Reklama

Niedziela w Warszawie

Budujemy pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

Wielka zbiórka publiczna rusza już 10 sierpnia 2016 roku!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na ten moment trzeba było długo czekać, ale wreszcie następuje. Rozpoczynamy oficjalnie działania zmierzające do postawienia w śródmieściu Warszawy (najpewniej przy Krakowskim Przedmieściu, choć ostateczna lokalizacja pozostaje jeszcze do ustalenia) dwóch pomników: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Wolontariusze zbierający datki do puszek pojawią się po raz pierwszy w środę 10 sierpnia przed Kościołem Seminaryjnym i katedrą

św. Jana w Warszawie. Będzie też można odebrać cegiełkę o określonym nominale albo wpłacić ofiarę na konto bankowe. Publiczna zbiórka będzie prowadzona do końca marca 2018 roku. Pomniki mają zostać uroczyście odsłonięte na ósmą rocznicę Smoleńska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inicjatywa jest odpowiedzią na oczekiwania setek tysięcy Polaków, którzy już kilka godzin po katastrofie lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku gromadzili się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, aby oddać hołd nagle utraconej elicie państwa, uczcić pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałych 95 ofiar narodowej tragedii.

Tego chcieli Polacy przeżywający żałobę

Reklama

Nieprzebrane rzesze ludzi swoją obecnością w rejonie Pałacu Prezydenckiego, oddawaniem pokłonu przed trumnami Lecha i Marii Kaczyńskich, wpisami do księgi kondolencyjnej, paleniem zniczy, składaniem kwiatów, pozostawianiem kartek z epitafiami, modlitewnym czuwaniem przy Krzyżu Smoleńskim – jednoznacznie wskazały wtedy miejsce przyszłego – godnego i trwałego – upamiętnienia Głowy Państwa oraz całej delegacji, która straciła życie w katastrofie pod Smoleńskiem.

Przez ostatnie sześć lat z różnych środowisk dochodziły głosy o potrzebie wzniesienia smoleńskich monumentów – w imię zachowania pamięci o największej tragedii w powojennej historii Polski, dla okazania czci ofiarom tragedii i godnego upamiętnienia uczestników tragicznego lotu rządowym samolotem Tu-154M, którym udawali się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Formułowano te apele publicznie, głośno i konsekwentnie, na przekór licznym barierom politycznym

i biurokratycznym, wbrew próbom urzędowej obstrukcji oraz w odpowiedzi na haniebny, zorganizowany proceder wyszydzania idei budowy pomników, a nawet znieważania ofiar Smoleńska.

Apele Jarosława Kaczyńskiegom

Reklama

O potrzebie wzniesienia upamiętnień mówił wielokrotnie także Jarosław Kaczyński. „Jestem przekonany, że powstanie pomnik, i pomnik ofiar, i pomnik mojego brata, ale, miejmy nadzieję, to już będą inne czasy” – powiedział prezes PiS w jednym z wywiadów 10 maja 2012 roku. „Dożyjemy, i to w niedługim czasie, Polski, w której będą stawały pomniki Lecha Kaczyńskiego” – zapewniał rok później (10 kwietnia 2013 r.) brat tragicznie zmarłego Prezydenta podczas obchodów trzeciej rocznicy katastrofy smoleńskiej. „Trzeba wznieść pomnik prezydenta Rzeczypospolitej, który zginął w tej katastrofie” – powtarzał Jarosław Kaczyński 18 października 2014 roku, odnosząc się do utrudnień, na jakie napotyka idea budowy pomnika w Smoleńsku.

Komitet Społeczny ruszył do działań

Inicjatywę postawienia godnego upamiętnienia śp. Prezydenta RP w Warszawie – stolicy Polski, ale także mieście urodzenia Lecha Kaczyńskiego oraz pełnienia przez niego najwyższych godności samorządowych i państwowych ¬– podjął Komitet Społeczny Budowy Pomników śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. Zawiązał się on 28 kwietnia 2016 roku, o czym opinia publiczna została poinformowana tego samego dnia przez Jarosława Kaczyńskiego podczas briefingu prasowego w Sejmie. Główne zadanie Komitetu Społecznego, zaznaczone w jego Akcie Założycielskim, to prowadzenie zbiórki publicznej, której celem jest „podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej poprzez budowę na terenie Warszawy dwóch pomników: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku”.

Znane nazwiska wśród inicjatorów

W skład Komitetu Społecznego, który skupia 70 osób, weszli znani politycy, lecz także postaci spoza świata polityki, które odgrywają znaczną rolę w życiu publicznym. W szczególności ważny

Reklama

i symboliczny jest udział bliskich i krewnych ofiar smoleńskiej tragedii, wśród których są między innymi: Jarosław Kaczyński, Dariusz Fedorowicz, Włodzimierz Fetliński, Jadwiga Gosiewska, Grzegorz Januszko, Ewa Kochanowska, Zuzanna Kurtyka, Andrzej Melak, Magdalena Merta, Edward Szczygło, Jacek Świat, Janusz Walentynowicz, Halina Wassermann i Małgorzata Wassermann, Alicja Zając.

Do grona inicjatorów i członków Komitetu Społecznego należą znane postaci z kręgu dawnej opozycji antykomunistycznej, środowisk społecznych, naukowych, kulturalnych, artystycznych, pisarskich

i medialnych, w tym: Halina Frąckowiak, Andrzej Gwiazda, Ryszard Kapuściński, Antoni Krauze, Halina Łabonarska, Katarzyna Łaniewska, ks. Stanisław Małkowski, Bogusław Nizieński, Jan Olszewski, Jan Pietrzak, Zofia Romaszewska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Tomasz Sakiewicz, Bronisław Wildstein, Marcin Wolski, Krzysztof Wyszkowski, Jerzy Zelnik, Andrzej Zybertowicz.

W gremium tym są również przedstawiciele rządu, w tym premier Beata Szydło, wicepremierzy Piotr Gliński i Jarosław Gowin, ministrowie Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Antoni Macierewicz, Zbigniew Ziobro. Nie zabrakło parlamentarzystów i europarlamentarzystów, wśród których są między innymi: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Joachim Brudziński, Kornel Morawiecki, Ryszard Legutko, Adam Lipiński, Jacek Sasin, Marek Suski, Ryszard Terlecki. Do Komitetu Społecznego należy także minister Maciej Łopiński z Kancelarii Prezydenta RP.

Rejestracja zbiórki publicznej w MSWiA

Reklama

Zgodnie z wymogami prawa, Komitet Społeczny zgłosił zamiar przeprowadzenia zbiórki publicznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zbiórka została zarejestrowana pod numerem 2016/2449/KS i ogłoszona na Portalu Zbiórek Publicznych MSWiA. Przeprowadzona zostanie

z udziałem około 100 wolontariuszy na terenie całej Polski, poprzez zbieranie datków do puszek

i skarbon oraz rozdawanie cegiełek. Fundusze będą pozyskiwane również poprzez wpłaty na konto bankowe. Zbiórka trwać może od 1 sierpnia 2016 do 31 marca 2018 roku. Jej celem jest „uzyskanie środków finansowych niezbędnych do ogłoszenia i przeprowadzenia konkursu, a następnie wybudowania i odsłonięcia na terenie Warszawy dwóch pomników: śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku”.

Pierwsze zbieranie datków ¬ – środa 10 sierpnia 2016 roku

Zbiórka publiczna oficjalnie rozpocznie się w środę 10 sierpnia 2016 roku ¬ – w miesięcznicę tragedii smoleńskiej. Miejscem pierwszego zbierania datków na budowę dwóch pomników – śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej – będą dwa charakterystyczne i symboliczne place

w Warszawie: przed Kościołem Seminaryjnym przy ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 – od godziny 8:00 rano oraz przed Katedrą św. Jana na Starym Mieście, ul. Świętojańska 8 – od godziny 19:00. W tych miejscach pojawią się oznaczeni wolontariusze z puszkami, do których będzie można wrzucać pieniądze na szczytny cel, jakim jest upamiętnienie w sercu Warszawy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i osób, które towarzyszyły mu w tragicznym locie do Smoleńska.

Reklama

Ofiarę na budowę pomników będzie można złożyć także poprzez przekazanie stosownej kwoty i odbiór pamiątkowych cegiełek o sześciu nominałach: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 złotych.

Inną formą wsparcia budowy monumentów w stolicy smoleńskich monumentów jest wpłata na założone przez Komitet Społeczny konto bankowe nr: 35 1540 1287 2216 5879 7578 0001, a prowadzone przez 14 Oddział w Warszawie Bank Ochrony Środowiska S.A.

Razem ocalmy pamięć, którą chciano zgasić

Zbiórka zapoczątkowana 10 sierpnia 2016 roku będzie symbolicznym początkiem dzieła, w wyniku którego w śródmieściu Warszawy staną tak długo wyczekiwane pomniki, upamiętniające ofiary największej powojennej tragedii Polski. Wolontariuszy zbierających datki będzie można spotkać przez kolejne miesiące – aż do 31 marca 2018 roku – podczas uroczystości patriotycznych, świąt i obchodów rocznicowych.

Dzięki ofiarności polskiego społeczeństwa już na ósmą rocznicę tragedii z 10 kwietnia 2010 roku uda się godnie upamiętnić śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej. Apelujemy o czynne włączenie się do publicznej zbiórki. Tym gestem dobrej woli wspólnie ocalimy pamięć, którą wielu chciało raz na zawsze zatrzeć w powszechnej świadomości Polaków.

2016-08-09 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budzili i budzą sumienia

[ TEMATY ]

pomnik

parafia

Grodzisko

Jolanta Kobojek/Niedziela

Jadąc drogą 492, nie da się nie zauważyć pięknego kościoła w Grodzisku. Tuż obok stawów łowieckich i w otoczeniu dużej ilości zieleni, wśród której nie może zabraknąć sporej liczby drzew owocowych, istnieje od roku 2001 parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Otoczenie kościoła, sukcesywnie upiększane, w niedzielę, 25 listopada, wzbogaciło się o pomnik świętych: papieża Jana Pawła II, ks. Andrzeja Boboli i ks. Piotra Skargi.
CZYTAJ DALEJ

Pomorskie/ Muzeum Zamkowe w Malborku odzyskało biografię "Żywot Stanisława I" z XVIII wieku

2025-05-22 19:09

[ TEMATY ]

muzeum

Malbork

Starodruki

PAP/Marcin Gadomski

Starodruk Georga Seylera "Leben, Stanislas I. Königs von Polen" z roku 1737, przekazany do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku.

Starodruk Georga Seylera Leben, Stanislas I. Königs von Polen z roku 1737, przekazany do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku.

Muzeum Zamkowe w Malborku we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego odzyskało XVIII-wieczny starodruku "Żywot Stanisława I" pochodzącego z przedwojennych zbiorów zamku malborskiego.

Uroczystość przekazania odzyskanego XVIII-wiecznego starodruku odbyła się w czwartek w Malborku.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Szósta Niedziela Wielkanocna

2025-05-23 12:38

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni». Kiedy doszło do niemałych sporów i roztrząsań między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich udadzą się w sprawie tego sporu do Jeruzalem, do apostołów i starszych. Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabą, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy oznajmią wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję