Reklama

Jasnogórskie sanktuarium i nasze pielgrzymowanie

Do Częstochowy!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wierni archidiecezji częstochowskiej w wyjątkowy sposób przeżywają miesiąc sierpień. Błogosławiony to zaiste dla nas czas. Stajemy się świadkami, więcej: bohaterami ogólnoeuropejskiego fenomenu zmagania o najwyższe wartości ludzkie i chrześcijańskie, walki o Boga w sercu, o ducha braterstwa międzyludzkiego, miłości i pokoju. Pielgrzymowanie na Jasną Górę, zwłaszcza piesze, jest intensywnym przeżyciem religijnym. To wielkie ćwiczenia duchowe odprawiane w czasie drogi. To dogłębne, nieraz z całego życia, spowiedzi. To mocna pokuta, gorąca modlitwa, żywiołowa pieśń, autentyczna miłość i radość. To młodość ducha".
(List abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego na miesiąc sierpień 2004 r.)

Pielgrzymki piesze są wyrazem religijności charakterystycznym dla Polaków. Obok najstarszych i najdłuższych pielgrzymek z tradycjami, ze wszystkich stron zmierzających ku Jasnej Górze, na pątniczym szlaku pojawiły się także te z terenu archidiecezji częstochowskiej. Stanowią odpowiedź na duchowe zapotrzebowanie człowieka. Choć trwają zaledwie dzień lub kilka dni, są czasem modlitwy, dawania świadectwa, a także trudu organizatorów.
Może więc warto choć pokrótce przyjrzeć się kogo możemy spotkać w drodze do Domu Matki.

Pielgrzymka z parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Strzałkowie po dwóch dniach marszu przybyła na Jasną Górę 4 lipca. Liczyła ok. 120 osób, którym przyświecało hasło Naśladować Chrystusa. Pątnicy spoglądali na swego Pana i Mistrza w duchu wdzięczności za Jego nawiedzenie parafii w obrazie Jezu, ufam Tobie. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej i Drodze Krzyżowej odprawionej na wałach jasnogórskich przewodniczył organizator grupy i proboszcz parafii - ks. Maciej Klekowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Także pod hasłem Naśladować Chrystusa podąża ku Jasnej Górze pielgrzymka z dwóch dekanatów zawierciańskich. W ciągu 3 dni marszu (23-25 sierpnia) czciciele Matki Bożej zdobywają nowe doświadczenia, które czynią ich lepszymi i uczą budować wspólnotę. Pątnicy z Zawiercia i okolic przedstawiają Bogu liczne intencje, modlą się: „o jedność i trzeźwość w narodzie polskim, o pokój między narodami, o owocną współpracę między duchowieństwem a laikatem, o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, o ducha religijnego dla rodzin, nauczycieli i wychowawców, za bezrobotnych, chorych i niepełnosprawnych.

141. Piesza Pielgrzymka z Wielunia, zorganizowana przez wieluńską parafię pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, trwa od 23 do 28 sierpnia. Zdążając na Jasną Górę jej uczestnicy ukazują prawdę: Z Matką naśladujemy Chrystusa. Ok. 550 pątników pieszych i 150 pielgrzymów duchowych, uczestnicząc codziennie w Eucharystii, modli się o nawrócenie grzeszników i uproszenie łaski wiary dla wszystkich ludzi. W czasie drogi tworzą wspólnotę, co pomaga im uświadomić sobie, że w życiu ważna jest miłość bliźniego i troska o idącego obok człowieka. W pielgrzymce biorą udział siostry ze Zgromadzenia Sióstr Antoninek oraz księża z wieluńskich i okolicznych parafii.

Reklama

Parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie pielgrzymować będzie już po raz szesnasty. Jednak w tym roku po raz pierwszy proboszcz parafii - ks. Bogdan Ignasiak i wikariusz - ks. Sławomir Bednarski zorganizowali pielgrzymkę rowerową, która przybędzie na Jasną Górę 25 sierpnia. Podczas jazdy pątnicy-cykliści zatrzymywać się będą przy znajdujących się na ich szlaku kościołach parafialnych, m.in. w Białej, w sanktuarium Matki Bożej w Pajęcznie i w Cykarzewie. Czas postoju przeznaczać będą na modlitwę i słuchanie konferencji. Pątnicy podjęli intencje wyznaczone na miesiąc sierpień przez abp. Stanisława Nowaka oraz osobiste. Ci, którzy nie będą mogli przyjechać do sanktuarium rowerami, uczynią to w pielgrzymce autokarowej.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Dziepółci pielgrzymuje niemal od początku swego istnienia (1986 r.). W tym roku wierni dziękować będą za nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego i wszelkie łaski otrzymane w minionym roku, oraz za wizytację abp. Stanisława Nowaka. Pragną, aby Jezus Miłosierny błogosławił parafii i wszystkim jej mieszkańcom.

Reklama

Pielgrzymka z parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Mieście łączy się z pielgrzymkami parafii w Żarkach Letnisko i Przybynowie. Dołączają do niej także pojedyncze osoby z parafii Jaworznik i Kotowice. Ok. 400-osobowa grupa wędruje w dniach 27-29 sierpnia, a opiekę duszpasterską nad nią sprawują proboszcz - ks. Jan Wajs i księża wikariusze. Zdaniem pątników, pielgrzymka jest wyrazem dążenia człowieka do Boga, a najlepszą przewodniczką na tej drodze jest Maryja. Dlatego za jej wstawiennictwem modlą się o nawrócenie, zerwanie z nałogami, zgodę i miłość w rodzinach. W tym roku pielgrzymka przebiega pod hasłem Naśladować Chrystusa i ma charakter dziękczynny za nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach oraz za dar bł. ks. Ludwika Gietyngiera (16 sierpnia przypada 100. rocznica jego urodzin). Warto w tym miejscu nadmienić, że w niedzielę 22 sierpnia w Żarkach Mieście gościł będzie o. Marian Lubelski - przeor Jasnej Góry. Będzie on przewodniczyć uroczystej Mszy św., w czasie której nastąpi oficjalne objęcie parafii przez Księdza Proboszcza.

Wierni dekanatu praszkowskiego wyruszą na pielgrzymią drogę 24 sierpnia z Makowego Wzgórza. Ok. 250 pątników przez modlitwę i zamyślenie nad wolą Bożą będzie świadkami prawdy (będącej także hasłem pielgrzymki): Z Maryją naśladujemy Chrystusa. Jak powiedział ks. kan. Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Praszce - wierni będą także wypraszać łaskę pogłębionego życia wewnętrznego oraz rozwoju kultu maryjnego w kalwaryjskim sanktuarium na Makowym Wzgórzu.

Pielgrzymkę z parafii św. Marii Magdaleny i bł. Michała Kozala z Działoszyna prowadzić będą ks. Marek Latos i ks. Kazimierz Kieraś. Ok. 250 pielgrzymów stawia sobie pokutny cel: przebłaganie za grzechy swoje i całego świata. Ponadto przez wstawiennictwo Matki pragną wyprosić łaski dla siebie i najbliższych. Jak co roku, tak i teraz w ostatnim etapie dołącza orkiestra dęta działoszyńskiej cementowni „Warta” w strojach galowych. „Nieważne, czy idziemy kilka, czy kilkadziesiąt kilometrów, najważniejsze jest to, że u kresu wędrówki oczekuje na nas Kochająca Matka. Gdy stajemy przed Cudownym Obrazem, zmęczenie i wszystkie troski mijają, czujemy, że nie jesteśmy sami na tym świecie, że jest Ktoś, kto nas kocha i wspiera. To właśnie pielgrzymka jest czasem, na który czekamy przez cały rok” - wyznają pątnicy uradowani spotkaniem z Matką.

Za łaski otrzymane w czasie nawiedzenie obrazu Jezusa Miłosiernego dziękować będą także wierni parafii pw. św. Zofii w Krzeczowie. 50-osobowa pielgrzymka autokarowa, zorganizowana przez proboszcza - ks. Jana Skibińskiego, uczestniczy we Mszy św. pontyfikalnej przed Szczytem Jasnogórskim 26 sierpnia. Ten dzień jest dla krzeczowian czasem synowskiego spotkania z Matką przez modlitwę i zamyślenie.

8 września z parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie wyruszy I Archidiecezjalny Maraton Ekspiacyjny za grzechy przeciwko poczętemu a nienarodzonemu życiu. Patronat nad maratonem, organizowanym przez ks. Szymona Gołuchowskiego - proboszcza parafii objął bp Antoni Długosz, który tego dnia (o godz. 15.00) przewodniczyć będzie Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej. Uczestnicy pielgrzymki biec będą w specjalnie przygotowanych koszulkach z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i miasta Pajęczna. Informacje o udziale w maratonie można uzyskać u ks. Szymona Gołuchowskiego, tel. (0-34) 311-15-73.
W sanktuarium łatwiej dostrzec znaki działalności Boga jako Pana dziejów i Boga miłości, który umiłował człowieka do końca. W sanktuarium, wraz z licznie zgromadzonymi wiernymi, doświadczamy bliskości Boga, który przypomina nam, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. W sanktuarium uczymy się budować wspólnotę i kochać Boga w drugim człowieku, odkrywamy pragnienie żarliwej modlitwy, które przemienia nasze serca i odmienia życie. Dlatego tak licznie każdego roku przybywają do Matki w dniu Jej święta ci, którzy na co dzień żyją i mieszkają niejako w cieniu jasnogórskiego sanktuarium. W tym wędrowaniu trzeba usłyszeć słowa: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 1) i odkryć, że jesteśmy nieustannie w drodze do Niebieskiej Ojczyzny, do Wiecznego Sanktuarium, gdzie ujrzymy Boga twarzą w Twarz.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Czy bycie dobrym człowiekiem dziś nie działa?

2024-11-01 09:18

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Czym jest miłość bez relacji? Jezus przestrzega nas, abyśmy nie zgubili Boga i bliźniego w labiryncie codziennych obowiązków. Są ludzie we wspólnocie Kościoła którzy przeżywają uniesienia i modlą się językami, a nie potrafią przeprosić w swoim ojczystym języku.

Łatwo jest skupić się na formie, ceremoniach i rytuałach, zapominając o tym, co najważniejsze – w tym przypadku o prawdziwej relacji z Bogiem i ludźmi.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Kochać jak Jezus? Czyli jak?

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Krzysztof Tadej

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Jezus okazywał miłość w sposób bardzo zróżnicowany. Gdy spotykał ludzi dobrej woli, ludzi, którzy się nawracali i chcieli żyć blisko Boga, okazywał im swoją czułość i delikatność. Nawracającej się cudzołożnicy mówił: „Ja cię nie potępiam” (J 8,11), i żeby jej nie zawstydzić, nie patrzył jej w oczy, lecz pisał palcem po ziemi. Garnących się do słuchania Jego nauki mówił: „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo” (Łk 12,37). Brał w objęcia dzieci i błogosławił je. Uzdrawiającym dotykiem przywracał zdrowie chorym i słabym.

Gdy spotykał ludzi wahających się w zdecydowanym kroczeniu drogą Bożą, napominał ich, stawiając wymagania. Mówił im: „Kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie” (Łk 9,23). Młodemu człowiekowi, przywiązanemu do swych bogactw, nakazał: „Idź, sprzedaj wszystko, co masz, a potem przyjdź i chodź za Mną” (Mk 10,21). Innych napominał: „Kto przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa niebieskiego” (Łk 9,62).
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa Margaretek daje siłę kaplanom

2024-11-03 18:06

fot. Alina Zietek-salwik

Grupa pielgrzymów z Cmolasu przed Sanktuarium w Łagiwenikach

Grupa pielgrzymów z Cmolasu przed Sanktuarium w Łagiwenikach

Ostatnie miesiące pokazują, że rozpoczął się trudny czas dla Kościoła, dla katolików, ale przede wszystkim dla kapłanów, którzy są najwyraźniejszym znakiem Boga na ziemi. Zapowiadane „opiłowywanie” katolików staje się faktem, a prześladowanie ks. Michała Olszewskiego SCJ dowodzi, że rozpoczął się czas próby. Jedyną skuteczną obroną jest modlitwa. Rozumie to wiele osób, bo IX Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu „Margaretka” zgromadziła 12 października br. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kilka tysięcy wiernych. Z naszej diecezji przyjechały cztery autokary osób, w tym 53-osobowa grupa z parafii Cmolas.

Pielgrzymka rozpoczęła się w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Jej uczestników powitał kustosz ks. Tomasz Szopa, który podkreślał, że wspólnoty modlące się w intencji kapłanów to wielki skarb w Kościele. Konferencję na temat pielgrzymowania wygłosił ks. Bogusław Nagel, opiekun krajowy Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”. Natomiast przed Mszą św. w łagiewnickiej bazylice, dokąd pielgrzymi dotarli procesyjnie, odmawiając różaniec, ks. prof. Wojciech Węgrzyniak mówił o ogromnej roli modlitwy wstawienniczej, bo taki charakter ma modlitwa w intencji kapłanów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję