Reklama

Niedziela Łódzka

Wspólna droga jednoczy

W ciszy wielkopostnego wieczoru wierni wypełnili Kościół Trójcy Przenajświętszej w Łodzi, jedną z 34 świątyń na mapie miasta, które od 14 lat tworzą szlak Wielkopostnych Łódzkich Kościołów Stacyjnych.

Niedziela łódzka 10/2026, str. I

[ TEMATY ]

Łódź

Ks. Paweł Kłys

Kościoły stacyjne to miejsce modlitwy i daru odpustów

Kościoły stacyjne to miejsce modlitwy i daru odpustów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku, w tym szczególnym czasie, mieszkańcy Łodzi podejmują duchową wędrówkę, nawiązując do tradycji sięgającej starożytnego Rzymu, gdzie chrześcijanie gromadzili się na modlitwie przy grobach męczenników, pielgrzymując codziennie do innej świątyni wraz z biskupem.

Łódzka inicjatywa, zapoczątkowana przez abp. Marka Jędraszewskiego, od początku była znakiem drogi – drogi wymagającej wysiłku, ale prowadzącej ku przemianie serca. Pielgrzymowanie między kościołami ma przypominać, że Wielki Post nie jest jedynie czasem refleksji, lecz konkretnym ruchem – wyjściem ze strefy duchowego komfortu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas liturgii stacyjnej arcybiskup senior Władysław Ziółek przywołał słowa papieża Leona XIV z tegorocznego orędzia na Wielki Post. – Każda droga nawrócenia zaczyna się, gdy pozwalamy, aby dotarło do nas słowo Boże i gdy przyjmujemy je z uległością ducha – cytował, zachęcając wiernych do uważnego wsłuchiwania się w głos Boga.

Reklama

W homilii arcybiskup odwołał się do biblijnej symboliki góry. Przypomniał, że to na Górze Synaj Izrael otrzymał Dekalog, na Golgocie dokonało się zbawienie, a na Taborze Jezus objawił uczniom blask swej chwały. – Każdy, kto choć raz uczestniczył w wyprawie w góry, wie doskonale, że nie jest to łatwa wyprawa. Jednak docierając na szczyt, możemy zachwycić się pięknymi widokami. Zanim jednak ujrzymy wspaniały horyzont, musimy w pewien sposób zrezygnować ze strefy komfortu – mówił.

Kaznodzieja wskazał, że podobną drogę przeszedł Abraham, który odpowiedział na Boże wezwanie bez wahania. – Abram udał się w drogę, jak mu Pan rozkazał – przypomniał słowa Księgi Rodzaju, podkreślając, że wiara zawsze łączy się z ruchem, z decyzją wyruszenia w nieznane. Arcybiskup Ziółek zaznaczył też, że świętość, do której Bóg nas powołał, jest także zaproszeniem do wyruszenia w drogę po Jego śladach. – Nie jest to droga łatwa – wymaga wytrwałości, odwagi i mierzenia się z własną słabością. Dlatego potrzebny jest czas ciszy i modlitwy, jaki daje nam Wielki Post – podkreślił.

Centralnym punktem rozważań była scena przemienienia na Górze Tabor. Uczniowie, którzy zobaczyli blask boskiej chwały Chrystusa, usłyszeli głos Ojca: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Doświadczyli lęku, ale i umocnienia. – Tabor nie jest po to, by na nim pozostać, ale by powrócić do codzienności z umocnioną wiarą na drogę życia – podkreślił kaznodzieja.

W trwającym Wielkim Poście, Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Łodzi pozostają zaproszeniem do drogi – tej między świątyniami i tej głębszej, prowadzącej ku przemianie serca. Bo jak przypomniał abp Ziółek, Chrystus wciąż mówi do swoich uczniów: „Wstańcie, nie lękajcie się”.

2026-03-03 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: tradycyjna kolęda nie wcześniej niż 17 stycznia lub marcu i kwietniu

Metropolita łódzki wydał rozporządzenie dotyczące wizyty duszpasterskiej w roku 2020/2021, w którym wskazuje na to, że w związku z ograniczeniami epidemiologicznymi „kolęda” - w mniejszych społecznościach będzie mogła rozpocząć się po 17 stycznia 2021, a w większych społecznościach w marcu lub kwietniu, zawsze z uwzględnieniem przepisów sanitarnych – podkreśli arcybiskup.

Metropolita łódzki zachęca, aby do tego czasu – na tyle, na ile będzie to możliwe - zapraszać wiernych z poszczególnych środowisk, wiosek, ulic czy bloków do świątyń przy zachowaniu limitów i środków bezpieczeństwa sanitarnego na wspólną Mszę św. lub inne nabożeństwo czy modlitwę i błogosławieństwo. – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej

2026-06-25 08:26

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

diecezja siedlecka

podlasie24.pl/diecezja siedlecka

Decyzją księdza biskupa Kazimierza Gurdy, księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działania Kościoła, z dniem 1 lipca obejmą nowe funkcje.

Ks. prał. mgr Sławomir Niewęgłowski - zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz dziekana dekanatu łaskarzewskiego i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu.
CZYTAJ DALEJ

Wenezuela/P.o. prezydenta: co najmniej 164 osoby zginęły w trzęsieniach ziemi

2026-06-25 12:43

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Caracas

PAP/EPA

Co najmniej 164 osoby straciły życie, a ponad 970 zostało rannych w wyniku dwóch trzęsień ziemi, które nawiedziły Wenezuelę w nocy ze środy na czwartek - poinformowała p.o. prezydenta tego kraju Delcy Rodriguez.

Wcześniejszy bilans mówił o 32 ofiarach śmiertelnych i ponad 700 rannych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję