Reklama

Polska

ŚDM: zakończył się Festiwal Młodych

Koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach – tak wyglądał Festiwal Młodych, który przez trzy dni towarzyszył Światowym Dniom Młodzieży. W kilkudziesięciu miejscach w Krakowie i okolicach odbyło się blisko 250 edukacyjnych, kulturalnych i sportowych eventów przygotowanych przez wielu znanych artystów chrześcijańskich świata.

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

29.07

Mazur/episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Bóg nam dał talenty i tymi talentami chcemy się z innymi dzielić podczas Festiwalu Młodych. Jesteśmy tutaj nie jako artyści, ale jako pielgrzymi – powiedział francuski muzyk i ewangelizator Gregory Turpin podczas konferencji prasowej zapowiadającej program.

Koncerty

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas Festiwalu Młodych na 27 scenach ustawionych na największych placach Krakowa wystąpiło kilkuset artystów muzyki chrześcijańskiej. Nie zabrakło też występów chórów i zespołów. Uczestnicy ŚDM od rana do późnych godzin nocnych mogli również zobaczyć przedstawienia ewangelizacyjne oraz pokazy taneczne. Przy kościołach zajmowanych przez wspólnoty i ruchy ewangelizacyjne prowadzone są animacje i akcje ewangelizacyjne.

Na scenie Festiwalu Młodych na Błoniach przez trzy dni wystąpiło około 200 wykonawców, m. in.: amerykański wokalista, zdobywca nagrody Grammy Steven Curtis Chapman. W czwartek scena stała się świątynią kultury hip – hopowej. Wystąpili m.in. ambasadorzy ŚDM – Tau i Arkadio oraz zespół Full Power Spirit. Natomiast w piątek odbył się koncert z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Na scenach ustawionych w różnych częściach miasta pojawili się: Tymoteusz, Maleo Reggae Rockers, New Life’m, Deus Meus, Arkadio, ks. Jakub Bartczak, zespól Play & Pray oraz Poldek Twardowski.

Reklama

Na placu Wolnica specjalny występ dla uczestników ŚDM przygotował chór języka migowego „Liverpool Singing Choir”. Zespół przedstawił między innymi miganą wersję hymnu Światowych Dni Młodzieży. Do chóru należą osoby niedosłyszące, niesłyszące, głuchonieme, ale także w pełni sprawne.

Program przygotowany przez wspólnoty

Jezuicka wspólnota Magis z okazji Światowych Dni Młodzieży na Małym Rynku zaaranżowała "Magis Caffee ŚDM". W tym miejscu młodzi ludzie w różnych językach mogli wziąć udział w warsztatach nt. powołania pod tytułem „Zobacz kotku co masz w środku” oraz uczestniczyć w modlitwie w pobliskim kościele św. Barbary. Pielgrzymi mogą także wysłuchać świadectw dotyczących kapłaństwa, życia konsekrowanego, czy małżeńskiego. Przy ul. Kopernika wspólnota prezentowała gościom z zagranicy polską kultur, poprzez naukę tańców ludowych i degustację polskich potraw.

Z inicjatywy jezuitów odbył się także festiwal filmowy TIF, podczas którego zaprezentowali się młodzi twórcy z różnych części świata, m. in. z Meksyku i Japonii.

Ciekawy program artystyczny przygotowało stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W piątek na rynku głównym wykonane zostało oratorium „Z powodu mojego imienia” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Widowisko poprzedził specjalny program stowarzyszenia pokazujący sytuację prześladowanych chrześcijan na świecie.

Reklama

- Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą na świecie, a my jesteśmy ich głosem – powiedział ks. Waldemar Cisło, szef polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie podczas konferencji zapowiadającej Festiwal Młodych. Zaprezentował wtedy nowy projekt „Dekalog”. – To muzyczny głos wielu artystów z różnych kontynentów. Dziesięć utworów – jedno przesłanie, które ma przypomnieć współczesnemu człowiekowi o niezmiennych prawach, które ukształtowały naszą cywilizację, kulturę, naszą zbiorową wrażliwość i nasze sumienie” – wyjaśnili twórcy. Dekalog zaprezentowany został podczas koncertów Festiwalu Młodych.

Przybliżenie postaci bł. Pier Giorgio Frassatiego, modlitwa przy jego relikwiach, poznawanie historii zakonu, wystawy, spotkania modlitewne i rozmowy – to wydarzenia przygotowane przez wspólnotę dominikańską zgromadzoną w klasztorze oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej.

W kościele św. Floriana i pobliskim parku Jana Pawła II Festiwal Młodych przygotowała wspólnota Chamin Neuf. Na scenie ustawionej przy bazylice wystąpił m.in. Paradise Street Band - grupa złożona z 70 młodych artystów, którzy przyciągają publiczność poprzez animacje, tańce i spektakle. Międzynarodowy repertuar w kilku językach zaprezentował z kolei międzynarodowy Chemin Neuf Worship Band, mający doświadczenie w animowaniu modlitwy uwielbienia.

Wieczorami można było posłuchać świadectw: małżeństw, osób konsekrowanych itp., włączyć się w taniec i modlitwę uwielbienia. Zaplanowano m.in. wieczór świadectw o Bożym Miłosierdziu, podczas którego gośćmi byli Ben Woodman i Jason Ballard – twórcy filmów wykorzystywanych na całym świecie przez ruch Alpha Młodzi.

Reklama

W parafii św. Szczepana codziennie wspólnota Taizé organizowała natomiast cichą modlitwę, połączoną ze śpiewem kanonów. Jak podkreślają członkowie grupy to dobry sposób, aby choć na moment odetchnąć od radosnej i głośnej atmosfery ŚDM, widocznej na ulicach Krakowa. Do adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci relikwiom św. Teresy od Dzieciątka Jezus. w kościele św. Marka zapraszała wspólnota „Pustelnia”.

Częścią Festiwalu Młodych był międzynarodowy festiwal Hosanna oraz Festiwal Grup Charyzmatycznych. Swój program przygotowała młodzież pijarska. W Nowej Hucie sceną rządziła wspólnota Emmanuel. Tam w środę wieczorem wystąpił irlandzki muzyk Paddy Kelly. Członek legendarnej grupy The Kelly Family wystąpił podczas ŚDM, aby podzielić się swoim doświadczeniem wiary.

Z kolei na Placu Szczepańskim odbył się festiwal Halleluya organizowany przez Wspólnotę Shalom, a na TAURON Arenie odbył się Mercy Festival, podczas którego wystąpił Matt Maher, chrześcijański wokalista.

Wyjątkowe widowisko przygotowali Skauci Europy. Na Placu Wolnica zaprezentowali pełne ekspresji przedstawienie. W 12 częściach opowiedzieli historię ewangelizacji Europy, od Zmartwychwstania Chrystusa do dnia dzisiejszego. Wiele miejsca poświecili wielkim świętym Kościoła oraz poszczególnym aspektom apostolstwa, takim jak: wierność Kościołowi, ewangelizacja, miłosierdzie, czy nadzieja prześladowanego Kościoła.

Swoje indywidualne pytanie do papieża mógł skierować każdy uczestnik happeningu zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Młodzieży przez ruch Komunia i Wyzwolenie. W ramach akcji „Zadaj pytanie Papieżowi” powstała księga pytań, która trafi do Ojca Świętego.

Wystawy

Reklama

Festiwal Młodych podczas Światowych Dni Młodzieży to nie tylko koncerty i inne wydarzenia sceniczne, w których bardzo licznie biorą udział pielgrzymi. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się także przygotowane wystawy.

"Dziennie przychodzi do nas kilkaset osób, zdarza się, że około tysiąca. Można powiedzieć, że sale są wypełnione cały czas. Pielgrzymi są głównie zainteresowani wspomnieniami i pamiątkami dotyczącym św. Jana Pawła II" - powiedział Jarosław Talik, zajmujący się wystawą "O świętości! Uniwersytet Jagielloński i jego święci wychowankowie", która była otwarta dla pielgrzymów w Collegium Maius.

Niezwykłą atrakcją ekspozycji była tzw. sala biała, na której ścianach znajdują się cytaty na temat świętości i chrześcijaństwa, ale są także puste miejsce, w których każdy pielgrzym mmógł napisać własną interpretację świętości. "Świętość polega na byciu normalnym" - brzmi jeden z wpisów.

Podobną aktywność kulturalną pielgrzymów podkreśla Katarzyna Bik, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Krakowie, w którym prezentowana była główna wystawa ŚDM, czyli "Maria Mater Misericordiae". "Frekwencja wzrosła na o 100%. Są to osoby, grupy, które wiedzą po co tu przychodzą. Wczoraj kolejka sięgała aż na zewnątrz i mimo to pielgrzymi cierpliwe czekali, aby zobaczyć prezentowane przez nas cudowne wizerunki Maryi z całej Europy" - opisała.

Reklama

Turyści zwiedzający wystawę w Muzeum Narodowym podkreślili jej wyjątkowy charakter. "Wrażenia są niesamowite. U nas w Chile nie ma tego typu wystaw i muzeów tego rodzaju. Wpatrujemy się nie tylko w same obrazy, sposób ich malowania czy wiek, ale również w technikę ekspozycji tych dzieł" - przyznała Luz Lagos.

Debaty

Przy współpracy pięciu krakowskich uniwersytetów zorganizowano kilkadziesiąt prelekcji i wykładów. Wśród tematów pojawiły się te omawiające bezpieczeństwo w sieci, troski o zdrowie, czy ryzyko związane z nadużywaniem alkoholu.

Specjalny program formacyjny dla pielgrzymów przygotowało Centrum Powołaniowe, zorganizowane na stadionie Cracovii. Podczas Akademii Miłosierdzia uczestnicy ŚDM mogli zapoznać się z konkretnymi inicjatywami na rzecz uczynków miłosierdzia. W programie Akademii znalazły się konferencje poświęcone m.in. Matce Teresie z Kalkuty, św. Wincentym a Paulo, czy św. Bratu Albertowi. O rodzicielstwie i seksualności, jako sferach działania Bożej Łaski opowiadali animatorzy Akademii Rodziny.

Sport

Festiwal Młodych to także wydarzenia sportowe. W krakowskim Centrum Rozwoju Com-Com Zone odbył się turniej Copa Catolica. W międzynarodowym turnieju piłki nożnej wzięło udział 48 drużyn. Zdaniem koordynatora zawodów Gabriela del Fiaco, Festiwal jest okazją, aby zaprezentować nie tylko artystyczne talenty.

W programie wydarzeń sportowych Festiwalu Młodych przewidziano również piesze wycieczki, turniej kręglarski, turniej piłki plażowej, streetball, a także zawody w breakdance, czy strefę rekreacji.

Poza Krakowem

Reklama

Wydarzenia Festiwalu Młodych odbyły się także poza Krakowem. W Wadowicach wystąpił m. in. zespół New Day i ewangelizujący nawrócony raper Tau. 28 lipca zorganizowano premierowy pokaz widowiska muzyczno-multimedialne opartego na historii życia i nauczaniu Karola Wojtyły pt. „Święty z Wadowic – Jan Paweł II”.

W Makowie Podhalańskim wystąpiła „Arka Noego”, oraz zespoły „Oddani” i „2TM 2,3”. W programie atrakcji znalazły się także występy zespołów regionalnych.

Na deskach amfiteatru w Rabce wystąpili podczas Festiwalu Młodych "Majeranki" z Chabówki. Odbyły się także warsztaty muzyczne "Muzeum dźwięków" prowadzone przez artystę Piotra Koleckiego. Swoje umiejętności pokali ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR, a o kulisach pracy lutnika opowiedział Piotr Kowalcze. Dla pielgrzymów zagrała orkiestra dęta OSP z Rabki. Przewidziano także rozgrywki sportowe, m.in. mecze piłki nożnej i plażowej oraz grę terenową.

Festiwal Młodych jest częścią Światowych Dni Młodzieży. Rozpoczął się we wtorek 26 lipca, a zakończył w piątek, 29 lipca.

2016-07-29 21:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Chrostowski: cisza w Auschwitz przemówiła głośniej niż słowa

[ TEMATY ]

Franciszek w Polsce

29.07

Artur Stelmasiak

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski
Wizyta papieża Franciszka w Auschwitz, choć odbyła się w ciszy - nie była milczeniem. Była wypełniona modlitwą, a są takie chwile i wydarzenia, w których cisza przemawia znacznie głośniej, niż jakiekolwiek słowa - ocenił ks. prof. Waldemar Chrostowski.
CZYTAJ DALEJ

Twórca pierwszej reguły

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 20

[ TEMATY ]

Św. Pachomiusz Starszy

commons.wikimedia.org

Św. Pachomiusz Starszy

Św. Pachomiusz Starszy

Ojciec Pustyni, ojciec monastycyzmu.

Urodził się w Esneh, w Górnym Egipcie. Jego rodzice byli poganami. Kiedy miał 20 lat, został wzięty do wojska i musiał służyć w legionach rzymskich w pobliżu Teb. Z biegiem czasu zapoznał się jednak z nauką Chrystusa. Modlił się też do Boga chrześcijan, by go uwolnił od okrutnej służby. Po zwolnieniu ze służby wojskowej przyjął chrzest. Udał się na pustynię, gdzie podjął życie w surowej ascezie u św. Polemona. Potem w miejscowości Tabenna prowadził samotne życie, jednak zaczęli przyłączać się do niego uczniowie. Tak oto powstał duży klasztor. W następnych latach Pachomiusz założył jeszcze osiem podobnych monasterów. Po pewnym czasie zarząd nad klasztorem powierzył swojemu uczniowi św. Teodorowi, a sam przeniósł się do Phboou, skąd zarządzał wszystkimi klasztorami-eremami. Pachomiusz napisał pierwszą regułę zakonną, którą wprowadził zasady życia w klasztorach. Zobowiązywał mnichów do prowadzenia życia wspólnotowego i wykonywania prac ręcznych związanych z utrzymaniem zakonu. Każdy mnich mieszkał w oddzielnym szałasie, a zbierano się wspólnie jedynie na posiłek i pacierze. Reguła ta wywarła istotny wpływ na reguły zakonne w Europie, m.in. na regułę św. Benedykta. Regułę Pachomiusza św. Hieronim w 402 r. przełożył na język łaciński (Pachomiana latina). Koptyjski oryginał zachował się jedynie we fragmentach.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV - wybranek Ducha św. na nasze czasy

2025-05-09 12:07

[ TEMATY ]

Leon XIII

Prof. Grzegorz Górski

nowy papież

Papież Leon XIV

Vatican Media

Program każdego papieża, zawiera się w decydującej mierze w przybranym przez Niego imieniu. Tam trzeba szukać zarówno owego powiewu Ducha św., który kierował sercami i umysłami głosujących, jak również wskazań co do tego, co określa nadchodzący pontyfikat.

Nie ma żadnych wątpliwości, że kard. Prevost odwołuje się do ostatniego, wielkiego papieża o tym imieniu - Leona XIII. Był on sternikiem Kościoła przez 25 lat w okresie, w którym skala wyzwań dla katolików była być może nawet większa niż obecnie. Jeśli ktoś ma wątpliwości, niech poczyta jakie tajfuny uderzały w Kościół w owym okresie w każdym miejscu na świecie. Ot choćby, jaką sytuację miał Kościół we Włoszech, które poddane były ówcześnie histerycznej masońskiej obsesji.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję