Reklama

Niedziela Podlaska

Misja ku wolności

W Drugą Niedzielę Wielkiego Postu Ruch Światło-Życie diecezji drohiczyńskiej przeżywał Wielkopostny Diecezjalny Dzień Wspólnoty. Tematem przewodnim rozważań była „Misja ku wolności”.

Niedziela podlaska 13/2025, str. IV-V

[ TEMATY ]

Węgrów

Ks. Mateusz Roguski, Ks. Michał Sawicki

Spotkanie w grupach w Centrum Dialogu Kultur

Spotkanie w grupach w Centrum Dialogu Kultur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się wspólną adoracją w Bazylice Mniejszej w Węgrowie. Podczas Namiotu Spotkania, czyli osobistego spotkania z Bogiem w Jego słowie, każdy mógł odszukać w swym sercu dziecięctwo Boże i zastanowić się, na ile dostrzega w codzienności nieustanną opiekę Bożą. Czas adoracji pomógł zebranym wyciszyć się i dobrze przygotować do Eucharystii, podczas której w intencji całego Ruchu Światło-Życie modlił się ks. Michał Sawicki – moderator diecezjalny Ruchu. Formacja w Ruchu uczy aktywnego zaangażowania podczas Mszy św. Dlatego każda liturgia jest dokładnie przygotowana pod kątem rozdzielenia funkcji dla służby liturgicznej, lektorów, psalmisty, czytających modlitwę wiernych, niosących dary ofiarne. Nieodzownym elementem jest również posługa muzyczna. Podczas tak przygotowanej Eucharystii nie ma mowy o nudzie. Z tego miejsca gorąco zachęcamy wszystkich do aktywnego włączenia się do posługi podczas Mszy św. w swoich parafiach. To na pewno zaowocuje.

Centrum Spotkania Kultur

Reklama

Druga część Dnia Wspólnoty odbyła się w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie. Po wspólnotowym obiedzie uczestnicy wysłuchali konferencji o Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka wygłoszoną przez jedno z małżeństw Domowego Kościoła oraz o godności i wolności człowieka, którą wygłosił moderator diecezjalny Domowego Kościoła – ks. Paweł Hryniewicki. Centrum KWC zostało zbudowane w Krościenku. 2 maja 2024 r. podczas otwarcia tego nowoczesnego i bardzo potrzebnego miejsca na Kopiej Górce przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, bp Tadeusz Bronakowski, powiedział: „Krucjata jest odpowiedzią na słowa św. Jana Pawła II, który chciał, by Polacy byli narodem wolnym wewnętrznie. Dlatego miejsce, które otwieramy, jest bardzo ważne, bo tu będzie dokonywać się formacja człowieka. Tutaj, dzięki łasce Bożej, wielu odzyska utraconą wolność.” W kontekście Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC) mówi się o ogromnym problemie jakim jest nadużywanie alkoholu. Dzisiaj alkohol dostępny jest wszędzie i o każdej porze. Ilość reklam i coraz wymyślniejsze nazwy i smaki trunków wmawiają ludziom, że to nic złego. Czasami smakuje jak zwykły napój, więc nie jes trudno wpaść w pułapkę. I niestety coraz młodsi ludzie po niego sięgają. Czcigodny Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki powołał KWC jako odpowiedź na prośbę papieża Jana Pawła II: „Przeciwstawiajcie się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, a co czasem może aż zagrażać jego egzystencji”. Ks. Franciszek widział w alkoholizmie ogromne zagrożenie dla naszego kraju. KWC walczy o uwolnienie człowieka głównie z tego zniewolenia, choć dzisiaj można zauważyć, że potrzebne jest wyzwolenie człowieka od wszelkich zniewoleń, uzależnień i grzechu. Coraz głośniej mówi się o zniewoleniach wywołanych przez smartfony. Wiele krajów już wprowadziło obostrzenia dotyczące korzystania z tego narzędzia przez dzieci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Smartfon wyzwaniem?

Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie już po raz trzeci zorganizowała Ogólnopolskie Sympozjum Naukowo-Edukacyjne „Smartfon wyzwanie naszych czasów”. Warto poszukać w Internecie nagrań z tego spotkania i posłuchać. Ważnym punktem spotkania było świadectwo życia jednego z małżeństw. Tym razem mogliśmy usłyszeć o doświadczeniach związanych z tematem wolności w kontekście pracy nad sobą i w relacji małżeńskiej oraz refleksje po przeżytych piętnastodniowych rekolekcjach Oazy Rodzin II stopnia.

Spotkania w grupach i Agapa

Kolejnym punktem Dnia Wspólnoty była praca w grupach, podczas której obecni na spotkaniu podejmowali rozważania nad godnością człowieka i wolnością, które pochodzą od Boga oraz jak te wartości kształtują ich życie codzienne. Uczestnicy szukali odpowiedzi na pytania: jak żyć jako dzieci Boże, zachowując godność oraz troszcząc się o wolność innych, jakie przeszkody w życiu i społeczeństwie ograniczają godność ludzi i ich wolność, a także jak można podjąć konkretne kroki, by je przywrócić. Ostatnim punktem spotkania była wspólnie przygotowana Agapa. Niech słowa św. Pawła Apostoła do Galatów napełnią nas pewnością i odwagą w naśladowaniu Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!” (Ga 5, 1).

2025-03-25 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inny wymiar życia

Niedziela podlaska 27/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Węgrów

Centrum Dialogu Kultur

Marek Sobisz

Powstające Centrum Dialogu Kultur

Powstające Centrum Dialogu Kultur

Węgrów słynie z dwóch pięknych kompleksów barokowych: bazyliki oraz dawnego klasztoru ojców franciszkanów reformatów, który nabiera nowego blasku.

Fundatorem obu obiektów był ówczesny właściciel Węgrowa, Jan Dobrogost Krasiński. Projektantami, budowniczymi oraz dekoratorami – artyści z dworu króla Jana III Sobieskiego, czyli tak naprawdę ówczesna elita artystyczna Polski. To wszystko sprawia, że węgrowskie świątynie oprócz pierwszorzędnej roli sakralnej, stają się ciekawym miejscem odwiedzin dla turystów.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

„Wychowujemy dzieci dla Nieba” – czy to przesłanie jest dziś jeszcze możliwe?

2 lipca rozpoczyna się w Polsce peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux oraz jej rodziców – Zelii i Ludwika Martin. To wydarzenie przychodzi w czasie, gdy coraz więcej rodziców patrzy na swoje dorastające dzieci z niepokojem: odchodzą od wiary, dystansują się od Kościoła. I coraz częściej pojawia się pytanie – nie zawsze wypowiedziane na głos: czy jeszcze wiemy, dokąd chcemy je prowadzić?

Zelia i Ludwik Martin to pierwsze w historii Kościoła małżeństwo, które zostało wyniesione na ołtarze wspólnie jako para małżeńska. Ich historia mocnym znakiem sprzeciwu wobec współczesnego zamętu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję