W czerwcu zainaugurowała działalność Diecezjalna Akademia Rodziny (DAR) prowadzona przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej. Spotkanie odbyło się w Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu, a nie jak do dotąd w Domu Szilo w Czeladzi. Było to podyktowane faktem, że w Roku Jubileuszowym kaplica w hospicjum jest miejscem, w którym można uzyskać odpust zupełny.
Reklama
Mszy św. rozpoczynającej spotkanie przewodniczył ks. Mariusz Biśta, kapelan i członek zarządu hospicjum. On też wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Odchodzenie i śmierć w rodzinie chrześcijańskiej”. – Ze względu na zmieniającą się strukturę społeczną okres końca życia jest dużym wyzwaniem dla człowieka, dla rodzin i bliskich. Opieka związana z poważną chorobą, stanem terminalnym, opieka nad osobą w podeszłym wieku jest trudna. Trudność tę potęgują niektóre współczesne zjawiska, takie jak: kryzys relacji rodzinnych, problemy ekonomiczne w społeczeństwie i rodzinach, przyzwyczajenie do wygodnego życia, kryzys wartości, postęp technologiczny, który nie zawsze w centrum stawia człowieka i powoduje różnego rodzaju wykluczenia – powiedział prelegent. Podkreślił, że współczesny człowiek zdaje się odsuwać jak najdalej ze swojej świadomości fakt śmierci. – Kult życia, piękna, produktywności i siły sprawiają, że człowiek cierpiący, słaby i umierający jest często spychany na margines. Kryzys wiary, który pozbawia człowieka nadziei, powoduje, że odchodzenie i śmierć stają się ogromnym brzemieniem – wyjaśniał kapelan hospicjum. Na taką sytuację mamy antidotum. – Żywa relacja z Chrystusem, który umarł i zmartwychwstał, pozwala przeżywać wydarzenia końca życia w nadziei, która „zawieść nie może”. Obecność Jezusa w tajemnicy cierpienia, nasze przynależenie do Pana w życiu i śmierci, mogą pozwolić człowiekowi odkryć sens życia, doświadczyć darmowej miłości w tej ostatecznej bliskości Boga w naszym Panu i Bracie, w którym jesteśmy synami Najwyższego. Chrzest zaprasza nas również do przeżywania relacji między nami w braterskiej miłości, która w centrum stawia Chrystusa w cierpiących, słabych i wykluczonych. Ten wymiar wspólnotowy jest dzisiaj wielkim zadaniem, by rodziny zmagające się z odchodzeniem i śmiercią nie pozostały bez faktycznego wsparcia i pomocy ze strony wspólnoty wierzących – tłumaczył ks. Mariusz Biśta.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Renata Szopa, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, podkreśliła, że sosnowieckie hospicjum to wyjątkowe miejsce przepełnione modlitwą, cierpieniem, ale i wsparciem i pomocą dla człowieka w najtrudniejszych chwilach. – Bardzo dziękuję prezes hospicjum Małgorzacie Czapli za zaproszenie i ks. Mariuszowi Biście za przewodniczenie liturgii i wygłoszenie jakże wymownego wykładu.
Renata Szopa zaprosiła na kolejne spotkania DAR już w Domu Szilo w Czeladzi. Wśród zaproszonych wykładowców będą ks. prof. Waldemar Chrostowski – teolog, biblista, ks. Konrad Kościk – długoletni rektor seminarium, prof. Zofia Konaszkiewicz i Czesław Ryszka – pisarz i polityk.
Pierwsze po wakacjach spotkanie odbędzie się 20 września. Początek o godz. 15.