Reklama

Niedziela Rzeszowska

Zaczęło się w kapliczce

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie-Staroniwie przeżywa w tym roku 50. rocznicę erygowania.

Niedziela rzeszowska 27/2025, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Diecezja rzeszowska

archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie ze źródłami historycznymi początkowo Staroniwa należała do parafii farnej w Rzeszowie, a kiedy w 1949 r. utworzono parafię Chrystusa Króla – dzielnica po kilku latach została włączona do tamtejszej wspólnoty. W 1973 r. biskup przemyski Ignacy Tokarczuk zdecydował o utworzeniu parafii. Jednocześnie do pracy duszpasterskiej został skierowany ks. Mieczysław Szela, ówczesny wikariusz pełniący posługę przy kościele Chrystusa Króla. Ks. Szela rozpoczynał swoją misję w małej przydrożnej kapliczce, którą jeszcze w 1880 r. ufundowali państwo Katarzyna i Marcin Klocowie – okoliczni mieszkańcy.

Pomimo trudności

Wiosną 1975 r. przy kapliczce wzniesiono z płyt pilśniowych prowizoryczną przybudówkę, a w maju tego samego roku bp Tokarczuk poświęcił kapliczkę, zaś 1 lipca została erygowana samodzielna parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ksiądz Mieczysław Szela został jej pierwszym proboszczem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W 1980 r. probostwo w Staroniwie objął przybyły z Milczy ks. Marian Przewrocki. Jeszcze rok wcześniej dwie parafianki, siostry Anna i Stefania Paja rozpoczęły w Staroniwie-Górnej na jednej z działek budowę, rzekomo ze względu na sytuację polityczną, hotelu robotniczego. Potajemnie zamierzano budynek przeznaczyć na kościół, a biskup ordynariusz zaakceptował taki plan działania. Niestety, władze dowiedziały się o prawdziwych zamiarach i rozpoczęły trwające ponad dwa lata szykany względem sióstr Paja. Ostatecznie 27 maja 1981 r., w obecności licznie zgromadzonych wiernych i rzeszowskich kapłanów, bp Tadeusz Błaszkiewicz z Przemyśla dokonał poświęcenia budowli. W pierwszej połowie lat 80. na placu ofiarowanym przez rodzinę Trawków, znajdującym się naprzeciwko kaplicy, zaczęto budować plebanię, a od roku 1984 obecny kościół parafialny. Z różnych względów budowa przeciągała się i przez kilka kolejnych lat nabożeństwa odprawiano w podziemiach wznoszonego kościoła. Siłą rzeczy świątynia w Staroniwie Górnej (zwana do dziś przez mieszkańców „kościołem górnym”) aż do roku 1999 była kościołem parafialnym.

Uroczyste poświęcenie

W 1989 r. nowym proboszczem w Staroniwie został ks. Franciszek Dziedzic. Pod jego kierunkiem kontynuowano dalsze prace budowlane. Dwa lata przed Millennium obowiązki proboszcza przejął ks. Stanisław Jamiński, który z nową energią kontynuował prace. Dzięki jego zapobiegliwości i gospodarskim staraniom dość szybko, bo już w 1999 r., zakończyły się prace wykończeniowe nowej świątyni. 2 października 1999 r. ówczesny biskup ordynariusz Kazimierz Górny dokonał uroczystego poświęcenia kościoła parafialnego. W następnych latach ksiądz proboszcz Stanisław Jamiński sukcesywnie rozwijał infrastrukturę wewnętrzną, jak i otaczającą oba kościoły i dla dobra wiernych kontynuuje to do dziś.

Wyjątkowe południe

Niedziela 15 czerwca 2025 r. wpisała się jako jedna z najważniejszych dat w kronice parafii Staroniwa w Rzeszowie, a wieloletnie wysiłki wspomnianych duszpasterzy i mieszkańców nagrodzone zostały pięknym jubileuszowym nabożeństwem, któremu przewodniczył bp Jan Wątroba. W jubileuszowej sumie wzięli udział licznie zgromadzeni kapłani z dekanatu Rzeszów-Południe, księża wikariusze przed laty pracujący w Staroniwie, kapłani – rodacy: ks. pułkownik Witold Mach, a także misjonarz ks. Alfred Piechota, od wielu lat pracujący na Białorusi. Na uroczystość przybył także ks. Mieczysław Szela – pierwszy proboszcz staroniwskiej wspólnoty. W świątyni zgromadzili się liczni wierni, wśród których nie zabrakło nestorów parafii, pamiętających początki jej istnienia. Przed rozpoczęciem Mszy św. zarys historyczny dziejów parafii przedstawiła rodowita mieszkanka Staroniwy – Maria Wisz. Biskup Jan wyraził wdzięczność wszystkim duszpasterzom, fundatorom i dobroczyńcom, którzy przez wiele lat swoją modlitwą, wytężoną pracą i dziełami miłosierdzia wzbogacali duchowy i materialny wymiar jubileuszowej parafii. Odśpiewano uroczyście Te Deum. To wyjątkowe południe było szczególnym dziękczynieniem mieszkańców, dla których piękna, staroniwska świątynia jest najcenniejszym duchowym skarbem.

2025-06-30 18:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapowiedź obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Ośno lubuskie

diecezja lubuska

900‑lecie

Materiały kurialne

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W sobotę 11 maja 2024 w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji 900-lecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego.

Przygotowania do tej ważnej rocznicy zainaugurowano już 25 lipca ubiegłego roku podczas odpustu parafialnego w Ośnie Lubuskim. Jesienią odbyła się okolicznościowa sesja naukowa w Sali Rajców ratusza w Ośnie Lubuskim. Komitet organizacyjny przygotował również inne inicjatywy o charakterze naukowym i popularyzatorskim oraz religijnym i kulturalnym. Kulminacją obchodów będzie liturgia sprawowana w najbliższą sobotę pod przewodnictwem prymasa Polski. Ponadto w programie uroczystości przewidziano wykład historyczny, koncerty i jarmark lubuski.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję