Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 30/2025, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tu trzeba być

Modlitwa, wzruszenie, radość, że już u celu – to odbiera wszelki ból i zmęczenie – zapewniali, ci, którzy pokonali nie tylko kilometry, ale i własne słabości. „Tradycja i młodość” – tak najkrócej można scharakteryzować piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę na lipcowy odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, na który tradycyjnie dotarły pierwsze w tym roku duże grupy diecezjalne: z arch. przemyskiej i poznańskiej. Wśród mniejszych grup regionalne tradycje reprezentowali Górale Kliszczaccy z Trzebuni w arch. krakowskiej, gdzie zwyczaj pieszego pielgrzymowania „przechodzi z pokolenia na pokolenie”. – Trzebunia pielgrzymuje od dwustu kilkunastu lat, niezależnie od okoliczności historycznych – zaznaczył ks. Kazimierz Czuba. – Mam 16 lat i to będzie już mój piętnasty raz, zaczynałem w wózku – powiedział Patryk.

W pielgrzymkach idzie wielu młodych, w poznańskiej grupa młodzieżowa była najliczniejsza. Ale „młodość pielgrzymkowa” to także staż. Odnotowano wzrost liczby osób, które po raz pierwszy zdecydowały się na taką formę rekolekcji w drodze, np. w grupie z Piotrkowa Trybunalskiego było to 5% pątników, a w poznańskiej aż jedna trzecia to „pierwszaki”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Przemyskiej Archidiecezjalnej Pielgrzymce Pieszej całą trasę przeszedł, jak co roku, abp Adam Szal. Metropolita przemyski podziękował wszystkim za niezwykłą gościnność na szlaku.

Reklama

Dotarły też dwie pielgrzymki rowerowe: z diec. siedleckiej i tarnowskiej. W obu odnotowano więcej pielgrzymów niż rok temu; w tarnowskiej grupie padł kolejny rekord, przyjechało aż 1,1 tys. cyklistów. – Tu bije serce Polski, więc każdy powinien tu być i modlić się za ojczyznę w tych trudnych czasach – stwierdzili rowerzyści z diec. siedleckiej.

Tradycyjnie z pątniczą modlitwą w intencjach Kościoła, papieża i ojczyzny dotarły piesze pielgrzymki z Wadowic i „od paulinów” z krakowskiej Skałki.

Z powodu Jubileuszowego Spotkania Młodych w Rzymie, które odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia, został przesunięty termin Pieszej Pielgrzymki Bydgoskiej. Pątnicy z Kujaw dotarli zatem 20 lipca. Młodzi z duszpasterstwa akademickiego „Martyria” pielgrzymkowy trud ofiarowali za rówieśników wybierających się na spotkanie w Rzymie.

Wyśpiewać Pieśń słoneczną

Reklama

32. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przebiegała w atmosferze jubileuszu 800. rocznicy powstania Pieśni słonecznej, której autorem jest św. Franciszek z Asyżu. Pieśń słoneczna, inaczej Pochwała stworzenia, jest hymnem pochwalnym na cześć Boga oraz Jego stworzenia. Święty Franciszek wyraża w niej swoją głęboką miłość i szacunek do natury, dostrzegając w niej odbicie Bożej chwały. Emilia Nogaj, przełożona narodowa wspólnoty, zauważyła, że taki jubileusz jest też pytaniem o to, jak my dbamy o nasze otoczenie, środowisko, czy potrafimy zauważyć, co Bóg nam daje. Franciszkańska wspólnota świeckich istnieje także przy Jasnej Górze i ma bogatą, ponadstuletnią tradycję. Obecnie jej opiekunem duchowym jest o. Marcin Minczyński, paulin. Jak wyjaśnia zakonnik, Franciszkański Zakon Świeckich powstał z myślą o ludziach, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragną realizować ideały świętego z Asyżu.

Nadzieja jest młoda

Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy w ciągu 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które będzie mówić językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój ojczyzny – to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce (19 lipca). Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.

Zwrócił się on do młodych z zachętą, by budowali „kulturę życia” w opozycji do kultury egoizmu i przypominali słowa św. Jana Pawła II, że „prawdziwe bogactwo nie polega na posiadaniu czegoś ani nawet na dawaniu czegoś, ale na zdolności do oddania siebie”.

2025-07-21 18:01

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra otrzymała przywilej jubileuszowego odpustu zupełnego

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz

odpust

Bożena Sztajner/Niedziela

Jasna Góra otrzymała od dziś, 8 grudnia, przywilej odpustu zupełnego w Jubileuszowym Roku 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Specjalny Dekret przekazał podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej. W dokumencie podkreślono m.in., że łaskę odpustu można uzyskać uczestnicząc w świętych obrzędach przed ukoronowanym jasnogórskim Wizerunkiem. Warunkiem jest także modlitwa o wierność Polski Chrystusowi, o nowe powołania i obronę rodzin.

- Przynoszę wam szczególny dar Ojca Świętego jakim jest odpust zupełny dla wszystkich pielgrzymów, którzy w czasie trwania jubileuszowego roku pobożnie będą nawiedzać jasnogórskie Sanktuarium, duchową stolicę naszego narodu - powiedział w kazaniu przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Nocne czuwanie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Ruchu Czystych Serc 27/28 czerwca

2026-06-26 20:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nocne czuwanie

Karol Porwich/Niedziela

Nocne czuwanie w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, za Kościół i Polskę już jutro. Oprócz Instytutu Prymasa Wyszyńskiego modlitwę podejmą przedstawiciele Ruchu Czystych Serc oraz redaktorzy i czytelnicy czasopisma „Trwajcie w miłości” w ramach swojego dorocznego spotkania na Jasnej Górze. Nocne czuwanie rozpocznie Apel Jasnogórski, a zakończy Msza św. o północy.

Jak przypomina Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, tegoroczne czuwania wpisują się w 70-lecie Jasnogórskich Ślubów Narodu, a nawiązując do obecności osób związanych z Ruchem Czystych Serc zwróciła uwagę, ze drugi z punktów przyrzeczeń związany jest właśnie z czystością serca, czyli wiernością łasce uświęcającej. Jasnogórskie Śluby Narodu to nie tylko historyczny akt z 26 sierpnia 1956 roku, ale konkretne zobowiązanie – osobiste i wspólnotowe, stąd tematyka czuwań.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję