Godność dziecka Bożego to nasza codzienność
O tym, że „bycie dziećmi Boga to jest godność nie tylko od święta, ale to jest nasza codzienność”, przypomniał abp Wacław Depo w Boże Ciało. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze, która rozpoczęła uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Po Eucharystii wyruszyła centralna procesja eucharystyczna do archikatedry Świętej Rodziny. W tym roku wpisała się ona w trwający w archidiecezji Kongres Eucharystyczny z racji 100-lecia istnienia Kościoła częstochowskiego. Arcybiskup Depo w homilii na Jasnej Górze przywołał słowa żydowskiego teologa i filozofa Abrahama Joshuy Heschela, który diagnozował, że „obecny kryzys życia duchowego, moralnego, politycznego, słowem – życia społecznego nastąpił dlatego, iż wymieniliśmy świętość na wygodę, wierność na sukces, mądrość na informację, modlitwę na dyskusję, tradycję na modę. Bóg został skazany na wygnanie, wyobcowany ze świata”, i jako receptę na to wskazał modlitwę, która na nowo wprowadza Boga w świat. Arcybiskup nawoływał do podjęcia tego właśnie zadania – modlitwy w świecie, który czyni Boga nieobecnym. – Potrzebna jest nam dziś obecność Eucharystii, która jest uobecnieniem zwycięstwa Chrystusa nad złem i śmiercią (...), abyśmy się nie zagubili na drogach życia i nie zbłądzili pomimo ciemnych dolin okrucieństwa, przemocy i wojen – zaapelował metropolita częstochowski.
Diamentowi jubilaci w kapłaństwie
Reklama
W ciągu swoich 60 lat kapłaństwa niezmiennie wyznaje zasadę, że ewangelizację, nie tylko dzieci, należy zaczynać od uśmiechu. To bp Antoni Długosz. Wspólnie z czterema księżmi archidiecezji częstochowskiej świętował na Jasnej Górze diamentowy jubileusz kapłaństwa. Motto posługi bp. Długosza to jedno słowo – „Servire”, czyli „służyć”. I tak też dzieje się w jego służbie w Kościele – wciąż przybliża Boga dzieciom, osobom chorym, niepełnosprawnym i uzależnionym. Jest człowiekiem renesansu; założył ośrodek dla narkomanów, wiele lat występował w programie dla dzieci, nagrywał płyty, jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i książek na temat katechetyki i biblistyki. Jest kawalerem Orderu Uśmiechu. Zna język migowy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wśród diamentowych jubilatów był też ks. prał. Stanisław Gębka, wieloletni proboszcz archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie. – Dziękuję Matce Najświętszej, że przeprowadziła mnie przez życie – powiedział.
Potrzeba katolików z temperamentem
O pomoc w rozbudzaniu powołania świeckich do aktywnego apostolstwa, które wynika z przyjęcia sakramentów chrztu i bierzmowania, oraz o nowy zapał wiary, aby stawała się realną siłą przekształcającą człowieka i społeczeństwo, modlili się przedstawiciele 29. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Akcji Katolickiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei – solą ziemi i światłem świata. Akcja Katolicka szkołą nadziei”. Zauważono, że w minionych stuleciach odnowa Kościoła rozpoczynała się od zakonów, obecnie przychodzi przez ludzi świeckich. Rosną świadomość powołania i misji świeckich oraz ich współodpowiedzialność za wspólnotę Kościoła.
Odpowiedzialni
Za bł. Stefanem Wyszyńskim apelowali, by trzeźwość była polską racją stanu, że nie wolno dopuszczać do degradacji człowieka, rodziny i społeczeństwa, bo to niesie zagrożenie dla bytu biologicznego narodu, a w konsekwencji dla jego niepodległości. Czterdziesta czwarta Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości odbyła się pod hasłem: „Odpowiedzialni za trzeźwość – w szkole Maryi”. Przypomniano, że każdy z nas jest odpowiedzialny za ocalanie w drugim wolności, godności, zdrowia i życia, za tworzenie społeczeństwa ludzi wolnych od uzależnień.
Logika daru, nie zysku
– Bądźcie znakami nadziei dla ojczyzny, której dobro pomnażacie przez wasz wysiłek i prowadzoną działalność gospodarczą – powiedział do uczestników 7. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców abp Józef Kupny. Zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zachęcał ludzi biznesu, by nie poddawali się logice zysku, lecz kierowali się logiką daru. Doktor Artur Pollok, ambasador, stały przedstawiciel RP przy ONZ w Rzymie, mówił m.in. o wyzwaniach, jakie stoją przed wspólnotą międzynarodową, by pokonać plagę głodu. Podczas pielgrzymki ukazywano szanse budowania biznesów na podstawie katolickiego systemu wartości, na fundamencie katolickiej nauki społecznej.