły, by biało – czerwona Polska w nas żyła i nigdy nie umarła. Dziś patrząc na wolną Polskę, dziękujemy za wiarę polskiej wsi, za miłość do Boga i do `Tej, co Jasnej broni Częstochowy`, za miłość do ojczystej ziemi – mówił przeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent RP w imieniu całego narodu podziękował polskim rolnikom za ich trud, mimo wielu przeciwności, w tym suszy, która dotknęła nasz kraj.

- To także szczególny czas, stulecie odzyskania niepodległości, kiedy patrzymy na Polskę w tej jakże dalekiej perspektywie – mówił prezydent.

– To właśnie polscy chłopi - zauważył prezydent – byli tymi, którzy przez to stulecie o tę wolność dbali i często za nią przelewali krew - mówił. Przypomniał, że to właśnie chłopscy synowie zasilali polskie wojsko po jego odrodzeniu, a wcześniej chłopcy z polskich wiosek walczyli w Legionach obok synów inteligencji, na wezwanie jednego z ojców naszej niepodległości Wincentego Witosa synowie chłopscy stworzyli milionową armię walczącą z „czerwoną zarazą”, potem do walki stanęli 1939r., a po 1945r. wielu z nich nie wróciło do pługa, walcząc w podziemnej armii o prawdziwą wolność.

Reklama

– Zawsze walczyli o to samo; za wolną Polskę, za nasze wartości, za rodzinę, za ziemię, za wiarę, za ojcowiznę. A ta ojcowizna była jednym z tych elementów, który obok walki, uratowały nas, gdy byliśmy za `żelazną kurtyną`, dlatego właśnie nie dało się Polski skolektywizować – zauważył Andrzej Duda. Wskazał na ogromną rolę Solidarności Rolników Indywidualnych, bo to że chłopi dołączyli się do robotników, dało zwycięstwo nad komunizmem.

- I dzisiaj Polska jest suwerenna, wolna i niepodległa i dzisiaj rzeczywiście sami stanowimy o sobie. Niech nikt nie waży się niczego nam dyktować, mówić nam co możemy, a co nie możemy, co nam wolno a co nam nie wolno, bo my sami decydujemy o sobie – mówił prezydent z jasnogórskiego szczytu.

Andrzej Duda zapewnił rolników o swojej trosce, ubolewając, że przez lata polska wieś była gorzej traktowana niż miasto. Wyraził nadzieję na możliwości otwierania dla polskich rolników nowych rynków zbytu, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie. Prezydent wyraził głębokie uznanie dla mieszkańców wsi i ich przodków za niezłomność „w staniu przy polskiej ziemi, naszej wierze, przy naszej wielkiej tradycji przechowywanej z pokolenia na pokolenie”.

Uroczystej Sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Podczas uroczystej Sumy dożynkowej duchowny podkreślał, że nie chodzi tylko o to, by ziemię posiadać, ale wciąż wchodzić w jej tajemnicę, uszlachetniać ją, otaczać miłością i troską.

Reklama

- Nie chodzi jednak tylko o to, aby ziemię jedynie posiadać jako swoją własność. Chodzi dużo bardziej o to, aby umieć i mieć odwagę wchodzić w jej tajemnicę. My mamy umieć patrzeć w głębię tej ziemi. Mamy jako istoty posiadające i rozum i serce ciągle zadziwiać się tym, że uprawiana przez człowieka ziemia jest nieustannie matką rodzącą plony, że niemal każde wrzucone w nią ziarno przynosi swe wielokrotne pomnożenie, że jest przez to naszą karmicielką, że także ją, ziemię, musimy otaczać naszą miłością i troską na wzór tego, jak czynimy to w stosunku do naszych rodzonych matek - powiedział abp Jędraszewski.

- Chrześcijańska wiara pozwala odkryć ziemię jako ojcowiznę, jako dar. Z kolei tak uznana ojcowizna otwiera człowieka na trud wiary i osobistych, głębokich przekształceń, dokonań i dojrzewań. Wiara każe człowiekowi patrzeć na ziemię jako wielkie osobiste zadanie. Jest to zadanie czynienia sobie ziemi poddaną, a równocześnie jest to zadanie udoskonalania siebie i uszlachetniania, aby tworzyć tę świętą i zobowiązująca przestrzeń ducha, którą nazywamy Ojczyzną i która jest zapowiedzią Ojczyzny Niebieskiej – mówił..

Podkreślał, że rolnicy jako ludzie ciężkiej i znojnej pracy przybywają również „jako ludzie, którym ta praca otwiera drogę do szczególnej miłości naszej polskiej ziemi”. - Przybywacie zatem jako patrioci, którzy jak nikt inny czują smak Ojczyzny, będącej wspólnym domem nas, Polaków - zauważył metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski podkreślał, że wciąż żywy jest testament kard. Wyszyńskiego skierowany do polskich rolników: „Jeżeli ziemia jest porośnięta trawą, to najostrzejsze wichry nie wywieją jej łatwo, choćby była piaszczysta. Ale jeżeli będzie pustkowiem, wtedy łatwo ją zawojować ...”.

Reklama

Metropolita krakowski wskazał, że ziemia dla polskich rolników jest czymś zdecydowanie głębszym i ważniejszym niż tylko warsztatem pracy. „Tę głębię i tę ważkość zawdzięcza ziemia swemu związaniu z Bogiem, który jest jej Stwórcą i który nieustannie podtrzymuje ją w istnieniu. Tę prawdę chrześcijańskiej wiary głosi od wieków Kościół katolicki” - mówił.

-Te pięknie, przejmująco brzmiące prawdy chrześcijańskiej wiary domagają się od nas konkretnego działania. Przekazane nam i zasiane w nas Boże słowo oczekuje od nas jasnego i zdecydowanego czynu, a w związku z nim także niemałego wewnętrznego zmagania, by żyć w prawdzie, by odrzucać od siebie wszelkie kłamstwo i pokusy zniewolenia - mówił abp Jędraszewski.

Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Krzysztof Sitkowski/KPRP

2018-09-02 14:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa i troska o plony

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Robert Karp

Dożynkowa procesja z darami ołtarza

Dożynkowa procesja z darami ołtarza

Nie wystarcza gospodarność i pracowitość, potrzeba modlitwy o pomyślny urodzaj i o błogosławieństwo w pracy – powiedział bp Roman Pindel podczas dożynek diecezjalno-powiatowo-gminnych.

Msza św. dziękczynna za zbiory celebrowana była w Wilamowicach – rodzinnej miejscowości św. Józefa Bilczewskiego. W kazaniu biskup zwrócił uwagę na wartość modlitwy. Przypomniał, że chrześcijanie znają modlitwę prośby, dziękczynienia, przeproszenia i uwielbienia, omówił każdą z nich. – Człowiek wierzący dostrzega, że wiele spraw zależy od jego przemyślności, pracy, umiejętności i uczciwości, równocześnie jednak doświadcza, że potrzeba także mądrej modlitwy, takiej, która zawiera ocenę sytuacji, i takie wyrażenie prośby, w której człowiek uczciwie przedstawi ludzkie ograniczenia i wyrazi swoje zaufanie do Bożej Opatrzności – mówił. Odwołał się też do historycznych wydarzeń. Wspomniał odezwę abp. Bilczewskiego z 1902 r. napisaną do duchowieństwa w czasie, gdy na terenach archidiecezji lwowskiej rozszerzał się strajk chłopski i groźba głodu. – Bynajmniej nie wzywał do modlitwy, ale do ratowania zbiorów. Księża w ogromnych terenach diecezji mieli uspokajać i wskazywać na skutki pozostawienia plonów na polach. Mieli docierać do chłopów i właścicieli ziemskich i zachęcać do porozumienia w sprawach płacowych – mówił biskup w miejscu narodzin Józefa Bilczewskiego.
CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.
CZYTAJ DALEJ

Idealne trio

2025-05-22 01:17

[ TEMATY ]

jubileusz

Drobnice

Katolicka Szkoła Podstawowa w Drobnicach

Karol Porwich / Niedziela

Nie byłoby tego miejsca gdyby nie wielka determinacja społeczności w Drobnicach. Dzisiaj szkoła, parafia i mieszkańcy wsi, zgrani są niczym idealne trio.

W dniu 21 maja miały miejsce uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia istnienia Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Faustyny Kowalskiej w Drobnicach. Uroczystej Mszy św. w lokalnej parafii Najświętszej Maryi Panny Śnieżnej przewodniczył metropolita częstochowski abp. Wacław Depo. Eucharystię koncelebrowali ks. Marcin Kręciwilk i ks. Marek Bator - dyrektor częstochowskiego CARITAS, pochodzący z Drobnic.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję