Reklama

Głos z Torunia

U Królowej Podgórza

Rodzina jest kolebką życia i miłości. Jej zadaniem jest wychowywanie do odpowiedzialnej miłości i troski o ludzkie życie – mówił biskup Andrzej Suski podczas diecezjalnego Jubileuszu Rodzin.

Niedziela toruńska 36/2025, str. I

[ TEMATY ]

Podgórze

Agata Pawluk

Matka Boża Podgórska ma wielu swoich czcicieli

Matka Boża Podgórska ma wielu swoich czcicieli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sanktuarium Matki Bożej Podgórskiej Niepokalanej Królowej Rodzin 24 sierpnia odbył się odpust połączony z diecezjalnym Jubileuszem Rodzin i piknikiem parafialnym. Tegoroczne świętowanie miało szczególny charakter ze względu na 10. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej.

Opieka Maryi

Reklama

Wiernych przywitał o. Jozue Misiak, proboszcz parafii. – Ta dekada to już historia osób, które przychodziły, przychodzą i będą przychodzić. Wielu z was nawiedza to sanktuarium każdego dnia, powierzając Maryi troski i radości swojego życia – mówił kapłan. Dla parafian, ale także przyjaciół tego miejsca, sanktuarium ma szczególne znaczenie. – Uwielbiamy to sanktuarium, bo właśnie tutaj czujemy, że Matka Boża Podgórska szczególnie prowadzi naszą rodzinę. To dzięki Jej opiece wielu młodych ludzi, także bliskich nam, odnalazło drogę we wspólnocie Domowego Kościoła – i dla nas to jest prawdziwy cud – dzielą się Adrian i Lidia. – Sześć lat temu, wracając do domu, zatrzymałem się w tym miejscu, ponieważ bardzo mi się spodobało. Klęcząc przed kaplicą, powiedziałem: „Matko Boża Podgórska, chciałbym tutaj mieszkać – blisko Ciebie”. Za rok otrzymaliśmy zdolność kredytową, a jedno z mieszkań, które bardzo nam się podobało, znajdowało się właśnie tutaj – na Podgórzu. Matka Boża wysłuchała naszych próśb i teraz mieszkamy blisko Niej. Ma Ona ogromne znaczenie w naszym życiu. Zanosimy Jej wszelkie troski i problemy, a nasze prośby są wysłuchiwane – mówi Michał. – Matka Boża Podgórska, znana jako Królowa Rodzin, odgrywa istotną rolę w życiu mojej rodziny i mojego małżeństwa. Przypomina mi o wartości wspólnoty rodzinnej, o wzajemnym wsparciu i zaufaniu. W chwilach kryzysowych lub niepewności modlitwa do Matki Bożej Podgórskiej przynosi pocieszenie, pomagając zrozumieć i pokonywać trudności – dodaje Maciej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Droga ufności

Centralnym punktem wydarzenia była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Suski. Zwrócił on uwagę na współczesne wyzwania, z jakimi mierzą się rodziny. – Niestety, świat doświadcza dziś kryzysu nadziei w życiu rodzinnym. Wzrasta liczba rozwodów, z roku na rok maleje liczba narodzonych dzieci. Przeżywamy kryzys demograficzny, spowodowany lękiem przed małżeństwem i rodzicielstwem. Niewątpliwie istotnym czynnikiem są także nieustanne ataki na rodzinę, płynące z pobudek ideologicznych – mówił Ksiądz Biskup. Następnie pytał: Czym jest nadzieja? – To umiejętność dostrzegania dobra i pewność, że wartości, które nosimy w sercach, są prawdziwe. To przekonanie, że to, co budujemy na fundamencie tych wartości, nie runie. Nadzieja to ufne patrzenie w przyszłość i dostrzeganie dobra, które Pan Bóg przygotował dla człowieka – podkreślał biskup Andrzej.

Służba miłości

Reklama

W homilii Pasterz nawiązał do 10. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej. – Kiedy patrzymy na wizerunek Matki Bożej z Jezusem, znajdujący się w tym sanktuarium, uświadamiamy sobie Ich królewską godność. Jezus jest Królem. Pochyla się nad każdym człowiekiem szczególnie wtedy, gdy doświadcza on niemocy fizycznej czy duchowej. Szuka zagubionych i z miłością przyciąga ich do siebie. Ksiądz Biskup dodał, że Maryja uczestniczy w królewskiej godności swojego Syna, służąc. – To bardzo ważny przykład dla nas. Wiemy, że jeśli małżonkowie nie służą sobie nawzajem, pojawia się kryzys w małżeństwie. Jeśli rodzice nie służą dzieciom, wychowują samotników i sieroty. Często słyszymy: daliście nam wszystko, ale nie daliście nam swojego czasu, swojej miłości, bliskości, rodzicielskiej służby – tłumaczył biskup Andrzej.

Po Mszy św. wierni wzięli udział w procesji, która zakończyła się zawierzeniem Matce Bożej Królowej Rodzin.

Franciszkańska gościnność

Po uczcie duchowej przyszedł czas na dalsze świętowanie. Podczas pikniku rodzinnego przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Najmłodsi mogli skorzystać ze strefy dmuchańców, przejechać się samochodami wojskowymi, odwiedzić stoisko straży pożarnej, a także wziąć udział w animacjach prowadzonych przez stowarzyszenie „Wędka”. Dorośli natomiast zostali zaproszeni do udziału w rodzinnym panelu dyskusyjnym. Na scenie wystąpiły różne zespoły i schole.

Zwieńczeniem pikniku był koncert Arki Noego, który porwał do wspólnego śpiewu i tańca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

2025-09-02 08:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Usłyszeć najpiękniejsze utwory

Niedziela małopolska 28/2024, str. I

[ TEMATY ]

sanktuarium św. Józefa

Podgórze

Podgórskie Letnie Koncerty

Monika Hyla

Koncert chóru Osanna zainaugurował cykl Podgórskich Letnich Koncertów

Koncert chóru Osanna zainaugurował cykl Podgórskich Letnich Koncertów

Byłam tutaj w zeszłym roku i bardzo mi się podobało – mówi Maria Szafraniec.

Koncert pt „O Maryjo prowadź nas” w wykonaniu chóru Osanna, pod batutą Oleksandry Mychajlenko, rozpoczął w niedzielę 7 lipca tegoroczny cykl Podgórskich Letnich Koncertów w sanktuarium św. Józefa na krakowskim Podgórzu.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję