Dziewięćdziesiąta rocznica urodzin stanowi przede wszystkim świadectwo Bożej obecności i Jego dobrodziejstw wobec nas, którzy – niczym gliniane naczynia – nosimy w sobie ogromny dar Jego łaski (por. 2 kor. 4, 7). Otwartość na Ducha Świętego pozwoliła Ci, Drogi Bracie, podejmować decyzje zgodne z Jego wolą – począwszy od tej, gdy z odwagą odpowiedziałeś na głos powołania do kapłaństwa. (…) Duch Święty dał Ci również siłę, by przyjąć jeszcze większą odpowiedzialność: najpierw jako biskup pomocniczy, a następnie jako Pasterz Archidiecezji Łódzkiej. Dziś, świętując 45. rocznicę Twojej sakry biskupiej, z wdzięcznością wspominamy wybrane przez Ciebie zawołanie: In virtute Spiritus – które w pełni odzwierciedla Twoją duchową drogę i wierną posługę w Kościele” – podkreślił Ojciec Święty.
W misji i posługiwaniu
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. dziękczynnej kard. Grzegorz Ryś skierował do abp. Władysława Ziółka poruszające słowa. – Oglądałem na stronie archidiecezji zdjęcia sprzed 45 lat i widziałem na nich księdza arcybiskupa wyprostowanego i o głowę wyższego od wszystkich. Na zdjęciach widać siłę, jaka z księdza arcybiskupa emanuje. Mówię to od siebie i nie wiem, czy inni się pod tym, co powiem, podpiszą, ale ja Pana Jezusa dziś widzę w księdzu bardziej niż wtedy. Obecnie moc Pana Jezusa w księdzu jest absolutnie przejrzysta i widoczna, również dlatego, że wydaje się ksiądz arcybiskup słabszy i już wielu rzeczy sam nie może uczynić. Nie jest już ksiądz arcybiskup wyprostowany jak ta struna, która jest o głowę wyższa niż całe zgromadzenie. Przy takich osłabionych siłach ludzkich, siły Jezusa dochodzą do absolutnej pełni. Takie też było doświadczenie św. Pawła. Nie wiadomo, co jest w naszym życiu bardziej sprawcze, czy to, co robimy w pełni sił, kiedy możemy przeskoczyć każdą przeszkodę, czy też kiedy przychodzi się zmagać z własną słabością. Dziękuję księdzu arcybiskupowi za to, że jest ksiądz w swojej misji i posługiwaniu oraz w swojej słabości – powiedział kard. Ryś.
Biogram
Arcybiskup Władysław Ziółek urodził się 22 czerwca 1935 r. w Komornikach, w parafii św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, a święcenia kapłańskie przyjął 13 lipca 1958 r. w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Następnie odbył praktykę prawniczą w Rocie Rzymskiej. W 1980 r. ks. Władysław Ziółek został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej oraz tytularnie została mu powierzona diecezja Risinio w Dalmacji. Uroczystość święceń biskupich odbyła się w 4 maja 1980 r. Sześć lat później Jan Paweł II mianował bp. Władysława Ziółka ordynariuszem diecezji łódzkiej. Ingres do katedry odbył się 22 lutego 1986 r. W 1992 r., po utworzeniu archidiecezji łódzkiej podległej Stolicy Apostolskiej, bp Ziółek został arcybiskupem łódzkim, a w 2004 r., kiedy została utworzona metropolia łódzka, został również wyniesiony do godności metropolity. Swoją posługę pasterską pełnił do 22 czerwca 2010 r., kiedy to po ukończeniu 75 lat złożył na ręce papieża Benedykta XVI rezygnację. Ksiądz arcybiskup pracował w Episkopacie Polski w Komisji Iustitia et Pax i Komisji do Spraw Kodeksu Prawa Kanonicznego. Przewodniczył również Zespołowi ds. Służby Zdrowia Konferencji Episkopatu Polski, za co został uhonorowany Medalem 100. rocznicy powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Decyzją papieża Jana Pawła II abp Ziółek w 1994 r. uczestniczył w obradach IX Zwyczajnego Synodu Biskupów w Rzymie, poświęconego życiu konsekrowanemu i jego misji w Kościele i świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu