Reklama

Aspekty

To nasza diecezja

Młodzi chcą pomagać

„Paczka od Klasy” – to inicjatywa, która wpisała się w kalendarz szkolny przed świętami Bożego Narodzenia. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas już 3. rok z rzędu podejmują akcję dobroczynną.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 49/2025, str. VI

[ TEMATY ]

Rzepin

Angelika Zamrzycka

W akcji „Paczka od Klasy” z roku na rok uczestniczy coraz więcej uczniów

W akcji „Paczka od Klasy” z roku na rok uczestniczy coraz więcej uczniów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Można śmiało stwierdzić, że w Rzepinie dobro nie kończy się na słowach. Już po raz 3. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas organizują akcję „Paczka od Klasy”, która z każdym rokiem obejmuje coraz więcej osób potrzebujących i mocniej jednoczy lokalną społeczność. – Akcja przynosi radość nie tylko osobom potrzebującym, ale również nauczycielom i uczniom, ponieważ jest lekcją empatii i dobroczynności – mówi ks. Damian Wierzbicki, opiekun Szkolnego Koła Caritas i wikariusz parafii w Rzepinie.

Reklama

W tym roku celem jest przygotowanie świątecznych paczek dla 25 rodzin i seniorów. Mechanizm akcji wydaje się prosty, ale to, co się za nim kryje, jest niezwykle ważne wychowawczo. – Każda zgłoszona do przedsięwzięcia klasa otrzymuje informację, komu będzie pomagać: czy jest to osoba starsza, samotna, czy też rodzina zmagająca się z trudnościami materialnymi. Od tego momentu zaczyna się prawdziwa praca: wspólne rozmowy uczniów, rodziców i wychowawców o tym, jak mądrze i konkretnie pomóc drugiemu człowiekowi – wyjaśnia ks. Damian. Uczniowie i rodzice przynoszą zakupione, nowe i potrzebne rzeczy, które następnie wspólnie pakują w świąteczny papier. Jednak akcja nie kończy się w momencie zamknięcia paczki. – Najważniejszy etap odbywa się później – wtedy, gdy opiekunowie koła wraz z wolontariuszami odwiedzają potrzebujących w ich domach. Towarzyszy temu zawsze chwila rozmowy, czasem kubek herbaty, a przede wszystkim uważne wsłuchanie się w głos człowieka, który nie tylko otrzymuje prezent, ale także doświadcza spotkania i obecności – wyjaśnia kapłan. To właśnie te rozmowy, gesty serdeczności i okazana uwaga sprawiają, że pomoc nie jest anonimowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi wolontariusze uczą się, że dobro ma twarz i imię, a pomaganie to nie tylko przekazywanie rzeczy, lecz także budowanie relacji. To niezwykła, praktyczna lekcja wrażliwości. W ostatnich tygodniach uczniowie przeprowadzili również zbiórkę skarpet, czapek i rękawiczek dla mężczyzn w kryzysie bezdomności. W tym roku do akcji „Paczka od Klasy” po raz pierwszy dołączyło Przedszkole Samorządowe nr 2 w Rzepinie. To piękny znak, że w akcję włączają się kolejne pokolenia i nowe instytucje.

Można powiedzieć, że jedna akcja się kończy, a kolejna zaczyna. Ale w Rzepinie nikt nie mówi o zmęczeniu – przeciwnie, widać coraz większą chęć niesienia pomocy. Społeczność nie tylko działa, ale także dojrzewa do tego, by wrażliwość na drugiego człowieka stawała się codziennością, a nie jednorazowym zrywem.

2025-12-02 18:48

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomagają, inspirują, jednoczą

2026-06-09 14:08

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 24/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Rzepin

Angelika Zamrzycka

Wspólne wyjazdy księdza proboszcza i wikariusza z dziećmi i młodzieżą z parafii sprzyjają integracji oraz wzrastaniu w wierze

Wspólne wyjazdy księdza proboszcza i wikariusza z dziećmi i młodzieżą z parafii
sprzyjają integracji oraz wzrastaniu w wierze

– Trzeba być blisko parafian i dbać o to, aby oni byli blisko Kościoła – mówi ks. prał. Stanisław Wencel, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie, która znalazła się w gronie 10 finalistów ogólnopolskiego konkursu „Aktywna Parafia 2026”.

Jury doceniło parafie, które poprzez działalność duszpasterską, społeczną i charytatywną realnie wpływają na życie mieszkańców. Te wspólnoty są świadectwem, że Kościół żyje tam, gdzie wierni chętnie i licznie angażują się w życie parafii – zarówno w sferze duchowości, modlitwy, jak i konkretnego działania na rzecz bliźnich. Wśród wyróżnionych wspólnot z całej Polski znalazła się właśnie parafia z Rzepina, w której od 37 lat posługę proboszcza pełni ks. prał. Stanisław Wencel. To wyjątkowe wyróżnienie dla lokalnej wspólnoty. To już 6. edycja konkursu, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną pod patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jak podkreślają organizatorzy,zgłosiło się bardzo dużo parafii, a poziom wielu inicjatyw zaskakiwał skalą, kreatywnością oraz konsekwentną realizacją. Parafia w Rzepinie nie jest pierwszą, która wzięła udział konkursie. W 2023 r. parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze zajęła III miejsce, a w 2025 r. w ścisłej czołówce znalazła się parafia Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Wyróżnione wspólnoty charakteryzują się tym, że wiara bardzo często przekłada się w nich na konkret. To m.in. rozbudowany system pomocy potrzebującym, interesujące działania edukacyjne, pomysłowe sposoby integracji wiernych, a także wspieranie rodzin i docieranie do osób, które nie mają ścisłej więzi z Kościołem.
CZYTAJ DALEJ

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Atak w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju; cztery osoby poszkodowane

2026-06-25 21:18

[ TEMATY ]

szpital

atak

Adobe Stock

Do ataku z użyciem ostrego narzędzia doszło w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu-Zdroju w czwartek. Rzeczniczka szpitala Marcelina Twardowska poinformowała o czterech osobach poszkodowanych. Napastnik został zatrzymany.

– Cztery osoby zostały poszkodowane: lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki – powiedziała Marcelina Twardowska. Zaznaczyła, że według wstępnych informacji ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję