Reklama

Grupy XII Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Grupa I (kolor czerwony) patron - Święta Barbara; przewodnik - ks. Piotr Skrzęta.

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Lubin, Polkowice, Ścinawa
Na czas drogi i dalszych dni życia grupa I przyjęła zawołanie: „Z Maryją chcemy naśladować Chrystusa”. Grupa liczy blisko 150 osób. W 70% to młodzież szkół średnich, studenci i dzieci. Najstarszym uczestnikiem grupy jest pani Janina (68 lat), a najmłodszą uczestniczką Daria Baran (7 lat).
Do grupy I należą posługujący przy pieczywie dla całej pielgrzymki, posługujący przy ciepłych napojach, radiotechnicy, a także funkcyjni pielgrzymiej poczty. Postacią charakterystyczną „jedynki” jest pan Jan, który już po raz 10. w stroju górnika kroczy na czele z proporcem czy też tablicą pielgrzymki.
Pątnicy zebrani pod „czerwonym sztandarem” - taki bowiem kolor przynależy „jedyneczce” - są radośni i rozśpiewani, a także rozmodleni. I jestem pewien, że ten pobożny entuzjam pozostanie w naszych pielgrzymich szeregach do końca drogi.

Ks. Piotr Skrzęta

Grupa II (kolor niebieski) patron - Święty Franciszek z Asyżu; przewodnik - ks. Jerzy Jastrzębski. Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Jelenia Góra, Świerzawa.

Reklama

Grupa „2” - jeleniogórska wyruszyła na szlak już 3 dni wcześniej, 29 lipca, w liczbie 140 osób. Najmłodszy pielgrzym ma 6 miesięcy i ma na imię Kuba. Najstarszy z pielgrzymów to ks. Kazimierz. Przewodnikiem grupy jest ks. Jerzy Jastrzębski. Do Legnicy z Jeleniej Góry grupa wędrowała pod opieką swego dotychczasowego przewodnika ks. Grzegorza Niwczyka. W grupie są obecni także klerycy: dk Piotr Karpiński i akolita Artur Trela. Towarzyszyła nam także siostra elżbietanka Zofia Sikora. Grupa jest bardzo zdyscyplinowana, rozmodlona i dobrze zintegrowana. Każdy uczestnik wie, co oznacza być dobrym i wiernym pątnikiem, którego Matka Boża wspiera swoją opieką w trudzie i zaangażowaniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Grzegorz Niwczyk

Grupa III (kolor złoty) patron - Święty Józef; przewodnik - ks. Józef Hupa

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów bolesławieckich
Pielgrzymi ziemi bolesławieckiej wędrują w liczbie ponad 200 osób. Jak co roku pielgrzymuje wielu młodych, kilkanaście rodzin oraz liczna grupa doświadczonych wielokrotnych pielgrzymów.
Niesiemy wiele intencji. Szczególnie modlimy się za młodzież, bezrobotnych, chorych oraz o umocnienie w wierze naszych wspólnot parafialnych. W tym roku pielgrzymuje z nami kilkoro dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5. roku życia, jak również kilkanaście osób grubo po sześćdziesiątce (nazywamy ich - wcześniej urodzeni). Pielgrzymi grupy III prowadzą modlitwy i śpiewy w grupie, by w ten sposób wspomagać pracę księży oraz aktywnie uczestniczyć w pielgrzymce.

Ks. Józef Hupa

Grupa IV (kolor wrzos) patron - Święci Piotr i Paweł; przewodnik - ks. Mariusz Szymański

Reklama

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Legnica i Prochowice
Grupę czwartą stanowią pielgrzymi ziemi legnickiej oraz Prochowic i okolic. Z legnickiej katedry, pod opieką duchową ks. Mariusza Szymańskiego - przewodnika grupy wyruszyło na pielgrzymi szlak prawie 200 pątników. Na religijnym i radosnym charakterem wspólnoty grupy IV czuwają dk Andrzej Tarnowski i dk Paweł Jagusz wraz z diakonią modlitewną i muzyczną. Nad porządkiem czuwa czterech porządkowych: Patryk, Michał, Bogdan i Marcin. Na końcu grupy w pielgrzymkowym konfesjonale służy neoprezbiter ks. Krzysztof Żmigrodzki wraz z księdzem przewodnikiem - leczą dusze, a siostra Małgorzata ze służbą medyczną leczą ciała braci i sióstr radosnej i rozśpiewanej czwóreczki.

Ks. Mariusz Szymański

Grupa V (kolor różowy) patron - Święta Jadwiga;

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Zgorzelec, Lubań, Leśna, Węgliniec, Bogatynia
W grupie tej do tronu naszej Matki pielgrzymują kapłani: ks. Kazimierz Pietkun, ks. Sławomir Lewandowski i ks. Artur Kaproń. Jest także kleryk Łukasz Kociołek. Grupa liczy prawie 90 osób. Jest bardzo rozmodlona, rozśpiewana i zdyscyplinowana. Na pielgrzymim szlaku posługuje kolejny rok schola zgorzelecka „Emmanuel”. Porządku i bezpieczeństwa pilnuje w grupie pięciu porządkowych. O stan zdrowia pątników dba siostra pielęgniarka Grażyna.

Grupa VI (kolor żółty) patron - Święty Jan Bosko; przewodnik - ks. Dariusz Szyszka

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Lubin i Chocianów.
Grupa VI to tzw. grupa salezjańska, w skład której wchodzą salezjanie, siostry salezjanki, współpracownicy salezjańscy, byli wychowankowie salezjańscy, pielgrzymi z parafii, w których pracują księża salezjanie i sympatycy ks. Bosko. W grupie jest dwóch kapłanów: ks. Dariusz Szyszka - przewodnik i ks. Ryszard Sroka; a także klerycy: dk Mirosław Łobodziński, kl. Tomasz Rutkowski, kl. Adam Piaskowski; brat zakonny - koadiutor Karol Kliszcz i siostra Barbara salezjanka.
W grupie pielgrzymuje 250 pątników. Zdecydowana większość to ludzie młodzi. Chcemy dać świadectwo, że młodzi to ludzie odpowiedzialni, zdyscyplinowani, pozytywnie nastawieni do życia, chcący w radości i dobroci przeżywać swoją codzienność.

Ks. Dariusz Szyszka

Grupa VII (kolor zielony) patron - błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty; przewodnik - ks. Sławomir Augustynowicz.

Reklama

Skład grupy: młodzież i studenci.
Grupa liczy około 150 osób. Składa się przede wszystkim z młodzieży i studentów, a pielgrzymuje pod patronatem Diecezjalnego Centrum Młodzieży „Emaus” w Legnicy. Przewodnikiem jest ks. Sławomir Augustynowicz, któremu pomagają klerycy: dk Paweł Jagusz i kl Artur Trela. Kwatermistrzem grupy jest kl. Tomasz Kowalski.
W grupie jest wiele sióstr i braci, którzy grają na przeróżnych instrumentach i pięknie śpiewają. Atmosfera w grupie jest bardzo radosna, młodzież jest pełna entuzjazmu i zapału, chce dobrze przeżyć „rekolekcje w drodze”, by pogłębić swą więź z Chrystusem i zawierzyć swoje życie Jego Matce - Maryi. Wielką radością dla grupy będzie zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego przez Paulinę i Łukasza w dniu 8 sierpnia.

Ks. Sławomir Augustynowicz

Grupa VIII (kolor pomarańczowy) patron - Święta Faustyna; przewodnik - ks. Piotr Różycki.

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Jawor i Chojnów
Znaczną część grupy ósmej stanowi młodzież, lecz nie zabrakło w niej dzieci, dorosłych oraz seniorów. Najmłodszy uczestnik ma 9 lat, zaś najstarszy 58. Pomocą duchową służyli kapłani: przewodnik ks. Piotr Różyczki, ks. Zbigniew Tracz - ojciec duchowny pielgrzymki oraz ks. Piotr Mianowski, którzy przez głoszenie konferencji, prowadzenie wieczornych apeli i modlitw przybliżają uczestników do Boga. Są zawsze do dyspozycji pielgrzymów, pragnących skorzystać z sakramentu pokuty czy też pragnących porozmawiać o swoich problemach.
W „ósemce” pielgrzymowali przede wszystkim mieszkańcy Chojnowa i Jawora. Grupa „8”, choć składająca się w większości z młodych ludzi, jest niezwykle zdyscyplinowana. Wnosi wiele radości, pokoju i miłości w atmosferę całej pielgrzymki. Wspaniale rozmodlona żyje duchem św. Siostry Faustyny, która jest zarazem jej patronem. Ulubioną modlitwą w grupie „8” jest odmawiana wspólnie Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec oraz Godzinki. Dziękujemy również grupie Duchowego Uczestnictwa, która swoją modlitwą towarzyszyła nam w drodze do Częstochowskiej Pani.

Ks. Piotr Różycki

Grupa IX (kolor fiolet) patron - Święty Krzysztof; przewodnik - ks. Marcin Głogowski.

Reklama

Skład grupy: pielgrzymi z dekanatów Lwówek Śląski, Gryfów Śląski i Złotoryja
Grupa „9” jako osobna grupa pielgrzymuje po raz drugi. Tworzą ją ludzie młodzi, choć nie brakuje dzieci i dorosłych. W sumie idzie około 250 pątników. Na szlaku pielgrzymim opiekę nad grupą sprawuje św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących. Duchową opiekę od początku istnienia grupy spełnia przewodnik ks. Marcin Głogowski, a wraz z nim pielgrzymują: ks. Jan Dochniak, ks. Tomasz Filipek, ks. Krzysztof Żmigrodzki oraz ks. Przemysław Tur. Grupa jest bardzo rozśpiewana dzięki diakoni muzycznej pod kierownictwem brata Roberta Górskiego. Nad zdrowiem czuwa służba medyczna: siostra Alina Wyborna oraz Rafał i Mateusz. Nad porządkiem w grupie czuwają pod okiem głównych porządkowych bracia: Łukasz, Paweł, Grzegorz i Krzysztof. Bagażami opiekują się braci Antoni i Tomasz. Dzięki radości w pielgrzymowaniu do tronu Matki Bożej Częstochowskiej w tym roku w grupie wzrosła liczba pątników.

Ks. Marcin Głogowski

Grupa X - pokutna (kolor biały) patron: św. Ojciec Pio; przewodnik - ks. Ludwik Maciak

Reklama

Skład grupy: pielgrzymi, którzy wyrazili wolę wędrówki w takiej grupie.
W grupie obecni są kapłani: ks. Ludwik Maciak - przewodnik oraz ks. Piotr Prajs, a także klerycy: dk Mariusz Habiniak i kl. Piotr Olszówka. Grupę tworzą pielgrzymi z różnych miejscowości naszej diecezji, z diecezji sąsiednich, a także Polacy mieszkający w Austrii. Do tej grupy pielgrzymi zapisywali się w swoich parafiach, albo zgłaszali się telefonicznie do księdza przewodnika. Są w niej nie tylko starsi, doświadczeni wędrowaniem pielgrzymi, ale także ci, którzy wybrali się na pielgrzymi szlak po raz pierwszy.
Idąc pielgrzymim szlakiem, chcemy w tym roku „Z Maryją naśladować Chrystusa”. Pomagać nam w tym będą: uczestnictwo we Mszy św., wsłuchiwanie się w konferencje kapłanów, modlitwy, wspólny śpiew, praktyki pokutne. „Jeżeli chcesz mnie naśladować, to weź swój krzyż na każdy dzień i chodź ze Mną zbawiać świat..” Słowa tej pieśni religijnej będą naszym hymnem. W sposób widzialny wędrować będziemy z krzyżem w ręku, który będzie mógł ponieść, kontemplować i przytulić do serca każdy pielgrzym na całej trasie pielgrzymki. Krzyż ten pobłogosławił w Legnicy nasz Ksiądz Biskup. Grupa „10 - POKUTNA” to biel - nie tylko zewnętrznych szat, w których chcemy wejść na spotkanie z Panią Jasnogórską, ale to także kolor naszych dusz; z takim usposobieniem wnętrza pragniemy potraktować tegoroczne pielgrzymowanie - rekolekcje w drodze.

Ks. Ludwik Maciak

Grupa XI - Duchowego Uczestnictwa

Grupa Duchowego Uczestnictwa towarzyszy „pielgrzymom w drodze” swoją modlitwą. Jest to grupa wyjątkowa. Tworzą ją ludzie, którzy z racji swego stanu zdrowia, wieku, kalectwa, a nawet braku urlopu nie mogą wyruszyć na pielgrzymkowy szlak. Grupa Duchowego Uczestnictwa powstała kilka lat temu i stanowi modlitewne zaplecze Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Specjalnie dla tej grupy została też przygotowana książeczka pielgrzymkowa i znaczek pielgrzymkowy, które mają pomóc tej grupie we właściwym przeżyciu tych dziesięciodniowych rekolekcji w drodze. W książeczce tej znajduje się trasa poszczególnych etapów, by uczestnik Grupy Duchowego Uczestnictwa miał świadomość pokonywanej trasy i zbliżania się do Tronu Matki Bożej na Jasnej Górze. Broszura zawiera również propozycje modlitw i rozważania na każdy dzień pielgrzymowania. Szlachetną ideą jest gromadzenie się Grup Duchowego Uczestnictwa w swoich kościołach parafialnych na wspólnym nabożeństwie, które w czasie trwania Pieszej Pielgrzymki Legnickiej jest odprawiane w intencji pątników. Niejednokrotnie ludzie chorzy ofiarują swoje cierpienia w intencjach pielgrzymów, podążających na Jasną Górę. W ostatnim dniu wspólnego pielgrzymowania księża proboszczowie organizują autokarowe pielgrzymki dla Grupy Duchowego Uczestnictwa. Dzięki temu ludzie, którzy przez dziewięć dni modlili się w swoich parafiach, mogą ostatniego dnia dołączyć do Pieszej Pielgrzymki Legnickiej i wspólnie wejść na Jasną Górę. Liczba pielgrzymów, którzy należą do Grupy Duchowego Uczestnictwa z reguły znacznie przekracza liczbę pątników Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Zarówno jedna, jak i druga grupa jest niezwykle ważna i widać łączność między nimi. Z pewnością Piesza Pielgrzymka Legnicka byłaby mniej wartościowa, gdyby nie Grupa Duchowego Uczestnictwa. Organizator Pieszej Pielgrzymi Legnickiej - ks. Marian Kopko mówi, że Grupa Duchowego Uczestnictwa stanowi ukrytą moc i wielką wartość, że jest bardzo potrzebna tym wszystkim, którzy zmierzają „na własnych nogach” do Częstochowy, do Matki Bożej.

Grupa XII - rowerowa

To nowa grupa, która powstała w bieżącym roku, a należą do niej członkowie Akcji Katolickiej. Tegoroczną grupę tworzy 32 osoby, w większości z Legnicy. Trasa grupy wygląda trochę inaczej niż pielgrzymów pieszych. W pierwszym dniu pieszej pielgrzymki towarzyszyli pielgrzymom na trasie I etapu. Kolejny dzień ich pielgrzymowania rozpoczął się w sobotę 7 sierpnia. Tego dnia przemierzyli trasę 73 km z Legnicy do Wrocławia. Następnego dnia 93 km z Wrocławia do Wołczyna. W dniu 9 sierpnia po przejechaniu 85 km wraz z pielgrzymami pieszymi wkroczyli do Częstochowy. Jednak nie zakończyli swej pielgrzymki. W kolejnych dniach przemierzyli trasę: Częstochowa - Głogówek (121 km), Głogówek - Starczów (82 km), Starczów - Krzeszów (82 km), aby w dniu 15 sierpnia stawić się na uroczystości diecezjalne w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. Grupa ta pielgrzymowanie zakończy 15 sierpnia w godzinach wieczornych w Legnicy.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widzieć świat tak, jak Jezus go widzi

2024-11-07 21:09

Marzena Cyfert

Modlitwa o powołania w katedrze wrocławskiej

Modlitwa o powołania w katedrze wrocławskiej

W katedrze wrocławskiej bp Jacek Kiciński przewodniczył Eucharystii w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Homilię wygłosił ks. Grzegorz Dłużniak, salezjanin.

– Tak bardzo księdzu biskupowi zależy, żebyśmy się mogli tutaj spotykać jako powołani do kapłaństwa, życia zakonnego, ale też powołani do różnej służby w Kościele – mówił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, nawiązując do inicjatywy modlitwy w pierwszy czwartek miesiąca.
CZYTAJ DALEJ

Bóg jest miłosierny dla Ciebie!

2024-10-16 09:35

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

BP KEP

Rozważania do Ewangelii Łk 15, 1-10.

Czwartek, 7 listopada
CZYTAJ DALEJ

Abp Gudziak: naszą największą nadzieją jest obrona godności

2024-11-07 18:20

[ TEMATY ]

Ukraina

godność

rosyjska agresja na Ukrainę

Vatican Media

Abp Borys Gudziak

Abp Borys Gudziak

„W naszej historii doświadczyliśmy wielu traum, a Kościół zawsze był przestrzenią pomocy i miejscem odrodzenia” – mówi w rozmowie z watykańskimi mediami arcybiskup Filadelfii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który od początku rosyjskiej inwazji, już 11 razy odwiedził Ukrainę.

„Kiedy żyje się w trudnych warunkach, nadzieja jest bardzo ważna” - mówi abp Borys Gudziak, arcybiskup metropolita Filadelfii. W rozmowie z watykańskimi mediami opowiada o tym, jak Kościół ukraiński, pomimo całego horroru wojny, pomaga ludziom pielęgnować cnotę nadziei. „Nasza nadzieja nie jest nadzieją na sukces lub zwycięstwo, ponieważ nie możemy ich zagwarantować. Nie jest też optymizmem. Optymizm mówi, że wszystko będzie dobrze. Być może tak, życzymy sobie tego. Ale nadzieja oznacza: zachowam swoją godność, pomimo trudności lub porażek, ponieważ główną porażką w naszym życiu jest śmierć” – wyjaśnia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję